Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Spořicí účty: Úroky dále padají

Najít lépe úročený spořicí účet je stále obtížnější. Politika nízkých úrokových sazeb ČNB a levné zdroje vedou banky ke snižování úročení i spořicích účtů. Která banka vám nabídne nejvíc?

Za nízkými sazbami na spořicích účtech stojí Česká národní banka se svou měnovou politikou. Dlouhodobě drží své základní úrokové sazby na rekordně nízké úrovni a podzimním oslabením koruny přilákala zahraniční kapitál. Banky tak mají extrémně levné zdroje.

Nejvíce úročí vklady na viděnou (tedy bez výpovědní lhůty) klientů ruská Sberbank. Vklad do výše 150 tis. Kč získá sazbu 1,63 %. Hned do závěsu s úrokovou sazbou 1,3 % pro vklady do 1 mil. Kč (od srpna do 250 tis. Kč pro nové klienty) se zařadila Air Bank Petra Kellnera, když jí vyklidila pole Equa bank po snížení sazeb na 1,2 % pro vklady do 1,25 mil. Kč.

Lépe úročící banky své klienty přeplácí. V současnosti si mohou půjčit na mezibankovním trhu mnohem levněji než od klientů. Kupříkladu za „overnight money“ – peníze na jeden den zaplatí v průměru 0,15 % p.a., za peníze na týden a na 14 dní 0,17 % p.a. a na měsíc 0,27 %. Dokonce i roční zdroje jsou pro banku mnohem levnější než klientské vklady na viděnou. Zaplatí za ně „jen“ 0,55 %.

Tabulka: Aktuální úrokové sazby spořicích účtů

Banka

Úroková sazba

Změna od prosince 2013

Air Bank

1,30%

 

Citibank

0,20%

 -0,3 p.b.

Česká spořitelna

0,50%

 

ČSOB

0,55%

 -0,1 p.b.

Equa bank

1,20%

 -0,2 p.b.

Fio banka

0,50%

 

GE Money Bank

0,10%

 -0,3 p.b.

ING Bank

1,00%

 

Komerční banka

0,10%

 -0,1 p.b.

LBBW Bank

1,10%

 

mBank

0,10%

 

Poštovní spořitelna

1,00%

 

Raiffeisenbank

0,30%

 

UniCredit Bank

0,70%

 -0,2 p.b.

Sberbank

1,63%

 

Wüstenrot hypoteční banka

1,00%

 

ZUNO Bank

0,90%

 -0,1 p.b.

Poznámky:

 • Air Bank: Úročení zůstatků do 250 tis. Kč od 1. 8. 2014, pro zákazníky, kteří přišli do konce ledna 2014, zůstatků do 1 mil. Kč. Vyšší zůstatky jsou úročeny sazbou 0,5 %.
 • CitiBank: Úročení spořicího účtu Citikonto Plus.
 • Česká spořitelna: Úročení spořicího účtu Internetové spoření. Pokud je průměrná hodnota zůstatku aktuálního sledovaného období vyšší než minulého, banka připisuje bonus 0,6 % p.a., maximálně ze zůstatku 1 mil. Kč.
 • ČSOB: Úročení spořicího účtu ČSOB Spořicí účet.
 • Equa bank: Od 1,25 mil. Kč úroková sazba 0,01 %.
 • GE Money Bank: Úrokové sazby spořicího účtu Genius 7. Možnost získání úrokového bonusu, pokud je příjem peněz na běžný účet Genius v objemu alespoň 7 tis. Kč – do 100 tis. Kč činí bonus 0,8 % p.a., od 100 tis. Kč činí 0,2 % p.a. Prodej předchozích typů spořicího účtu Genius byl ukončen.
 • ING Bank: Úročení do 1 mil. Kč. Vyšší zůstatky úročeny 0,7 % p.a.
 • Komerční banka: Úročení KB Spořicího konta Bonus do 500 tis. Kč; od 500 tis. Kč základní sazba 0,3 %, od 50 mil. Kč základní sazba 0,1 %. K základní sazbě je připočítán bonus 0,3 % p.a. Bonus je počítán z nejnižšího zůstatku v daném období.
 • LBBW Bank: Úročení Spořicího účtu GARANT. Banka garantuje, že úroková sazba účtu neklesne 1 rok od jeho otevření.
 • mBank: Úročení spořicího účtu eMax.
 • Poštovní spořitelna: Úroční Era červeného konta do 50 tis. Kč sazbou 0,1 %, nad 5 mil. Kč sazbou 0,3 %.
 • Raiffeisenbank: Úrokové sazby spořicího účtu eKonto Plus. Od 200 tis. Kč úročení 0,4 %, od 500 tis. Kč úročení 0,5 % a od 30 mil. Kč úročení 0,01 %.
 • UniCredit Bank: Úrokové sazby Spořicího účtu PRIMA. Od 500 Kč úročení 0,2 %.
 • Sberbank: Od 150 tis. Kč úroková sazba 0,63 %.
 • Wüstenrot: Při fixaci peněz na 3, 6, 9 a 12 měsíců úrokový bonus 0,1 – 0,4 % p.a. Do 30 tis. Kč a nad 3 mil. Kč úroková sazba 0,1 %.
 • ZUNO Bank: Úroková sazba spořicího účtu Spoření.

Proč banky klienty přeplácejí?

Vyšší úrokové sazby jsou výborným marketingovým lákadlem. Klienti na ně slyší. A klient, který přijde k bance, jí může přinést mnohem vyšší zisk, zejména podaří-li se jí přesvědčit, aby si kromě spořicího účtu koupil i další produkty. Klient, který začne používat základní bankovní služby (běžný účet s platebním stykem a platební kartou) se může stát zlatým dolem.

Optimální pro banku je přesvědčit klienta, aby používal platební kartu k placení v obchodech. Klienta to nic nestojí. A banka, která mu kartu vydala, inkasuje přibližně 1 % ze všech útrat provedených klientovou kartou. A pokud klient cestuje a platí kartou, vydělává ještě na rozdílu mezi kurzy nákup a prodej deviz.

Kam půjdou sazby dál?

Další vývoj úrokových sazeb závisí především na ceně peněz, kterou ovlivňuje Česká národní banka. Dokud bude držet své úrokové sazby nízko a oslabený kurz české koruny, nelze očekávat větší růst ani sazeb na spořicích účtech.

Nízké sazby ale mají i svou pozitivní stránku. Úrokové sazby hypoték dle Fincentrum Hypoindexu lámou jeden rekord za druhým a hypotéky jsou nyní nejlevnější v historii České republiky.

Jaké úrokové sazby spořicích účtů v dnešní době považujete za dobré?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Spořicí účty: Úroky dále padají”

 1. robinpetrasek@isgfinance.cz napsal:

  od částek 500tis již můžete využívat služeb JT Bank, která poskytuje vyšší úroky než ostatní komerční banky.

 2. kwinna napsal:

  No, hlavně že nás všichni přesvědčují, jak si máme už od mládí spořit na důchod. To by mě fakt zajímalo jak, pokud člověk nechce moc riskovat!

  • Radek napsal:

   Jednoduše. Moc neriskujte a kupujte pravidelně akcie stabilních firem. Nebo některý z globálních akciových fondů.

  • Karel napsal:

   Spořit, neboli odkládat peníze bokem, můžete ať jsou úroky velké nebo malé. Když jsou malé, tak vám toho moc nepřibude, ale ani toho inflace moc nesežere.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.