CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Radim Krejčí: Na poplatky nevěřím. Všem měříme stejným metrem

 


 

Jak vznikla myšlenka devizové směnárny?

Ve směně deviz jsme viděli mezeru na trhu. Banky i nebankovní instituce nabízí směnné kurzy s širokými spready mezi nákupem a prodejem. Víme, že klienty doslova obírají na poplatcích i kurzových maržích. Proto jsme chtěli přijít s transparentním online produktem. Náš produkt není jen o telefonickém dealingu, jako tomu je u větších klientů bank, kteří si musí dobrý kurz individuálně „vyhádat“. Naše aplikace je revoluční svou transparentností. Všem měříme stejným metrem. Malým i velkým klientům.

Jak rovnost ve směnárně funguje?

Máme nastavenou pevnou kurzovou marži 0,08 procenta, například u kurzu koruny k euru se jedná o dva haléře. Jde o dva haléře od nejlepšího kurzu, který je v daném okamžiku dosažitelný na mezibankovním trhu. Tohle nikdo jiný nedělá. Všichni ostatní konkurenti si segmentují klienty podle objemu dané transakce nebo i podle toho, co klient prostě snese. Podle naší zkušenosti tak klient obchoduje za kurz s marží až 2 procenta, tedy jedno euro kupuje například za 27,60, když u nás by jej měl za 27,05.

Vy neděláte rozdíly v objemech transakcí?

Ne, ale máme v tomto okamžiku stanovenou spodní mez pro jednu směnu jeden tisíc euro. Letos chceme tento limit snížit, kurzová marže u výměny do tisíce eur bude asi o něco vyšší než oněch 0,08 %, nicméně i tak bude velmi výhodná. Každopádně klient u nás vždy bude mít jistotu přesně stanovených kurzových podmínek, kterou nikdo jiný nedává.

REKLAMA

Na základě čeho jste stanovili fixní marži 0,08 procenta?

Na základě nákladové a tržní analýzy. Marže se dá i případně dále snižovat, ale na nulu jít nemůžeme. Přestože jsme malá nákladově efektivní firma, určitou režii musíme kurzovou marží pokrýt.

Mohl by klient případně dostat lepší kurz?

Kurz by mohl být lepší například při zpracování takzvaných limitních pokynů, což my umíme také. Pokud spárujete na jedné straně prodej jednoho milionu eur s protistranou, která chce jeden milion eur koupit, naše kurzová marže může klesnout skoro na nulu. Jde vlastně o peer-to-peer princip v oblasti devizového trhu (P2P). A my navíc kombinujeme P2P s normálním mezibankovním trhem. Přestože zatím limitní pokyny nenabízíme přes online aplikaci, ale jen prostřednictvím dealingu, jde o velmi efektivní řešení devizové směny. My prostě klientovi pohlídáme výhodný kurz, a pokud to je možné, spárujeme jeho obchodní pokyn s pokynem jiného klienta za super kurz pro oba.

Platí u vás klient nějaké další poplatky?

Naše devizová směnárna je zcela bez poplatků. Příchozí platba určená ke konverzi je zadarmo, odchozí platba je zadarmo. Navíc eura, která si koupíte, si můžete zaslat do své banky v Česku, ale i kamkoliv do zahraničí (Číny, Ameriky, Německa) zadarmo. Vyměněné peníze jsme schopni poslat do více než 200 zemí světa.

Jak celý proces online směny probíhá?

Klient si u nás zřídí účet, který se tváří jako multiměnový. Nepotřebuje tedy devizový účet v bance. Zahraniční partneři mu mohou zasílat eura přímo na účet u Roklenu, kde si eura může nechat a následně provést konverzi za náš výhodný kurz. Poté si zašle vyměněné koruny na svůj běžný účet u domácí banky. Devizovou směnárnu lze využít například i na příchozí platby od dodavatelů.

Peníze na účtech u Roklenu jsou navíc úročeny solidním úrokem 0,2 procent. Vzhledem k současné situaci záporných úrokových sazeb to podle mého názoru není vůbec špatné.

REKLAMA

Kdo si u vás může otevřít účet a využít devizovou směnárnu?

Fyzické osoby, investoři, kteří například investují přes Interactive Brokers, malé podniky, podnikatelé, firmy. Oproti konkurenci nemáme stropy na velké objemy. Spodní limit ve výši tisíc euro máme stanovenou pouze proto, že chceme všem dát stejné podmínky bez poplatku.

Kde tedy vyděláváte?

Stačí nám zmíněná kurzová marže. Něco vyděláváme, ale stačí nám vydělávat málo. Zaměřujeme se na objemy. Navíc jsou naše řešení technologická, takže máme velmi nízké náklady.

Připravujete nějaké další novinky?

Do budoucna hodláme zrušit jakékoliv limity na devizovou směnu a chceme navíc nabízet devizové platební karty. Dostaneme se tak do úplně jiné platební dimenze. Produkt bude sloužit i dovolenkářům, kteří jezdí v létě do Itálie. Vymění si u nás peníze za výhodný kurz přehozením z korun do eur na multiměnovém účtu a z toho budou přímo platit v Itálii.

Kdy se na platební karty můžeme těšit?

Doufám, že ještě letos. Vydávání karet je poměr nákladný proces a my zatím nemáme dostatečný počet klientů. Navíc platební kartu hodláme poskytovat klientům také zdarma.

Nehodláte tedy zavést poplatky?

Na poplatky nevěřím. Když už nějaké poplatky zavedeme, tak pouze na pokrytí našich nákladů třetím stranám. Ceník musí být jednoduchý. Neříkám, že náš ceník je v tuto chvíli jednoduchý, ale věřím, že jednoduchý postupem času bude. Poplatky nebudou a veškeré podmínky budou jasně stanovené. To je budoucnost finančnictví.

Co dalšího připravujete do budoucna?

REKLAMA

V první polovině letošního roku budeme spouštět Fundlift – equity crowdfunding. Jde o investice do startupů a kapitálu společností. Nejde o klasický donátorský crowdfunding, kde za svou investici získáte nějakou odměnu (tričko či lístky do kina). V equity crowdfundingu jste investor. Budeme první, kdo tento crowdfunding v Česku nabídne.  

Jak bude fungovat equity crowdfunding?

Na online platformě budou vystaveny jednotlivé projekty, firmy – může to být například pekárna nebo technologický startup. Tyto společnosti budou online prezentovat svůj projekt a stejně tak jako v klasickém crowdfundingu budou chtít získat finance. Rozdíl je v tom, že za ně nenabídnou tričko, ale část své firmy. Na druhé straně tak nebudou dárci nebo zákazníci, ale investoři, kteří budou prostřednictvím online platformy investovat do projektu. Budou investovat stejně tak, jako když si kupují akcie na burze. U společností s ručením omezeným (s.r.o.) to mohou být například podílové certifikáty nebo konvertibilní dluhopisy. Parametry ještě ladíme, detaily vám zatím neřeknu. Každopádně investor za svou investici dostane nějakou formu podílu na společnosti.

Kdo bude moci investovat?

Chceme, aby minimální investice byla co nejnižší, klidně 500 Kč.  

Jakým způsobem budou firmy lákat investory?

Na online platformě budou společnosti prezentovat svůj business plán včetně videí manažera/majitele firmy, který se bude snažit svůj projekt „prodat“. Také plánujeme, že ke každému projektu přivedeme důvěryhodného lead investora, který poskytne například prvních 30 procent z celkové požadované investice. To by mělo přesvědčit i drobné investory, že projekt stojí za to.

Jde tedy o poměrně rizikovou investici. Komu je taková investice určena?

Lidem, kteří by si tak jako tak nějakou firmu koupili. Nebo těm, kteří chtějí diverzifikovat své investice a podpořit zajímavé projekty lépe než darem. V zahraniční to navíc často funguje na lokální znalosti a regionální bázi. Například podíly v místní vyhlášené pekárně si kupují lidé, kteří si tam chodí pro dobrý chléb.

Jaké firmy hodláte na vaší platformě nabízet?

Mohou to být startupy, ale i zaběhlé firmy, které potřebují další kapitál ke svému rozvoji. Platforma se bude plnit postupně, na začátek určitě neseženeme 50 projektů, ale nabídneme jich pouze pět až deset. Ve většině případů půjde o startupové technologické firmy.

Tento projekt rozjíždíme v partnerství se skupinou Rockaway Jakuba Havrlanta. Ta má obrovské know-how v oblasti technologických startupů. My máme zase přesah v sektoru financí. Mohu říct, že zájem o náš projekt je již nyní obrovský, i přestože jsme platformu ještě nespustili.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

sdílená ekonomika financování

Jak sdílená ekonomika a aplikace ovlivňují investice

Jedním z fenoménů dneška je sdílená ekonomika a mobilní aplikace s ní spojené. Postupně se díky tomu mění celý finanční sektor. S rozvojem rychlého mobilního internetu a zařízení k němu připojených, bude podobných služeb přibývat. Měla by se sdílená ekonomika regulovat?

Text: Daniel Mareš

17. 01. 2020

Martin Dočekal

Martin Dočekal: Problémem korporátních dluhopisů je distribuce

Ondřej Záruba a Martin Dočekal spustili na začátku října Fond Českých korporátních dluhopisů. Je zaměřen na aktiva, kterým je v poslední době věnováno hodně pozornosti. Proč s ním přicházejí právě nyní a jaké jsou jejich ambice? Odpovídá Martin Dočekal.

Text: Redakce

23. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *