CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Milan Vodička

22. 11. 2022

3 komentáře

Rozhovor: Kryptoměny mají dnes větší smysl, než kdykoli předtím

 

Pád burzy FTX vyvolal novou vlnu diskusí nad smyslem a budoucností kryptoměn v čele s bitcoinem. Zeptali jsme se proto experta na krypto Igora Pauera.

Loading 

Po pádu FTX zesílily hlasy volající po regulaci trhu kryptoměn. Nastal čas a podmínky, aby regulátoři převzali kontrolu nad tímto světem?

Je vcelku paradoxní, že hlasy volající po regulaci trhu kryptoměn po ní volají po pádu REGULOVANÉ kryptoburzy FTX. FTX, její dceřiná firma FTX US, Alameda Research a dalších více než 130 firem z impéria Sama Bankman-Frieda a jeho společníků, byly vždy regulovány, a to v rámci různých jurisdikcí (USA, Hong Kong…).

Navíc CEO Alameda research Caroline Ellison má podle informací z komunity otce, pracujícího na MIT (Massachusetts Institute of Technology) a jeho podřízeným byl svého času chairman SEC Gary Gensler. Připomeňme, že SEC je právě nejvyšším z regulátorů v nejregulovanější destinaci světa – USA. Podle některých informací se právě Gensler osobně setkal s Bankman-Friedem krátce před kolapsem FTX.

Zeptejme se proto, zda se impérium Bankman-Frieda zřítilo navzdory regulaci nebo díky regulaci a zda regulace přispěla k jeho zhroucení nebo zda mohla jakákoli regulace zhroucení zabránit?

A připomeňme, že čistě neregulované projekty, jako je například bitcoin, se nikdy nezhroutily a navzdory mnoha útokům spolehlivě fungují.

REKLAMA

Jak by si lidé měli zabezpečit své investice v kryptoměnách, když i tak renomovaná burza, jako byla FTX, připravila investory o obrovský majetek?

Jednoznačně by si měli své investice zabezpečit na vlastních peněženkách a ideálně hardwarových. Při převodu svých kryptoměn na jakoukoli třetí stranu se vystavujete riziku.

Řada kryptoměn (tzv. shitcoinů) může brzy skonči. Může podle vás nastat situace, že skončí všechny kryptoměny včetně bitcoinu? Co by se muselo stát, aby k tomu došlo?

Takové scénáře samozřejmě existují. Fatální dopad na existenci kryptoměn by – kromě standardních, nereálných „ekonomických“ představ většiny lidí o pádu ceny na nulu kvůli nezájmu investorů nebo panickým výprodejům – mělo hlavně prolomení algoritmů na kryptografické úrovni – něco podobné jako jsme viděli u MD5 nebo SHA1 – nebo prolomení samotných matematických základů šifrování – např. objevení algoritmu pro výpočet prvočísel).

Dodejme, že na podobných úkolech denně pracuje množství geniálních mozků po dlouhá staletí a zatím se jim to nepodařilo. Tedy objektivně konec kryptoměn není reálný scénář, čištění trhu od špatných projektů ano, a jsem za to rád.

REKLAMA

Kryptoměny se mimo jiné měly stát ochranou před vysokou inflací. To ale současný vývoj nepotvrzuje.

Tady je otázkou v jakém časovém okně uvažujeme. Pokud se bavíme o lidech, kteří do bitcoinu/krypto investovali před 10 lety, na úrovni řekněme $1-10, tak jim nepochybně ochranu před inflací poskytly. Pokud se bavíme o lidech, kteří investovali na ATH (all time high) a nyní jsou v mínusu. Ti samozřejmě ochráněni nejsou. Možná však stačí počkat na další ATH.

Do jaké míry jsou podle vás kryptoměny stále nezávislé a plní funkci uchovatele hodnoty v naprosto nezávislém prostředí? Nejsme svědky konce tohoto aktiva?

Aktuálně je v celém odvětví dříve nevídané množství institucionálních investorů, kteří bitcoin a krypto berou jako další, standardní třídu aktiv – a obchodují jej stejným způsobem. To zapříčiňuje dosud nevídanou korelaci např. s S&P 500. Počkejme si však na posun v rámci cyklu a uvidíme, kdo si investice v bitcoinech/krypto udrží a kdo se jich zbaví. Pokud se vrátí scénář retailových investorů, resp. hardcore hodlerů, tak se zřejmě dočkáme i předpokládané inverzní korelace.

Jaké byste dnes uvedl důvody pro to, aby se běžný občan pořídil například bitcoin?

Jsou to naprosto standardní důvody jako byly vždy – decentralizace, odpovědnost za vlastní prostředky, nevratnost transakcí, nezkonfiskovatelnost/nezkorumpovatelnost, transparentnost, spolehlivost…

Další otázkou je spotřeba energií při těžbě. Evropa je lídrem v boji za ekologizaci a neváhá v podstatě likvidovat svůj průmysl. Proč by měla tolerovat něco tak energeticky náročného a zanechávajícího výraznou uhlíkovou stopu, jako je bitcoin?

Mýtus o energetické náročnosti byl již mnohokrát vyvrácen, nerad bych se opakoval. Co se týče uhlíkového mýtu, je to na delší diskusi spojenou s vědeckým vyvracením tohoto nesmyslu. Kde mimochodem zmizela moje oblíbená ozónová díra, kterou mě strašili celé dětství?

Mají kryptoměny z dnešního pohledu ještě smysl?

Samozřejmě, větší než kdykoli předtím.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  22 listopadu, 2022

  Konečně normální názor na ty uhlíkové bludy. Ale BitCoin se mi stále zdá jako nějaký podvod…

  Odpovědět

 • RC

  22 listopadu, 2022

  Posledni udalosti ukazaly v cele nahote, ze rozdil mezi kryptomenani a fiat menami neni zasadni. Oboje je zalozeno na duvere… Opadne-li duvera, jste bez prostredku.

  Odpovědět

 • Peter

  12 prosince, 2022

  Fakty hovoria jasne. Crypto sa za vyse 10 rokov nedokazalo uplatnit ako alernativa fiat penazi. Crypto sa ukazalo ako skvela platforma na multimiliardove podvody a Ponzi schemy. Bez cryto burz a ich marketinhu by bola hodnota BTC a inych koinov blizka nule. Alternativa fiat penazi by mala existovat ale crypto ake pozname v dnesnej podobe to urcite nie je.

  Odpovědět