CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Text: Petr Zámečník

12. 05. 2014

0 komentářů

Pivovary Lobkowicz míří na burzu. Vyplatí se je koupit?

 


 

Na pražskou burzu míří až 6 555 000 kusů akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Bude přitom prodáno až 3,4 mil. kusů akcií stávajících akcionářů a až 2,3 mil. kusů akcií bude nově emitováno. Manažer emise Erste Bank má přitom možnost navýšit emisi o dalších 855 tisíc kusů akcií v případě velkého zájmu investorů. Celkem by se na trh mělo dostat 48,77 % všech akcií pivovaru.

Při rozhodování o výhodnosti či nevýhodnosti investice rozhoduje především její cena. Akcie budou prodávány s nominální hodnotou 160 Kč a maximální cena pro drobné investory je stanovena na 175 Kč. Pokud chcete investovat při primární emisi (IPO), musíte se rozhodnout brzy. Nabídky je možné podávat jen do čtvrtka 22. 5. 2014 a v pátek bude zveřejněna upisovací cena a alokace akcií.

Upsat akcie mohou již od včerejšího dne klienti BrokerJetu České spořitelny prostřednictvím internetové aplikace k obchodování s cennými papíry. Klienti ostatních obchodníků s cennými papíry by se k úpisu měli dostat v dohledné době.

„Díky skutečnosti, že prospekt, přesné podmínky a harmonogram byl zveřejněn včera dopoledne, není zatím rozhodnuto o tom, za jakých podmínek se budou naši klienti úpisu účastnit. Naší snahou však bude, aby v rámci možností byl přístup k úpisu co nejjednodušší a mohli se ho zprostředkovaně zúčastnit všichni naši klienti,“ uvedl k našemu dotazu David Brzek z Fio banky.

Otázkou ale zůstává, zda a za jakou cenu se úpis akcií vyplatí. V tom v současné době ještě nemají jasno ani analytici. Ze společnosti Cyrrus bude titul pokrývat analytik Jiří Šimara, ovšem v době psaní článku ještě neměl veškeré potřebné informace k ocenění titulu. Analytici BrokerJetu České spořitelny se k otázkám nemohou vyjádřit, neboť jejich mateřská společnost je manažerem emise.

REKLAMA

„V kontextu nových informací v prospektu aktuálně dokončujeme naší valuaci, od které se společně s probíhající roadshow managementu bude odvíjet náš finální názor na společnost,“ sdělil David Brzek. Podle jeho názoru ovšem bude o akcie značný zájem: „Díky segmentu podnikání bude o úpis mezi drobnými investory slušný zájem, který může být podpořen i pozitivním vývoje emise Stock Spirit (od uvedení v Londýně a zahájení obchodování v Praze posílil kurz o více jak 30 %).“

Tip: Jak hodnotí vstup pivovarů na pražskou burzu Petr Koblic

Zájem o akcie může být skutečně značný. Ukazuje to i příběh zajištěných fondů ČSOB, mezi nimiž investoři projevili nebývalý zájem o KBC Click ČSOB Světových pivovarů. Jeho první emise z roku 2008 zakončila v loňském roce zhodnocením 33 % (5,25 % ročně). Vzápětí na ni navázala v závěru loňského roku druhá várka KBC Click ČSOB Světových pivovarů 2, u níž banka očekává průměrné roční zhodnocení kolem 4,5 %. S nejnovějšími fondy zaměřenými na pivovary přišla ČSOB letos v březnu – a představila rovnou dva: Optimum Fund ČSOB Svět a pivní prémie 1 a ČSOB Svět s bonusem pivovarů 1.

Co s akcií investor koupí

Pivovary Lobkowicz Group zahrnují osm pivovarnických společností:

REKLAMA

  • Pivovary Lobkowicz
  • Pivovar Uherský Brod
  • Pivovar Jihlava
  • Pivovar Protivín
  • Pivovar Rychtář
  • Pivovar Klášter
  • Pivovar Vysoký Chlumec
  • Pivovar Černá Hora

Všechny pivovary vlastní ze 100 % s výjimkou Pivovaru Rychtář, který sice aktuálně ovládá, ale drží 70% podíl. Do konce roku by ale mělo dojít k převodu zbylých akcií na PLG. Všechny pivovary aktuálně produkují 70 značek piva.

Skupina PLG byla v loňském roce 4. největší pivovarnickou společností v Česku na tuzemském trhu a 5. největší podle celosvětových tržeb. Celkový výstav dosáhl 854 tisíc hl piva a 32 tisíc hl limonád a stolní vody vyráběné v pivovaru Černá Hora. Bez investic je možné zvýšit výstav na 1 585 tisíc hl piva a 50 tisíc hl limonád a stolní vody. Jen za první čtyři měsíce letošního roku vzrostl objem produkovaného piva meziročně o 9,5 %. Tržby skupiny +vystoupaly na 1,159 mld. Kč při zisku 190 mil. Kč (měřeno EBITDA).

Investor si ale „nekoupí“ dividendu. V následujících dvou letech chce skupina veškerý zisk reinvestovat a využít k růstu. Až poté plánuje začít dividendy vyplácet, a to ve výši 40 až 70 % dosaženého zisku.

Na co pivovary peníze potřebují

Pivovary ze skupiny PLG jsou dobře zainvestované, zrekonstruované a jejich možný výstav je významně vyšší, než jakého aktuálně dosahují. Přesto management vidí další zajímavé investiční příležitosti.

REKLAMA

Přibližně 200 mil. Kč chce skupina využít na další rozšíření distribuční sítě v restauračních zařízeních. V roce 2013 činily průměrné náklady na rozšíření sítě 355 Kč/hl získaného akvizicí. Pro letošní rok již eviduje poptávku vyžadující investice 125 mil. Kč.

Připravena je již akvizice dalšího pivovaru s výstavem 80 až 100 tisíc hl ročně. Představitelé společnosti neuvedli, o jaký pivovar se jedná, nicméně náklady na jeho koupi dosáhnou přibližně 100 mil. Kč. Další případné akvizice budou zvažovány s přicházejícími příležitostmi.

V neposlední řadě se chce společnost věnovat rozšíření distribuční sítě v zahraničí. Chce zvýšit viditelnost svých produktů v maloobchodních řetězcích na Slovensku a v Rusku, na Slovensku se chce více dostat do restauračních zařízení a chtěla by se více prosadit i na vzdálenějších trzích, jako je Brazílie, USA, Kanada či Vietnam. Zároveň se chce více zviditelnit i v Česku marketingovými aktivitami.

Nechcete IPO?

Primární emise akcií patří mezi rizikovější nákup podílu ve společnosti. Není stanovena žádná tržní cena a investor se musí rozhodovat pouze podle prospektu. Přes četné analýzy, zda se IPO vyplatí či nikoli, je to vždy sázka do loterie. Několik posledních primárních emisí v Česku nedopadlo zrovna nejlépe, jak dokládá např. případ AAA Auto či rozpačitý nástup Fortuny.

Kdo nechce riskovat s IPO, ale o akcie má zájem, může počkat na středu 28. 5. 2014, kdy bude zahájeno její obchodování na Burze cenných papírů Praha.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Investice do rezidenčních nemovitostí v Česku

Vstup do světa investic v oblasti rezidenčních nemovitostí v Česku vyžaduje pečlivou analýzu aktuálních trendů a dat. UniCredit Bank představila data, která reflektují čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměrných úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů. Tento ukazatel stoupl na minus 2,83 procenta, což signalizuje, že investice […]

Text: Filip Kučera

15. 02. 2024

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *