Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Soap opera nebo kriminální psychodrama?

Lehoučký fejeton JANA TRAXLERA, aneb co napadá investičního poradce.

Jak můžeme pozorovat, středeční tisková zpráva o příchodu Partners na český trh všechny zaskočila, ba přímo šokovala. Ano, i mně tato zpráva vyrazila dech. V něčem jsem byl příjemně překvapen, v něčem trochu méně. Uvědomuji si však, že vím velmi málo na to, abych mohl vynášet nad někým soudy. A proto se také nyní zdržím jakýchkoli komentářů k tomuto novému projektu.

Zhruba před dvěma měsíci jsem zde psal o mém "crazy" nápadu – natočit seriál o finančních poradcích. Představoval jsem si to ve stylu dnešních oblíbených seriálů z lékařského prostředí. Ale události posledních dní ukázaly, že by mohlo jít spíše o dobrodružně-kriminální seriál s důrazem na psychologický podtext. Mimoto by v každém díle docházelo k naprosto nečekaným zvratům.

Seriál je jen iluzí. A tak zatím divákům sledujícím komediální drama Icz představím jednu záhadu, kterou se celý den snažím pochopit. Ne, nebojte, nejde o zánik žádné superhvězdy. 😉

Asi se tomu říká nemoc z povolání, ale hádejte, co mě napadlo jako jedna z prvních věcí při zveřejnění zprávy o odchodu Jána Müllera ze slovenské OVB a nyní Radima Lukeše s Petrem Borkovcem z české větve OVB? Ano, přesně tak. Že vlastníkům akcií OVB museli zbýt jen oči pro pláč.

Avšak k mému údivu drží akcie OVB Holding AG na frankfurtské burze poslední dva měsíce rostoucí kurz bez žádných větších výkyvů oproti celému trhu. Odchodem těchto pánů přichází OVB až o 10% zisků. Především ale přichází o jedny z nejdynamičtěji se rozvíjejících struktur celého holdingu. To se přeci musí projevit na ceně akcií. Jak je možné, že trh nereagoval? Není na tom něco divného?

Naproti tomu je velmi zajímavé se podívat na vývoj kurzu za celé období od uvedení na burzu. Jsou zde patrné dva výrazné poklesy, a to v září a v prosinci uplynulého roku. Vždy v době, kdy DAX naopak značně posiloval. Že by se někteří pro jistotu zavčas zbavili svých akcií a realizovali zisky z euforie spojené se vstupem OVB na burzu?

Tak či tak, daleko víc mě zaráží, že (přinejmenším do doby, kdy tento článek píšu) nedošlo k výprodeji akcií OVB. Já nějaké držet, tak prodávám ve středu ráno. A kdyby existoval nějaký put warrant na akcie OVB, zvažoval bych jeho spekulativní nákup.

Napadá mě jediné vysvětlení. Institucionální investoři s kvalifikovanou účastí (jako je třeba Deutscher Ring) nemají samozřejmě momentálně zájem vyprodávat na burze akcie. A mezi drobnými akcionáři budou asi převážně finanční poradci z řad OVB, které pravděpodobně vůbec nezajímají fundamenty jejich akcií. Jinak si to neumím vysvětlit.

A to je konec přátelé… V příštím díle uvidíte: OVB koupilo Fincentrum ;-)))

23 komentářů: “Soap opera nebo kriminální psychodrama?”

 1. Jan Traxler napsal:

  Tak přeci jen od začátku června akcie OVB AG poklesly o cca 6%, zatímco hlavní barometr německé burzy se po dvou minikorekcích drží na svém. Přijde mi to však jako velmi neadekvátní pokles vzhledem k tomu, čím OVB poslední měsíce prochází.

 2. Richard Valášek napsal:

  Pane Traxlere bude ten článek o prodeji Fincentra slibovaný v posledním odstavci nebo ne? Případně proč ne, děkuji. (Ono to vypadá, že měl být…)

  • Jan Traxler napsal:

   Az (a jestli) bude toto tema na poradu dne, tak treba bude i pokracovani „serialu Icz“. 😉

 3. Maratamus napsal:

  K tej cene akcii. OVB sa vobec nevivija s trhom. Kym DAX rastie, graf ceny akcii OVB vobec nekoreluje jeho cenu. Znamena to ze akcia je relativne slaba voci trhu a pripadna korekcia na nemeckej burze sa tak prejavi 2x silnejsie na akcii OVB. Ja osobne prepad tohto titulu este len ocakavam a dosledne sa na neho aj pripravujem. Faktom je ze trh a investori, ktori obchoduju tento titul este nevedia o co tu ide. Akcia OVB robi na nemeckej burze len minimalne objemy, nie je to teda jeden z ostro sledovanych titulo. Pri takychto akciach to chce cas. Nedavno vysla sprava o naraste trzieb aj zisku za 1Q a akcia sla hore o 2-3%. Trh zareagoval na jasnu spravu. Rozhodujuca bude sprava o hospodareni za 2Q, ktora uz bude „bez Mullera“ a z casti aj „bez Lukesa“ no a dalsi prepad by mal prijst po oznameni vysledekov za 3Q kde to bude „bez oboch“. Uvidime, sam som zvedavy. Som byvaly OVB-ak a tri roky obchodujem US akcie a daytradujem FOREX.

 4. Vladimír Kutálek napsal:

  Zdravím, jen pro jistotu věta: „OVB koupilo Fincentrum“ byla myšlena jako: a) OVB bylo koupeno Fincentrem nebo za b) Fincentrum bylo koupeno OVBem. Cestina povoluje oba významy 🙂

  • Jan Traxler napsal:

   Byla myšlena jako žert a rýpnutí zároveň. A právě úmyslně tak, aby z toho šlo vyvodit oba závěry. A jsem rád, že to tak s humorem vzal i Martin Nejedlý. ;-)))

 5. Martin Nejedlý, Fincentrum napsal:

  Zatím nemáme zájem koupit OVB 🙂 I pouze organicky rosteme tak rychle, že to zcela naplňuje naše manažerské kapacity…A navíc pochybuji, že by byla na prodej pouze východoevropská část.

  • Akcionář napsal:

   Pane Nejedlý, oceňuji váš humor. Ale nyní vážně. Můžete se vyjádřit k fámám šířeným v OVB, že německá centrála posvětila záměr odkoupit Fincentrum v reakci na odchod třetiny české a slovenské OVB? Děkuji.

   • @ napsal:

    Jediné co pan Nejedlý právě popřel, je že nekoupí OVB, to že neprodá Fincetrum samozřejmě neřekl a i kdyby tak to nepřizná. Alespoň zatím. Všechno je otázkou peněz a na jeho místě bych asi prodával, dokud to někdo chce koupit. Neexistující školící systém, „sebranka“ poradců z jiných firem… OVB by tím dalo hodně děravou záplatu na protrhující se pytel…

 6. Gekko napsal:

  takže poměrem jejich tržeb je odchod nějakých dvou rybářů včetně sítě velmi malým plivancem v moři pane Trexlere!!!

  • Jan Traxler napsal:

   Nemám přesné informace, ale odhaduji podíl Müllera a Lukeše na cca 10% tržeb celého holdingu. I kdyby to bylo jen 5%, tak je to dost na to, aby trh reagoval. Nemyslíte?

   • Anonym napsal:

    Zde byl vulgární výpad anonyma – odtraněno. MB

    • Pavel Hanzl napsal:

     Pane Neznámý, co kdybyste se odplazil zemřít někam do bažin? Tady se mluví slušně. Pokud se akcie OVB nebude hroutit, tak už ničemu na kapitálovém trhu nerozumím. Nedivím se, že pan Traxler je zděšen netečností investorů. OVB přišla o to nejlepší, co jsem respektoval. Tato mohutná, ale zpráchnivělá loď notně nabírá vodu.

   • @ napsal:

    Na FKT byl prezentován čistý zisk OVB CR ve výši 155 mil. Kč, a celého holdingu ve výši 16,5 mil Euro…. tzn. 1/3 zisku tvoří OVB CR…. Dohromady se Slovenskem je to cca 65 procent čistého zisku OVB. Pokud Tedy podíl Lukeše a Mullera byl cca 30% v jednotlivých zemích, měla by OVB přijít o cca 20% čistého zisku, což se na akciích musí zákonitě projevit…. no uvidíme….

   • Gekko napsal:

    možná je ten podíl takový, ale každopádně akcie zareagovaly již v předstihu. disproporce mezi daxem a ovb za posledních 60 dnů je přece zřetelná

    • Akcionář napsal:

     Pánové, OVB patří mezi ty méně významné položky na burze, přiznejme si to. Dění v OVB není sledováno drobnohledem, problémy se nepropírají hned na stránkách evropských deníků. K propadu dojde s cca třítýdenním zpožděním. Holding OVB má ovšem náplast na český a slovenský průšvih, jak naznačuje pan Traxler (pane Traxlere, opravdu jsem zvědav, jaké jsou vaše zdroje). Propad by mohl být tedy jen dočasný.

     • Jan Traxler napsal:

      Odchod Jána Müllera se neprojevil ani s šestitýdenním zpožděním. Za to však možná s několika měsíčním předstihem, ale to je z mé strany jen spekulace.

    • Jan Traxler napsal:

     Právě že disproporce není za poslední dva měsíce žádná. To je to, co mě zaráží.

   • Duchoň napsal:

    Pánové Traxlere a Insidře, co říkáte kurzu akcií OVB po roce a půl. Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.