CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Poškozená OVB, nebo tvrdá realita?

 


 

Dokumentární film „Rada nad zlato“ ukazuje nevybíravé praktiky poradců OVB. I proto si vysloužil jeho autor Jakub Charvát žalobu za „poškozování dobrého jména“ o omluvu a náhradu újmy ve výši 100 tis. Kč. Jak uvedl server Lidovky.cz, byl film též stažen z programu dvou filmových festivalů, kde měl být uveden – pořadatelé festivalů se zalekli hrozby žaloby.

Zda film poškozuje či nepoškozuje pověst OVB Allfinanz pravděpodobně bude rozhodovat soud. Mou ambicí není do sporu mezi tvůrcem a finančně poradenskou společností jakkoli zasahovat. Film ovšem odhalil (a bohužel na ni nepoukázal) jednu velmi tvrdou skutečnost – lidé se o finance zajímají, až když mají problém. Pokud vůbec. Ukázat to lze hned na dvou příbězích v dokumentu ukázaných poškozených klientů.

První je klientka Eva. „Dva roky šly na poplatky jenom bance. To jsem předem nevěděla. Z toho jsou oni živi,“ uvádí v dokumentu ke svému životnímu pojištění. V tomto případě se pochopitelně může jednat o přeřeknutí či běžný omyl. Banka a pojišťovna jsou pro většinu lidí jedno a totéž – a pojistky ve většině případů uzavírají na pobočce banky. Peníze ovšem neplynou do banky, nýbrž do pojišťovny.

Ivan Veselý byl ovšem překvapený mnohem víc. „To není ani pojištění, kdybych umřel, tak za mě vyplatí asi osmnáct korun,“ cituje Ivana Veselého server Lidovky.cz. V dokumentu ovšem ještě dodává: „…jak jsem se tam (ve smlouvě – pozn. red.) dočetl.“ Bohužel je až příliš častou praxí, že lidé smlouvy nečtou. A pak se diví.

I v dokumentu je připomenuto, že finance a byznys kolem nich je především o důvěře. Peníze k investicím nebude člověk svěřovat nikomu, komu nedůvěřuje. Sjedná-li si pojistku, věří, že v případě pojistné události dostane škodu nahrazenou. Důvěra by ale měla být zasloužená. A jak říká staré české přísloví: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ Když lidé nemají dostatečnou finanční gramotnost, ale nedrží se ani generacemi osvědčeného přísloví, mají podvodníci v rouchu poradcově volné pole působnosti. Či přesněji volnou pastvinu.

REKLAMA

Co s tím? Zákon? Ten nepomůže, spíše věci ještě zhorší. Všudypřítomnou regulací se z lidí stávají ovce důvěřující ve všeobjímající ochranu a ztrácí zdravou ostražitost. A vždy se vyloupnou společnosti obcházející zákon či se mu hlasitě vysmívající do paragrafů. Na neregulované společnosti nedosáhne ani Česká národní banka, neboť nespadají do její kompetence, a v okamžiku zapojení policie lze zpravidla jen počítat ztráty a rozšiřovat vězeňský chov bílých koní.

Pomoci by mohlo zvyšování finanční gramotnosti. To se odvíjí od znalosti finančních produktů – a získávání znalostí, to stojí na učení. Bohužel se zdá, že s odvržením komunismu velká část národa odvrhla i Leninovo rčení „učit se, učit se, učit se“ a po opuštění školní docházky se odklání k nejsledovanější televizi a nejčtenějšímu deníku překypujícímu obrázky na úkor textu.

Lidé by neměli zapomínat především na vlastní zodpovědnost. Zkoumat, kde jsem udělal/a chybu, ne hledat, kdo je viníkem, a hledat, jak to napravit, a nikoli někoho, kdo se o mě postará. Pokud budou lidé přistupovat k jakýmkoli rozhodnutím (a nejen stran osobních či rodinných financí) zodpovědně a budou-li připraveni čelit důsledkům svých rozhodnutí, budou mít i podvodníci těžší práci.

Loading

Vstoupit do diskuze 63 komentářů

 


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Míra

  25 srpna, 2016

  Bohužel je to tvrdá realita, ale společnost OVB v tom zdaleka není sama. Proto také pojem finanční poradce je řazen někam daleko hlouběji než popelář někam na úroveň exekutor, tedy níž než nejníže.
  Současně ale existují napříč poradenskými firmami i mimo ně slušní finanční poradci. Bohužel je jich silná menšina. Takže pravděpodobnost, že se klient setká se slušným poradcem, je velice nízká i když nenulová.

  Odpovědět

 • §

  27 srpna, 2016

  Pane kolego, ve finančním poradenství bohužel platí, že čím jste transparentnější, férovější a říkáte lidem pravdu, tím méně si touto prací vyděláte peněz. Nevěříte ? Zvýrazněte klientovi reflexním fixem v pojistných podmínkách životního pojištění veškeré klíčové výluky, krácení pojistného plnění a další věci. Garantuji Vám, že z deseti takovýchto návštěv uzavřete jednu jedinou smlouvu. No a pak na to jděte opačně, to důležité, klíčové vůbec nezmiňujte, nemusíte lhát, jen se o tom nebavte. Uvidíte rozdíl v úspěšnosti. Žádný z klientů Vám nebude číst velesložité, vyčůrané a jednostranně postavené pojistné podmínky, kde stejně klient v 99% případů tahá za sakra kratší konec provazu. Já se jen divím, že tyto kauzy ala OVB a vůbec nějaká citelná regulace provizí za ŽP neproběhla už před cca 10-ti lety, už tehdy bylo pozdě a každý na trhu moc dobře věděl, jaké prasárny se tu dějí za blahosklonného dohledu ČNB.

  Odpovědět

 • Pavel

  25 srpna, 2016

  Jedním z problémů je MLM struktura, resp. „manažeři“, kteří nedělají kvalitní finanční poradenství (nemají čas, kapacitu nebo ochotu vzdělávat se ve finančních produktech), ale dělají tzv. kobercové nálety, tj. volají všem lidem a přesvědčují je, jak je jednoduché dělat finančního zprostředkovatele. Nedivím se, že IDD chce MLM ve finančním poradenství zcela zakázat. Důsledkem všeho je, že poradci odcházejí do broker poolů a majitelé MLM firem investují do potravin a vína.

  Odpovědět

 • 25 srpna, 2016

  Když se na dokument o OVB podívá normální obyčejný člověk, tak se pak nemůžeme divit, že plně podporuje regulaci provizí u životního pojištění z dílny ČSSD & Šincla.
  Na některých záběrech je i „proslulý“ pan Zoubek z OVB, nicméně se domnívám, že má celý dokument i mediální humbuk kolem něj totálně na háku. Když berete pravidelně každý měsíc (pravděpodobně) několik milionů po dobu x-let, tak se musíte nad tímto snímkem jen pousmát.
  Nejsmutnější poselství dokumentu je někde jinde, a to naprostá bezzubost dohledového orgánu nad trhem, tedy ČNB. Jasně, já vím, že OVB dostala pokutu 5 milionů, ale proboha co to u tak velké společnosti je ? Celorepubliková týdenní práce ? Směšná pokuta, měla být desetinásobná.

  Odpovědět

 • Vašek

  25 srpna, 2016

  Vámi citovanou novelu včera (zaplať pánbůh) schválil senát, viz níže (ještě zbývá podpis pana prezidenta, což bude formalita).

  Novela 38 a zákon o pojišťovnictví schváleny Senátem ČR.

  Příběh obou velkých legislativních úprav provází titulky novin a internetových serverů již mnoho let. Dnes Senát České republiky oba dva návrhy přijal a ukončil tak mnohaleté martýrium doprovázené ostudou v Evropské unii za opožděnou implementaci Solvency 2, kterou zákon o pojišťovnictví transponuje do českého práva.

  Ve středu 24. srpna byl Senátem ČR schválen zákon č. 277/2009 sb., o pojišťovnictví, který transponuje evropskou směrnici Solvency 2 do českého právního systému. Česká republika byla poslední zemí EU, která nestihla směrnici implementovat včas, za což stále hrozí sankce od Evropské komise.

  Během projednávání se řešila převážně problematika souvisejících činností pojišťoven. Český implementační výklad totiž podle odborníků vyložil Solvency 2, v tomto tématu velmi striktně a zasáhl výrazně tak do práv pojišťoven. „Pro pojišťovny to znamená oslabení právní jistoty ve vztahu k otázce rozsahu licence, neboť nově již nebude zákon o pojišťovnictví obsahovat definici tzv. souvisejících činností,“ komentovala již dříve Marcela Kotyrová, za Českou asociaci pojišťoven. Pojišťovny tak nebudou moci poskytovat například zprostředkování stavebního spoření, leasingu či kolektivního investování.
  Pojišťoven se během obecné rozpravy zastal senátor Miloš Vystrčil a poukázal na znerovnoprávnění bank a pojišťoven, protože banky mohou i nadále nabízet pojistné služby, zatím co pojišťovny již nebudou moci nabízet služby mimo pojistné zaměření.

  Pro přijetí zákon hlasovalo kladně 45 senátorů z 63 přítomných.

  Schválena byla rovněž novela zákona č. 38/2004 sb., o pojišťovacích zprostředkova­telích. Tomu, co zbylo z prvního návrhu novely zákona 38, se však nedá říkat ani torzo. Vlivem politikaření a koaličních dohod z novely mnoho nezbylo. Původní svazek obsahující více jak sto padesát stran se smrskl na dvě, ale i ty, trh ovlivní. Více jsme o tom již psali v článku: Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích čeká v Senátu. Jak se na něj chystá trh?

  Novela zákona zavádí prodloužené ručení zprostředkovatele za sjednanou smlouvu životního pojištění a to po dobu pěti let. V případě storna tak musí vracet poměrnou část odměny měřenou v měsících. Tedy v pětiletém horizontu 1/60 za každý nezapočatý měsíc.

  Do pěti let budou rovněž rozložené i náklady pojišťoven s ohledem na to, aby klient dostal co nejvyšší odkupné. Několik senátorů v průběhu rozpravy upozornilo na to, že pojišťovna si může libovolně stanovit poplatek za předčasné ukončení smlouvy a klient z toho ve výsledku vyjde obdobně. Neodhlasoval se ani případný pozměňovací návrh, který by řešil paradox, že znění stále počítá s regulací rezervotvorného i rizikového životního pojištění.

  Novela zákona byla přijata bez jakýchkoli navržených pozměňovacích návrhu. Nyní i se zákonem o pojišťovnictví poputuje k podpisu prezidenta Miloše Zemana. Nabytí účinnosti obou zákonů můžeme odhadnout na přelom roku 2016 a 2017.

  Zdroj: http://www.opo­jisteni.cz/po­jistny-trh/novela-38/novela-38-a-zakon-o-pojistovnictvi-schvaleny-senatem-cr/

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  25 srpna, 2016

  https://video­.aktualne.cz/dvtv/po­radci-ovb-stripterky-a-drogy-na-vecircich-a-obchod-s-duver/r~e82327­3e691f11e68d00002590604f­2e/?redirected=14719678­56

  Odpovědět

 • Tomáš Prčík

  25 srpna, 2016

  No, dovolím si zopakovat, co jsem zde už v jiné formě napsal: slušný poradce si vydělá málo. A když se na ně uvalí ještě regulace a drahé povinné pojištění odpovědnosti, tak se z poradenství prostě už uživit nedá. A zbudou jen ti, kteří se neživí poradenstvím.

  Odpovědět

 • Pavel

  26 srpna, 2016

  Pane Prčíku, tak začněte sjednávat investice s předplaceným vstupním poplatkem na 30 let, tam je provize velmi slušná, ručení absolutně žádné, o regulaci jako u životek si můžete nechat jen zdát (zatím…).
  Já i mnozí kolegové (vesměs životáři) jsme se už takto přeorientovali, i když přiznávám, že sem tam ještě nějakou tu životku sjednáme. Od 1.1.2017 však již máme jasno :0)

  Odpovědět

 • Míra

  26 srpna, 2016

  Takže jedno svinstvo nahradíte jiným svinstvem. Přesně tímto způsobem docílíte další regulace. Takoví jako vy dostali tento obor do postavení, v jakém je. Bohužel stále musím konstatovat, že slušných poradců je na trhu maximálně PĚT PROCENT a vy se mezi ně rozhodně neřadíte.

  Odpovědět

 • Pavel

  26 srpna, 2016

  Vaše reakce je mi zcela lhostejná, stejně jako mnozí jiní i já musím živit rodinu, splácet hypotéku a leasing, takže sorry. Pište si tu a moralizujte jak chcete, je to jen Váš názor, na který máte pochopitelně právo a já Vám ho neberu. To je tak asi vše.

  Odpovědět

 • JK

  19 září, 2016

  Naprostý souhlas, od května letošního roku jsem úplně přestal sjednávat jakékoliv ŽP a přeorientoval jsem se na OPF. Stejně jako u ŽP tak i u OPF jsou obrovské rozdíly ve výši vyplácených provizí, na rozdíl od ŽP se však neručí 2 (popř. 5) let. Přehlednou tabulku s tím, kde se v současnosti vyplácejí nejvyšší provize za sjednání OPF naleznete v odkazu níže:

  http://poradci-sobe.cz/inves­tice/provize-u-podilovych-fondu-kdo-plati-nejvic/

  Odpovědět

 • Ty

  19 září, 2016

  Nemějte obavy, do dvou, max. tří let budou stejně jako životky legislativou zregulovány stran výše vstupního poplatku i podílové fondy (OPF). V tuto chvíli se problém s přeboucháváním životek pozvolna přesouvá do oblasti investic, tzn. po určité době jsou přebouchávány investice za nové (tzv. lepší, modernější, výhodnější…) a to vše opět kvůli provizi ze vstupního předplaceného poplatku (standardně na 30 let a déle). Mnozí již pochopili, že provize je velmi zajímavá, mnohdy stejně jako za sjednání ŽP, ovšem bez ručení dva roky (po 1.prosinci 2016 již 5 let). Jak píšu výše, dávám tomu dva,max. tři roky, než zasáhne regulátor (Poslanecká sněmovna, Senát, pan prezident).

  Odpovědět

 • 26 srpna, 2016

  Dokument o praktikách některých finančních poradců z OVB Allfinanz téměř nikdo oficiálně neviděl, snímek přesto vzbudil nečekaný ohlas. Může za to především příběh režiséra dokumentu Jakuba Charváta, který za svou práci čelí žalobě od OVB. Firma se totiž snaží snímek „zakázat“ kvůli ochraně své pověsti. Trhem finančního poradenství a českým internetem hýbe dokument mladého dokumentaristy Jakuba Charváta Rada nad zlato, který popisuje některé kontroverzní praktiky finančně poradenské firmy OVB Allfinanz. Jeho dokument se stal nežádoucím materiálem. Už loni zmizel z několika festivalů a před každou předem nahlášenou projekcí se objeví právníci OVB a hrozí žalobami, píší Lidovky.cz, které na kauzu upozornily.
  Charvát ve společnosti sám krátkou dobu pracoval. „Mladí studenti a studentky, kteří po několika školeních nemají šanci světu financí rozumět, jsou vysílaní za svými rodinami a hrabou se jim ve finančních portfoliích. Logicky tak pouze papouškují, co jim jejich vedoucí, často kamarádi, řeknou,“ popisuje svou zkušenost. OVB podala proti Charvátovi žalobu na ochranu pověsti, ve které vymáhá 100 tisíc. „Podle názoru právníků jsou záběry v rozporu s osobnostními právy jednotlivců a výsledný kompilát účelově poškozuje dobré jméno OVB Allfinanz, a.s. Proto jsme se rozhodli bránit se soudní cestou, což je legitimní právo každého občana a každé firmy v této zemi,“ informoval mediální zástupce firmy Jiří Reichl.
  „V tuto chvíli čekám na to, až začne soud,“ říká Charvát. „Žádné výhrůžky mi nechodí. Naopak, zažívám velkou vlnu podpory – ať už finanční, nebo morální,“ odpovídá na dotaz iDNES.cz, co se aktuálně děje. (Celý rozhovor s mladým dokumentaristou čtěte na konci článku.)
  Dokument kritizuje mimo jiné ekonomický princip, na které firmy tohoto typu stojí, tedy takzvaný multi-level-marketing. Struktura firmy připomíná pyramidu – lidé na vyšších stupíncích kasírují odměnu za smlouvy, které s klienty podepíší lidé pod nimi. Jsou tak motivovaní, aby se „podbudovávali“. Poradci se kromě finančního vzdělávání školí i na to, jak dělat tzv. recruiting, tedy jak nabírat nové lidi.
  „Vzpomínám si, že jsem tu lovil i číšníky v restauracích na to, jestli jsou spokojeni se svým platem. Ten číšník dojde na dvě tři školení a už to frká (podepisuje s lidmi smlouvy na finanční produkty – pozn. red.),“ říká ve filmu bývalý finanční poradce Vít Kalvoda. Ten se nyní živí tím, že pomáhá lidem poškozeným finančními poradci dostat jejich peníze zpět. Několik takových ve filmu vystupuje.
  Kalvoda si ve filmu nebere servítky. Mluví o zmanipulovaných mladících, které označuje jako „bílé koně s mrkví před nosem“. Podle něj dělají kvůli vidině velkých peněz to, co jim jejich nadřízení a firma řeknou, aniž by o tom přemýšleli. Film naznačuje, že poradci nejsou nezávislí, jak na schůzkách s klienty tvrdí. Mimo jiné i kvůli nadstandardním vztahům s některými finančními institucemi, v dokumentu je zmíněná například pojišťovna ING.
  Kalvoda také komentuje legislativu, která by měla tento byznys upravovat. Dokonce se naváží i do centrální banky, jejímž úkolem je na trh finančních zprostředkovatelů dohlížet. „Česká národní banka přišla s vyhláškou, která přesně kopíruje to, co si pojišťovny samy napsaly. Tato spolupráce privátních podnikatelských subjektů se státními orgány je důvodem, proč to u nás tento byznys tak hezky kvete,“ míní.
  „Není zřejmé, jakou vyhlášku má pan Kalvoda na mysli, ale pokud jde o tzv. regulaci provizí, ČNB žádnou takovou vyhlášku nevydala,“ reagoval pro iDNES.cz mluvčí ČNB Marek Zeman. „ČNB vydává vyhlášky vždy na základě zmocnění v zákoně, s podrobným odůvodněním, po veřejné konzultaci, projednání v meziresortním připomínkovém řízení a v komisích Legislativní rady vlády. Je absurdní domnívat se, že by vyhláška vznikla pouhým zkopírováním textu profesní asociace,“ doplnil.
  Za to, co se na trhu děje, může z velké míry právě současný systém odměňování pojišťováků. Důvěrně známým termínem mezi poradci je „bouchání životek“, neboli sjednávání pro poradce finančně velice zajímavých investičních životních pojištění.
  Problémem je pak hlavně předčasné ukončování těchto smluv kvůli další provizi (viz. box Přetáčení smluv). Mezi legislativci, zákonodárci, pojišťovnami i zprostředkovateli tak už několik let zuří boj o to, jak provize pojišťovacích zprostředkovatelů nastavit. Kalvoda ale OVB i „hájí“. „Dneska už to hlavní zlo dělají úplně jiný firmy. Mě to mrzí, když se všichni točí pořád okolo OVB, protože pak to vypadá, že je tady nějaká hrozně zlá OVB a hrozně fajn jiné poradenské firmy, ale některé jsou doslova to samé v bledě modrém. Firmy jako Partners, Fincentrum, ZFP, Broker Consulting, všechny tyto firmy mají hlavně zájem získat co nejvíc peněz na poplatcích. Všechny tyto firmy závisí na tom, aby tam neustále přicházeli noví lidé, aby pořád probíhal ten recruiting. Mnohem horší je to, že takto se rekrutují lidi, kteří vlastně vůbec nevědí, co dělají,“ zaznívá v dokumentu z jeho úst.
  Jmenované firmy se zařazování do podobných kategorií brání. „Fincentrum vždy rostlo na zkušených a schopných lidech, které si často vybíralo z konkurenčních společností. Řádově osmdesát procent nových poradců ve Fincentru jsou lidé, kteří již mají praxi v oboru, nikoli nováčci. Také věkový průměr poradců Fincentra patří na trhu k nejvyšším – mají tak nejen odborné znalosti, ale také zkušenosti z běžného života,“ uvedl za Fincentrum mediální zástupce Miroslav Beneš. „S panem Kalvodou se známe dlouho, jeho vyjádření ve filmu jsme si vyříkali, považujeme to za úlet a dál neřešíme. To, co bylo ve filmu, je tvrdá realita pouze jednoho ředitelství v OVB. Poškozuje to bohužel celý trh a je chyba, že takové jednání OVB dlouhodobě toleruje a ČNB s tím neuměla rychle něco udělat. Je ale nefér film zobecňovat na celou OVB, navíc je to urážející pro ostatní firmy a hlavně lidi v nich,“ tvrdí spolumajitel Partners Petr Borkovec.
  I on hájí své poradce a přidává komentář k poplatkům, které jsou v dokumentu kritizovány. „K poplatkům si nemohu odpustit poznámku, že největší zájem získat poplatky od klientů mají především samotné finanční instituce. Poradci pracují pouze s produkty, které vytváří pojišťovny, banky a investiční společnosti, poplatky tedy nestanovují,“ říká šéf Partners.

  Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/do­kument-jakuba-charvata-kritizuje-praktiky-ovb-f6a-/test.aspx?c=A160826­_101149_test_nio

  Odpovědět

 • Marek

  26 srpna, 2016

  Výživná je samotná debata pod článkem, zatím jsem v ní nenarazil na jednu jedinou pozitivní zkušenost s OVB, ale třeba to taky dělají jinak…

  A panu Charvátovi držím palce, ať to vše dotáhne do zdárného konce včetně soudu. OVB sama sobě nemohla paradoxně udělat lepší reklamu, dokument má na YouTube již cca 333.000 shlédnutí. Vážená OVB bravo aneb čím víc se hovno rozmazává, tím víc smrdí. Nepodat na pana Charváta soudní žalobu, tak by dokument vidělo jen pár tisíc lidí. Mimo jiné i já včetně pár kolegů jsme na jeho transparentní účet u FIO banky poslali dohromady 10.000 Kč, nyní už tam dle svého vyjádření je cca 150.000 Kč a přicházejí stále další a další včetně nabídek a podpory renomovaných právních kanceláří na zastupování pana Charváta u soudu. Bravo OVB, jen tak dále, děláte to skvěle !!!!

  Odpovědět

 • 28 srpna, 2016

  Pavek Hanzl (Hajzl) byl taky ve Fincentru. Má 53 roků, a přesto nechápe, co je špatné na smlouvách s poplatkem předplaceným na 30 dopředu.

  Odpovědět

 • Petr Borkovec

  28 srpna, 2016

  Pan Hanzl je sice naiva, nicméně: myslí to dobře.

  Odpovědět

 • Hejhula

  26 srpna, 2016

  Z reakcí OVB mi vyplývá, že jde o stále živý problém, jinak by ukazovali, že se změnili. Takže se nic nezměnilo.
  Proslýchá se, že pár lidí z OVB skončilo v Broker Trustu. Že by další adept?

  Odpovědět

 • 27 srpna, 2016

  https://twitter­.com/ovbparody

  Odpovědět

 • 27 srpna, 2016

  Ač Partners vůbec nemusím, tak musím smeknout před reakcí Petra Borkovce. V závěru dokumentu zaznělo od Vítka Kalvody, že stejným systémem fungují i další firmy, např. Partners, Broker Consulting, ZFP atd. Včera jsem někde četl i reakci pana Borkovce na toto sdělení, kdy si to prý s panem Kalvodou vyříkali a dál to neřeší. Tomu říkám nadhled, né jak OVB, která hned podává soudní žaloby a tak nějak (asi) očekává, že se z toho každý posere, (za)lekne se a ustoupí. Né tak pan Charvát, tady se pánové z OVB pěkně přepočítali a tvrdě narazili a myslím si, že to je jen počátek.

  Trefně veřejně celou záležitost okomentoval Ondřej Záruba na portále Poradci-Sobě.cz, kde píše, cituji:

  „Obávám se, že sledujeme smrt matičky českého finančního poradenství v přímém přenosu. Začínali tam skoro všichni. Otevřu lahev vína, zavzpomínám a zamáčknu slzu. Toto je konečná. Neprohrají jen případný soud, ale především skončí jejich podnikání v ČR, protože jim odejdou poradci a další tisíce klientů se začne zajímat o to, co si koupili. Radost z toho nemám. Je to špatná nálepka pro celý obor. Ale všechno zlý je k něčemu dobrý. Trochu se to procedí a bude klid. Přejme si všichni, aby to proběhlo v klidu a buďme kolegiální vůči té části firmy, která se na takových praktikách nepodílela. Budeme mít na trhu hodně poradenských uprchlíků.“

  Co dodat, nelze než souhlasit. Vypadá to, že OVB narazila na někoho, kdo se nebojí jít do soudního sporu za obrovské podpory laické i odborné veřejnosti, ruku v ruce s obrovskou medializací celé věci, vše k velké škodě a pověsti OVB.

  Odpovědět

 • Stanislav Šafránek - INSIA

  27 srpna, 2016

  Konečně to někdo ztvárnil a řekl na plnou hubu, že se to netýká pouze OVB. I Fincentrum, ZFP, Broker Consulting, Partners, Kapitol a mohl bych pokračovat dále, jsou si podobní jako vejce vejci.

  Odpovědět

 • 27 srpna, 2016

  Pane Šafránku, pozor na ústa, ať nejste taktéž soudně zažalován Vámi uvedenými společnostmi za poškozování jejich „dobrého jména“ a „dobré pověsti“ :0)))))

  Odpovědět

 • 27 srpna, 2016

  Byl bych v pohodě, každá z těchto MLM firem už nyní ví, co by následovalo a jaký by to mělo mediální ohlas a za to jim to (předpokládám) nestojí. Spíš se budou mlčky a v ústraní dívat, co vše se bude dít s OVB…
  Jisté je, že od této chvíle si žádná z těchto MLM společností nebude moct být jistá tím, zda je někdo skrytě nenatáčí, ať jen audio, nebo i včetně videa. Dnes už jsou tyto věci tak malé a propracované, že byste musel chodit na školení a náborové semináře nahý. Mnohdy stačí i obyčejný smartphone, že ? Doba veřejného odhalování a medializování prasáren v naší branži je tu, absolutně nikdo si nemůže být jistý, kdo vás nahrává a co nahrává…a to včetně klientů.

  Odpovědět

 • 27 srpna, 2016

  Týká se to všech prodavačů pár vybraných finančních produktů, ty poole.

  Odpovědět

 • B.

  29 srpna, 2016

  = Ojebeme Vás Bleskově

  Odpovědět

 • Lukáš

  29 srpna, 2016

  To, že je v branži finančních poradců i řada podvodníků a lidí, kteří se v práci vůbec nevyznají, víme už X let. Dokument tedy vítám v tom, že upozorňuje na skutečnost, že finančním poradcem může být kdololiv – tedy i ten, kdo finančnímu poradenství vůbec nerozumí. To je jako kdyby lékaře dělala servírka – představte si, jak by vám asi vyoperovala slepák? :-) Co bych nehodnotil jsou večírky a párty. Pije celá republika, fetuje kde kdo. I já se na párty umím rozjet, takže video z mejdanů bych nepovažoval jako relevantní k hodnocení někoho/něčeho. Spíše se divím tomu, že centrála OVB neměla zájem již v průběhu natáčení reagovat a vše nechala takto vygradovat.

  Odpovědět

 • 29 srpna, 2016

  Tím, že včas nereagovali a nechali vše zajít až tak daleko nemohli dokumentu a celé OVB udělat lepší reklamu. Kdejaký marketingový guru by nad tímto výsledkem zaplesal radostí. Otázkou zůstává, proč se s panem Charvátem na jeho opakované žádosti odmítl z OVB kdokoliv o čemkoliv bavit. Arogance ? Nadřazenost ? Velikášský pocit „my jsme OVB“ ? Ať je důvod jakýkoliv, plody tohoto svého chování a jednání pocítí OVB velmi brzy. Už nyní čile komunikují skupiny lidí z OVB s broker-pooly ohledně přestupu a za jakých podmínek. Důvod ? Autentický dokument a chování centrály OVB a k tomu ta veškerá mediální pozornost, to prý pro mnohé byla opravdu poslední kapka. Letošní podzim bude velmi, velmi zajímavý :0)

  Odpovědět

 • Jo

  29 srpna, 2016

  Takže stačí přejít z OVB do Broker Trust u nebo Chytrého Honzy a už jsou z nich skvělí poradci bez těchto návyků, se slušným chováním a hodnotami, kteří hlavně nechtějí naborovat? Jsem nevěděl, že jsou pooly tak dobře ve výchově a vzdělávání. ;))

  Odpovědět

 • vasek

  29 srpna, 2016

  víra lidí z poolu ve vlastní systém a jeho dokonalost je stejně naivní jak těch z mlm. být v poolu je módní, ale není to spása světa.

  Odpovědět

 • Vopička

  29 srpna, 2016

  Dobrej dopis Stuchlíka LOL 😀

  Vážené kolegyně, vážení kolegové,

  v českých médiích na konci okurkové sezóny rezonuje film o OVB a praktikách, které tuto firmu údajně provázejí.

  Jsem ten poslední, kdo by se chtěl zastávat OVB. Každý, kdo zná realitu české finanční distribuce, ví, že zachycené praktiky jsou vlastní ředitelství Martina Zoubka a neplatí pro všechny poradce OVB. Dlouhodobým problémem německého vedení OVB je, že tyto praktiky tolerovalo a často i podporovalo. Poškodilo tak ty poradce, kteří svou práci dělají dlouhodobě a bez výstřelků. I takoví v OVB jsou.

  Novináři velmi často zjednodušují. Negativní publicita pro OVB tak vrhá špatné světlo na celý sektor finančního poradenství a bohužel se může dotknout i naší práce.

  Naštěstí rozdíly mezi OVB a Fincentrem byly a jsou zřejmé.

  • Fincentrum vykazuje roky nejnižší počet stížností na práci poradců u ČNB. OVB nejvyšší.
  • Fincentrum spolupracuje se zkušenými poradci a manažery, kteří mají roky praxe. Nestavíme na náborech na středních a vysokých školách jako OVB.
  • Fincentrum jednoznačně zvítězilo v nezávislém testu finančních poradců MF DNES a České televize (pořad Černé ovce) před společnostmi Partners, AWD (dnes Swisslife Select) a právě OVB (poslední místo).

  Vám, poradcům a manažerům Fincentra, nemusím vysvětlovat, proč na svou práci můžeme být hrdí. Děláme ji poctivě a dobře. Tečka.

  Kolegové, nenechejte se otrávit kauzou, která ve zpravodajství vyplňuje prostor mezi vlnou veder, zácpami na D1 a obří pýchavkou. Již 16 let poctivě a dobře pomáháme lidem ve složitém světě financí a budeme v tom pokračovat stále.

  Hezký zbytek léta,

  Petr Stuchlík
  zakladatel a generální ředitel
  Fincentrum a.s.

  Odpovědět

 • 2 září, 2016

  Přátelé, OVB je v tom nevinně, čtěte:

  Exkluzivně: Rozhovor s generálním ředitelem OVB o kontroverzním dokumentu

  Jakub Charvát, autor dokumentu, jenž má údajně ukazovat zákulisí a praktiky finančních poradců společnosti OVB Allfinanz, dostal minulý týden prostor ve všech velkých médiích. Snímek, který způsobil malé zemětřesení na trhu finančního poradenství, společnost OVB rozhodně nijak nepotěšil. Nejen proto, že jsou použity záběry dva a více let staré a je vydáván za aktuální, ale také proto, že poškozuje poctivé finanční poradce, jak zdůrazňuje v rozhovoru pro reflex.cz generální ředitel, Miroslav Řezník. Společnost podala proti Charvátovi žalobu na ochranu pověsti, v níž vymáhá 100 tisíc, čímž se dostala na pomyslný pranýř. Reflex.cz přináší exkluzívní rozhovor s generálním ředitelem a předsedou představenstva OVB Miroslavem Řezníkem, který je v čele společnosti od května 2013.
  „V OVB jsem přes tři roky a moje hlavní mise, když jsem nastupoval, byla posunout společnost dál. Logicky, tak jak to vždy bývá. Uvědomoval jsem si, že v minulosti, což přiznávám za společnost, byla na prvním místě ne vždy kvalita, ale spíše kvantita. Moje motto je opačné. Na prvním místě musí být kvalita, což není žádná fráze. Na tohle jsem se opravdu soustředil ve chvíli, kdy jsem do společnosti přicházel,“ vysvětloval na úvod rozhovoru Miroslav Řezník.

  Jak se stavíte k dokumentu, který poměrně nelichotivě popisuje fungování OVB a vašich finančních poradců?

  Rozhodně si myslím, že ten obrázek není fér, protože jednoznačně nepopisuje ani OVB ani celou branži Není možné z jednoho dokumentu jednoznačně říct, že tohle je obrázek lidí, kteří se ve finančnictví pohybují.

  Přesto, chování zachycené v dokumentu něco o vašich finančních poradcích vypovídá. Minimálně o těch, kteří tam figurují.

  Když se na to podívám matematicky nebo, chcete-li statisticky, autor dokumentu se na jednotkách desítkách čísel snaží popsat množinu o jednotkách tisíců či dokonce desetitisíců čísel. Takovou množinu totiž představuje počet poradců u OVB respektive na celém trhu. Máme někde ke čtyřem tisícům poradců. Všichni pracují na IČO, nikdo z nich tedy není náš zaměstnanec. Jsou to podnikatelé. Proto si myslím vzhledem k tomu, že jsme nejpočetnější skupinou na finančním trhu, vytvářet náš obrázek na několika skupinkách není úplně relevantní.

  Je tedy výjimkou, nebo náhodou, že se Jakub Charvát dostal do kontaktu pouze s několika „černými ovcemi“ vaší společnosti a v jiných skupinách poradců se nic podobného neděje?

  Budu k vám otevřený. Autor, jenž dokument natočil, má nějakou, relativně krátkou zkušenost v naší společnosti. Co nepopírám, je, že narazil na, řekněme, neprofesionální jedince. V této souvislosti řešíme pochybení jedné skupiny poradců. Autor se v naší společnosti aktivně pohyboval na přelomu let 2010 a 2011. Tím ten dokument nechci shazovat jenom pouhým tvrzením: „Je to staré, je to nezajímavé.“ Ale je dobré si připomenout fakta. To je ta větší část toho dokumentu, vlastně, kdy tam jsou nějací jedinci, kteří už u nás nepůsobí. V každé takovéto velké firmě a v každém oboru se najdou lidé, kteří se nechovají profesionálně ani podle etiky. To mě osobně samozřejmě mrzí. Především to, že autor měl zkušenost s takovými jedinci. Zároveň znovu připomínám, my máme tisíce poradců, kteří svoji práce dělají dobře. Máme přes milión klientů. Kdybychom se takto skutečně všichni chovali, tak si toto číslo během dvaceti let na trhu nemůžeme udržet.

  Jaká je odezva na dokument mezi vašimi poradci? Obracejí se na ně klienti s žádostí o vysvětlení?

  Máme rodinné poradce, kteří se o klienty starají dlouhé roky, a právě tito poradci jsou z toho nešťastní. Nevím, zda si to autor dokumentu uvědomil. Ten mediální následný efekt je poměrně hodně silný, což si samozřejmě můžeme přiznat. To téma pochopitelně rezonuje i na sociálních sítích. Takže ano, samozřejmě dnes tito naši poctiví poradci musí tohle vysvětlovat klientům a musí jim řekněme z očí do oči vysvětlovat, že to, co je na záběrech zobrazeno, není jejich vlastní praxe. To je věc, jež je na celé situaci opravdu hodně nešťastná. A především si myslím, že ten dokument tak, jak je postaven, porušuje osobnostní práva, což je také velmi důležité říct.

  Lidé zobrazení v dokumentu u vás dále působí, nebo jste vyvodili důsledky?

  I v rámci dokumentu je třeba rozlišovat záběry na konkrétní osoby. Vy máte ale zřejmě na mysli neprofesionální vystupování několika našich spolupracovníků. Máme silné vnitřní kontrolní mechanismy a to síto je samozřejmě vyloučilo již dávno. Pochybením jedinců se zabýváme a právě i na základě pochybení pravidla uvnitř systému zpřísňujeme.

  Část dokumentu se odehrává na velmi okázalém večírku. Pořádáte je ve společnosti běžně?

  Večírek opět pouze určité skupiny poradců je samozřejmě ještě druhá nosná část a já osobně s tím absolutně nesouhlasím. Myslím si, že ani na soukromé akci by se takto naši poradci chovat neměli. Zase na druhou stranu, autor si neuvědomil, že tím uškodil všem ostatním poctivým poradcům v naší společnosti.

  Jak se stavíte k prohlášením nespokojených klientů, která byla také v dokumentu zveřejněna?

  Pokud by tito klienti chtěli s námi komunikovat, společnost je tomu naprosto otevřená. Standardně máme nastavené mechanismy v rámci našeho reklamačního oddělení. V poslední době kontroly ještě zintenzivňujeme. Tady umím firmu otevřít dokořán.

  Pociťujete v tuto chvíli nějaký dopad dokumentu, co se například zájmu o vaše produkty týče?

  V tuto chvíli je určitě cítit jistá nervozita. Klienti se dotazují, rozhodně už se nám teď v tuto chvíli i děje, že se někteří spolupracovníci dotazují, jak dál. Čekají, jak se bude situace vyvíjet.

  Zabývalo se aktuální situací kolem OVB německé vedení?

  Samozřejmě že zabývalo. Ten dokument je věc, kterou bereme velmi vážně, a rozhodně nechceme, aby se něco podobného opakovalo. V každém případě se z této situace budeme chtít ponaučit a podobným věcem do budoucna předcházet. A samozřejmě vyvodit konkrétní nápravná opatření.

  Zdroj: http://www.re­flex.cz/clanek/roz­hovory/74501/ex­kluzivne-rozhovor-s-generalnim-reditelem-ovb-o-kontroverznim-dokumentu.html

  Odpovědět

 • 2 září, 2016

  Článek jsem četl, je to (tragi)komedie. Ta sdělení o vnitřních kontrolních mechanismech nebo klišé o selhání jedince, to je opravdu k smíchu. Zoubkova větev nosí do OVB údajně polovinu veškeré produkce a produkce, to je dnes mantra. Není produkce, nejsou provize. Za čas to stejně jako cokoliv jiného vyšumí, objeví se nové a jiné kauzy a vesele se pojede dál. Dočkáme se někdy toho, aby OVB čelila v ČR např. 300 žalobám od svých klientů, stejně jako E&S nyní v Rakousku ?

  Odpovědět

 • vasek

  2 září, 2016

  Dokud bude ve firmě Zoubek, OVB se nemůže zlepšit.

  Odpovědět

 • §

  2 září, 2016

  Ruku na srdce: i kdyby jste dostal pravidelně každý rok pokutu 5 milionů od ČNB, tak se to pořád „sakra“ vyplatí dělat. Mám tím na mysli poměr přijatých provizí vs. výše pokuty. Ta pokuta je asi tak bolestivá, jako ztráta kapky vody z plného kbelíku = tedy směšná. Na odchod pana Zoubka bych si nevsadil ani korunu, protože jeho struktura nosí a nosí sakra hodně. Já vím, asi máte na mysli otázku kvality produkce, etiku a takové ty další řečičky…na to všechno zapomeňte. Dokud budou za životky vypláceny tak astronomické provize a pojišťovny budou vesele brát do svojí správy investička „na spoření“ na 3, 5 nebo i 10 tisíc měsíčně, tak se nic nezmění. Máslo na hlavě mají pojišťovny. Berou takovouto produkci a vyplácejí za ni provizi, proto se to sjednává, nic složitého v tom nehledejte. Proč ČNB nedá za přijímání těchto prasáren některé z pojišťoven pokutu v řádu několika desítek milionů korun za každé takové jednotlivé pochybení ? To je ta otázka, ta nejdůležitější.

  Odpovědět

 • 3 září, 2016

  Jednoznačný souhlas, pokud nedostanou po prstech od ČNB samotné pojišťovny za to, že tyto prasárny přijímají, tak se nic nezmění a dál se to bude sjednávat. V Holandsku došlo k obratu až poté, co tamní ING (NN) a tuším Aegon dostaly od regulátora brutální pokutu a ještě musely odškodnit poškozené klienty. Poté bylo zákonem zakázáno vyplácení provizí za ŽP a poradce dnes platí klient (jako např. právníka). A je klid :0)

  Odpovědět

 • 11 září, 2016

  Chápu správně, že OVB už bere do svých řad i mladíčky z pasťáků (výchovných ústavů) ? Aktuální (další) článek o OVB, viz odkaz níže.

  „Pět let zpátky jsem měl čtyřicet korun na hodinu, dneska mám dvě stovky za čtyři minuty. Sex si můžete koupit, lásku si můžete koupit. Potřebujete něco víc než peníze?“ poučuje nové zaměstnance finanční poradce Ondřej ze společnosti OVB Allfinanz v studentském dokumentu OVB je zlo aneb Rada nad zlato. Zhruba půlhodinový snímek mladého dokumentaristy Jakuba Charváta o kontroverzních praktikách některých pracovníků finančně poradenské firmy vzbudil v posledních dnech značný rozruch. A nejen obsahem – byť nic nelegálního neprokázal. Spíše proto, že OVB pětadvacetiletého režiséra zažalovala pro poškození dobrého jména.

  Stalo se tak poté, co byl dokument i přes snahu firmy o jeho stažení loni v září odvysílán na festivalu krátkých filmů iShorts v pražském Biu Oko. Autor v něm diváky zavádí do zákulisí finančního poradenství OVB. Ukazuje fragmenty ze školení mladých a nezkušených zaměstnanců, zaměřujících se hlavně na budoucí provize zúčastněných. Obsahuje výpovědi někdejších a stávajících poradců, nespokojených klientů i záběry z bujarých večírků, kde nechybí luxusní auta, striptérky či drogy.

  Šíření dokumentu se právníci této nadnárodní firmy s miliardovým obratem snažili zabránit již dříve, a to ještě když byl na střižně. Poté, co režisér se štábem navštívili českou centrálu firmy, si její vedení stěžovalo filmové škole v Písku, kde Charvát studuje. Pod hrozbou žalob také docílilo stažení snímku z dalších studentských filmových přehlídek v Písku a Českých Budějovicích (třeba festivalu Černá věž). Tentokrát to ale nezabralo. Dokument o mladých lidech opojených penězi i alkoholem navíc již několik měsíců visí na YouTube a má přes čtyři sta tisíc zhlédnutí. Případ studenta, jenž se na firmu zaměřil kvůli osobní zkušenosti, vyvolal také vlnu solidarity. Stovky lidí mu na soudní spor s OVB poslaly téměř čtvrt milionu korun. Ozvali se i tací, kteří mu právní služby slíbili poskytnout zdarma.

  Kromě omluvy za poškození dobrého jména žádá firma stotisícové odškodné. Pověst OVB přitom byla pošramocena už několikrát v minulosti – a firma si za to mohla sama. V roce 2003 dostala od Komise pro cenné papíry pokutu sto tisíc korun. O pět let později jí na základě stížností klientů na některé spolupracovníky firmy pozastavila Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ) členství kvůli chybějícím nástrojům účinné vnitřní kontroly. V posledních letech přišly vysoké pokuty od České národní banky (ČNB). Nejdříve v roce 2013 tři miliony korun, letos v březnu rekordních pět milionů za nekalé praktiky. Společnost totiž vydávala investiční životní pojištění za spoření s možností výběru vložených peněz. Kromě toho se s firmou pojí kauza z konce 90. let kolem švýcarské společnosti Helvag. OVB zprostředkovala investici do akcií gastronomického řetězce a provozovatele hotelů českým klientům. Svých 300 milionů korun už nikdy neviděli. OVB odpovědnost za ztracené peníze odmítla a soud jí dal za pravdu.

  Je to úplně poctivý…

  Jenže jedna věc je pověst či etika a druhá, z hlediska práva důležitější, je dodržování zákona. A za jeho hranou se česká pobočka německého holdingu podle všeho nepohybuje. Problém s jejím působením jako takovým nemá ani žádný z tuzemských regulátorů. Nabízet lidem nevýhodné smlouvy s vysokými poplatky trestné není – proto některé kritické hlasy dokument označují za děravý (byť jde o studentskou práci, která nemá ambice investigativní žurnalistiky). Autorovi se nicméně podařilo vyvolat debatu o zdejším finančním poradenství jako takovém.

  A jak to vidí Charvát? „To, že je to legální, neznamená, že to je správné nebo morální,“ komentoval svůj film v České televizi. Praktiky některých poradců společnosti OVB, v níž jako osmnáctiletý sám pracoval, charakterizoval jako obchod s důvěrou, v němž nejsou manipulováni pouze klienti, ale i finanční poradci. V čem ale spočívá ona manipulace, plně vysvětlit nedokázal. Podle něj dává OVB příležitost poznat svět velkého byznysu i nezletilým, kteří – sami v pojišťovnictví nedostatečně vzdělaní – své klienty o rizikách prodávaných produktů nedostatečně informují. A ti se po dalších podrobnostech sami nepídí. Spíše než obchod s důvěrou to pak může být obchod s naivitou.

  Jako příběh sám pro sebe mohou působit zkušenosti mladých poradců, kteří se OVB s vidinou pohádkového bohatství upsali. Dokládá to případ Petra, někdejšího „klienta“ výchovného ústavu z pražského Proseka: „Co potřebuješ, Petře?“ – „Pane vychovateli, já teď mám úplně novou brigádu! Je to úplně skvělý, tam si vydělám úplně mrtě peněz.“ – „Jo? A co to je?“ Ta otázka je ale vlastně zbytečná, protože tazatel odpověď předpokládá. Nebývá totiž zvykem, aby kluk z pasťáku vstupoval do dveří vychovatelny v obleku.

  Zdroj: http://echo24­.cz/a/wFH2z/je-to-uplne-skvely-tam-si-vydelam-uplne-mrte-penez

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  OVB: Zemětřesení na nejvyšších místech. Tři zemští ředitelé končí!

  Blesková zpráva: OVB se rozloučilo se třemi zemskými řediteli! Podle dostupných zpráv mají odejít zemští ředitelé Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta. O důvodech odchodu lze zatím jen spekulovat. OVB zatím tuto zprávu oficiálně nepotvrdilo.

  Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřeje být jmenován, dostali výše uvedení zemští ředitelé osobní výpověď dle své smlouvy o spolupráci, a to údajně s výpovědní lhůtou. Výpověď se nemá týkat týmů uvedených ředitelů. Tyto výpovědi měly být vedení české pobočky OVB přikázány dozorčí radou OVB, která zasedala v Madridu. Kvalifikované odhady hovoří o 50 % podílu těchto ředitelství na produkci OVB v České republice.

  OVB se v poslední době potýká se skandálem ohledně soudní žádosti o zákaz filmu „Rada nad zlato“, který tvrdě kritizuje poměry v OVB a ukazuje bujaré (soukromé) večírky zemského ředitelství Martina Zoubka.

  OVB bylo v této souvislosti kritizováno také profesní organizaí USF a bylo touto organizací vyzváno „k razantní reakci směrem do vlastní obchodní sítě“. USF dodává, že „pokud se ukáže, že praktiky zobrazené na videu by měly přesah do současnosti, USF je samozřejmě připravena k jejich dalšímu řešení. Bude-li třeba, USF přijme v této souvislosti i další kroky, o nichž budeme případně veřejnost informovat obratem.“

  Redakce webu Poradci-sobě.cz se snažila neúspěšně získat vyjádření centrály v České republikce i v samotném Německu. V obou případech byla slíbena vysvětlující reakce. K té však do okamžiku vydání tohoto článku nedošlo.

  Zdroj: http://poradci-sobe.cz/poradenske-firmy/ovb-zemetreseni-na-nejvyssich-mistech-tri-zemsti-reditele-konci/

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Tak schválně, kde pánové Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta skončí ? Broker Consulting (vzali i Lukáše Štorka) ? ZFP ? Fincentrum ? Nebo tam, kde to dělají jinak (Partners) ? Výpovědní lhůta má být údajně půlroční, za tu dobu se může mnohé změnit, stačí se pořádně produkčně blýsknout, že…

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Připadá mi naivní myslet si, že toto je reakce na dokument. Dle mého OVB nikoho nevyhodilo. Vyhazuje jen lidi, kteří se rozhodnou odejít sami. Přinejlepším je toto vzájemně výhodná domluva. Nejspíš není náhoda, že pár dní po podepsání regulace prezidentem se objevuje tento krok.
  Nejspíš se během pár dní dozvíme, že vzniklá nová společnost, která bude „radit jinak“. Anebo pánové úplně změní obor a budou prodávat něco jiného, aby zpeněžili síť lidí. Hrnce, reality, investice? OVB je ta kdo má špatné jméno. Normální člověk Zoubka, Koktu a spol nezná.

  Odpovědět

 • Opičák

  14 září, 2016

  Kdepak v Broker Consulting. Pokud vím, začal přesun z OVB do Broker Trust. Zejména poté, co tam nastoupil Knapp.

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Myslím si, že pan Zoubek se tomu všemu musí jen smát. Pracovat tolik let v OVB a vydělávat každý měsíc milión, dva nebo tři…a to se vůbec nebavíme o podmínkách onoho „údajného“ odchodu. Jak vysoké bude odchodné ? Pomineme-li kvalitu, tak něco vybudoval a to něco má svoji cenu. Tak kolik ? Pět milionů ? Deset ? Patnáct nebo dvacet ? Ba ne, ten chlapec s prázdnou určitě neodejde a i kdyby definitivně sekl s oborem, tam nemusí do konce života hnout prstem. Kdo si za rok nebo dva vzpomene na jméno Zoubek a přiřadí si souvislosti ? Nikdo. Ovšem OVB, ta zůstane v povědomí lidí ještě dlouhá desetiletí. Panu Charvátovi gratuluji, více takových mladých a odvážných lidí, co se hned neposerou a naopak řeknou „ok, jděme do toho se vším všudy“. V jeho případě to právní oddělení OVB těžce podcenilo, chlapec se nezdál, co ?

  Odpovědět

 • pavel

  14 září, 2016

  jasně že skončí v Trustu nebo Bonnetu. jde se tam krásně schovat. je jim úplně jedno, co prodáváte a jak prodáváte a jak to děláte. není lepší místo.

  Odpovědět

 • vašek

  14 září, 2016

  ČNB by se měla na pooly pořádně zaměřit, máte pravdu. Největší špína je tam.

  Odpovědět

 • 15 září, 2016

  „ČNB by se měla na pooly pořádně zaměřit, máte pravdu. Největší špína je tam.“ Opravdu Vašku ? Zajímavé je, že onu největší špínu v naší branži vychovaly právě nechvalně proslulé MLM firmy, pokud mne paměť neklame. A ta špína se následně šířila celým oborem dál jak rakovina, až musel přijít zákonodárce (Poslanecká sněmovna, Senát a pan prezident), aby ten zhoubný nádor konečně vyřízl.

  Odpovědět

 • Starý komanč promluvil

  15 září, 2016

  Ha ha, hlavně „pan prezident“ něco vyřízl.

  Odpovědět

 • 15 září, 2016

  Jistě, máte pravdu. Krásně schovat se můžete i v MLM, tam jim je taktéž jedno co a a jak prodáváte a jak to děláte. Demonstrativně bych Vám mohl ukázat několik pár měsíců starých „spořících“ investiček na 3, 5 i 10 tisíc měsíčně, všechny z MLM firem. U všech již běží návrh na mimosoudní vyřešení, který šel dotyčným pojišťovnám. A klienti jsou samí bohatí lidé, vesměs studenti ve věku 19 – 22 let. Ale možná jen uvnitř MLM selhal „kontinuálně rozvíjený vnitřní kontrolní systém“…

  Odpovědět

 • 15 září, 2016

  Na co by chodil do jakéhokoliv poolu ? Myslíte si, že si Zoubek se svými vychovanými řediteli a přetaženou části struktury není schopen založit svoji vlastní firmu ? Pojišťovny jsou tradičně hladové po nové produkci, obzvláště nyní, když to jde se životem od deseti k pěti. Už teď bych Vám mohl vyjmenovat minimálně tři, kterým bude úplně jeno, že je to pan Zoubek a jeho company. Názvy pojišťoven si nechám pro sebe, abych náhodou nepoškodil jejich „dobrou pověst a jméno“ – to je teď totiž strašně moderní. Vzpomeňte si, jak skončil Štork a kde všude po odchodu z OVB byl. Všichni věděli, co je zač a jak pracuje, jenomže to mělo jeden háček. On nosil a nosil astronomická čísla a na to pojišťovny slyší, kvalita nekvalita, etika neetika, svědomí nesvědomí. Vsadím boty, že Zoubek (plus ti dva další) a přetažená část týmu skončí v jejich vlastní nové firmě. A budou normálně dál sjednávat a nosit, dejme tomu čas.

  Odpovědět

 • a já taky

  14 září, 2016

  Ale hovno jedině v případě, že by si nechali změnit jména (tak jako Štork)a ještě k tomu udělat plastiku ksichtu, protože ty jejich mordy jsou tak profláknuté, že je nevezmou ani do Kauflandu do skladu. Ale v každém případě zpívejme Haleluja a tři dny slavme!! Toto je exemplární potrestání totálních chujů, kteří si neviděli ani na špičku nosu. No, v autobazarech teď budou mít větší nabídku supersportů, no. A mimo jiné se má ten vyhazov týkat ještě dalších cca 100 lidí.

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  To si OVB dělá srandu ? Půlroční výpovědní lhůta ? Vždyť za tu dobu se stihne nasekat ještě tisíce průserů pod vlajkou OVB. Kdyby na to měla OVB koule, tak je to s okamžitou platností, prostě ihned. Takto se udělá líbivé mediální gesto, aby se následně mohlo veřejně prezentovat, že se na nápravě „pracuje“. Za půl roku si na to již pochopitelně nikdo nevzpomene. Je mi jasné, že se těžko vyhazuje někdo, kdo OVB „údajně nosí“ až polovinu celkové produkce. Pověst nepověst, produkce (provize) je král, že…

  A pokud by OVB měla opravdové koule, tak by stáhli soudní žalobu na pana Charváta, protože výše uvedená reakce OVB jen potvrzuje pravdivost a autentičnost jeho dokumentu. Mimochodem, výborná práce právníků OVB…po čase narazili na někoho, kdo se s prominutím neposral z nějaké soudní žaloby a pokuty 100.000 Kč, navíc s obrovskou podporou veřejnosti a médií. Jsem zvědav, kdy se na veřejnost dostanou další nahrávky z konkurenčních MLM firem, prý se na to již nastrčení investigativní „jako zájemci“ o obor finančního poradenství chystají.

  Odpovědět

 • Angel

  14 září, 2016

  Smiřte se s tím, že Zoubek a spol jsou za vodou. V OVB byl od roku 2005. Minimálně od roku 2008 mu chodilo průměrně milion a víc měsíc co měsíc. Nebyli vyjímkou výplaty 5miionu+. Od OVB mu mohlo za těch 10 let přijít kolem čtvrt miliardy. Tohodle člověka z OVB na 99% nikdo nevyhodil (stejně jako nikdo nevyhodil Chotovinskýho, Lukeše, Borkovce a další zemské ředitele). Zoubek i Kokta jsou velmi inteligentní lidé a věřím že mají obrovské rezervy a jsou zabezpečeni do konce života. V jejich oboru jsou jedni z nejlepších a je jedno, že ten obor je okrádání studentíků a jejich rodin prostřednictvím IŽP. Neobdivuji je, nezastávám se jich, jen tvrdím že pokud OVB tvrdí, že někoho vyhodili, tak to není na 99% procent pravda. Buď už mají kluci nahrabáno dost a nechtějí dál fungovat pod regulací s 5 letým stornem a nebo si chtějí založit vlastní firmu, kde nebudou dávat 30% centrále OVB. Ať je to jakkoliv, to Vaše exemlární potrestání je jim u prdele. OVB má špatnou pověst. Kdo je Kokta nebo Zoubek vědí jen lidé co se o to zajímají.

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Myslím, že jste asi nejlépe ze všech vystihl podstatu. Je mi jasné, že to má celé pan Zoubek (pravděpodobně) tam, kde končí záda (být stejně zabezpečený jako on, mám to tam taky). Chlapci zavčas opouštějí loď, s pětiletým stornem u každé jednotlivé smlouvy životního pojištění od 1.prosince 2016 to už taková hitparáda nebude. Každá éra má svůj začátek, vrchol i konec. Pánové byli u všech tří fází a vydělali na tom pro běžného smrtelníka nepředstavitelně velké peníze (etiku a serióznost pomiňme, ta dnes nikoho na trhu nezajímá, jsou to jen marketingové bláboly). Není krásnějšího gesta, než odejít extrémně bohatý a zabezpečený na vrcholu, že…za jakou cenu, to už dnes nikdo neřeší.

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  OVB SE PO OBROVSKÉM SKANDÁLU ZKOUŠÍ OČISTIT: Přišlo zemětřesení na nejvyšších pozicích!

  Finanční společnost OVB se snaží očistit. Donutil ji k tomu dokument Jakuba Charváta, který o praktikách finančních poradců natočil hodně zajímavý dokument. Podle dostupných zpráv mají odejít zemští ředitelé Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta. Dokumentarista Jakub Charvát pořádně rozvířil vody. Natočil dokument RADA NAD ZLATO, který pojednává o praktikách finančních poradců ze skupiny OVB Allfinanz. Charvát právě v OVB jeden čas pracoval a neměl z toho dobrý pocit. A vedení OVB zase nyní nemá dobrý pocit z toho, že dokument RADA NAD ZLATO se na českém internetu šíří jako ebola. Webový portál poradci-sobě.cz přinesl informace, že OVB se rozloučilo se třemi zemskými řediteli. Podle dostupných zpráv mají odejít zemští ředitelé Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta. OVB zatím tuto zprávu oficiálně nepotvrdilo. „Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřeje být jmenován, dostali výše uvedení zemští ředitelé osobní výpověď dle své smlouvy o spolupráci, a to údajně s výpovědní lhůtou. Výpověď se nemá týkat týmů uvedených ředitelů. Tyto výpovědi měly být vedení české pobočky OVB přikázány dozorčí radou OVB, která zasedala v Madridu. Kvalifikované odhady hovoří o 50% podílu těchto ředitelství na produkci OVB v České republice,“ stojí na webu poradci-sobě.cz. Je pravděpodobné, že společnost OVB tímto krokem reaguje na dokument RADA NAD ZLATO a pokouší se tak vylepšit poškozenou reputaci.

  Zdroj: http://www.ex­tra.cz/ovb-se-po-obrovskem-skandalu-zkousi-ocistit-prislo-zemetreseni-na-nejvyssich-pozicich

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  ČÁST OVB FUNGUJE NA PRINCIPU SEKTY: Sex, drogy a pilné včely, které ve jménu dobra očarují i svou milovanou babičku

  OVB je typ finančního poradenství, který z části funguje jako sekta. Alespoň to platí pro některé rekruty. Anebo jako včelí úl. Na vrcholu pyramidy je královna a pak jsou tu včeličky, které nosí med. Dokumentarista Jakub Charvát pořádně rozvířil vody. Natočil dokument RADA NAD ZLATO, který pojednává o praktikách finančních poradců ze skupiny OVB Allfinanz. Charvát právě v OVB jeden čas pracoval a neměl z toho dobrý pocit. A vedení OVB zase nyní nemá dobrý pocit z toho, že dokument RADA NAD ZLATO se šíří na českém internetu – psali jsme ZDE. Společnost OVB má mnoho atributů, jaké najdeme v typologii a charakteristice sekt. Třeba dělení na MY a ONI. Nebo následování jednoho jediného (správného) směru. Co vlastně znamená slovo SEKTA? Buď je to odvozeno z latinského slova secta – směrnice, dráha, směr, ideologie. Anebo od slova sequi – řezat, oddělit se. U části lidí, kteří propadli kouzlu OVB, se spojují obě latinská slova. Tím směrem (tou ideologií) je vydělávání peněz. A dochází zde také k oddělení – MY se oddělíme od NICH a budeme něco více. Budeme finanční poradci. A pak JE budeme řezat a pomůžeme JIM z konta odříznout co nejvíce peněz. Sekta je každá sociologická skupina, která se oddělí od společnosti, která se považuje za něco více, která klade důraz na příchod nových členů. Ty pak čeká zasvěcení (iniciace) – u OVB je to třeba společný seminář nebo společné grilování prasátka. Mnohdy iniciace do sociologické skupiny probíhá překročením určitého tabu. U některých rekrutů OVB je to třeba společné braní drog, společná návštěva striptýzového klubu. Přesně to ukazuje Charvátův dokument RADA NAD ZLATO. Kdo sektě oddaně slouží? Ti, co věří ideologii. A odpadlictví se moc nenosí. Odpadlictví totiž ukazuje, že pro někoho se stala ideologie z nějakého důvodu závadnou. Odpadlíci by pak mohli fungovat jako
  varovný prst. A to si členové sekty nepřejí. To pak ohrožuje samotnou podstatu sekty. Na vrcholu pyramidy je vládce, pod ním jsou loajální zástupci (kteří si také čichnou k trůnu) a na nejnižší příčce multilevelu jsou nosiči vody – takové pilné včely. Včely jsou unavené, a proto často odpadají, ale vrchol pyramidy se nesmí začít kymácet. Proto jsou do hnízda vábeny další a další včely – vesměs mladí lidé bez životní zkušenosti. Včela nepřemýšlí, včela nosí med. Proto není důležité vzdělání, je důležitá oddanost společnému cíli – vydělávání peněz. A tady se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu. OVB není žádné čiré metafyzické zlo, jak by někdo mohl z dokumentu vyvodit. Je to mnohem složitější. I já jsem dostal vizitku s logem OVB. Bylo mi asi 25 let a můj velmi dobrý kamarád mě přemlouval, ať do toho jdu. Že to bude dobré a přinese mi to peníze. Řekl jsem mu, že o finančních produktech nic nevím, nemám ekonomické vzdělání a budu mimo. On ale říkal, že to nevadí. Že mě všechno naučí, že důležité je, zda chci vydělávat peníze. Důležitý je ten cíl. Tehdy jsem se nestal rekrutem OVB v podstatě náhodou. Dostal jsem v tom časovém období jinou práci. Která mě zajímala více. Měl jsem prostě kliku. Vím, že ten kluk to se mnou (ze svého tehdejšího psychologického ukotvení) myslel dobře. Nevalil na mě zlo. Věřil, že mi ukazuje dobrou cestu, že na konci té cesty bude moje štěstí. A tak působí značná část lidí, kteří pracují u OVB. Oslovují své blízké, protože té věci věří. Oslovují své babičky a tetičky, protože jim přeci nesou dobro. Na vrcholu pyramidy je vládce, který je hodně vzdálený včelám. Ale včely nesou dobro. Nesou přeci med. A lidé po medu (penězích) touží. Je to jejich přirozenost. Proto se multilevelovému marketingu tolik daří a dařit bude i v budoucnu. Dokument Jakuba Charváta na tom nic
  nezmění. Jakub Charvát jen kopl do jednoho úlu. A proto na vrcholu pyramidy mají vztek. Nechápou, proč Charvát kopl zrovna do jejich úlu. Přijde jim to nespravedlivé, protože na louce (trhu) jsou i jiné úly. OVB rozhodně není jedinou poradenskou skupinou multilevelového typu. A naštvaní jsou i nosiči vody. I tyhle pilné včeličky jsou na Charváta opravdově naštvané. Lidé na nejnižším levelu v tomto systému jsou totiž přesvědčeni, že konají pro své sousedy a příbuzné dobro, a nechápou, proč je ten Charvát tak zhrzený a zlý. A protože svému poslání věří, tak jsou při nabírání nových rekrutů tolik autentičtí. A tolik výkonní. Věří, že konají dobro, věří, že pravda je na jejich straně. Prozření pak bolí. A v případě OVB mnohdy i něco stojí. Pak se dostaví stud. Jak i já mohl uvěřit? Pár jedinců stud překoná a o situaci v úlu chce mluvit. Takoví lidé zaslouží velký respekt. Překonat stud a přiznat, že i já jsem byl omámená včela, není nic lehkého. To zvládnou jen sebevědomí lidé. Lidé, kteří si uvědomí sebe. Na to každý nemá. Jakub Charvát na to má.

  Zdroj: http://www.ex­tra.cz/cast-ovb-funguje-na-principu-sekty-sex-drogy-a-pilne-vcely-ktere-ve-jmenu-dobra-ocaruji-i-svou-milovanou-babicku

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Krásná debata o zkušenostech se slovenskou OVB (bratia asi majú tie samé skúsenosti)…

  https://www.mo­drykonik.sk/fo­rum/zamestnani­e/praca-financneho-sprostredkovatela-v-ovb-2/

  Odpovědět

 • 14 září, 2016

  Výpovědi zemským ředitelům: oficiální reakce OVB!

  Přinášíme oficiální mediální stanovisko OVB k věci dotazů redakce webu Poradci-sobě.cz ohledně detailů výpovědí tří zemských ředitelů obchodní služby OVB. Výpovědi jsou součástí řady opatření dlouhodobého programu kontinuálního rozvíjení vnitřního kontrolního systému. Plný text reakce OVB z 14.9.2016 16:12 uvnitř článku!

  Vyjádření OVB v doslovném znění

  OVB se dlouhodobě věnuje zkvalitňování svých poradenských služeb. Všechny své kroky konzultuje s ČNB a jde o proces, který trvá několik posledních let.

  Kontinuálně rozvíjíme vnitřní kontrolní systém a přijímáme řadu opatření. V rámci tohoto dlouhodobého programu byly vedením OVB Allfinanz ČR v tomto týdnu učiněny i personální opatření na úrovní vedoucích spolupracovníků. Byla ukončena spolupráce se třemi vedoucími spolupracovníky společnosti OVB Allfinanz ČR. V běhu jsou příslušné formální procesy. Protože se jedná o obchodní vztahy, nebudeme věc dále komentovat. „Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl předseda představenstva OVB Allfinanz ČR Miroslav Řezník.

  I o tomto našem vnitřním rozhodnutí byla informována ČNB, oborová asociace USF ČR a naši obchodní partneři.

  OVB působí na trhu finančního poradenství v České republice už 23 let. Své služby poskytuje více než milionu klientů.

  Za OVB prezentoval toto stanovisko její mediální zástupce Jiří Reichl.

  Zdroj: http://poradci-sobe.cz/financni-poradenstvi-1/vypovedi-zemskym-reditelum-oficialni-reakce-ovb/

  Odpovědět

 • 16 září, 2016

  Tak OVB se může těšit na další pokrčování dokumentu z dílny pana Charváta…

  Podvedení žádají radu nad zlato. Dokumentarista oživuje projekt pro boj s finančními ‚šmejdy‘.

  Dokument o praktikách finančních poradců Rada nad zlato vyvolal zájem lidí o pomoc proti ‚finančním šmejdům‘. Ozvaly se už stovky postižených, kteří mají s finančním poradci špatné zkušenosti. V řešení se chce angažovat i režisér diskutovaného snímku Jakub Charvát.
  Film Rada nad zlato rozpoutal diskuzi nejen o praktikách některých finančních poradců, ale také donutil stovky lidí, aby se svěřily se svými příběhy. „Už se mi ozvalo tak 160 lidí a další každým dnem přibývají,“ tvrdí mladý autor dokumentu Jakub Charvát.

  A podobné zkušenosti má i Vít Kalvoda, který v roce 2013 založil projekt Finemon sloužící k osvětě a jako právní poradenství pro oběti obchodníků s finanční negramotností. Projekt ale po několika letech skončil kvůli hackerskému útoku. „Od té doby, co se to medializovalo tím filmem, se mi ozvaly desítky lidí. Rozhodli jsme se proto projekt Finemon obnovit,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kalvoda.
  Zprovoznění napadených webů má být jeden z kroků, jak projekt opět naplno rozjet. Pomoc by měly částečně i peníze, které Jakub Charvát získal na svůj transparentní účet od sponzorů.
  „Zatím jsme se domluvili na 30 tisíc, čekám, až se založí transparentní účet. Ty peníze nejsou moje, ale slouží na boj s ‚finančními šmejdy‘. Než natočím pokračování filmu, chvíli to potrvá. S Vítem Kalvodou ale můžeme začít něco dělat už teď,“ zdůvodnil svou pomoc Charvát.
  Tomu od zveřejnění jeho filmu posílají podporovatelé peníze na právní ‚boj‘ s poradenskou firmou OVB, která ho žaluje o sto tisíc. Jeho film prý poškozuje dobré jméno společnosti. Ani ne za měsíc se mu už sešlo na transparentním účtu přes 260 tisíc korun.
  ‚Nic neregisturjeme‘
  Česká národní banka ale ani po medializaci dokumentu větší počet stížností neeviduje. „Zatím neregistrujeme zvýšený počet stížností od spotřebitelů na konkrétní produkty nebo konkrétní prodejní situace v souvislosti se zmíněnou kauzou,“ sdělil serveru Lidovky.cz Filip Hanka z odboru komunikace ČNB.
  Podle Kalvody je ale i tak nejdůležitější prevence, než následně řešit problémy. „Nejlepší je se soustředit na prevenci a ne napravování křivd. I v minulosti se objevil velký zájem o pomoc, když se o projektu a praktikách poradců začalo mluvit v médiích.“ připomíná. To, že profese finančního poradce nemá v Česku dobré jméno, přiznává i Jiří Šindelář – výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, která též sdružuje i OVB.
  „Je to dáno především historicky. Zpočátku nemělo finanční poradenství nastaveny v zásadě žádné pevné mantinely. V té době vznikla většina ‚kauz‘, které se s oborem táhnou do dneška,“ míní.
  Ani ne měsíc po zveřejnění filmu opustili strukturu OVB tři vysocí manažeři. „Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl předseda představenstva OVB Allfinanz Miroslav Řezník. S filmem Rada nad zlato ale personální změny prý nesouvisí.
  I podle Šindeláře skutečně změny s dokumentem nesouvisí. „Jak znám fungování našich členských firem, takováto rozhodnutí se nedělají ze dne na den, je to vždy dlouhodobý proces. A jak už jsem řekl v předchozí odpovědi, o filmu se v poradenských kruzích vědělo delší dobu. OVB se snaží zkvalitňovat své služby, komunikuje jak s námi, tak s ČNB jako regulátorem trhu,“ brání členskou společnost.
  Film Rada nad zlato vznikala jako studentský projekt Jakuba Charváta. Právníci OVB si ho začali všímat už před tím, než byl dokončen a pak se snažili zabránit jeho uvedení. Nakonec ale snímek unikl na internet, kde se začal nekontrolovatelně šířit. Charváta k tématice finančního poradenství přivedla jeho osobní zkušenost, kdy v OVB krátký čas pracoval.

  Zdroj: http://www.li­dovky.cz/podve­deni-zadaji-radu-nad-zlato-ozivuje-se-projekt-pro-boj-s-financnimi-smejdy-1h6-/zpravy-domov.aspx?c=A160915­_161429_ln_do­mov_jzl

  Odpovědět

 • JP

  16 září, 2016

  I kdyby pan Charvát natočil v dalším pokračování plus mínus to samé, a třeba opět u OVB, tak už nyní znám odpověď právního oddělení OVB na případný dotaz: „Kontinuálně rozvíjíme vnitřní kontrolní systém a přijímáme řadu opatření.“

  Moc panu Charvátovi fandím a ve spolupráci s Vítkem Kalvodou budou další dokumenty z naší branže více než výživné. Už teď si nemůže být žádná z MLM firem jistá, kdo má skutečný zájem v oboru pracovat, nebo je jen nastrčená figurka v rámci tvorby dokumentu. A že se najde dobrovolníků a dobrovolnic, na to vezměte jed. Já sám jsem panu Charvátovi poslal částku 5.000 Kč, ostatní kolegové jeden tisíc,patnáct set nebo i dva tisíce. Toto je mezník a té špíny začne v následujících týdnech a měsících vylézat čím dál více, padni komu padni. Konečně se v této zemi našel někdo, kdo se s prominutím neposere z právníků bůhví jak velké „nadnárodní“ MLM firmy a má koule na to do toho jít se vším všudy.

  Milá OVB, intuice mi říká, že toto je jen začátek, malé zemětřeseníčko…poč­kejte si na dokumenty s autentickými výpovědmi a zkušenostmi poškozených klientů, to bude mazec. Bohužel, klienti nás pak všechny hodí do jednoho pytle, pojišťovák jako pojišťovák, ale co už, když se kácí les, tak lítají třísky. A dobře nám tak, celá desetiletí jsme to tiše tolerovali, byť v kuloárech a na nejrůznějších fórech se toto všechno vědělo.

  Odpovědět

 • vasek

  16 září, 2016

  koukám, že se V.Kalvoda snaží přiživit…

  Odpovědět

 • insider

  16 září, 2016

  Kalvoda nebo Švorba nikdy nic nedokázali, tak aspoň kalí vodu.

  Odpovědět

 • 20 září, 2016

  OVB je otloukánek. Ušpinit si ruce jí pomáhali i jiní
  V minulém týdnu propustila poradenská společnost OVB tři zemské ředitele. O skutečných důvodech se pouze spekuluje, ovšem jeden rozměr celá událost má – kritika ze všech stran se snesla primárně na OVB a v komentářích v internetových diskusích zaznívaly tu více, tu méně uvěřitelné historky o pochybeních jejích poradců.

  OVB zcela jistě není jediná. Skoro v každé poradenské síti se najdou vykukové, kteří nehledí napravo nalevo. Vidina velkých peněz za relativně malé úsilí je veliká. Prakticky vždy na úkor klienta. Celá věc však má i další rozměr. Proč se poukazuje jen na finanční poradce? Kde je odpovědnost pojišťoven samých, jejichž produkty poradci prodávají? A co na to orgány dohledu a ochrany spotřebitele?

  Vraťme se k OVB. Na jaře 2016 ji Česká národní banka trestá pětimilionovou pokutou. Její lidé se v letech 2010 až 2013 dopouštěli klamavých obchodních praktik. Prodávali totiž investiční životní pojištění – pro ně provizně nejzajímavější produkt – jako spoření. Tedy finanční produkt s jistým výnosem, na který klienti slyší spíš než na nejisté investování. Navíc „zapomněli“ klientům říct, že se ke svým penězům – na rozdíl od spoření – jen tak nedostanou, a také jim „zapomněli“ říct, že jde o spoření tuze drahé, které už jen kvůli extrémním poplatkům nemusí zajistit ani návratnost vkladů. Podle informací iDNES.cz šlo zejména o program Profi Invest České pojišťovny (ČP). Tedy pojištění Dynamik převlečené do exkluzivního kabátu pro OVB.

  Pochybné praktiky
  Na tom, že je spolupráce mezi OVB a ČP nadstandardní, není nic divného. A to i v personální oblasti – vždyť aktuální šéf OVB Miroslav Řezník měl sám ještě v době svého působení v ČP distribuci pojištění na starosti. Divné však byly praktiky, které poradci nebo sama pojišťovna při sjednávání smluv používali.

  K jednání poradců OVB již bylo řečeno mnoho – iDNES.cz ví o případech klientů s pojistným v řádu desítek tisíc měsíčně. Stejně tak redakce ví o smlouvách sjednaných i do sta let klientů. Viděla také dokumenty porovnávající životní pojištění se stavebním spořením, na jejichž základě bylo klientům prezentováno lepší zhodnocení na pojištění již během prvních šesti let. Stejně tak má k dispozici dokumenty svědčící o hromadných náborech nezletilých poradců, mj. právě do struktur vyhozených ředitelů Zoubka, Kokty a Lichtenterka. Nezletilci se podíleli na prodeji pojištění především členům vlastních rodin, kdy se peníze překlápěly ze stavebního spoření či termínových vkladů ve prospěch „životek“.

  Ovšem co pojišťovna? ČP po dobu mnoha let nezveřejňovala poplatky u produktů životního pojištění, bez problémů přijímala do pojištění smlouvy s úložkami v řádu desítek tisíc měsíčně, často na nesmyslnou dobu. Poradce OVB velmi svérázně informovala o parametrech produktů: sazebník pro OVB mnoho let neobsahoval klíčové informace o výši počátečních a správních nákladů, tedy těch klíčových, účtovaných po celou dobu pojistné smlouvy v součtu ve výši bezmála 20 % z ročního pojistného. Interní materiál „Profi info České pojišťovny“ hovoří o spořicí složce Profi invest jako o běžném účtu. Proč takové informace dostávali poradci OVB? A lze vyloučit, že takové zavádějící informace předávali dále potenciálním zájemcům o smlouvy ČP?

  Pokud už tedy ČNB vyměřila sankci OVB, je namístě otázka, zda měří stejným metrem i pojišťovnám. Uvedené praktiky jsou veřejně známé. Mimo to ČNB disponuje řadou stížností klientů poškozených i v souvislosti s uzavíráním smluv ČP, a přesto není nic známo o tom, že by ČNB vůči ČP jakkoli zasáhla.

  Čeká se velká právní bitva
  Existuje ještě jeden státní orgán, který by měl konat. Finanční arbitr ČR, organizační složka státu, která byla přímo zřízena pro řešení sporů v oblasti ochrany spotřebitele, a to i v souvislosti s uzavíráním smluv životního pojištění a činností pojišťovacích zprostředkovatelů.

  Jeho nálezů, které by pomáhaly napravovat pokřivený pojistný trh, je však zatím věru málo. Ačkoli z protokolů z průběhu řízení, které má iDNES.cz k dispozici, je zřejmé, že arbitr má k některým praktikám pojišťoven ostrý postoj, jeho rozhodovací činnost v této oblasti není zatím nijak oslnivá.

  Jen loni se zabýval 803 případy týkajícími se životního pojištění. Od roku 2013, kdy začal tento druh sporů řešit, však rozhodl zatím jen v 11 případech, alespoň podle údajů z jeho webu. Nedá se mu upřít snaha dovést většinu sporů ke smíru. Proč však nerozhodne alespoň v těch případech, ve kterých již pojišťovny na základě zjištěných pochybení marně vyzval ke smíru s klientem?

  Bojí se arbitr rozhodovat? Možná, že ano. Ať rozhodne jakkoli, dá se očekávat velká právní bitva, jeho nálezy jsou totiž napadnutelné soudně. A dnes je situace tak vyhrocená, že proti sobě stojí šiky právníků jak na straně pojišťoven či zprostředkovatelů, tak na straně poškozených a naštvaných klientů.

  Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/ko­mentar-k-praktikam-poradcu-ovb-doy-/test.aspx?c=A160920­_2274238_test_nio

  Odpovědět

 • 21 září, 2016

  Předně je dobré si uvědomit, jak vlastně společnost Partners vznikla – oddělením třetiny prodejní struktury z OVB po průšvihu v kauze Helvag. Jsou to tedy bývalí prodejci OVB, která je teď na pranýři o něco víc, než ostatní společnosti a díky které si lidé začínají pomalu (velmi pomalu) uvědomovat o co ve finančním poradenství vlastně jde.

  Partners mají mnohem lépe zvládnutý marketing, o tom žádná. Po průšvihu v Polsku, kde prodělali obrovské peníze při snaze proniknout na trh, tak obrovské, že to vypadalo skoro na krach začali být velmi „vstřícní“ k novinářům a snaží se své názory (a svoje jméno) dostat do každého článku, který se nějak dotýká financí. Je ale dobré nezapomenout na to, že se stále jedná o „převlečené OVB“!

  Na tomto článku je vidět jak silná je snaha velkých MLM skrze média ovlivňovat běžné spotřebitele. Investiční životní pojištění je špatná kombinace dvou produktů a nutí klienta prostřednictvím investiční složky zůstat v jedné pojišťovně kvůli velkému rozdílu mezi kapitálovou hodnotou pojištění a odkupným a hrozbám dodanění. Tato past je výhodná pro pojišťovnu a pro poradce Partners a podobných společností, neboť nový zákon rozloží storno provize do 5-ti let a s investičním životním pojištěním se ve smluvním vztahu udrží klient lépe – přeci nebude chtít přijít o bonus, nainvestované peníze a navíc dodanit FÚ odečtené pojistné. Přitom rizikové pojištění v současné době dokáže velmi dobře pokrýt potřeby klienta za stejnou a mnohdy i nižší cenu, a některé z nich umožňují investovat do podílových fondů za téměř běžný poplatek – bohužel pro poradce z toho neplyne jednorázová provize v řádech tisíců jako u IŽP.

  Investování je vhodné realizovat samostatně, neboť klient nemusí oproti IŽP platit poplatky dopředu a nemusí při investici nad 3 roky platit daň z příjmu. Navíc může daleko rychleji reagovat na situaci na trhu, u IŽP se příkaz ke změně alokace portfolia zpracovává výrazně delší dobu než je běžné u samostatné investice do OPF.

  Pojištění je v drtivé většině vhodné realizovat v rizikovém pojištění ,neboť klient má svobodu v rozhodování kde, prostřednictvím koho a za kolik peněz se pojistí a nemusí řešit zda přijde o peníze s odkupným a zdaňovat odečtené pojistné.

  Protože provize je u rizikovek na počátku nižší a vyplácí se zpravidla průběžně po celou dobu pojištění, bude poradce muset dlouhodobě servisovat klienta aby si provizi udržel – a to je správné !

  Z trhu konečně zmizí poradci, kteří nebudou moci „přebouchávat“ pojistky po dvou letech a inkasovat plné provize za IŽP na úkor klienta a s tichým souhlasem pojišťovny.

  Jen z mého okolí kdo dělá u Partners – vyuční list kuchař-číšník a učitel v mateřské školce. Jedinné, co je spojuje nejsou vědomosti ale umění vystupovat na veřejnosti a nebát se lhát lidem do očí. Na vše ostatní je tu Partners nebo OVB, které je naučí jak správně jezdit tužkou na grafu a poskytne poznámky k naučení se. Tito Výše jmenovaní lidé mi nesmí do baráku a na ulici je z bývalé známosti pozdravím, peníze bych jim nesvěřil ani po požkození mozku mrtvicí. Všechno jsou to jen letadla a vždy byla.

  Partners je víceméně to samé jako OVB! Je to pěkná pyramida.

  Zdroj: http://finance­.idnes.cz/roz­dily-mezi-rizikovym-a-investicnim-zivotnim-pojisteni-p3u-/poj.aspx?c=A160920­_111547_poj_sov

  Odpovědět

 • 21 září, 2016

  „Stačilo mi tam figurovat 4 měsíce a poznal jsem, co je ta sorta lidí zač. Všichni si hrají na strašné big manažery s platem 200 tis měsíčně. Kamarádům, co tam nastoupili, to totálně vymylo mozek. Po týdnu si už plánovali, jakého mercedesa si koupí za pár měsíců, jaké rolexky apod. Nejhorší na to všem bylo, že ti kluci z toho i za několik měsíců (jeden dokonce po skoro 3 letech), neviděli ani korunu nebo se dokonce zadlužili, protože chtěli ukazovat, že ty prachy mají. To je ostatně i jedna podmínka, kterou jim vtloukají do hlavy. „Nevadí, že ty prachy nemáš, musíš dělat dojem, že je máš“. Takže sice říkají, že mají třeba 150 tis měsíčně, ale přitom jezdí v autě za 500 tis na leasing na !!!7 let!!! z G-caru (kde nepotřebují dokládat potvrzení o přijmu), kvádro na půjčku apod. Tito lidi prostě jen budí dojem, že ty prachy mají, ale ve skutečnosti jsou to stejní chudáci, jako ostatní, co dělají za pár tisíc, akorát s tím rozdílem, že jsou mnohem hloupější, protože bydlí u rodičů a celý plat dají za leasing, půjčky, drahé obědy apod. (přitom ten plat je třeba jen 15 tis, ne 150 tis). Nejhorší je, že tito lidé pořád věří tomu svému snu, ale žádné kroky k němu nedělají a ještě se vám smějí, že jste jen řadový zaměstnanec. A drtivá většina těch kamarádů jezdila mastnou tyčí v kvádru a s kufříkem, prostě trapas :)

  Jeden z komentářů pod článkem o OVB: http://ekonomi­ka.idnes.cz/ovb-allfinanz-propustila-tri-zemske-reditele-fa9-/ekoakcie.aspx?c=A160914­_201555_ekoak­cie_san

  Odpovědět

 • 21 září, 2016

  Po videu o OVB se někteří neúspěšní podnikatelé snaží veřejnost přes média přesvědčit o tom, že za všechno zlo může multilevel. Je to ale nesmysl.

  Kauza, která začala videem o OVB, má své pokračování. Tentokrát jakýsi spolek Asociace finančních poradců ČR zaútočil na model MLM a označil ho za příčinu všeho zla v poradenství. Realita je už ale dávno někde jinde a o žádnou třípísmenkovou zkratku tu nejde. V tomto blogu tedy shrnutí mých odpovědí ke „kauze zlý multilevel“ pro novináře.

  Za prvé je nutno říct, že autora obviňující tiskové zprávy, subjekt pod názvem AFP (Asociace finančních poradců ČR), považuji za sdružení několika podivných a nevýznamných individualit, jejichž názor je utvářen vlastním neúspěšným podnikáním ve velmi malém rozsahu. Proto je nesmysl vyjadřovat se k podobným tiskovým zprávám a výkřikům do tmy, i kdyby sami o sobě tvrdili, že jsou velmi uznávaní a zkušení. Většina poradců v Partners i v dalších společnostech je zkušenostmi, znalostmi i významem nechává daleko za sebou.

  Co si vyberete? Rozhodnutí je na vás

  Jak je to ale tedy s modelem MLM? Faktem je, že v klasickém multilevel marketingu by bylo velmi náročné udržet kvalitu. Většina finančně poradenských společností ale v klasickém MLM modelu nefunguje. Náš model je hybridem mezi MLM, zaměstnáním a franšízovým modelem a věřím, že si z každého bereme to lepší. Poradci tak mohou dosáhnout manažerské kariéry, mohou budovat tým. Rozhodnutí je především na nich.

  Jen přivést nováčky nestačí

  Svobodou v rozhodování ale veškerá podobnost končí. Model Partners silně rozlišuje možnost náboru, pravomoci rozhodnout o přijetí nováčka do firmy a především následně kompetence pro vedení a kontrolu nováčka. Naše know-how, systém pravidel a kontrolních mechanismů zajišťují, že rizika klasického MLM systému neplatí.

  V běžném MLM musíte přivést člověka, pak na něm vyděláváte a někdy ho i řídíte. To u nás neplatí. Poradce Partners se může stát manažerem, který vede tým, až po splnění mnoha podmínek. Jen přivést lidi tedy nestačí. Poradenská praxe musí trvat minimálně rok, většinou bývá ale výrazně delší. Poradce musí navíc projít dlouhým vzděláváním a získat manažerskou certifikaci a i nadále zůstává pod kontrolou nadřízených manažerů. Team manažer má navíc relativně omezené kompetence. Vzdělávací systém pak zastřešují ještě zkušenější manažeři a ředitelé. A až do povýšení do manažerské pozice se o nováčky starají nadřízení zkušenější manažeři.

  Jedinec v poolu sám bez silného zázemí na kvalitu nedosáhne

  Myslím si, že člověk bez velkých manažerských a často poradenských zkušeností, který si založí malou firmu pod poolem, je sám a začne náborovat do své firmy další poradce, generuje mnohem větší nekvalitu než poradce, který si buduje tým pod vedením zkušených manažerů v síti a se zázemím silné centrály. V tomto druhém případě se navíc vše děje pod kontrolou mnoha pravidel a kontrolních mechanismů. Samotný kompetenční model v síti, kdy se na výběru, výchově, vzdělávání, řízení a kontrole podílí více manažerů, zajišťuje naopak vysokou kvalitu. I když samozřejmě platí, že je třeba kontrolovat dodržování systému.

  Další cesty: VIP poradci a Partners markety

  Partners navíc vedle manažerské cesty nabící v současnosti plnohodnotnou kariéru samostatného profesionálního poradce nebo poradce, který vede svoji VIP poradenskou kancelář. Na této kariéře dnes pracuje 60 % poradců. Partners také provozuje čistý franšízový systém bankovních a poradenských poboček Partners marketů, ve kterém dnes 70 franšízantů vede přibližně 250 pracovníků poboček. Tento koncept dnes tvoří 20 % obratu firmy. Zbylých 20 % je jako v každé velké firmě struktura manažerů a ředitelů, kteří podporují a koučují profi poradce v jejich podnikání, pomáhají franšízantům a vedou školu podnikání pro nováčky.

  Nepřijímáme každého

  Pro zajištění kvality jsou ale zásadní systémové prvky, které jsme zavedli již při založení společnosti, a které vytváří tlak na manažery, aby drželi vysokou laťku kvality. Systém náboru je postavený nikoliv na víkendovém školení a přijímání každého, ale na jasně definovaném měsíčním intenzivním vzdělávacím cyklu s názvem trainee akademie, který musí nováček absolvovat ještě před tím, než je přijat do společnosti.

  Čím vším musí nováček projít? Standardem je přijímací pohovor manažera, následuje trainee akademie, dalším stupněm je definovaná interní certifikace z obchodních i odborných znalostí a nakonec musí každý přijet na centrálu a zvládnout supervize. Ty trvají celý den. Obsahují obecný produktový test, investiční test, test pro získání PPZ a především ústní přezkoušení u dvou nezávislých ředitelů. Když projde, nemá stále ještě splněno. Následuje další vzdělávání v rámci témat consultant akademie a další systémové prvky. Zásadní je také garantská práce. Nováček tak jisté míry samostatnosti dosáhne až po 6 měsících.

  Ani to nám ale ještě nestačí. Chceme mít jistotu, že vše bude fungovat správně. Každou novou smlouvu zadanou do systému hlídá watchdog, sledujeme také dodržování pravidel kariéry, která říkají, kdo je manažer a kdo tedy může být zaplacen za vedení a řízení.

  Rosteme, stále je kam

  Nábor je pro Partners samozřejmě důležitý, budování a vedení týmu je ale dobrovolné. Každá společnost, která se chce rozšiřovat, se snaží vedle růstu kvalitativního i o ten kvantitativní. A my růst chceme, protože je opravdu kam. V našem případě je to růst v počtu poradců, poradenských kanceláří a franšízových bankovních poboček i jejich pracovníků.

  Je třeba si také uvědomit, že měsíčně projde centrálními supervizemi v Partners kolem stovky nováčků do sítě i do franšíz, z nich pak 20– 25 % supervize nezvládne. Ti, kteří projdou, jsou vedeni téměř 400 manažery a franšízanty. Myslím, že to je slušná převaha a tedy i velký prostor pro kontrolu kvality.

  Poradců ubylo, obrat přesto rostl

  Aktuálně tedy rosteme především kvalitativně, a to jak z pohledu efektivity na poradce, tak z pohledu efektivity na klienta v servisu i při startu spolupráce díky rozsahu produktů a cílů, které řešíme.

  Největší efektivity dosahujeme právě v rámci práce s kmenem. Přibližně 60 % obratu firmy dělá servis. V roce 2015 jsme získali jen 35 000 nových klientů, což je o 40 % méně než v předchozích letech, a počet poradců se snížil o 500. Přesto jsme rostli a dosáhli rekordního obratu 1,2 miliardy korun!

  Máme 3 % domácností, chceme 20 %!

  V současnosti poskytujeme služby asi 3 % domácností v ČR a chceme mít 20 %. Přirozeně tak hledáme partnery, kteří budou chtít růst s námi, a to jistě neznamená jejich nekvalitu. Naopak, máme stále vyšší požadavky stejně jako trh a regulátor a potřebujeme stále vyšší efektivitu a kvalitu.

  Fakt, že máme kam růst, dokazuje i to, že v bankách dnes pracuje kolem 30 000 lidí na hlavní pracovní poměr a jejich obchodní efektivita je minimálně 3× vyšší než u poradců podnikatelů. To je nesrovnatelný počet i objem obchodu proti počtu nezávislých profesionálních poradců a manažerů na trhu.

  Zdroj: http://www.jsme­partners.cz/cs/jsme-partners/blogy/pro­ti-pomluvam-budujeme-kvalitni-firmy-ne-ostudny-mlm/

  Odpovědět

 • 22 září, 2016

  ČNB jde po finančních poradcích, kteří prodávají pojištění jako spoření

  Centrální banka se snaží systematicky trestat finanční poradce, kteří klamou lidi a prodávají jim investiční životní pojištění jako „spoření“. Tedy finanční produkt s jistým výnosem, na který klienti slyší daleko spíš než na nejisté investování. ČNB za to dává pokuty v řádech stovek tisíc i milionů korun.

  Pamatujete si reklamu na „takové lepší spoření“? Populární kampaň na investiční životní pojištění má na svědomí Česká pojišťovna. Lidé byli masírováni řečmi o tom, jak je skvělé se pojistit a zároveň si něco spořit, to celé v jednom produktu.
  Investiční životní pojištění – pro poradce z pohledu provize velice zajímavé – se tak začalo hojně prodávat jako spoření. To, co se tenkrát zdálo jako skvělý prodejní argument, je ale dnes pro sítě finančních poradců časovanou bombou.
  Pravdomluvnost ve stylu pojišťovny
  Naposledy na praktiky svých lidí doplatila společnost SMS finanční poradenství, která patří do desítky největších poradenských společností v Česku. ČNB ji pokutovala 400 tisíci korun zejména za klamavé obchodní praktiky při prodeji pojištění.

  Kromě zaměňování pojištění se spořením šlo také o tzv. přetáčení smluv, aniž by byli klienti upozorněni na rizika takového kroku. „…Při zprostředkovávání pojistného produktu investičního životního pojištění prostřednictvím svých podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů nepravdivě přirovnávala investiční životní pojištění ke spoření,…, nedostatečně informovala své klienty o nákladech souvisejících s uzavřením investičního životního pojištění a dále o nákladech souvisejících s ukončením stávající pojistné smlouvy investičního životního pojištění a následném uzavření pojistné smlouvy nové…,“ vyčetla centrální banka poradenské firmě ve svém rozhodnutí.
  Firma se přitom při nedávných oslavách 15letého výročí existence na trhu kasala, jak jedná čestně. „Esemesku jsme zakládali v době, kdy ještě nebyla žádná konkurence. Založili jsme ji na čtyřech jednoduchých zásadách – svoboda, čestnost, otevřenost a pravdomluvnost. Tím, že se těmito zásadami skutečně řídíme, se asi nejvíce odlišujeme od konkurence, což je zřejmě hlavním důvodem naší dlouhodobé stability a pravidelného růstu,“ komentoval firemní jubileum statutární ředitel SMS finančního poradenství Zbyhněv Kawulok.
  V červenci si centrální banka posvítila na poradenskou firmu Data Life. I ona klientům představovala životní pojištění spojené s investováním jako formu spoření. Za to a další prohřešky si vysloužila sankci ve výši 200 tisíc korun.
  Největší pokuta za posledních několik let zatím padla letos na jaře, kdy Česká národní banka za klamavé praktiky při prodeji investičního životního pojištění potrestala pětimilionovým „flastrem“ finančně-poradenskou síť OVB (psali jsme zde).
  „Společnost OVB Allfinanz… opakovaně prezentovala klientům písemně nebo ústně investiční životní pojištění jako spoření, spořicí produkty, resp. spořicí účty s tím, že se jedná o produkt, u něhož lze kdykoli vybrat vložené peněžní prostředky, (…) aniž by je současně upozornila zejména na to, že výše původně sjednaného pojistného, resp. jeho změna (snížení) a skutečná délka trvání smlouvy má, a to zejména v prvních letech trvání smlouvy, významný či zásadní vliv na možnou výši výběru peněžních prostředků,“ napsala ČNB ve zdůvodnění pětimilionové sankce (více o praktikách poradců OVB zde).

  Vyplatí se klamat a platit za to pokuty
  Že se ČNB snaží nešvary na pojistném trhu řešit, je bez debat. Otázka je, zda jsou její tresty dostatečně vysoké. Pro příklad: když poradce sjedná investiční životní pojištění s pojistným pro klienta 5 000 Kč měsíčně, pojišťovna za to firmě pošle provizi okolo 100 tisíc. Z toho pětina firmě zůstane, zbytek má poradce. Na pokuty v řádu statisíc (nebo milionů v případě velkých firem) tak není těžké si relativně rychle vydělat.
  Druhá otázka spočívá v tom, zda ČNB měří stejným metrem i pojišťovnám, jejichž produkty poradci sjednávají. Někdy totiž nesou svůj díl viny na tom, jak je pojištění prezentováno.
  Například v případě prohřešků OVB šlo podle informací iDNES.cz zejména o program Profi Invest České pojišťovny (ČP). Tedy pojištění Dynamik převlečené do exkluzivního kabátu pro OVB. ČP po dobu mnoha let nezveřejňovala poplatky u produktů životního pojištění, bez problémů přijímala do pojištění smlouvy s úložkami v řádu desítek tisíc měsíčně, často na nesmyslnou dobu. Poradce OVB velmi svérázně informovala o parametrech produktů: sazebník pro OVB mnoho let neobsahoval klíčové informace o výši počátečních a správních nákladů, tedy těch klíčových, účtovaných po celou dobu pojistné smlouvy v součtu ve výši bezmála 20 % z ročního pojistného. Interní materiál „Profi info České pojišťovny“ hovoří o spořicí složce Profi invest jako o běžném účtu. Přesto není nic známo o tom, že by ČNB vůči ČP jakkoli zasáhla.

  Nešvar v životním pojištění
  Největším problémem na trhu životního pojištění je dnes tzv. přepojišťování. Vysoké provize za pojistky (které dosahují i 200 procent ročního pojistného, tedy i desítky tisíc korun) totiž vedou některé poradce k tomu, aby smlouvy „přetáčeli“, tedy jednomu člověku uzavírali opakovaně nové smlouvy.
  Funguje to jednoduše. Pojišťovna získá nového klienta a vyplatí za něj provizi. Po dvou letech, kdy skončí takzvané storno období (po které musí poradce provizi v případě rušení smlouvy vrátit), o něj zase přijde. Poradce totiž původní smlouvu zruší a uzavře novou.
  Pojišťovna tak vyplatí vysokou provizi za smlouvu, která neběží tak dlouho, jak měla, a pojišťovna na ní tedy nemůže vydělat. Na vytvoření současného systému se nicméně v honbě za plněním svých obchodních plánů podílely samy pojišťovny.
  Na přepojišťování doplácí také klient. Často totiž neví, že v prvních letech jdou jeho peníze (tedy i ta část, která se má investovat) právě na výplatu provize poradce a že mu po brzké výpovědi smlouvy z tzv. odkupného nic moc nezbude.

  Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/cnb-dava-pokuty-za-klamave-obchodni-praktiky-fm9-/test.aspx?c=A160921­_092820_test_nio

  Odpovědět