CZK/€ 25.145 +0,12%

CZK/$ 22.682 -0,50%

CZK/£ 29.764 +0,09%

CZK/CHF 26.790 +0,43%

Podaří se zkrotit českou inflaci?

 

foto: Shutterstock

Inflace je zákeřný bojovník. Platí totiž, že přání, či v tomto případě spíš obava, se stává otcem myšlenky, v tomto případě tedy inflace. Neboli co spotřebitelé čekají, to nejspíš i dostanou. A prolomit tento kruh očekávání a reálné inflace může být těžší, než se na první pohled jeví.

Loading



 

Spirálová inflace z učebnic ekonomie

Na definici inflace narazí student ekonomie už v prvním ročníku při úvodu do makroekonomie. Odhlédněme nejdřív od různých příčin inflace. Zaměřme se spíše na její průběh. Základní průběh inflace je v tom, že většinou spotřebitelé očekávají, že inflace nějaká je a že ceny zboží porostou. Tím, jak se snaží předzásobit, ať už nakupují dopředu spotřebitelé nebo i výrobci, tím posilují poptávku po určitém zboží. A cena toho zboží roste. Kdyby nikdo zboží nekupoval, nejspíš by cena nerostla a k inflaci by nedošlo. Podniky navíc očekávají růst vstupů, a tak raději pro jistotu zdražují své výstupy, aby na to byly připraveny. Neboli inflace, kterou čekáte, je inflace, které se nakonec dočkáte.

Inflační spirála spojuje předpovědi, předtuchy i současnou inflaci je v budoucí inflaci, která roste. Přetrhnout inflační spirálu není jednoduché a vzniká nebezpečí, že se inflace jen tak nezastaví. Proto má řada centrálních bank ve světové ekonomice jako hlavní cíl právě cenovou stabilitu. A nezávislá centrální banka by měla být hlídačem a krotitelem jakékoliv vyšší inflace.

Helikoptérové peníze a česká inflace

Inflace můžeme spojit s mnoha důvody. Ať už to jsou ty na straně nabídky, jako například omezená výroba nebo rychle rostoucí mzdové náklady a další vstupy. Nebo důvody na straně makroekonomické poptávky, mezi hlavní patří pak množství peněz v ekonomice. No a v důsledku koronavirové pandemie se nám v Česku těch důvodů sešlo více a to hned na obou stranách.

Je nutné říct, že nejspíš bychom se nějaké vyšší inflace dočkali, i kdyby tady žádný koronavir a lockdowny a vládní podpory nebyly. Český pracovní trh byl na přelomu let 2019 a 2020 na svém maximu, volných míst bylo více než dost a podniky těžko hledaly, kdo by pro ně ještě tak pracoval. Což se samozřejmě přelévalo do výrazného růstu průměrné mzdy a dalo se čekat, že se to spíše dříve než později projeví i v cenové hladině spotřebního zboží.

REKLAMA

Koronavirový lockdown k tomu ale přidal moment zavření podniků a utlumení průmyslové výroby. A to nejen v Česku, ale na celém světě. Což ostatně stojí v pozadí současného zvyšování cen výrobních zdrojů. Ještě větší svačinkou pro začínající inflaci pak byly vládní podpory zavřeným podnikům nebo helikoptérové peníze pro důchodce. Lidé stejně neměli, kde utrácet, a stát peněz do ekonomiky ještě přidal. Není se co divit, že českou inflaci odhaduje ČNB na 6 % a v některých segmentech bude dozajista ještě větší.

Zachrání nás centrální banka?

ČNB tak celkem logicky přistoupila ke zvyšování úrokových sazeb, což by mělo přibrzdit množství peněz v ekonomice a snad v dohledné době i zkrotit inflaci. Centrální banka ale i tak nevidí situaci nějak růžově a i na příští rok odhaduje inflaci kolem 6 %, což může být také jen nižší hranice odhadu. Peněz je totiž v ekonomice stále dost a místo pro růst cen tady stále je. Ostatně i průměrná mzda rostla ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně o 6,8 %.

Podaří se zkrotit inflaci? Neboli co by se mělo stát, aby se česká inflace zase dostala na sympatická 2 %? V prvé řadě by to chtělo restriktivní monetární politiku. ČNB avizovala, že se dalšího zvyšování klíčových sazeb nebojí a že bude brzdit trh, co to jen dá. Ruku v ruce s monetární politikou by ale měla následovat i zodpovědná fiskální politika. Je otázkou, co s tímto nově vznikající pravicová vláda udělá, ale dá se čekat, že budou státní peníze šetřit o něco více než vláda současná.

Inflaci by také mohla zmírnit posilující koruna, která zlevňuje zahraniční zdroje. I tak je ale jisté, že vyšší inflace s námi ještě nějakou dobu vydrží. Opatření ČNB se můžou efektivně prosadit třeba až za půl roku, klidně i později. Zodpovědná fiskální politika a větší fiskální škrty se tady taky objeví nejspíše až příští rok a dost pravděpodobně dokonce až s dalším rozpočtem (na rok 2023). Odhadem se tak nižší inflace můžeme dočkat až v přespříští rok.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů


Související články

Povzbudilo rychlé oživení Wall Street chuť investorů riskovat?

Neskončené třetí čtvrtletí roku 2024 je pro Wall Street jako na horské dráze. Prudký propad akcií zanechal v investorech obavy z delšího poklesu a mnozí se připravovali na obtížné období, které je čeká. Během pouhého měsíce se však trh působivě zotavil, index S&P 500 téměř uhradil všechny […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 09. 2024

Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec

Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na kapitálových trzích se střídají býčí a medvědí trhy v cyklické obměně růstu a poklesu, i když historicky víme, že ze statistického hlediska převažuje právě růst.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Klíčový technický indikátor signalizuje, že akcie mohou být přeprodané

Indikátor relativní síly – Relative Strength Indicator (RSI) je ukazatel, který měří rychlost a velikost nedávných cenových změn cenného papíru nebo indexu a vyhodnocuje, zda investoři danou investici překoupili nebo přeprodali. Hodnota RSI 70 nebo vyšší znamená překoupenost. Hodnota 30 nebo nižší značí přeprodaný stav.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lehman Fuld

    14 prosince, 2021

    Žádná inflace není a ta, co je, je zcela velmi mnoho dočasná.
    Zdražování se dá lehce vyřešit tím, že stát všem přidá.
    Může si na to půjčit, nebo natisknout – neexistuje žádný limit pro státní zadlužování, stát se může zadlužovat exponenciálně donekonečna.

    Odpovědět

  • Paní Fuldová

    14 prosince, 2021

    Jen ať si tady Ríša ty svoje moudra rozdává. Doma držím kasu já a na mě zkoušet nebude, že jeho kapesné můžeme zvyšovat do nekonečna. Dvacka na den mu stačí. Copak si ty peníze v kuchyni tisknu?

    Odpovědět

  • Guttenberg

    14 prosince, 2021

    Bohužel zatím asi v té vaší domácnosti musíte používat měnu, kterou si mohou tisknout jiní.

    Zkuste si hrát Monopoly či Dostihy a sázky proti někomu, kdo si ty herní papírky tiskne 🙁

    Odpovědět

  • Enemy

    14 prosince, 2021

    Docela solidní předpovídací schopnost:
    https://www.menejstatu.sk/konkurence-penez-nejlepsi-alternativa-ke-zniceni-centralnich-bank

    Odpovědět

  • Richard Fuld

    27 prosince, 2021

    Nikdo Vám nebrání natisknout si vlastní peníze. Jděte do banky požádejte o úvěr, a pokud ho dostanete, tak tím (společně s bankou) natisknete nové peníze.

    Kapitalistická ekonomika je vlastně hra Monopoly. Stát je jakýsi rozhodčí, který do hry přidává nové žetony především těm co prohrávají. Takto se může hrát pořád. Bez dodávání nových žetonů by ta hra brzy skončila, a to by fakt nebylo dobré. Konec kapitalistické hry je totiž komunistická revoluce.

    Odpovědět

  • Vladimír Morčík

    14 prosince, 2021

    Já jsem klidný 🙂 Vše dávám do zlata – Goldengate

    Odpovědět

  • Martin Kaláb

    15 prosince, 2021

    Vše? Tak to je imho velice nešťastná strategie. 😀

    Odpovědět

  • Lehman Fuld

    15 prosince, 2021

    Přesně tak.
    Zde dávám link na debatu se dvěma úspěšnými českými investory.
    Doporučuji shlédnout celé, ale kdo na to nemá čas, ať si poslechne jejich odpovědi na poslední 3 otázky:
    https://youtu.be/hcwrBWk2qyM

    Odpovědět

  • Honza

    15 prosince, 2021

    „Základní průběh inflace je v tom, že …“
    Tak určitě.

    Odpovědět

  • RSDr. Fuld

    16 prosince, 2021

    HROZÍ DEFLACE !!!

    Odpovědět

  • Pavel

    17 prosince, 2021

    Asi jste to myslel jako nadsázku, ale pokud se začtete do zahraničních ekonomických deníků atp., je to dost možné ve střednědobém horizontu, stejně jako se to stalo po poslední krizi v roce 2008, kdy i u nás rostla inflace (tenkrát z toho nikdo moc nejančil), aby velmi krátce poté inflace klesla k prakticky nule.

    Odpovědět

  • Pepa

    18 prosince, 2021

    Tenkrát v roce 2008 byla inflace způsobena jednorázově vlivem zvýšení daní, nyní je situace úplně odlišná (domácí poptávka a nulová nezaměstnanost). Kdyby přišla krize, tak inflace samozřejmě spadne, ale kašpárci z CB jsou již ponaučeni a problém by se okamžitě zasypal dalšími penězi……já tedy z deflace strach nemám

    Odpovědět

  • Pavel

    18 prosince, 2021

    Tak boj s Covidem ještě neskončil. Nemyslím si, že by inflace byla tehdy jen kvůli daním, ony totiž v té době taky rekordně rostly ceny energií například. Ve spoustě ohledů je to takové deja vu. Jinak myslíte, že centrální banky do toho půjdou tak naplno, jako Erdogan? To si nemyslím zase já. Btw. jsem zvědavý, jaká nezaměstnanost bude za rok. Tipuji že vyšší, i když díky demografii se asi nedá očekávat, že by stoupala k 10% atp., protože dnes odcházejí do důchodů rekordně silné ročníky a nastupují do procesu naopak slabé porevoluční ročníky, každý rok je teď ten rozdíl v desítkách tisíc pracovních míst.

    Odpovědět

  • Erdogan

    21 prosince, 2021

    ECB již koná skoro jako Erdogan. Přes rekordní inflaci úroky na nule a běžící QE.
    Ono jim ani nic jiného nezbývá, protože kdyby zvýšili úroky ani ne k inflaci, stačilo by k její polovině, tak se Řecko a Itálie budou poroučet.
    Robustní a stabilní systém 🙂

    Odpovědět