CZK/€ 24.985 +0,22%

CZK/$ 23.170 +0,23%

CZK/£ 29.980 +0,51%

CZK/CHF 26.235 +0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 02. 2025

Průzkum: Investoři zůstávají oddaní „E“, „S“ i „G“, ale…

 

Podle studie více než polovina investorů stále považuje faktory „E“, „S“ a „G“ za důležité, pokud jde o alokaci aktiv během příštích 18 měsíců. Nejdůležitější je pro investory „E“, tedy životní prostřední, a to pro dvě třetiny (63 %), poté je „G“, řízení podnikání (58 %) a nakonec „S“, sociální oblast (51 %). Nejvíce při investování na ESG kritéria hledí evropští a institucionální investoři. Vyplývá to z aktuální studie Společnost Fidelity International.

Loading



 

Bližší pohled na udržitelnost odhalil tři zásadní témata, která investory zajímají. Jsou to dekarbonizace, přechod na zelenější energii a ochrana přírodních zdrojů. To je pravděpodobně ovlivněno obecnou snahou o nulovou uhlíkovou stopu, která vzniká jak na straně investorů, tak na základě vládních nařízení.

Na celkovém druhém místě je firemní transparentnost, dokládající touhu investorů po pevném řízení podnikání.

Nesnadné měření dopadu je největší překážkou při zeleném investování

Ačkoli se ESG při investování jeví jako důležitý faktor, stále existují různé bariéry. Mezi největší patří nesnadné měření dopadu (celkem 68 %). Podle 52 % investorů jsou další bariérou často měněné nebo nekonzistentní nařízení. 66 % asijských investorů pociťuje jako překážku nedostatek kvalitních strategií a produktů, ve srovnání s 31 % investorů v Evropě.

Jenn-Hui Tan, Chief Sustainability Officer, Fidelity International, to komentuje: “Naše studie dokazuje, že investoři na ESG myslí. Ačkoli se udržitelné investování jeví nyní jako zcela běžné, je i nadále nutné ho usnadnit strhnutím současných bariér. Mezi ně patří potíže s měřením dopadu. Tam je hlavním problémem získávání a analýza kvalitních dat o společnostech, a také orientace v nařízeních, která jsou na národním, evropském i globálním poli stále nejednotná.“

REKLAMA

“I nadále podporujeme zlepšení transparentnosti a standardizaci dat, včetně harmonizace globálních nařízení, která by napomohla zveřejňování informací užitečných pro rozhodování. Zasazujeme se také o postupy, které ukážou opravdové výsledky, aby investoři měli ke svému rozhodování co nejvíce informací.”

 „V Asii naše studie zjistila, že dostupnost produktů stále zaostává za Evropou. Klíčovou oblastí, na kterou v Asii zaměřuje pozornost, je přechodné financování, které je podporováno národními přechodovými plány, a dále inovativními rámci a strukturami produktů. Předpokládáme, že to spustí větší produktovou inovaci, která zareaguje na rostoucí požadavky od klientů.“

Jak vytvářet pozitivní dopad

Na otázku, jaký je nejefektivnější způsob vytváření pozitivního dopadu, odpověděli investoři různými způsoby. Uváděli dopadové investování (59 %), vylučovací screening (52 %), individuální zapojení společností (44 %) a také vládní politiku a regulaci (44 %), což zdůrazňuje nutnost více faktorového přístupu k prosazování změn.

Jenn-Hui Tan dodává: “Věříme, že začlenění udržitelnosti do investičního průzkumu a sestavování portfolia je důležité, jelikož může ovlivnit dlouhodobé vytváření hodnoty a vést k lepším výsledkům pro klienty. Jakožto činný manažer a správce klientského kapitálu se podílíme na směřování k udržitelné ekonomice, která lépe zohledňuje systémová rizika, ale jak studie zdůrazňuje, neexistuje jediný způsob, jak toho dosáhnout. Proto věříme, že efektivní správa kombinuje vertikální, tematické a systémové přístupy.“

 „I nadále zůstává pro toto odvětví výzvou měření a přiřazování dopadu. V rámci našeho závazku prosazovat smysluplné a měřitelné změny právě vyvíjíme vylepšené metody, abychom mohli lépe měřit hloubku a kvalitu našich činností na základě konkrétních cílů v průběhu času, což nám umožní podnikat kroky více založené na výsledcích.“

„Fidelity pokračuje v začleňování ESG do svého investičního portfolia, vyvíjí robustní udržitelný investiční rámec, a aktivně přispívá ke klíčových regulačním nástrojům jak na globální, tak místní úrovni. Fidelity se zaměřuje na čtyři systémová témata: ztráta přírody, klimatická změna, silné a efektivní řízení a sociální rozdíly, která řídí náš přístup aktivního zapojení.“

Loading


Související články

Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost

Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje […]

Text: Redakce

26. 03. 2025

Jde ČEZ v případě windfall tax na ruku vládě?

V letošním roce plánuje stát získat téměř 34 miliard korun prostřednictvím daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax), která se vztahuje na energetické firmy, banky a rafinérie. Významnou část této částky, téměř 30 miliard korun, odvede polostátní společnost ČEZ.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 03. 2025