CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Text: Daniel Mareš

11. 03. 2021

1 komentář

Revoluce 4.0 a pandemie: Investice do RPA je pro firmy nutností

 


 

Velké změny v rámci RPA nepřicházejí jen s koronavirovou krizí a například náporem na e-shopy. Hnacím motorem je čtvrtá průmyslová revoluce. Ta je spojena a rozvojem technologií, jako jsou umělá inteligence, robotika, nanotechnologie, internet věcí, blockchain, autonomní vozy a další. Řada států, včetně ČR, má koncepci, jak podpořit Průmysl 4.0 a jak čelit důsledkům, které přinese.

Ve studii společnosti Deloitte „Automatizace v ČR“ se dočteme, že RPA zrychluje exekuci úkonů a díky vyloučení lidského faktoru zamezuje vzniku manuálních chyb. Zároveň není jeho funkce omezena pracovní dobou a umožňuje poskytování služeb 24 hodin denně. Roste tak propustnost firemních systémů, produktivita, spokojenost zákazníků a snižuje se procesní riziko.

Lidská práce bude vzácnější i dražší

Hlavní ekonom Komerční banky (KB) Jan Vejmělek uvádí, že přechod firem na automatizaci je nezbytností. V současné pandemické době, která urychluje digitalizaci a tlačí na snížení nákladovosti, operačního rizika a ve finále na zvýšení efektivnosti, je to nutnost. „Výhodou nasazení RPA bývá rychlost a poměrně rychlá návratnost investice do automatizace primárně rutinních činností,“ vysvětluje odborník KB a pokračuje: „Navíc z dlouhodobé perspektivy budou negativní demografické trendy pokračovat a lidská práce se bude stávat vzácnější, a tím pádem i dražší.“

Nejenže RPA firmám umožní zvýšit počet zákazníků, kterým jsou schopny poskytnout své produkty. Zároveň se tak uvolní cenné lidské zdroje pro kreativní řešení problémů, osobní přístup k zákazníkům a hledání cest, jak svým klientům poskytnout přidanou hodnotu. Pracovníci se díky automatizaci nemusí zabývat rutinními úkony, ale vyřizují pouze výjimky z pravidel. Zároveň díky RPA vzniká cenný zdroj informací o daných procesech. Největší potenciál tkví v automatizaci úkonů prováděných ve velkém objemu a s vysokou frekvencí, nebo v případech, kdy tyto veličiny v čase předvídatelně nebo nepředvídatelně fluktuují.

Modernizace v rámci zachování konkurenceschopnosti

Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek k tomu dodává, že ČR by měla v robotizaci a automatizaci vůbec rychle pokračovat bez ohledu na pandemii covid-19. Dlouhodobě nemůžeme spoléhat na výrobní pásy s manuální obsluhou, protože svět se ubírá rychle dál. „V zájmu zachování konkurenceschopnosti je nutné modernizovat a modernizovat, i když se stále může zdát cena lidské práce u nás velmi nízká na to, abychom přeskočili na vyšší technickou úroveň. Přesto samotný nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných lidí nás k tomu dříve nebo později donutí,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Petr Dufek.

REKLAMA

 

Umělá inteligence a strojové učení

 • V posledních letech se obecně zrychlil vývoj umělé inteligence (AI3) a strojového učení (ML4). Tyto technologie napodobují způsob, jakým funguje lidská mysl. Však jedna z užívaných technologií – neuronové sítě – si vypůjčila biologickou terminologii popisující lidský mozek. Počítačové programy spadající do této kategorie lze charakterizovat jako algoritmy, které se učí skrze zkušenost.
 • Vývoj AI začal již před více než pěti dekádami, ale teprve ve 21. století došlo k jeho akceleraci s růstem výpočetní síly počítačů a s růstem dostupnosti velkých data setů komplexních informací (tzv. big-data) v různých oblastech. Dostupnost dat je zásadní, protože data poskytují programům AI zkušenost potřebnou pro strojové učení.
 • Algoritmy jsou schopny lépe rozpoznávat komplexní vazby ve velkém množství dat, která by člověk nebyl schopen vnímat dostatečně holisticky. AI se například využívá k rozpoznávání mluveného slova, překladům textů, poznávání předmětů a obličejů na fotografiích, cílení reklamy, lékařské diagnostice a autonomnímu řízení vozidel.

  Zdroj: Analýza práce v ČR od Deloitte

 

Šimon Blecha z tiskového odboru Ministerstva financí k tomu dodává, že v současné turbulentní době, kdy se věci často a rychle mění, je málokterá investiční aktivita 100% sázkou na jistotu. „S ohledem na vývoj současného světa lze ale říci, že robotizace a automatizace jsou oblasti se značným potenciálem růstu do budoucnost,“ uzavírá Šimon Blecha.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Investice do rezidenčních nemovitostí v Česku

Vstup do světa investic v oblasti rezidenčních nemovitostí v Česku vyžaduje pečlivou analýzu aktuálních trendů a dat. UniCredit Bank představila data, která reflektují čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměrných úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů. Tento ukazatel stoupl na minus 2,83 procenta, což signalizuje, že investice […]

Text: Filip Kučera

15. 02. 2024

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jaroslav Sopuch

  18 března, 2021

  Díky za zajímavý článek. S tezemi, které jsou v něm obsaženy, se ztotožňujeme. Náš private equity fond kvalifikovaných investorů SkyLimit Industry se zaměřuje právě na investice do firem, které navrhují a vyrábějí automatizované robotické linky. I přes pandemii náš Fond vloni také díky zrychlujícímu se nástupu automatizace v průmyslu rostl o více než 12%.

  Odpovědět