CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Zámečník

29. 09. 2014

1 komentář

Richard Lewis: Americký trh je plný bublin

 


 

Jaké investice vnímáte v současnosti jako nejlepší?

Globální investiční manažeři mají stále velmi rádi americký akciový trh. Americký akciový trh je velmi silný, přesto je stále preferovaný. V rámci Spojených států jsou nejzajímavější stále technologie, medicínský sektor a finanční sektor.

To zní jako nejpopulárnější investice pro investory. Musíte své investice řídit podle přání investorů, nebo jim říkáte, že např. některá investice nepatří mezi nejlepší a nasměrujete je jinam?

Záleží na tom, co hledají. Ale jsou to právě technologie, které táhnou současný býčí trh. Pokud chtějí investoři větší výnosy, jsou k dispozici rozvíjející se trhy nebo japonský akciový trh. Ty jsou mnohem více kontroversní. A kde je kontroverse, tam je skrytá větší hodnota, ale také více rizika.

Japonské akcie? Vnímáte je jako perspektivní?

Osobně myslím, že japonské akcie se v posledních letech otočily k lepšímu. Japonské akcie byly velmi špatné 25 let. Před 25 lety začaly na extrémně vysokém ocenění a významně klesaly. V dnešní době je japonský akciový trh oceněn na srovnatelné úrovni s ostatními akciovými trhy.

REKLAMA

Navíc v Japonsku probíhá kvantitativní uvolňování, které podpoří ceny aktiv včetně akcií. Japonci se v poslední době mnohem více soustředí na ziskovost (Return on Investment, ROI), což je významná změna chování oproti minulosti.

V Japonsku tak máte ziskovost, rozumné ocenění akcií a kvantitativní uvolňování japonské centrální banky (BoJ).

Jaká vnímáte největší současná rizika pro akciové trhy? Je to ukrajinská krize, která může snížit ocenění společností?

Ukrajinská krize je tragédie. Finanční trhy se ale mnohem více zajímají o nízké úrokové sazby a o kvantitativní uvolňování. Kvantitativní uvolňování probíhá a úrokové sazby jsou tak nízké, že ukrajinská krize ceny akcií téměř neovlivňuje.

Můžete mít tragédii typu ukrajinské krize či jiné špatné zprávy, ale to není to hlavní, co ovlivňuje finanční trhy. Tím významnějším je ocenění finančních aktiv, na kterém se podílí především kvantitativní uvolňování a nulové úrokové sazby.

Kvantitativní uvolňování je ale ve Spojených státech již u konce. Myslíte si, že proto ceny akcií klesnou?

Kvantitativní uvolňování sice právě ve Spojených státech skončilo, to je pravda, a bude to mít nepochybně negativní vliv na ocenění finančních aktiv. Ale ocenění finančních aktiv není závislé jen na americkém kvantitativním uvolňování. Fed udržuje i nadále nulové úrokové sazby a výnosy dluhopisů jsou stále nízké.

Navíc kvantitativní uvolňování ve Spojených státech je nahrazováno kvantitativním uvolňováním v Japonsku a možná také Evropskou centrální bankou. A pro financování finančních aktiv neexistují hranice. Nejsou žádné překážky pro přeshraniční financování a nezáleží na tom, kdo provozuje kvantitativní uvolňování, ale podstatné je, že někdo tiskne peníze.

Americké akcie mají nejvyšší cenu v historii. Netvoří se na akciovém trhu nová bublina?

REKLAMA

Mohla by být. Ale ceny akcií nejsou objektivně příliš vysoké. Ocenění akcií je sice vysoké, ale není na tak vysoké úrovni, na jaké obvykle dochází k poklesům. Akcie tedy mohou jít ještě výše.

Je americký akciový trh v bublině? Ano, ale americké akcie jsou neustále v bublině. Většinu času na amerických trzích naleznete šílenství mířící do určitého segmentu. Americkým akciím věří miliardy lidí a investují do nich. A je velmi snadné vytvořit bublinu na základě nějakého příběhu. Ale to je život. To je americké investování.

Pokud nejste ochotni přijmout tento vývoj, pokud nejste schopen rozpoznat, jestli se jedná o skutečnou bublinu na trhu, selžete jako americký akciový investor. Musíte přijmout, že americký akciový sektor je plný nadšení a pádů.

Bubliny na akciových trzích jsou tedy podle vašeho názoru normální a běžné a investor s nimi musí pracovat?

Ano.

Jak může investor ochránit své portfolio proti splasknutí bubliny?

Když rozpoznáte, že investujete v bublině, pak investujete v bublině. Nesmíte přesvědčovat sami sebe, že neinvestujete v bublině. V roce 2001 v rámci dot.com buble to bylo velmi nebezpečné. Investoři byli přesvědčeni, že se jedná o revoluci v technologiích, ale nebyla to pravda. Byla to finanční bublina.

Rozpoznáte-li bublinu na trhu, můžete tedy prodat mezi prvními…

Jakmile bublina začíná splaskávat, prodejte. Zapomeňte na příběh, který se pojí s danou investicí, protože příběh je jen příběh, a vystupte z trhu.

Tvrdil jste ale, že americký trh je plný bublin a možná i celý akciový trh je bublinou. Neměli by tedy investoři americké akcie prodat?

Investoři by měli být opatrní. Je to složitější. Bubliny mohou růst do extrémních velikostí. Pokud rozpoznáte bublinu a prodáte, můžete mít pravdu. Jste venku. Ale mohl jste ještě dlouho vydělávat peníze. Ceny mohou růst třeba dalších šest měsíců, v průběhu kterých jste mohl ještě vydělávat. Pak se začnete na trh opět vracet. Jenže se vrátíte již ve špatný čas a peníze proděláte.

Staráte se také o rozvíjející se trhy. Které rozvíjející se trhy vnímáte v současnosti jako nejvíce perspektivní?

Jsou tři hlavní regiony rozvíjejících se trhů. Podle mých preferencích je nejvýše Asie, pak Evropa a Afrika a jako třetí Amerika.

Jakou máte největší preferenci z asijských rozvíjejících se zemí?

Myslím si, že opravdu zajímavá je Čína. A z tohoto regionu považuji za hodně zajímavou také Indii.

Jaká hlavní rizika rozvíjejících se trhů vnímáte? Je to politická situace?

Možná ano. Vedle politického rizika je to ještě corporate governance (řízení společností) a silný americký dolar. Jakmile americký dolar posílí, rozvíjející se trhy postihne deprese.

V tom případě jsou nyní rozvíjející se trhy mnohem rizikovější, když Fed ve Spojených státech ukončil kvantitativní uvolňování…

Ano, jsou více rizikové, protože se kvantitativní uvolňování změnilo. Dříve nejvíce kvantitativně uvolňovaly Spojené státy, nyní nejvíce uvolňuje Japonsko a možná ECB. To změnilo profil kvantitativního uvolňování. Ale je stále pozitivní.

Zároveň se očekává, že Fed zvýší úrokové sazby v polovině příštího roku, což může rozvíjející se trhy poškodit, protože vyšší úrokové sazby posílí americký dolar

Mohlo by. Nemyslím si, že Spojené státy zvýší úrokové sazby významným způsobem. To by poškodilo všechny třídy aktiv.

Nemyslím si, že by Fed významně zvýšil úrokové sazby, o tom pochybuji. Dokonce jsem přesvědčen, že nezvýší úrokové sazby vůbec, dokud se nezlepší ekonomická situace.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jednadva

    19 října, 2014

    Komerční banka nabízí indexový akciový fond Amundi Index Equity North America v Kč. Vstupní poplatek je 3 %. První investice minimálně 5 000 Kč, následná investice vždy minimálně 500 Kč. Fond je částečně zajištěný do korun. Celková nákladovost za rok 2013 byla 0,38 %.

    Odpovědět