CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Jiří Musil

24. 01. 2008

9 komentářů

Technologické akcie, nevyužitá investiční příležitost

 


 

Po pádu technologických akcií na přelomu tisíciletí získává tento sektor jen pomalu nezbytnou důvěru investorů, a to i přesto, že momentálně leckde roste rychleji než ostatní. O potenciálu, jaký skýtají tyto akcie a možnostech jejich růstu, jsme si povídali s Muriel Faure ze společnosti IT Asset Management, portfolio manažerkou fondu Parvest World Technology od společnosti BNP Paribas AM, zaměřeného právě na technologické akcie.

Co všechno spadá do technologických akcií?
IT sektor zahrnuje všechny aktivity spojené se zpracováním, úpravou a přenosem informací v jakékoli podobě. Například výrobce hardwaru, poskytovatele telekomunikačního zařízení, operátory, softwarové firmy nebo poskytovatele IT služeb.

V 90tých letech se technologickým akciím velice dařilo, ale v letech 2000, 2001 a 2002 se prudce propadly. V letech 2003 a 2004 se opět vzpamatovaly. Co podle vás tyto akcie v budoucnu očekává?
Tzv. dot-com bublina ("tečka-com") praskla na přelomu tisíciletí. Tehdy byly akcie velmi silně nadhodnocené a burza na to radikálně zareagovala. V roce 2003 se akcie vzpamatovaly, ale rok 2004 ukončily ve ztrátě. V roce 2005 se jim dařilo poměrně dobře, i když se jejich výkonnost pohybovala pod výkonností globálních akciových trhů. K dnešnímu dni (11. říjen 2006) za akciovým trhem opět zaostávají. Krátce řečeno, v období posledních tří let se technologickým akciím nepodařilo překonat výkonnost akciového trhu, přičemž k tomu neexistují žádné zásadní důvody. Nacházíme se tedy v opačné situaci než při prasknutí bubliny. Sektory, které od roku 2004 byly hlavními tahouny trhu (jako energie, komodity a rozvíjející se trhy) navíc začínají ztrácet na atraktivitě, což je další faktor, který hraje technologickým akciím do karet.

Koncem prosince 2005 jsme prohlásili, že věříme v pozitivní růst výdajů společností na IT vybavení, které v období posledních pěti let stagnovaly. Naše důvěra se nám vyplatila a za předpokladu, že si vývoj globálního hospodářství zachová svůj trend (např. nedojde k recesi v USA) představují technologické akcie velice zajímavou možnost investice.

Který technologický sektor podává a bude podávat nejlepší výkonnost? Zpracování dat, telekomunikace, internet…?
Na tuto otázku je těžké najít odpověď. Zajímavé příležitosti k investování můžete nalézt v každém sektoru a některé slibné společnosti je navíc těžké zařadit. Například společnost Research in Motion, která vyvinula BlackBerry, technologii pro bezdrátový přenos dat, která dovoluje snadný přístup k e-mailu, údajům z kalendáře nebo datům z přístroje ne většího než je mobil, poskytuje jak komunikačního zařízení, tak software a telekomunikační služby.

REKLAMA

Celý sektor prošel v období posledních tří let konsolidací a technologické společnosti se zdají být finančně ozdraveny. Myslíte si, že toto podpoří jejich investice do dalšího rozvoje? Přinese to v budoucnu vyšší zisky?
Ano. V současnosti jsou technologické společnosti aktivnější. Před snižováním nákladů upřednostňují hledání nových trhů a nových příležitostí. Nejlepším příkladem je společnost Cisco Systems, která výrazně posílila řady svých koncových prodejců, radikálně zvýšila investice na rozvíjejících se trzích a prošla jednou z největších akvizicí své historie. A funguje to!

V současnosti jsme svědky zpomalení růstu globálních ekonomik, především v USA. Jaký dopad to bude mít na technologické akcie?
Jednou z možných příčin zaostávání technologických akcií za akciovým trhem je právě strach z hospodářského cyklu. Investoři se obávají, že na nákup technologických akcií je již pozdě, protože hospodářský růst se zpomaluje. Technologie samozřejmě nejsou imunní vůči ekonomickým poklesům. Nicméně dlouhodobě nic nenasvědčuje tomu, že by technologické společnosti toto zpomalení negativně ovlivnilo. Nedošlo k poklesu poptávky ani ze strany spotřebitelů jednotlivců, ani ze strany společností.

Které technologické společnosti upřednostňujete: již etablované nebo nováčky?
Nepreferujeme žádné z nich, protože náš výběr jednotlivé společnosti je založen na kvalitě společnosti a jejího managementu. Do svých fondů vybíráme pouze akcie, které prošly fundamentální analýzou a splňují naše investiční kritéria. Společnost musí naskýtat dobrý potenciál růstu, mít vysoce kvalitní management, silnou pozici na trhu a být rozumně oceněná.

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin a monetární politika

Jak moc bitcoin ovlivňují úrokové sazby ECB a Fedu?

Ideálně by se kryptoměny měly chovat nezávisle na reálné i monetární ekonomice. Neměly by být závislé na monetární politice ani fiskálních opatřeních centrálních vlád. Ostatně proto byl také algoritmus blockchainu vytvořen. Aby samotný tento algoritmus sloužil jako ověřovací autorita a aby byla monetární zásoba měny řízena právě […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

12. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • L. Konečný

  3 dubna, 2007

  Minulá dekáda patřila techno akciím USA.
  Dnešní dekáda patří techno akcím Německa.
  S mnohými techno akciemi USA je dnes jen utrpení : EMC , Sun , Micron , Corning , Microsoft atd. , samé mrtvoly , 3 roky jdou vodorovně , je jen pár vyjímek , jako Hewlett-Packard.
  Ale techno akcie Německa , ty dnes jedou , hlavně solární akcie , ale i stroje a auta.
  Guru od Berouna

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  4 dubna, 2007

  Parvest World Technology mám rád a občas ho přidávám do portfolia. Na druhou stranu zrovna pokud jde o sektorové investice, jako rozumnější se mi jeví různé strategie certifikátů s částečnou ochranou (bonus, discount apod.)

  Odpovědět

 • L. Konečný

  4 dubna, 2007

  Klidně sem dejte Vaše tipy na akcie , to totiž bude ta nejzajímavější diskuse zde !
  Zajímavá diskuse pro Buffetta i Lynche , i když se těm tipům na akcie budou smát , tak jako těm kočičím nápadům na http://www.ct24.cz – investorský magazín.
  Každý z Vás zde mohl vyjmenovat , které 2 akcie podle něj se nejépe vyplatí na příští 2 roky z PX , DAX , TecDAX , FTSE , Eurostoxx50 , Dow Jones , Nasdaq100.
  Možná , že Vás nenepadne žádné kriterium , podle kterého akcie vybírat a tak by se leckdo , jako ten pan S.K. , šel zeptat toaletářky na Hlavní nádraží na její tipy na akcie pro 2007-2009 🙂
  Tedy kdybychom byli kamarádi a né nepřátelé , každý by vyjmenoval jeho tipy z každého tohoto indexu. Obávám se ale , že jsme nepřátelé.
  Někomu by to pomohlo , aby vědel kam s tim milionem korun na kontě na příští 3 roky.
  Jak jsem povídal jinde , urážky jsou doma na akcie.cz a penize.cz , ale zde ne , tedy buďte tak laskavi , nestyďte se , nebojte se a jmenujte akcie na 2007-2009 , tak jako děláme s kamarády na http://ako-investovat.sk/index.php

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  4 dubna, 2007

  Dobrý den,
  určitě se shodneme na tom, že způsobů jak vydělávat peníze na finačních trzích je nespočet. Já váš přístup naprosto chápu, protože se Vám osvědčuje.
  Osobně mám třeba jiný přístup při investování, nakupuji indexy nebo sektory, ale to neznamená, že bych Váš styl odsuzoval. Jestli je jeden způsob lepší nebo druhý či padesátý o tom nemá cenu asi diskutovat, protože každý by měl investovat nebo tradovat tím stylem, jaký mu vyhovuje a vydělává peníze.

  A to je to nejdůležitější, vydělat na finačních trzích peníze. Jaké nástroje a styl obchodování k tomu použijeme je vedlejší záležitost.

  Odpovědět

 • L. Konečný

  4 dubna, 2007

  Když je pán v 1. roce nebo paní v 9. měsíci ,
  tehdy bude asi vhodné investovat do certifikátu na index nebo do fondu , nebo když neni na kontě několik tisíc euro , ale jen pár šlupek ,
  ale kdo investuje aspoň 5 let , už jistě nebude chtít investovat do všech těch mrtvých akcií , které každý index obsahuje , ale jen do těch nejživějších akcií a to by měly býti teoreticky ty akcie s PEG 0,1 až 0,9.
  Ty mrtvé akcie brzdí ty certifikáty na index , zatímco ty 3 až 5 nejživější akcie indexu rostou 2x tolik co index.
  Fond a certifikát , to je nuda za několik let investování , ale vybrat pokaždé v lednu ty pravděpodobně nejživější akcie na budoucích 12 měsíců a po roce některé prodat a jiné koupit a dostávati každý rok extra na konto 20x dividendy , to je veliká radost a zábava. Jednou by si to měl každý vyzkoušet a nečekat , co najaký manažer fondu s našim milionem korun za rok vykouzlí. Každého letitého investora by mělo jednou zajímat , do kterých akcií ten manažer fondu jeho peníze dal a měl by jednou protestovat proti některým akciím a raději si vybral sám 2 akcie z DAXu , 2 z TecDAXu , 2 z Eurostoxxu , 2 z FTSE , 2 z Dow Jonesu , 2 z Nasdaqu a nebo i 2 akcie PXu.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  4 dubna, 2007

  A co treba vyuzit take komodit? Nebo nemovitosti? Co takhle spekulovat na nadvykonnost jednoho indexu nad jinym? Co treba sektorove investovat do akcii firem produkujicich a distribuujicich pitnou vodu? A co u toho vseho mit jeste urcitou garanci navratnosti investice? Nebo moznost inkasovat bonus po prvnim roce? … Tech strategii je opravdu nespocet. Tak proc si porad melete tu svou pisnicku, ze jedine ta Vase strategie je ta spravna?

  Nikdo tu nechce odsuzovat Vas vyber akcii. Ale proc Vy stale nechcete pochopit, ze moderni investicni instrumenty umoznuji spoustu dalsich zajimavych strategii?

  Vas pristup je pouze jeden z mnoha dobrych pristupu. Tak prosim neodsuzujte jine strategie. Dekuji a preji hezky den. 😉

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  11 dubna, 2007

  Dobrý den,

  mám dotaz k tématu pro ty, kteří mají konkrétnější zkušenosti s ETF. Jaké indexové akcie na sektor technologií byste doporučili?

  Díky za odpověď

  Odpovědět

 • L. Konecny

  11 dubna, 2007

  Na to je Performance index certifikat od Hypo , HVB
  Euro Stoxx Technology
  WKN HV16E1
  ISIN DE000HV16E12
  Prodává se na Burze Stuttgart , nákup umozni konto u http://www.brokerjet.cz

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  12 dubna, 2007

  No šlo mi spíše o globální trhy, než pouze o Evropu, (a popravdě by mě zajímalo i případné odúvodnění, proč právě tento produkt), ale i tak Vám děkuji.

  Odpovědět