CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2023

0 komentářů

Provázanost amerických vysokých škol s politikou a investicemi

 

Největší světové ESG fondy dnes již spravují investice v hodnotě 5 bilionů dolarů. Jak z jejich názvu vyplývá, jejich hlavním posláním a úkolem je brát při alokaci investic do akcií a dluhopisů primárně do úvahy jejich environmentální a celospolečenské aspekty plus souznění s deklarovanými cíli vlád. Po roce 2021 začaly ESG fondy růst hlavně v Evropě. Podle Morningstar Inc. ale již od svých počátků obsahovaly i investice do fosilních zdrojů energie.

Loading 

Podíl těchto investic v evropských ESG fondech byl v 1. kvartále 2021 cca 1,4 %, ale za poslední necelé tři roky vzrostl o 65 % a v září 2023 již činil 2,3 %. Zřejmě bylo třeba posílit návratnost investic s politickým či ideologickým přesahem a neviditelná ruka trhu přichází rychle na pomoc.

V USA způsobily mediální a investorskou bouři výpovědi prezidentů tří elitních univerzit, UPenn (University of Pennsylvania), MIT (Massachusetts Institute of Technology) a Harvardu, před kongresovým výborem vyšetřujícím veřejné výzvy ke genocidě Židů, jež zazněly při nedávných pro-palestinských nepokojích v univerzitních prostorách. Takovou návratnost svých investic s přesahem, investic do vzdělání, nejsou ochotni strávit ani přední dárci a investoři UPenn.

Ve dnech následujících po výpovědi prezidentky UPenn, Elizabeth Magillové, se tucty dárců a investorů od UPenn okamžitě odvrátily. Mezi nimi tak významní absolventi, úspěšní podnikatelé a veřejně činné osobnosti, jako vdova po bývalém viceprezidentovi univerzitní správní rady Lynne Tarnopolová, bývalý velvyslanec v Rusku, Číně a guvernér Utahu John Huntsman a mnoho dalších: Henry Silverman, Marc Rowan, Steve Eisman atd. Univerzita přichází o desítky milionů dolarů. Wharton School of Business, sama součást UPenn, podpořila tyto hlasy a Elizabeth Magillová i předseda správní rady Scott L. Bok rezignovali ze svých funkcí.

Investice poskytují svobodu rozhodování a i investice s přesahem musejí přinášet požadovanou návratnost. Ekonomické zákony existují objektivně a nezávisle na nadekretovaných populistických a ideologických pozicích a je zřejmé, že neviditelná ruka trhu stále funguje.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *