CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

07. 12. 2023

0 komentářů

Technologické firmy a úrokové sazby: Spotify chystá velké propouštění

 

Světoznámou švédskou technologickou společnost opustí stovky zaměstnanců. Doba levného kapitálu je pryč, odůvodňuje propuštění šéf Spotify. Namísto důrazu na růst přichází starost o náklady a finanční stránku.

Loading 

Konec roku není ve Spotify jen ve znamení hudebních přehledů, které její uživatelé nyní houfně postují na sociální sítě. Švédský technologický gigant, který stojí za stejnojmennou oblíbenou hudební aplikací, se chystá propustit na 1500 lidí. Nyní firma zaměstnává kolem devíti tisíc pracovníků. Menší vlnu propouštění přitom už letos absolvovala. Šéf Spotify Daniel Ek nepopulární krok vysvětluje snahou o snížení nákladů.

V posledních letech měla Spotify na zřeteli hlavně růst. „V letech 2020 a 2021 jsme využili příležitosti, kterou nám poskytl levnější kapitál, a významně jsme investovali do rozšíření týmu, vylepšení obsahu, marketingu a nových vertikál,“ uvedl šéf firmy s tím, že se investice vydařily. Čísla svědčí o pozitivním trendu. Spotify má nyní přes šest milionů uživatelů, přičemž ještě na konci roku 2020 bylo toto číslo takřka poloviční.

Zaostřeno na rozvoj

„V posledních dvou letech jsme kladli značný důraz na to, abychom ze společnosti Spotify vybudovali skutečně skvělou a udržitelnou firmu, která bude mít za cíl stát se přední světovou audio společností a která bude trvale zajišťovat ziskovost a růst i do budoucna,“ vysvětlil Daniel Ek.

Firma například přišla s konceptem vlastních podcastových sérií s exkluzivním obsahem v rámci nichž v aplikaci vystupovali například manželé Obamovi nebo pár vévodů ze Sussexu. Do druhého jmenovaného Spotify nalila 25 milionů dolarů, ale i přesto vzniklo pouhých dvanáct dílů. „Pravdou je, že něco z toho fungovalo, něco ne,“ komentoval EK dříve pro BBC.

REKLAMA

Zaměřit se na finance

Nyní se však trend obrací. Doba vysokých úrokových sazeb však takovým investicím nepřeje a firma se podle vyjádření vedení chce zaměřit na své finance. „Nyní se však nacházíme ve zcela odlišném prostředí. A navzdory našemu úsilí o snížení nákladů v uplynulém roce je naše struktura nákladů na to, kde potřebujeme být, stále příliš velká,“ dodává Daniel Ek.

Spotify přitom je další z řady globálních technologických firem, které k zásadnějšímu propouštění sáhly. Povětšinou se se jedná o pokles z pandemických dob, kdy se technologiím dařilo. Už dříve to byla například Meta (majitel Facebooku), americký internetový prodejce Amazon, Microsoft, Alphabet (majitel Googlu), nebo finská telekomunikační společnost Nokia. Desítky tisíc lidí plánuje během následujících let propustit i British Telecom.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *