CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2024

3 komentáře

Revoluční nástroj DIP je tu. Jaké benefity vám přinese?

 

Se začátkem nového roku přináší Česká republika revoluční krok v oblasti finančního zabezpečení občanů. Od 1. ledna 2024 je tu dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá nové možnosti pro investice s cílem zajistit finanční stabilitu v důchodovém věku. O co se jedná, a je pro vás DIP vhodný?

Loading 

Co je to DIP a jak funguje?

DIP, tedy dlouhodobý investiční produkt, je investiční nástroj, který umožňuje občanům investovat do akcií, dluhopisů a investičních fondů s výhodami daňového zvýhodnění, a navíc lze čerpat i příspěvek zaměstnavatele. V řadě případů a do určité měsíční úložky je produkt výhodnější, než investování napřímo do cenných papírů a jiných produktů.

Jediná nevýhoda je nákladovost produktu, kde TER poplatek je cca 1 % p. a., což ale nemění nic na jeho využitelnosti. Ke správnému nastavení kontaktujte svého finančního poradce, který vše zkoordinuje tak, abyste dosáhli nejvyššího užitku.

Daňová zvýhodnění a pravidla DIP

Daňová úleva je jedním z hlavních lákadel DIP. Každý rok můžete odečíst až 48 000 Kč ze základu daně, což vám může ročně ušetřit až 7200 Kč. Zaměstnavatelé mohou také přispívat do vašeho DIP a plynou pro ně daňové výhody až do výše 50 000 Kč ročně, který by se z logiky věci měl v příštích letech navyšovat. Výběr peněz lze po dosažení 60 let věku.

Rozdíly oproti jiným penzijním produktům

DIP přináší řadu výhod oproti tradičním penzijním spořením. V rámci DIP můžete svobodně volit, do čeho investujete, a měnit složení svých investic podle svého uvážení. Jednat se může v podstatě o nepřeberné množství investičních instrumentů, od ETF, přes státní dluhopisy až po nemovitostní fondy.

Výnosy by v dlouhodobém horizontu měly dle historických dat porážet jiné penzijní produkty. Na rozdíl od tradičního penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření můžete mít i několik DIP u různých společností. Státní příspěvek zde však nehledejte.

REKLAMA

Kdo nabízí DIP?

DIP není exkluzivní pouze pro banky. Kromě bank můžete využít tento produkt u spořitelních a úvěrních družstev, obchodníků s cennými papíry, samosprávných investičních fondů a dokonce i u zahraničních subjektů s odpovídající licencí České národní banky. Veškeré poskytovatele naleznete na oficiálních stránkách ČNB.

Jak a kdy začít investovat?

Stačí zřídit účet DIP u vybrané banky nebo investiční společnosti. Pro výběr nejlepší možnosti neváhejte kontaktovat finančního poradce, který vám téma blíže vysvětlí a poté najde právě takové, které je v souladu s vaším očekáváním a životní situací. Protože se jedná o nový produkt, stále zde není velká konkurence, a proto bude vhodnější zakládat jej až ve chvíli, kdy trh finančních produktů poskytne větší výběr DIP.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Ed

  31 ledna, 2024

  V podobě, ve které to nakonec prošlo, je to česká bramboračka a ta je, jak dobře víme, zcela nerevoluční. Původní záměr, podrobný ISA, zcela zanikl.

  Odpovědět

 • Josef

  31 ledna, 2024

  Investicni specialista by mel vedet, ze danova uspora z plateb ucastnika muze byt az 11040. A to pro ty, kteri maji prijem NAD trojnasobek prumerne mzdy. Jinak neni specialista…

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  1 února, 2024

  Chybí tam možnost určit obmyšlenou osobu…

  Jinak celkem dobrý.

  Odpovědět