Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Státní důchod klesne, II. pilíř se vyplatí jen polovině mužů a 30 % žen

V  roce 2050 poměr průměrného nástupního důchodu k průměrné mzdě v ze současných 46 procent na 26 procent. Dnešní třicátníci tedy budou pobírat důchod zhruba ve výši 6 500 korun. Ukázala to studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval think tak IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Životní úroveň v důchodu klesne nejen dnešním třicátníkům, ale i těm, kteří právě do důchodu vstoupili. Dalších 20 let totiž budou dostávat zhruba o deset procent nižší důchody.

Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejméně výhodný pro mladší generace. Později narození by dokonce do systému odvedli třikrát více, než by z něj získali.

Podle studie se vstup do druhého pilíře penzijní reformy vyplatí jen 50 procentům mužů a 30 procentům žen. Ženám se druhý pilíř nevyplatí kvůli „pestrosti“ jejich pracovního života.

Rozdíl mezi výhodností opt-outu pro muže a ženy je přímo závislý na předpokladech, kdy žena zůstává s dětmi na mateřské dovolené a dožívá se delšího průměrného věku. Z tohoto důvodu se ženám vyplatí spíše první pilíř,“ říká Karel Svoboda.

Jiný pohled na důchodový systém:
Jste žena? Druhý pilíř se vám vyplatí víc

Nejvýhodnější je pak druhý pilíř hlavně pro muže ve věku 20 až 35 let. „Bohužel právě lidé v této věkové kategorii nejsou zvyklí přemýšlet v horizontu desítek let. Je proto důležité, abychom se během následujících let pokusili tento přístup změnit a nastolit to, co běžně funguje ve vyspělých státech zemí EU, kde si lidé začínají s nástupem do prvního zaměstnání spořit zhruba deset procent příjmu na stáří,“ upozorňuje Karel Svoboda.

Nejmladší zaplatí nejvíc

Chlapci, kterým jsou letos čtyři roky, by za dnešních důchodových podmínek odvedli do systému třikrát tolik, než kolik získají na penzích. Pro dívky to je 200 procent. Dnešní systém je pro mladší generace nespravedlivý. Vždy je však méně nevýhodný pro ženy než pro muže.

Pokud se zachová vzorec na výpočet nástupního důchodu, tedy na úrovni padesáti procent průměrné mzdy, bude postupně schodek důchodového systému narůstat. Časté reformy důchodového systému ale vedou ke snižování hodnoty budoucích důchodů. Mladší generace, ale nemohou spoléhat na to, že důchody z průběžného systému zajistí životní úroveň, jakou mají dnešní důchodci.

Co teď? Spořit a investovat

Všem lidem doporučuji, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořicích produktů, které bude odpovídat jejich možnostem a očekáváním. Penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění, spořicí účet a podílové fondy by neměly chybět v žádné domácnosti. Smysl dává i investice do nefinančních aktiv – nemovitostí, drahých kovů a podobně,“ říká Karel Svoboda.

13 komentářů: “Státní důchod klesne, II. pilíř se vyplatí jen polovině mužů a 30 % žen”

 1. napsal:

  TUNEL. Nic jiného, než tunel. Jediný funkční systém důchodového financování je průběžný, toto je čirá zlodějina, kdy do systému vložím víc, než mi systém vrátí.

 2. www.youtunel.com napsal:

  Za poslednich 100 let tady byly 3 menove reformy, 2 svetove valky, 1 x invaze nasledovana 20 lety okupace Rusu. 50 let socialismu. Osobne si myslim, ze stav trhu a Evropske ekonomiky je takovy, ze v nasledujicich X letech bude dochazet k tisknuti penez a spolecenskym zmenam. Mam pozdnich 20,

  Jaka je sance, ze mi:

  1. moje penize nekdo nevezme.
  2. moje penize nekdo nevezme tim, ze vytiskne spoustu novych penez a moje uspory se tak uplne znehodnoti
  3. Behem nasledujicich 30 let se nezmeni podminky natolik, ze to co se tu vymyslelo bude smeteno ze stolu a budu muset chte nechte prejit do jineho (mnohem horsiho) penzijniho systemu

  Resim spis otazku: ma smysl verit penzijni reforme (at je jakakoliv)? Je penzijni pojisteni hloupost, ma smysl do toho vubec cpat nejake penize? Posle me je riziko vubec op takovem produktu premyslet.
  Mesicne sporim + mi prispiva zamestnavatel, ale myslim si, ze penzijko je uplny nesmysl. Nevyderzi a ja prijdu o vetsinu. Neni lepsi, penize z penzijka vybrat (moje penize + prispevek od zamestnavatele – o ten mi jde predevsim, na statni prispevek kaslu, ten stejne neuvidim) a umorit s nimi cast pri nakupu – treba nemovitosti (ciste za sebe si myslim, ze je to taky hloupost, protoze si myslim, ze nemovitosti pujdou jeste dolu, ale je to jen muj nazor).

  • prudič napsal:

   Nemovitost se pronajímá a ten nájem je tvůj příjem. Rozhlídni se taky dál než po vlastním dvorku – Praha se svými specifiky kupodivu není celá ČR.

   • www.youtunel.com napsal:

    Pronajima nebo bydli, kdyz zrovna zadnou nemovitost nevlastnis. Urcite lze dobre koupit treba na Morave pokud tomu dobre rozumis. Spis nez na nemovitosti jsem reagoval na to, ze sjednani samotneho duchodoveho sporeni je risk sam o sobe, protoze se zavazuji k tomu ze budu sporit 30 ~ 40 let, jenom kvuli topmu, aby mi to nejaky kasparek ktery bude zrovna u moci sebral – viz udalosti z minuleho stoleti, kdy se bralo.

 3. Mat napsal:

  a co tedy doporučujete jako vhodný nástroj?

  • josef napsal:

   jednoznačně se v praxi vyplácí přímé investice přes OPF Franklin Templeton, kde je kaýdodenní flexibilita, likvidita a disponibilita investice bez omezení a poplatků nebo penalizaci s vlastním majetkovým účtem v Luxemburgu, který je mimo dosah úředníků a nepodléhá konkurzní podstatě fondových managerů a kontrolní banky! Moje investice dosahuje hodnot cca 16% p.a.

 4. josef napsal:

  propaguje stavebni spoření, duchodové připojištění a jiné bankovní ptákoviny, ten asi nebude moc vzdělaný. A proboha už nechte toho marketingu II. a III pilíře, když je to z podstaty zlodějna!!! A Svoboda , který doporučuje drahe kovy a nemovitosti je taky mimo mísu

 5. hm napsal:

  A rada druhá nikdy nevěřte státu a jeho pilířům. Vůbec se nebojím o to že zkrachují ale jsem na 100% přesvědčen že budou v budoucnu zestátněny x-různými způsoby. Udělal to v minulosti a udělá to znovu.

 6. hm napsal:

  Moje rada zní snažte se co nejvíce omezit platbu sociálního a zdravotního pojištění (daně) pokud vidíte tuto nespravedlnost co se vám bude v budoucnu dít tak musíte jednat dnes a né zítra nadávat. Čím dříve se toto letadlo zřítí tím lépe pro nás i naše děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.