CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Text: Monika Lukešová

17. 11. 2011

2 komentáře

Průzkum: Ekonomika je v recesi, ale za dárky chtějí Češi utratit víc

 


 

 Recesi nejsilněji vnímají obyvatelé Řecka, Portugalska, Itálie, Irska a Španělska.  Vnímání recese se ve srovnání s minulým rokem zdvojnásobilo ve Španělsku a v Itálii.

Na Vánoce si sáhnout nenecháme

Obavy z recese však nebrání lidem užít si Vánoce. Překvapivě klesá i zájem o levnější dárky. Čeští spotřebitelé ve srovnání s loňským rokem budou méně cílit na slevy a akce. Levnější dárek letos plánuje pořídit čtvrtina 23 % českých respondentů, kdežto loni je nakupovalo 61 %. Navíc jen pětina lidí plánuje nakoupit dárky ve slevě, kdežto loni slevové akce lákaly 66 % dotázaných.

Obyvatelé České republiky se letos chystají za vánoční nákupy utratit nepatrně více, než tomu bylo před rokem. Průměrná částka, kterou lidé chtějí za vánoční svátky vydat je 507 eur, tedy přibližně 12 500 korun. Loni celková útrata činila 495 eur.

Pro srovnání na Slovensku chtějí lidé utratit za  jen za Vánoce 437 eur, kdežto průměr z celé Evropy je 587 eur. Nejvíc peněz za svátky vydají v Irsku, tamní obyvatele Vánoce vyjdou v průměru na 943 eur. Nejchudší Vánoce v evropském srovnání budou mít podle průzkumu v Řecku a v Nizozemí. Za svátky v Řecku utratí 319 eur a v Nizozemí jen 260 eur.

Oproti loňskému roku však budou lidé při vánočních nákupech mnohem rozvážnější. Více totiž vyhledávají informace o výrobcích a porovnávají ceny jednotlivých obchodů.  

„Češi jsou při vánočních nákupech velmi opatrní, ale nebojí se být v porovnání se zbytkem Evropy inovativní ve způsobu pořízení vánočních dárků. Ve srovnání s ostatními Evropany používají k nákupům a cenovým srovnáním více internet. 86 procent respondentů použije internet jako jeden z nástrojů pro vyhledávání (v Evropě je to 72 procent) a 64 procent respondentů použije internet jako hlavní nákupní nástroj (v Evropě je to 48 procent),“ uvedl Martin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu společnosti Deloitte.

Krizi a nejistotě navzdory lidé nechtějí nakupovat dárky pro méně lidí. Loni ze svých seznamů obdarovaných chtěli někoho vyškrtnout 61 % Čechů, letos se k tomuto kroku odhodlá jen 17 %. Dárky z druhé ruky bude nakupovat jen zhruba 15 % dotázaných.

Dluhy na Vánoce? Ani náhodou

V poslední době rapidně klesá zájem o půjčky na Vánoční veselí. Češi se už nechtějí kvůli svátkům zadlužovat. Více než polovina respondentů uvedla, že méně využije spotřebitelských úvěrů a půjček od členů rodiny.

„Celkově je velice nepravděpodobné, že by spotřebitelé využívali k financování nákupů na svátky úvěry. Místo toho sáhnou na úspory, ale také využijí výhod zákaznických věrnostních programů. Většina vánočních nákupů bude českými spotřebiteli realizována v hotovosti (71 procent) a z úspor (56 procent). Necelá čtvrtina (24 procent) Čechů zvažuje financovat vánoční nákupy prostřednictvím úvěru,“ dodal Bronislav Pánek, vedoucí partner pro odvětví výroby a spotřebního průmyslu v regionu střední Evropy.

Metodika průzkumu
 

·         Společnost Deloitte průzkum o spotřebě během svátečního období v závěru roku provedla v 18 zemích ze západní a východní Evropy a v Jihoafrické republice. 

·         Závěry této studie vycházejí z údajů poskytnutých spotřebiteli během průzkumu, který společnost Deloitte provedla ve spolupráci se společností Q&A Research and  Consultancy.

·         Samotný průzkum byl prováděn během září 2011 (v druhém a ve třetím týdnu).

·         Dotazovaní byli ve věku 18 let a více. Informace byly získány prostřednictvím internetu pomocí strukturovaného dotazníku pro vzorek dotazovaných v rámci kontrolovaných panelů.

·         Z České republiky se průzkumu zúčastnilo 601 respondentů.

Zdroj: Deloitte

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *