Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Propady na trzích mohou znamenat i zajímavé výdělky – alespoň fiktivní

Vysoká volatilita a rekordní ztráty na akciových trzích sice znamenají pohromu pro investory na celém světě, soutěžícím ale přinesly zajímavé zisky. Spekulací na pokles přibylo.

Minulý týden se jistě zapíše do historie a začne se dávat jako příklad toho, co vše je možné, když chybí důvěra na trzích. Centrální banky se snažily pomoci koordinovaným snížením sazeb, ale ani to nezabránilo tomu, aby akciové trhy ztratily za pouhý týden okolo 20 procent. Index sledující globální akciové trhy MSCI zažil nejvyšší týdenní propad (20 procent) od roku 1970, kdy se index zavedl. Centrální banka USA snížila základní úrokovou sazbu na 1,5 procenta, eurozóny na 3,75 procenta, Velké Británie na 4,50 procenta, Kanady na 2,5 procenta a Švédska na 4,25 procenta. Přidala se k nim i centrální banka Švýcarska, která snížila sazby o 25 bazických bodů na 2,50 procenta a podporu vyjádřila i centrální banka Japonska a Norska, ty ale sazby nesnížily.

Pozitivní reakce na středeční konání centrálních bank byla velice krátkodobá. Černý pátek přinesl další výrazné propady. Index Dow Jones za celý týden ztratil 18 procent, Nasdaq 15 procent, širší S&P 18 procent, britský FTSE 16 procent, německý DAX 21 procent, japonský Nikkei dokonce 24 procent a Hang Seng 16 procent. Pražská burza ztratila 26 procent.

Cena ropy na 13-ti měsíčním minimu

Obavy investorů z globální recese srazily cenu ropy až k 76 dolarům za barel z pondělní otevírací hodnoty na 88 dolarech za barel. Panika a obavy na trzích naopak vyhnaly během minulého týdne cenu zlata až k 925 dolarům za unci, během pátečního odpoledne ale cena klesla na 844 USD/unce. Tak jako ropa se výprodejů dočkaly i zemědělské komodity. Nejvíce klesla cena rýže (o 10 procent na 16,34 USD/centýř).

Vysoká volatilita panovala i na měnovém trhu

Dolar posiloval až na 1,32 EUR/USD, ovšem v závěru týdne umazal zisky a posílil jen o 0,5 procenta na úroveň EUR/USD 1,35. Výrazně ztrácela v minulém týdnu britská libra, a to k euru i dolaru více než 3 procenta na úroveň EUR/GBP 0,79 a GBP/USD 1,70. Naopak averze k riziku a nejistota na trzích podpořila japonský yen, který posílil jak k euru tak dolaru o přibližně 4 procenta na 137 EUR/JPY, resp. 100,99 USD/JPY.

Nejvíce přinesla soutěžícím BOVESPA a pár EUR/AUD

Účastník investiční soutěže ze Slovenska vsadil na pokles brazilského akciového indexu BOVESPA a zhodnotil tak počáteční kapitál na vysokých 12 miliónů (což je bezmála 5 000 %!). Z počátku obchodoval po jednom lotu, tedy v menším měřítku, aby potom stupňoval množství zobchodovaných lotů až na 8 lotů na jeden obchod. Tím také znásobil své zisky vzhledem k tomu, že spekuloval na pokles indexu BOVESPA, který odepsal v minulém týdnu 19 procent. Na druhém místě se umístila tentokrát účastnice z České republiky, která zhodnotila kapitál na více než 7,6 miliónů. To především díky tomu, že vsadila na pokles australského dolaru k euru, poté co centrální banka Austrálie snížila překvapivě sazby o 1 procento oproti očekávaným 50 bazickým bodům.

Účastníci soutěže nejvíce obchodovali pár EUR/USD nebo USD/JPY a GBP/USD, z komodit pak ropu a zlato. Jednoznačně ale mezi nejlepšími účastníky vede v oblíbenosti forex neboli měnový trh. V minulém týdnu účastníci začali více spekulovat na pokles, když to bylo až 45 procent obchodů uskutečněných na příkaz prodej, zatímco v předminulém týdnu to bylo jen 38 procent obchodů. Ve srovnání s předešlým týdnem ale účastníci zadávali podstatně méně příkazů, přibližně jen 175 tisíc oproti 240 tisícům v předešlém týdnu. Počet účastníků soutěže se zvýšil v minulém týdnu na 33 tisíc.  

Investujeme.cz je partnerem soutěže X-Trade Brokers.

Patříte mezi soutěžící kteří jsou v zisku, nebo ve ztrátě?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Propady na trzích mohou znamenat i zajímavé výdělky – alespoň fiktivní”

  1. FL napsal:

    ono se to taky lepe obchoduje , ze , vzhledem k tomu,ze na demu (souteznim uctu) jsou normalni spready ale na realnem to je roztahle 2x tolik na vsech indexech…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.