CZK/€ 24.375 +0,06%

CZK/$ 23.139 -0,71%

CZK/£ 28.387 -0,11%

CZK/CHF 24.780 +0,38%

Text: Petr Zámečník

07. 05. 2014

0 komentářů

Pojišťovací podvody se nevyplácí

 


 

Finanční zprostředkování je výborný byznys. Nejvíc se na něm ale vydělávají nepoctivci. V nedávné době byl (zatím) nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu finanční zprostředkovatel a bývalý hokejista Ivan Padělek a dva lékaři Ladislav Čepera a Michal Kašpar za pojistné podvody.

K pojistnému podvodu docházelo při uzavírání smluv. Lékaři potvrzovali výpisy z dokumentace klientů s nevěrohodnými informacemi. Klienty přitom neviděli a dokumentaci neměli. Takto zmanipulovali podle obžaloby přinejmenším 40 případů smluv životního pojištění, za které od Pojišťovny České spořitelny měli v roce 2009 obdržet provize ve výši téměř 2 mil. Kč.

Škoda ovšem pojišťovnám nevzniká pouze při uzavření smlouvy. Mnohem častější a závažnější jsou podvody při likvidaci pojistných událostí.

„Na první pohled velmi dobrý poradce  přináší velký objem obchodů. Pak ale zjistíte, že většina jeho klientů má škody – třeba tři, pět škod za rok, a pojistné plnění výrazně přesahuje zaplacené pojistné,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz Petr Procházka, produktový ředitel Pojišťovny České spořitelny.

Obchodní model“ některých finančních zprostředkovatelů je založen na „poradenství“ při likvidaci pojistné události. Uzavřou klientovi smlouvu s tím, že mu vysvětlí, co a jakým způsobem se mu může stát, aby dostal vysoké pojistné plnění. Následně úraz pomůže vyšetřit „smluvní“ lékař a „finanční poradce“ s klientem vyplní formuláře pro pojišťovnu, aby byly co nejpřesvědčivější.

REKLAMA

I servis  při pomoci s likvidací se občas zvrhne v to, že dokáže velmi dobře poradit, jak podat hlášení na likvidaci a jak má lékař vyplnit hlášení, aby plnění bylo co nejvyšší,“ podělil se o zkušenosti Petr Procházka.

Specifickým pojistným podvodem bohužel často využívaným finančními poradci je uzavírání fiktivních smluv v období před koncem období pro posouzení vzestupu či sestupu z dosažených pozic.

Někteří finanční zprostředkovatelé využívají fiktivní smlouvy též jako „levný“ úvěrový zdroj a v minulosti se vyskytly i případy, kdy finanční zprostředkovatel uzavíral fiktivní smlouvy investičního životního pojištění ve velkém a pojistné hradil z přijatých provizí za novější smlouvy. To pochopitelně nelze udržet dlouhodobě a takový poradce končí, pokud ne ve vězení, tak v chudobě opředen exekucemi.

Trestní zákoník, § 210

REKLAMA

Pojistný podvod

(1) Kdo uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí

a) v souvislosti s uzavíráním nebo změnou pojistné smlouvy,

b) v souvislosti s likvidací pojistné události, nebo

REKLAMA

c) při uplatnění práva na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Tresty za pojistný podvod jsou poměrně vysoké. Při recidivě se trestní sazba zvyšuje z „až“ 2 let na 6 měsíců až 3 roky, ovšem stačí pouze jednou způsobit větší škodu a pachateli hrozí odnětí svobody na 1 až 5 let. Pokud je navíc pojistný podvod spáchán organizovanou skupinou, vzroste trestní sazba na 2 až 8 let. A stejná sazba se týká i samostatných pachatelů, kteří svým činem způsobí značnou škodu. Pokud by se jednalo až o škodu velkého rozsahu, trestní sazba dále roste – na 5 až 10 let. Ta hrozí i těm, kdo spáchají „takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).“

Pojistné podvody a finanční poradci

Nepoctiví „finanční poradci“ dosud byli soudy trochu opomíjeni. Nejinak je tomu v případu Ivana Padělka, který se svou skupinou lékařů odešel od soudu (zatím nepravomocně) s 3letým podmíněným trestem.

Trestní zákoník umožňuje být vůči finančním zprostředkovatelům mnohem tvrdší. Trestní zákoník zná za pojistný podvod trestní sazbu od 2 do 8 let, „spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného“. Povinnost hájit zájmy pojišťovny má finanční zprostředkovatel (PPZ) danou smluvně, byť zprostředkovanou přes pojišťovacího agenta nebo makléře. Může tak být jen otázkou času, kdy tuto smluvní povinnost začnou soudy brát jako přitěžující okolnost a trestní sazbu za pojistné podvody finančních zprostředkovatelů zvýší.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zaostřeno na dluhopis – České nanovlákno III

Představujeme další z řady dluhopisů emitovaných společností RESPILON Nanofibers, která se věnuje komercializaci nanovláken. Dluhopisy slouží k financování výroby unikátního kosmetického produktu RespiBeauty a jeho uvedení na světový trh. Emise byla vydána 1. listopadu 2022 a její celkový objem činí 24 500 000 CZK. Jmenovitá hodnota dluhopisu, který je úročen […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Investiční lupa: Colgate je stabilní dividendová společnost

Produkty Colgate (NYSE:CL) používá pravděpodobně většina z nás. Tato společnost totiž vyrábí pasty, kartáčky a další produkty spojené s ústní hygienou. Navíc společnost Colgate sází na svou dlouholetou tradici, jelikož byla založena již roku 1806 a v roce 1873 představila svou první zubní pastu. Historie podniku je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *