CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

0 komentářů

Psychologie investování – emoce a racionální rozhodování

 

Investování je balancováním mezi racionálním rozhodováním a emocemi. Mnoho investorů se potýká se střety mezi touhou dosáhnout vysokých výnosů a zároveň strachem z možných ztrát. Jak funguje dynamika mezi emocemi a racionálním rozhodováním při investování? Jak efektivně řídit tuto psychologickou rovnováhu?

Loading 

Emoční vliv na Investice

Odborná literatura prezentuje dvě hybné síly, které mají na vývoj cen aktiv vliv. Nabídka a poptávka. Co ale za nabídkou a poptávkou stojí? Jsou to lidské emoce. Trhy rostou, pokud investoři nakupují z dojmu, že v aktuálně rozloženém tržním sentimentu je možné vydělat peníze. Naopak svá portfolia odprodávají, pokud se bojí ztrát.

Racionalita jde stranou

Dojem, že aktuální tržní prostředí nabízí potenciál ke zhodnocení, však většinou nebývá položený na racionálních základech. V případě, že investor nakupuje, se jedná o kombinaci nadměrného sebevědomí a nadšení. Když ke stejnému závěru dojde více investorů, zvyšuje se poptávka a cena začíná růst.

Rostoucí cena postupně láká další a další investory, kteří nabývají dojmu, že cena poroste již navždy. Jak to tak bývá, nezkušení investoři naskakují až v dobách, kdy se rostoucí trend pomalu láme a po několika měsících končí s otevřenou ztrátou na svém investičním účtu.

Zde většinou přichází fáze, kdy se cena vyvíjí směrem do strany, což odráží nejistotu investorů, kam se bude cena vyvíjet dál. Poté nastává korekce, tzv. cena začíná padat a mainstreamem kolují informace o krachujících firmách, bankách apod. Nezkušení investoři nyní svádí emoční souboj se svou hlavou. Prodat a uzavřít menší ztrátu, nebo vyčkat, dokud se cena nevrátí alespoň na nákupní cenu?

REKLAMA

Konec cyklu

Všichni, kdo tlak ze ztráty ustáli, ještě nemají vyhráno. Na řadu přichází nejsilnější propad, kde většina investorů uzavře ztráty a zanevře na svět investic s názorem, že se jedná o podvod. Realita burzy je tvrdá a striktní, kdo emoční tlak neustojí, předává své peníze těm, kdo mají svůj investiční plán již předem strukturovaný a přesně se podle něj v dobách emočních výkyvů řídí. Tito investoři “špatné” období přečkají, a poté se celý cyklus odehrává nanovo s tím, že ATH (All Time High) se posune zase o level výše. Ti, kteří z trhu vystoupili, se za pár let dívají na cenu a počítají, kolik peněz by mohli vydělat, pokud by své portfolio v návalu strachu neprodali.

Co je to FOMO

FOMO „Fear of Missing Out“ lze volně přeložit jako „strach z promeškání“. Jedná se o emocionální stav, kdy se investor cítí úzkostný nebo nervózní kvůli myšlence, že by mohl zmeškat investiční příležitost. Dané emoční rozpoložení přichází vždy ke konci růstového cyklu a právě zde už cenu instrumentu tlačí hlavně nezkušení investoři pomocí úvěrů.

V tomto už přichází opravdový problém a je to hlavní důvod toho, že v období krize se zvyšuje počet sebevražd. Pravidlo, že by člověk měl investovat pouze peníze, o které může přijít, tady není pouze prázdná fráze.

Tři nejčastější chyby investorů

  • Ztrátová averze: Investoři mají tendenci přisuzovat ztrátám větší váhu než ziskům, což častokrát vede k prodeji portfolia při malých ztrátách kvůli obavám ze ztráty.
  • Zkreslení: Investoři mohou hledat informace, které potvrzují jejich existující názory, a ignorovat data, která popírají jejich investiční myšlenku.
  • Skupinové chování: investoři jsou ovlivněni masovým chováním trhu a dělají rozhodnutí na základě toho, co vidí u ostatních.

Jak se rozhodovat racionálně

Racionální rozhodování zahrnuje pečlivou analýzu faktů, dat a dlouhodobých cílů. Místo toho, aby byly investiční rozhodnutí ovlivněny momentálními emocemi, investoři se snaží přemýšlet strategicky a analyzovat vývoj portfolia v souladu se svým předem sepsaným investičním plánem. Před každou investicí je nutné stanovit si své cíle, sestavit racionální plán, jak se budete chovat při poklesu o 10 %, 20 %…, dbát na správnou analýzu instrumentů a v neposlední řadě i správně diverzifikovat. Investiční plán je však pouze 50 % úspěchu a zbylá procenta už závisí na tom, že i přes veškeré překážky je investor bude dodržovat.

Nic neroste do nebe a nic nepadá do pekla

Až se budete dívat na otevřenou ztrátu, která na první pohled vypadá strašidelně, přepněte myšlení a přemýšlejte spíše nad tím, jak nynější situaci využít. Přeci jen jedním z vašich cílů jako investora je levně nakoupit, což právě v období poklesu portfolia uskutečnit lze.

Jen je potřeba disponovat striktním investičním plánem a silnou hlavou, protože to je věc, která přelévá peníze od jedné strany investorů k té druhé. A když vás i přesto přepadnou negativní myšlenky, pamatujte, že finanční trhy rostou již stovky let a že zatím po každém velkém propadu přišel růstový pohyb, který minulý nejvyšší vrchol překonal.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *