CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

0 komentářů

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

 

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, nebo upadne v zapomnění?

Loading 

Geopolitické změny

Investoři, kteří vsadili na ruské akcie před konfliktem na Ukrajině, čelí likviditním problémům. Sankce Západu nutí Rusko budovat úzké spojenectví s Čínou a Íránem, což vytváří nové obchodní trasy a strategie k obejití sankcí. Sankce však obchází i díky jiným zemím, jako například Brazílii, která za ropu posílá kávu, nebo Číně, která výměnou za ropu a plyn dodává technologie. Směnný obchod je právě jednou z praktik, kterými jsou sankce eliminovány.

Nedostatek pracovních sil kvůli mobilizaci

Rusko čelí rostoucímu nedostatku pracovních sil, což omezuje rozvoj ekonomiky. Vojenská mobilizace a selektivní nábor budou mít do budoucna bezpochyby velké dopady. Už nyní hlásí některé ruské regiony snížení porodnosti a úbytek mužů, ať už kvůli smrti na frontě nebo masové migraci.

Plán na oživení rublu

Aby byl rubl opět stabilní, hovoří se o možnosti opětovného omezení nákupu cizích měn a omezení obchodních operací v zahraničních měnách, což by mělo přispět k posílení rublu a zajištění stability měny. Otevřená debata o této problematice je velmi důležitým krokem k nalezení řešení, která budou respektovat potřeby obyvatelstva a zároveň zajistí udržitelný a prosperující ekonomický vývoj v Rusku.

Evropské firmy jsou na Rusku závislé

Západní a střední Evropa je stále závislá na ruském exportu,. Přestože Evropská unie omezila ruskou ekonomiku pomocí 11 balíčků sankcí, zůstává dovoz klíčových nerostných surovin z Ruska pro evropské firmy beze změny. Sankce, které se zaměřovaly na ropu a uhlí, mají mizivé výsledky a navíc společnosti dovážejí i další komodity, včetně niklu, hliníku a mědi za miliardy eur.

REKLAMA

Ruská ekonomika čelí mnoha výzvám, ale zároveň projevuje určitou odolnost vůči mezinárodním tlakům. Každé rozhodnutí může mít kritické následky, ať už jde o doplnění pracovní síly, nebo správný výběr obchodních partnerů. Jak se události budou vyvíjet dále, nikdo neví, ale bude zajímavé sledovat, jak Rusko reaguje na aktuální výzvy a jaký vliv to bude mít na jeho globální postavení.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *