CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

1 komentář

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

 

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl vyhodnocen Conseq korporátních dluhopisů a v kategorii Konzervativní fondy zvítězil Conseq Invest Konzervativní. Letos byla soutěž rozšířena o kategorii Trend – technologický fond, kde získal ocenění Fidelity Funds – Global Technology.

Loading 

Výsledky ocenění Swiss Life Select Investice roku 2023 byly vyhlášeny na slavnostním večeru, který se uskutečnil 20. února 2024 v pražském Mánesu. Cílem každoroční prestižní analýzy domácího investičního trhu Swiss Life Select Investice roku 2023 (www.investiceroku.cz) je zhodnotit investiční fondy objektivní a pro běžného českého investora zároveň srozumitelnou cestou. Metodika umožňuje porovnat jednotlivé fondy mezi sebou a ukazuje investorům možnosti zhodnocení finančních prostředků.

„Zájem Čechů o investice do fondů roste. Potvrzují to nejen naše výsledky, ale platí to pro český trh obecně. Našim klientům spravujeme finanční majetek v hodnotě téměř 50 miliard korun a jsme lídrem poradenského trhu v oblasti investic,“ říká Karel Šulc, generální ředitel Swiss Life Select.

„Češi hledají v investicích nejen ochranu před inflačním znehodnocením peněz, ale stále větší roli hrají fondy i ve finančním zajištění stáří. Tato role se zvýší i díky novince letošního roku – dlouhodobému investičnímu produktu. Fondy jsou jednoznačně nejatraktivnější a nejbezpečnější formou zhodnocování prostředků menších investorů. Orientaci v investičních příležitostech jim chce usnadnit i naše každoroční soutěž Swiss Life Select Investice roku,“ uvádí Karel Šulc.

Vývoj podílových fondů v roce 2023 byl značně pestrý a odrážel různorodé faktory ovlivňující kapitálové trhy a investiční prostředí. Celosvětově se řada trhů potýkala s výzvami spojenými převážně s útlumem ekonomického růstu, politickou nestabilitou některých regionů, inflací a změnami v monetární politice.

Z ekonomického hlediska přinesl rok 2023 především nejistotu ohledně vývoje inflace a trhu práce, což vedlo k pokračující volatilitě na finančních trzích. Některé sektory, jako například technologie, se svezly na aktuálních trendech. Naopak nejsilnější sektor roku 2022, tradiční energetika, předvedl loni pod tlakem menší poptávky a vysokých zásob energetických komodit jednu z nejhorších výkonností. K dalším faktorům ovlivňujícím investiční trh patřila snaha centrálních bank udržet pod kontrolou inflaci. Postupné zvyšování úrokových sazeb, k nimž centrální banky přistoupily, ale omezovalo výkonnost investic. Nicméně ke konci loňského roku začalo sílit přesvědčení, že úrokové sazby dosáhly svého stropu, což opět podpořilo finanční trhy v lepším zhodnocení.

REKLAMA

„Podílové fondy byly v roce 2023 populární volbou pro investory, kteří hledali profesionální správu v době, kdy byl budoucí vývoj vinou mnoha ekonomických nejistot a geopolitických krizí těžko předvídatelný. Mezi vyhledávané investice rozhodně patřily fondy zaměřené na ESG (environmentální, sociální a správní politiku firem) či fondy českých státních dluhopisů a peněžního trhu. Oblíbeným investičním tématem byla i umělá inteligence. Celkově lze říci, že vývoj podílových fondů v roce 2023 poukázal na rozdílné výkonnosti jednotlivých regionů a sektorů. Zvlášť u globálních fondů se ukázala přidaná hodnota v aktivní správě portfolio managementu,“ komentuje Karel Šulc, generální ředitel Swiss Life Select.

Vítězné fondy Swiss Life Select Investice roku 2023

„Po těžkém roce 2022 přinesl uplynulý rok pro většinu investorů návrat do kladných čísel. Ceny akcií a dluhopisů se loni, podobně jako v roce 2022, vyvíjely stejným směrem, což je v historickém kontextu spíše ojedinělé. Téměř vždy totiž platilo pravidlo, že když ceny dluhopisů rostou, klesají ceny akcií a naopak. Nicméně zatímco v roce 2022 společně převážně klesaly, v roce 2023 naopak shodně zhodnocovaly ve prospěch investorů. To umožnovalo portfolio manažerům solidně zhodnotit spravovaná aktiva,“ uvádí Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Swiss Life Select.

„I přes růst to ale nebyl jednoduchý rok. Dominantní roli opět hrály centrální banky a geopolitika v čele s válečnými konflikty, které se rozrostly i mimo území Ukrajiny. Rozdíly jsme mohli vidět také v sektorech a regionálním zaměření, proto zde byl velký prostor pro aktivní práci manažerů fondů, pokud jim to investiční politika fondu dovolovala,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Kategorie Trend – technologický fond

„Stejně jako v předchozím ročníku Swiss Life Select Investice roku si i v tomto roce našla své místo kategorie Trend roku, která se zaměřuje na sektor vykazující nejvyšší zhodnocení. V roce 2023 trhům jednoznačně dominovaly technologie. Tento sektor se dostal do popředí zájmu díky AI – umělé inteligenci. Tato technologická inovace začíná pronikat do každodenních činností napříč všemi sektory. Její potenciál na poli investic stále není na konci. Fondy budou pokračovat v hledání dalších zajímavých investičních příležitostí v podobě společností, kterým nebyla dosud věnována velká pozornost. Všeobecně se dařilo tzv. ‚magnificent seven‘, tedy sedmičce výjimečných společností, což jsou největší americké technologické tituly (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla). Uvidíme, komu dalšímu téma umělé inteligence pomůže v roce 2024 na výsluní v oblasti investic,“ říká Tom Kadeřábek.

REKLAMA

Kategorie Akciové fondy

„V roce 2023 jsme byli svědky dynamického vývoje na trzích s akciemi, který reflektoval ekonomické i politické faktory. Navzdory různým výzvám, jako byla inflace a geopolitická nejistota, se mnoha akciovým fondům dařilo dosahovat vysokých výnosů při nízké volatilitě. Po delší době tak do pořadí nejúspěšnějších fondů začaly promlouvat i v investičním světě spíše okrajové regiony, které nabízely stabilnější ekonomické prostředí či atraktivnější ohodnocení,“ komentuje Richard Bechník.

Kategorie Smíšené fondy

V roce 2023 prošly smíšené fondy dynamickým vývojem, reagujícím na proměnlivé podmínky finančních trhů. Tyto fondy, kombinující různé třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity atd., se snažily maximalizovat výnosy při menším riziku propadů hodnoty. Na nejlepší umístění dosáhly fondy, které daly při kvalitním výběru buď větší prostor akciím, nebo si došly pro stabilní výnos i díky dluhopisovému trhu, a to v těch regionech, kde již úrokové sazby vyhlížely možné snižování.

Kategorie Progresivní dluhopisové fondy

V roce 2023 představovaly progresivní dluhopisové fondy atraktivní investiční možnost, která lákala množství investorů. Byla především alternativou pro ty, kteří zcela nevěřili v akciový trh a po dlouhé době chtěli raději využít zajímavých výnosů na korporátních dluhopisech. Na prvních místech se umísťovaly převážně fondy s dluhopisy s kratšími splatnostmi. Jejich výnos tak byl vyšší a odolnější vůči nejistotě ohledně další úrokové politiky centrálních bank.

Kategorie Konzervativní fondy

V roce 2023 demonstrovaly konzervativní fondy svou schopnost poskytnout investorům stabilní a bezpečné investiční prostředí, a to i přes různé globální výzvy, jako byla vysoká inflace a geopolitická nejistota. V roce 2023 dokázaly tyto fondy poskytnout klientům ochranu jejich kapitálu a zároveň atraktivní výnosy. Dařilo se fondům, které těžily z vysokých úrokových sazeb na peněžním trhu a daly prostor i českým státním dluhopisům.

Metodiku Swiss Life Select Investice roku 2023 najdete na http://www.investiceroku.cz/metodika/

Swiss Life Select Investice roku je prestižní vyhodnocení českého fondového trhu. Nezávislá analýza společnosti Swiss Life Select, která je založena na objektivních parametrech investičních fondů, má za cíl upozornit na nejúspěšnější fondy v rámci daných kategorií. Jsou jimi ty, které dokázaly dosáhnout nejvyšších výnosů v co nejlepším poměru k podstupovanému riziku, a to nejen v jednom roce, ale i s přihlédnutím k letům předchozím. Celkem bylo v rámci Swiss Life Select Investice roku 2023 hodnoceno 946 fondů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Škodolibka domácí

  21 února, 2024

  Já považuji už minimálně 5 let za nejzajímavější balancovaný korunový měnově zajištěný fond na trhu ten od ČSOB – ČSOB Bohatství.

  Když ho srovnáte s tímto vítězným AMUNDI fondem , tak v růstových i ztrátových letech má ČSOB Bohatství lepší výkonnost. Přestože má fond ČSOB Bohatství mírně vyšší neutrální váhu akcií + menší (ale naprosto dostatečnou) diverzifikaci (jedná se o fond přímých pozic), tak se i ve ztrátových letech chová lépe a ani v porovnání volatility tam nevidím rozdíly.

  Hlavním důvodem „průměrné“ výkonnosti všech těchto „fondů fondů“ je přediverzifikovanost.

  Vítězný AMUNDI balancovaný fond bych tedy spíše nazýval „nejlepším mezi průměrnými“.

  Odpovědět