CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 06. 2024

0 komentářů

Poradna: Vše o dovolené – práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

 

I když nárok na dovolenou má podle zákoníku práce po splnění podmínek každý zaměstnanec, ne vždy dostane z práce volno, když ho zrovna potřebuje. Zajímá vás, jestli vás šéf může odvolat z dovolené nebo jestli se dá volno vyměnit za peníze?

Loading 

O dovolené rozhoduje zaměstnavatel

„Podle zákona určuje termín dovolené zaměstnavatel. I když to ve většině firem chodí tak, že zaměstnanci nahlásí, kdy si chtějí dovolenou vzít, a je jim povolena. Ovšem například ve výrobních podnicích musí vedení dbát na to, aby se výroba nezastavila v nepravou chvíli. Potom často nařizují celozávodní dovolené, které jsou pevně dané. Nebo se na jednotlivých úsecích dbá na to, aby neodjeli pryč všichni najednou,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz a dodává: „Vedoucí s vámi zkrátka konzultovat termín dovolené nemusí a klidně vám ji může naplánovat. Nařídit dovolenou vám může za splnění dvou podmínek: musí vás písemně informovat – nejméně 14 dní předem. Část dovolené nesmí být kratší než dva týdny v kuse.“

Kolik dní si smím převádět?

Část dovolené si také můžete převést do dalšího roku. Týká se to však jen dnů, které jsou nad rámec čtyř týdnů (u pedagogických a akademických pracovníků šesti týdnů), což je minimum dovolené stanovené zákonem. Zaměstnavatele však musíte o převod požádat. Zda vám to schválí, je jen na něm. Pokud máte u vás ve firmě pět týdnů dovolené, můžete si požádat o převedení maximálně pěti dnů do dalšího roku.

Jak si vybírat loňskou dovolenou

Starou dovolenou si v novém roce vybíráte jako první. Ať už vám z minulého roku zbyl jeden nebo více dnů, pamatujte si datum 30. června. Je to lhůta, do kdy by vám měl zaměstnavatel určit čerpání loňské dovolené, jinak si její termín můžete vybrat podle sebe. Je však potřeba předem písemně informovat zaměstnavatele. Pokud to neuděláte a šéf vám naplánuje týdenní odpočinek třeba na říjen, budete to muset akceptovat. Platí totiž, že kdo jako první písemně oznámí po 30. 6.  termín dovolené, má právo o ní rozhodnout.

Zrušení schválené dovolené

„Jednou schválenou dovolenou vám šéf může zrušit jen ze závažných a ojedinělých provozních důvodů, třeba pokud by se bez vás neobešla výroba. K takovému kroku se však zaměstnavatelé odhodlávají opravdu jen, když to jinak nejde. Náklady za zrušenou dovolenou, od kterých máte doklad o zaplacení, by vám totiž museli proplatit. Mohly by to být třeba storno poplatky za zrušení zájezdu, ale i další cestovní výlohy,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.

REKLAMA

Nárok na náhradu bude mít zaměstnanec jen v případě, že měl termín naplánované či přerušené dovolené prokazatelně předem schválený, ať už písemně nebo elektronickou cestou.  Jedině tak by se o ně mohl i soudit, pokud by mu je zaměstnavatel nechtěl proplatit.

Dovolenou nelze vyměnit za peníze

Dovolenou je potřeba si vybrat, slouží k odpočinku. Jen v případě, že v práci končíte a zbývají vám nevyčerpané dny, vám ji zaměstnavatel proplatí. Dovolenou nelze proplatit za doby trvání pracovního poměru jako náhradu za nevyčerpané dny. Dohodněte se proto se zaměstnavatelem na čerpání dovolené včas, ať vám na konci roku zbytečně nezbude moc dnů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *