CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

0 komentářů

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

 

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, nebo upadne v zapomnění?

Loading 

Geopolitické změny

Investoři, kteří vsadili na ruské akcie před konfliktem na Ukrajině, čelí likviditním problémům. Sankce Západu nutí Rusko budovat úzké spojenectví s Čínou a Íránem, což vytváří nové obchodní trasy a strategie k obejití sankcí. Sankce však obchází i díky jiným zemím, jako například Brazílii, která za ropu posílá kávu, nebo Číně, která výměnou za ropu a plyn dodává technologie. Směnný obchod je právě jednou z praktik, kterými jsou sankce eliminovány.

Nedostatek pracovních sil kvůli mobilizaci

Rusko čelí rostoucímu nedostatku pracovních sil, což omezuje rozvoj ekonomiky. Vojenská mobilizace a selektivní nábor budou mít do budoucna bezpochyby velké dopady. Už nyní hlásí některé ruské regiony snížení porodnosti a úbytek mužů, ať už kvůli smrti na frontě nebo masové migraci.

Plán na oživení rublu

Aby byl rubl opět stabilní, hovoří se o možnosti opětovného omezení nákupu cizích měn a omezení obchodních operací v zahraničních měnách, což by mělo přispět k posílení rublu a zajištění stability měny. Otevřená debata o této problematice je velmi důležitým krokem k nalezení řešení, která budou respektovat potřeby obyvatelstva a zároveň zajistí udržitelný a prosperující ekonomický vývoj v Rusku.

Evropské firmy jsou na Rusku závislé

Západní a střední Evropa je stále závislá na ruském exportu,. Přestože Evropská unie omezila ruskou ekonomiku pomocí 11 balíčků sankcí, zůstává dovoz klíčových nerostných surovin z Ruska pro evropské firmy beze změny. Sankce, které se zaměřovaly na ropu a uhlí, mají mizivé výsledky a navíc společnosti dovážejí i další komodity, včetně niklu, hliníku a mědi za miliardy eur.

Ruská ekonomika čelí mnoha výzvám, ale zároveň projevuje určitou odolnost vůči mezinárodním tlakům. Každé rozhodnutí může mít kritické následky, ať už jde o doplnění pracovní síly, nebo správný výběr obchodních partnerů. Jak se události budou vyvíjet dále, nikdo neví, ale bude zajímavé sledovat, jak Rusko reaguje na aktuální výzvy a jaký vliv to bude mít na jeho globální postavení.

REKLAMA

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *