CZK/€ 24.695 -0,04%

CZK/$ 22.940 -0,36%

CZK/£ 29.277 -0,19%

CZK/CHF 25.621 -0,20%

Směnku můžete vystavit i v hospodě: Rozhoduje obsah, ne forma!

 


 

Jen málo oblastí práva si stále udržuje svůj archaický ráz jako právo směnečné. Důvodem je to, že základním právním pramenem nadále zůstává Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb. Ten byl sice několikrát novelizován, avšak šlo pouze o drobné novely nevelkého významu.

Směnek se částečně dotýká i zákon o cenných papírech, kde dochází k jejímu zařazení mezi cenné papíry. Tím ovšem pokrytí směnek v tomto zákoně končí a jediným základním právním pramenem zůstává zmiňovaný Zákon směnečný a šekový.

Pokud byste se směnečný zákon rozhodli číst, tak rychle nabudete dojmu, že jde o skutečně letitou právní normu. Některé dnes běžně používané a ustálené slovní spojení v podnikání v něm totiž chybí. Na druhé straně stále odpovídá požadavkům ženevských úmluv upravujících tuto oblast práva v mezinárodním měřítku.

Směnky sehrávají stále důležitější úlohu jako zajišťovací prostředek. Kdo podnikal nebo rozjížděl podnikání, tak si možná vzpomene na podpis blanko směnky zajišťující závazek vůči bance atd. Jejich využití je ale mnohem širší než pouze v bance při jednání o úvěru. Směnku lze využít i v občanskoprávním životě, kde se také pravidelně potýkáme s pohledávkami a závazky.

Na vystavení směnky není potřeba notář. Lze ji vyhotovit například i na konzumačním lístku

Směnku lze definovat jako dlužní úpis, který pro dosažení svojí platnosti musí splňovat zákonem vymezené podmínky. Pro naši potřebu bude stačit rozdělení, že existují směnky vlastní a směnky cizí. Jaký je mezi nimi rozdíl?

REKLAMA

Jednou z povinných náležitostí směnky vlastní je písemné tvrzení „za tuto směnku zaplatím“. Nyní musí být každému jasné, že směnku vlastní vystavuje dlužník ve prospěch věřitele, který takovou směnku dostane do držení a v případě neplnění ze strany dlužníka má dobrou pozici na vymáhání právní cestou. U směnky cizí musí být naopak obsaženo tvrzení „za tuto směnku zaplaťte“.

Představte si situaci, že sedíte s někým v restauraci a půjčíte mu několik tisíc korun. Můžete to udělat takzvaně na dobré slovo, anebo svůj skutek podepřete směnkou. Jiná varianta (například návštěva právníka nebo notáře) s ohledem na pokročilou hodinu nepřipadá v úvahu a navíc by byla velmi drahá. V této situaci je určitě nejelegantnějším řešením sdělit dlužníkovi. Ano, půjčím ti ty peníze, ale vyhotovíš v můj prospěch směnku vlastní. A že nemáte v restauraci papír velikosti A4? Nevadí. Vystačíte si bohatě s konzumačním lístkem. Níže uvedený příklad ukazuje, jak by mohla například taková směnka vypadat.

V Praze 5.4.2009

Dne 30.6.2009 v Praze za tuto směnku zaplatím 5.000 Kč (slovy pěttisíckorunčeských) panu Josefu Moláčkovi.

REKLAMA

Karel Pravda

Výše uvedená směnka vlastní musí být podepsaná výstavcem směnky. Pan Pravda je výstavcem směnky a během sezení v restauraci obdržel částku pět tisíc korun od pana Moláčka. Ze směnky je patrné, že byla podepsána 5. 4. 2009 a je vhodné do ní napsat místo. V našem případě tam máme Prahu, avšak vůbec by nebylo na škodu tam napsat klidně jméno restaurace, kde došlo k podpisu smlouvy.

Druhé datum je rozhodující pro vymezení časového okamžiku, kdy dojde k úhradě dlužné částky. V našem případě je evidentní, že se pan Pravda s panem Moláčkem dohodli na posledním červnovém dni. Směnka povinně obsahuje tvrzení „za tuto směnku zaplatím“, což je nutné rozpoznávací znamení ohledně typu směnky. Další povinnou součástí směnky je částka a samozřejmě osoba, které má být zaplaceno. A tím nejdůležitějším by měl být podpis výstavce.

Jistě nyní mnozí namítají, že osob nesoucí jméno Moláček nebo Pravda chodí po ČR více, a tudíž by bylo dobré je nějak vymezit (např. číslem OP nebo rodným číslem). Určitě to není na škodu, avšak zákon to výslovně neukládá a směnka má svoji platnost bez ohledu, zda tam číslo občanky nebo rodné číslo je či není. Není na škodu citovat zákon směnečný a šekový ohledně povinných náležitostí směnky (paragraf 75, článek I):

Vlastní směnka obsahuje: 1. označení, že jde o směnku, pojaté do vlastního textu listiny a vyjádřené v jazyku, ve kterém je tato listina sepsána; 2. bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžitou sumu; 3. údaj splatnosti; 4. údaj místa, kde má být placeno; 5. jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno; 6. datum a místo vystavení směnky; 7. podpis výstavce.

Půjčujete-li někomu peníze, přimějte dlužníka k vystavení směnky vlastní

Z výše uvedených dvou typů směnek je směnka vlastní tou jednodušší formou. Lze ji věřitelům doporučit jako vhodnější typ. Je možné ji sepsat při vzniku pohledávky nebo během jejího trvání, avšak asi se shodneme na tom, že je vhodné s jejím vyhotovením vyjít při poskytování peněz. Pak už může být obtížné či spíše nemožné dlužníka k jejímu podpisu přimět.

Formální správnost směnky je především v zájmu věřitele, a tudíž bychom jako věřitelé měli být seznámeni s jejími náležitostmi. Směnka cizí se samozřejmě také hodí do podobných závazkových vztahů, avšak budeme se jí věnovat příště.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • MD

  24 dubna, 2009

  vyborne, uzitecny clanek

  Odpovědět

 • Strela

  24 dubna, 2009

  V hospodě nikdy nic nepodepisujte!

  Odpovědět

 • headhunter

  25 dubna, 2009

  Leda tak přihlášku do Strany mírného pokroku v mezích zákona.

  Odpovědět

 • mhi

  29 dubna, 2009

  1) Jak takovou smenku vymahat? Dopsal bych, ze u soudu je mozne zadat vydani smenecneho platebniho rozkazu, u ktereho se tezko vystavci smenky vlastni odporuje (musi do 3 dnu, musi uvest VSE na svoji obranu, atd.), pripadne zde je fikce doruceni (typicke pro pripad, kdy si neprebira postu a platebni rozkaz se zrusi pro nedorucitelnost do vl. rukou bez moznosti nahr. doruceni).

  2) urcite bych doporucil vypisovat castku slovy, stejne tak mesice v datech

  3) 100x zvyraznit nalezitosti smenky opsane ze zak. smenecneho&sekoveho. Na nadpisu „SMENKA“ vubec nezalezi, skutecne je dulezite uvest „za tuto smenku zaplatim/zaplatte“.

  4) Biankosmenky?

  5) Prevod smenek (rubopis, postoupeni pohledavek, kdy je co mozne)

  6) Problematika placeni smenkou vs. zajisteni smenkou (tusim par. 344 ObchZ a prislusna judikatura).

  7) Avalace (bezne pouzivane kdyz je vystavcem s.r.o., avalem je mnohdy jednatel/spolecnik/atd)

  Odpovědět