CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Roman Dvořák

24. 01. 2008

1 komentář

Peněžní fondy za bilion

 


 

Vyšší úrokové sazby a velmi mírná inflace znamenají, že peněžní trh v USA začal po několika letech opět přinášet kladné reálné výnosy. Takové, které jsou pro dolarové investory atraktivní. A to i přesto, že bilionům na peněžním trhu nejsou nakloněny daně, volatilita inflace ani dlouhodobé trendy.

Americká inflace a výnosy peněžního trhu dnes připomínají konec 90. let. Americké peněžní fondy zaznamenaly velký meziroční příliv peněz mezi lety 1998 a 1999, kdy nominální výnos krátkých dluhopisů sahal k pěti procentům, inflace byla poloviční a investory vyděsil náhlý prudký pokles akcií. Také loni, vůbec poprvé v tomto století, přinesly dolarové peněžní fondy reálný výnos vyšší než 2 %. Nejen díky tomu zaznamenaly v loňském roce druhý největší přírustek majetku, a to ve výši 328 miliard dolarů. Víc peněz do nich přiteklo již jen v roce 2001.

Za současných sazeb a úrovně inflace nelze vyloučit, aby dolarové peněžní fondy přinášely nějakou dobu vyšší reálný výnos a aby o ně mezi investory rostl zájem. Navíc, pokud ke slušnému výnosu přidáme i vyšší volatilitu akcií, budou v nich další investoři parkovat své peníze. Jako naposledy při březnové korekci, kdy po prvním týdnu narostl objem v peněžních fondech o 34 miliard dolarů na rekordních 2,43 bilionů dolarů.

Uveďme si ale důvody, které brání tomu, aby se dolarové peněžní fondy staly oblíbenějšími:
1) Daně. Celý reálný výnos bohužel neskončí v kapse amerického investora. V nejvyšším daňovém pásmu zaplatí americký občan státu na dani víc než 30 % z výnosu. Pokud peněžní fond vydělal loni např. 4,8 %, po zaplacení daně zůstalo investorovi 3,4 % a po odečtení inflace 2,5 % je reálný výnos už jen slabé procento.

O něco málo výhodnější variantu pro investory s vysokými daněmi mohou představovat peněžní fondy s nedanitelným výnosem. Jestli se vyplatí investovat do fondu s daní nebo bez, závisí na rozdílu obou výnosů a daňovém pásmu investora. Fond s nedanitelným výnosem se vyplatí, jestliže: (výnos bez daně) / (1 – sazba daně) > zdaněný výnos

2) Trend poklesu výnosů. Na přelomu 70. a 80. let sahovala americká inflace ke svým dlouhodobým maximům. Pak ale klesla tak rychle a prudce, že očekáváná inflace zůstala nějakou dobu vyšší než skutečná a úrokové sazby mohly dopřávat peněžním fondům vysoké reálné zhodnocení. Vynecháme-li extrém přelomu 70. a 80. let, vykazuje americká inflace od té doby jen mírně klesající trend, který je pouhým okem těžko viditelný. Na rozdíl od něj byl trend poklesu nominální výkonnosti peněžního trhu výrazně strmější.

3) Volatilita inflace. Velký pokles úrokových sazeb v USA nelze vysvětlit pouze snížením hladiny inflace, ale i poklesem její volatility. Větší cenová stabilita snížila nejistotu ohledně budoucích změn inflace. Snížila se prémie za inflační riziko a tím pádem i úroky. Nižší volatilita inflace brání většímu růstu, na druhé straně i poklesu reálných výnosů. Současné vyšší reálné výnosy jsou zároveň doprovázeny i zvýšenou volatilitou inflace.

3) Volatilita reálných výnosů. Směrodatná odchylka nominálního zhodnocení dolarových peněžních fondů se v průměru pohybuje okolo 0,5 % p.a. Při očekávaném průměrném ročním zhodnocení 4,5 % p.a. vydělá za rok peněžní fond 3,3 % až 5,7 % s pravděpodobností 99 %. Sama inflace ale dosahuje nělikrát vyšší volatility než nominální výnosy. Reálné výkonnosti jsou proto volatililní přibližně stejně jako inflace. Očekávanému reálnému ročnímu zhodnocení 2 % se směrodatnou odchylkou 1,5 % odpovídá interval: -1,5 % až 5,5 %. Současné poměrně slušné reálné zhodnocení dolarových peněžních fondů může být tedy s vysokou pravděpodobností i záporné.

4) Globalizace. Mezinárodní obchod a konkurence ekonomik levné pracovní síly přispěly k nižším inflačním očekáváním. Růst podílu dovozu z Asie, zvláště Číny, za stále nižší dovozní ceny posílil trend poklesu úrokových sazeb v USA i jiných vyspělých ekonomikách. Peněžní trh je vystaven riziku pokračování dlouhodobého trendu většího poklesu úrokových sazeb než samotné hladiny inflace.

Přes všechna proti, procházejí dolarové peněžní fondy v současné době jedním ze svých nejlepších období. Při nízké a relativně stabilní inflaci se investoři pravděpodobně nedočkají v budoucnu o mnoho vyšších reálných výnosů, než jaké jsou na trhu dnes.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • filip

    25 dubna, 2007

    Človek si po prečítaní uvedmí rozdiel medzi reálnou a „nominálnou“ volatilitou výnosov peňažného trhu. Celkom zaujímavá téma. Chýba snáď len dať to do súvislosti aj s domácim českým (slovenský si to už odvodí 🙂 investorom.

    Odpovědět