CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 10. 2024

Politika opět promlouvá do vývoje finančních trhů

 

Politické události v USA i Číně mohou v blízké budoucnosti výrazně ovlivnit finanční trhy. Blížící se prezidentské volby a čínské stimulační programy představují pro investory šance na zajímavé výnosy, a to především v prostředí vyšší volatility a nových tržních trendů.

Loading



 

Politika vždy ovlivňovala vývoj na finančních trzích. Dlouhodobý investor držící se svého časového horizontu se sice nemusí danými událostmi nijak více znepokojovat, poněvadž efekt politických změn se velice často v delším čase vytrácí a zásadní roli sehrává spíše měnová politika. Nicméně nadšencům, kteří trhy sledují na týdenní či měsíční bázi, se v tuto chvíli nabízí skutečně celá řada dramat geopolitického pnutí či otázek o podobě budoucí politické reprezentace. To může po nějakou dobu trhy minimálně rozhýbat a v rámci volatilnějšího prostředí určit nové vítěze a poražené.

Prezidentské volby v USA

Celkem nedávno americký akciový trh znervózněl, když makroekonomická data nedodala přesvědčivá čísla o rezistentní ekonomice. Především trh práce trochu ochladl, když v červenci nabídl počet nových pracovních míst držící se nevídaně pod 100 tisíci. Nicméně po nové várce aktuálních dat vzaly obavy za své a nejznámější akciové indexy opět začaly atakovat historické rekordy.

K tomu americká centrální banka podle tržního očekávání snížila sazby o 0,5 % a na trzích mohla zavládnout spokojenost. Pozornost analytiků se tak postupně začíná přesouvat k neúprosně se blížícím americkým prezidentským volbám. Hraje se přitom o hodně. Budoucí směřování americké zahraniční politiky a nastavení celní politiky může výrazně změnit globální rovnováhu sil a značně zasáhnout mezinárodní obchod. Sliby z předvolebních vystupování dávají znát, že americký dluh může směle vystoupat na mnohem vyšší příčky.

Přitom se už současný stav amerického zadlužení zdá být neúnosný. Federální dluh USA činil ještě v roce 2008 9,4 bilionu dolarů, zatímco americké HDP dosahovalo 14,7 bilionu dolarů. Ve výsledku tak činil poměr dluhu k HDP 64 %. Když se přesuneme do současnosti, veřejný dluh vyšplhal k 36 bilionům dolarů, samotné HDP ale nyní odpovídá 29 bilionům dolarů. V tuto chvíli je poměr dluhu k HDP na 122 %.

REKLAMA

Nové predikce poukazují na možné dluhové dopady v případě výhry jednoho či druhého prezidentského kandidáta. Za předpokladu výhry Trumpa se odhaduje nárůst současného dluhu o dalších 7,5 bilionu dolarů během následujících deseti let, u Kamaly Harris by to bylo 3,5 bilionu dolarů. Pokud by dané scénáře skutečně nastaly, bude na to muset pochopitelně reagovat i dluhopisový trh. Větší státní zadlužování vede k navyšování výnosů u dluhopisů, a to jak z titulu možné vyšší inflace a s tím spojeného úrokového nastavení centrální bankou, tak z důvodu navyšující se nabídky dluhopisů.

Zvlášť v případě amerických státních dluhopisů visí otazník i nad jejich poptávkou. Za posledních zhruba deset let snížila svůj podíl držby Čína, a to z 14 % na 3 %. Také jsme byli nedávno svědky, jaké negativní následky by mohl mít odliv investorů v případě nárůstu úrokových sazeb v Japonsku.

S velkou pravděpodobností tu tak s námi budou vyšší dluhopisové výnosy, ale o to atraktivnější výnos čeká na investory. Určitě bych zdůraznil, že by se oproti minulosti mohlo jednat o zajímavý a v čase stabilnější výnos, než že bych jako investor se spekulativním motivem sázel na přehnané efekty delší durace.

Čína povzbuzuje svoji ekonomiku

Čínské akcie zažily po dlouhé době slušné zotavení. V porovnání s téměř třemi lety trvajícího klesajícího trendu se jedná o spíše slabší náplast, ale i přesto mnoha investorům, zvláště těm pravidelně investujícím, udělal pozitivní obrat radost. Čínské akcie udělaly v přepočtu na koruny za září nějakých 24 % a stále je zde další velký potenciál, kam se růstem navracet. Čínu však obecně trápí velké strukturální problémy. Aktuální prudké zhodnocení bylo opět taženo pouze stimulačními balíčky, na pozitivní vývoj samotné ekonomiky se stále čeká.

V minulosti jsme přitom viděli tři případy, kdy čínské trhy podobná vládní opatření vytáhla i k jedenáctiměsíčnímu růstu o více než 100 %. Pak ale následovala korekce. V rámci současného stimulačního balíčku plánuje Peking vydat státní dluhopisy v hodnotě asi 2 bilionů jüanů (284 miliard dolarů), což bude směřovat k posílení poptávky po spotřebním zboží, podpoře dětí a k efektivnímu převádění finančních prostředků do domácností.

Mělo by se tak jednat o posilování odklonu od starého modelu, kdy se příliš spoléhalo na investice do nemovitostí, infrastruktury a průmyslu na úkor spotřebitelů. Dosavadní neúspěch těchto snah potvrzuje i velice nízký podíl spotřeby v rámci HDP.

My se ale prozatím můžeme těšit ze sympatického oživení na čínských finančních trzích. Například investice do podílové fondu FF – China Consumer Fund, který svým zaměřením na spotřebu jistě stojí v popředí participace na daném vývoji, nabídl svým investorům zářijové zhodnocení 25,5 % v CZK.

Autor: Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select

Loading


Související články

Češi se bojí o finance, ale plánují málo. Důchod řeší až na poslední chvíli

Jen každý osmý Čech má propracovaný finanční plán a na zajištění na stáří začínají lidé myslet v řadě případů až na prahu důchodu. Ukázal to průzkum společnosti Swiss Life Select, podle něhož lidé nejčastěji hledají finanční rady u partnera nebo finančního poradce. Pozitivní zprávou je, že při […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025