CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Petr Zámečník

01. 04. 2016

5 komentářů

Regulace provizí jako řešení dluhů ČSSD?

 


 

Sociální demokracie opravdu stojí o regulaci provizí podle přání a návrhu velkých pojišťoven. Hledá jakoukoli cestu, jak zákon prosadit. Obětovala ministerského náměstka Martina Prose, který regulaci prosadil přes Legislativní radu vlády za zády ministra financí Andreje Babiše, poslanci Ladislavu Šinclovi se podařil elegantní kousek s načtením stejného pozměňovacího návrhu ke dvěma zákonům a spor mezi ČSSD a ANO hrozil vyostřit v rozpad vládní koalice. Nyní ČSSD drží pod krkem celou Českou republiku, neboť nehodlá bez „svého“ zákona harmonizovat právo s Evropskou unií.

Co může stát za takovou zarputilostí? Ochrana klienta je pouhou vějičkou na nic netušícího voliče. Snad ještě kdyby se ČSSD zabývala pouze rezervotvornými životními pojistkami, které ho prý poškozují. Zvláštní je, že přestože jsou prý pro klienta nevýhodné, stát je nadále podporuje daňovým zvýhodněním. Ale to je jiný příběh – a jiný zákon, jiná (?) lobby. Důvod je třeba hledat jinde… v dluzích Sociální demokracie.

Sociální demokracie jde jako správná levicová strana své státní politice příkladem. Peníze, které obdrží od státu a sponzorů (za rok 2015 přibližně 173 mil. Kč) obratem utratí za svůj provoz a reklamní kampaně a ještě si půjčí. Její dluhy činily zhruba 200 mil. Kč a kryla je majetkem v přibližné hodnotě 350 mil. Kč.

Jenže co soud nechtěl, dluhy jí úderem justičního kladívka narostly o dalších 337 mil. Kč. Navíc okamžitě splatných.

Pravomocným rozsudkem Městský soud v Praze potvrdil nárok advokáta Zdeňka Altnera na dodatečnou odměnu 18 mil. Kč za vysouzení Lidového domu pro ČSSD v 90. letech – a dlužné penále ve výši dalších 319 mil. Kč. Soudní spor započatý smlouvou podepsanou současným českým prezidentem Milošem Zemanem se táhl 16 let, což se na výši penále podepsalo.

REKLAMA

Vede-li obdobný soudní spor rozumná komerční společnost, vytváří rezervy na ztráty, které bude muset uhradit v případě soudní prohry. Sociální demokracie ale není ani komerční společnost a podle výše vytvořených rezerv ani rozumná. Na úhradu 337 mil. Kč pro svého (dvojnásobně) úspěšného advokáta si bude muset půjčit, přestože podá dovolání. To nemá odkladný účinek.

Spojovat devastační dluhy ČSSD, kterou čeká drahý podzimní souboj na krajské úrovni zejména s jejím koaličním partnerem Hnutím ANO, s urputnou snahou prosadit pár paragrafů proti všem (s výjimkou ČNB, které by zákon usnadnil dohled) je ryzí spekulace. Na druhou stranu i Ladislav Šincl připustil, že pojišťovny v případě schválení regulace ušetří miliardy korun. A co je proti tomu nějakých 337 mil. Kč…

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak zapůsobí soud Bankmana-Frieda na krypto?

Někdejší hvězda kryptosektoru Sam Bankman-Fried nejspíše půjde do vězení, soud ho usvědčil z podvodu. Pád jeho dříve miliardové burzy FTX negativně ovlivnil i celé odvětví, ale v konečném důsledku to vlastně může být i pro něco dobré.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

08. 11. 2023

Komentář: Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr

  4 dubna, 2016

  o červené Karkulce napíše ředitel??

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  4 dubna, 2016

  Tak nějak již dlouho píšu o tom, že ČSSD MUSÍ být účastníkem kolosální korupce a důkazy se ještě najdou. Kdo tomu ještě nevěří?

  Odpovědět

 • Radek

  4 dubna, 2016

  Oni ti finanční poradci budou možná také voliči, na což tato silně zaujatá strana vůči malým živnostníkům může ve volbách doplatit. Nevolit byrokraty, co berou člověku chleba za „rouškou“ regulace!!

  Odpovědět

 • Petr

  4 dubna, 2016

  A navíc, vítězná ve volbách, kromě ČSSD případné regulace stejně zruší, takže neni se čeho obávat. Pokud k tomu dojde, tak než to vejde v platnost, tak to bude několikrát pozměněno a nakonec to padne:)

  Odpovědět

 • Pepa

  17 dubna, 2019

  Panu Boh.Sobotkovi jsem zprostredkovane nabizel moznost odkoupeni dluhu soc.dem. od protistrany za pouhych cca 190 az 210 Mil. Odmitl ze do teto transakce nemuze jit. Dodnes jsem nepochopil a je mi s podivem proc se o prosazeni teto moznosti v uzkem vedeni Soc.dem.nepokusil. Pritom urcite blahovy nebyl ze by rozhodnuti Mest.soudu bylo v jejich prospech. S odstupem casu dnes kvituji rozhodnuti soudu, ze za kazdou pujcku se musi platit i kdyz maly tzv „moralni urok“. Bez ohledu na to, zda zavazek podepsala osoba vysoce postavena a ekonomicky vysoce odborna!

  Odpovědět