CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Petr Zámečník

16. 08. 2012

0 komentářů

Regulace 2. pilíře: Šlendrián, nebo záměr?

 


 

Regulace fondového pilíře penzijního systému připomíná středověké vězení, kdy vězni se vězni musí vláčet s těžkou ocelovou koulí, přestože jsou bedlivě střeženi v zamřížovaném vězení. Tehdy mohlo být motivem „škodolibé“ přitížení výkonu trestu. To nejsou motivy, které by dnes bylo možné hledat v záměrech politiků připravujících (zdánlivě?) nesmyslnou dvojí regulaci penzijních společností.

Penzijní společnosti mají striktně dáno zákonem, jaký podíl klientských peněz si mohou strhnout na úhradu nákladů za správu fondu. Zároveň jim ale zákon diktuje, kolik z těchto peněz smějí použít na marketingové účely a na výplatu provizí za získání klienta. Na první pohled se jedná o nesmyslný zásah do tržního prostředí. Na druhý pohled lze ale v opatření najít jistou logiku.

Paralelu je třeba hledat v distribuci investičního životního pojištění – tedy v produktu, který při dobrém nastavení udělá dobrou službu klientovi, ale při špatném nastavení poslouží lépe než bambitka loupežníka schovaného v lesním houští. Není to tak dávno, kdy se provizní spirála investičního životního pojištění vytáčela do závratných výšin a pojišťovny, které chtěly prodat, musely platit. Nevadilo jim ani tak snížení zisku, to mnohé kompenzovaly přenesením nákladů na klienta.

Ostatně není třeba chodit až k pojišťovnám. I dnešní penzijní fondy mají s provizní spirálou své (neblahé) zkušenosti. A i u nich náklady platil klient. Že si nemohly (a dodnes nemohou) účtovat žádné poplatky s výjimkou poplatku za předčasný odchod klienta? Nevadí, vždyť veškeré náklady šly na vrub klientů – a teprve po jejich zaplacení se porcoval medvěd zisku.

Striktní omezení příjmů by při roztočení provizní spirály mohlo vrhnout penzijní společnosti na hospodářský tobogán a utopit je ve ztrátách. Přenést náklady na klienty nelze (nebo jen velmi obtížně) vzhledem k regulaci a dohledu ČNB, a tak by je všechny musel zaplatit akcionář. Stačí jeden-dva penzijní fondy s bojovým úkolem „získat tržní podíl za každou cenu“ a ostatní se svezou s nimi ve výtahu k prosperitě finančních zprostředkovatelů.

REKLAMA

Penzijní fondy mají zkušenosti nejen s provizní spirálou, ale i s lobbováním za zákonnou regulaci. Byly to i penzijní fondy, kdo prosazoval změnu zákona o penzijním připojištění, která jim zakazovala platit firmám za exklusivitu.

Penzijní fondy tak mohly samy stát o pojistku v zákoně, která před nekontrolovatelným růstem provizí bude chránit jejich nástupnické penzijní společnosti. Když po nich bude chtít finančně zprostředkovatelská společnost vyšší provize, odkáže ji penzijní společnost s pokrčením ramen na zákon.

Zdánlivě nesmyslná dvojí regulace tak může mít skrytý význam…

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Penzijku bude první pilíř dominovat ještě dvě až tři generace

Demografický vývoj, který zvyšuje podíl lidí důchodového věku, je klíčovým argumentem pro neodkladné řešení důchodové reformy. Jak v rozhovoru pro Investujeme.cz upozornil Pavel Vaněk, ředitele penzí a investic ve finanční skupině UNIQA, nad změnou penzijního systému by měla panovat široká shoda napříč politickým spektrem a měla by vznikat […]

Text: Milan Vodička

Foto: Uniqua

07. 04. 2022

regulace kryptoměn

Kryptoměny se liší funkčností. Zohlednit to má i regulace ze strany EU

Foto: Shutterstock Ačkoliv je asi nejdiskutovanější kryptoměnou současnosti bitcoin, kryptoaktiv existuje několik tisíc. Liší se především svou funkčností. Jaké rozeznáváme druhy kryptoměn a jak k nim přistupuje v rámci připravované legislativy Evropské Unie jsme si povídali s právníkem Janem Eisenreichem, expertem na blockchain.

Text: Veronika Hejná

28. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *