Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Patří komodity do portfolia?

Investice Jan Traxler 02.01.2014 | 10:11 3 Komentářů

Zařadit či nezařadit komodity do investičního portfolia? Toť otázka. A které komodity jsou aktuálně vhodné pro střednědobou spekulaci?

Prvně je potřeba si ujasnit, jaký smysl vlastně komodity v portfoliu mají. Komodity obecně mají tři klíčové vlastnosti:

1) Dlouhodobě jejich cena roste s inflací.

2) Krátkodobě jejich cena může výrazně kolísat.

3) Negenerují žádný úrok, nájemné ani dividendu.

Jako uchovatel hodnoty slouží zlato

Komodity můžeme zařadit do portfolia buď za účelem dlouhodobého uchování hodnoty kapitálu, nebo za účelem krátkodobých spekulací. Je ale potřeba mít na paměti, že jejich výnosnost dlouhodobě nemůže z definice předčít inflaci a nebudeme z nich mít ani žádný úrok, takže nám dlouhodobě nebudou generovat žádný reálný zisk.

Když si koupíme cihlu zlata, za třicet let budeme mít v trezoru pořád stejně velkou cihlu zlata, její množství se nezvětší. Ale dá se předpokládat, že si za ní koupíme stejné množství obilí nebo brambor jako dneska. Uchová si svou hodnotu. K tomuto účelu dobře slouží zlato, diamanty, ale třeba také umění nebo historické sbírky. To vše jsou svým způsobem komodity. Podstatné je, že se musí jednat o fyzicky drženou komoditu.

Komodity na burze jsou vhodné pro spekulace

U burzovně obchodovaných komodit a různých komoditních indexů a komoditních fondů budeme z logiky věcí dlouhodobě zaostávat za inflací, protože musíme vzít v potaz také náklady fondu a především ztráty z rolování kontraktů. To, že cena pšenice dlouhodobě poroste, ještě neznamená, že na tom investor vydělá, protože již dnes jsou kontrakty s pozdějším dodáním dražší než kontrakt s nejbližším termínem dodání. Všechny komoditní fondy a komoditní indexy musí tyto kontrakty neustále rolovat, prodávat kontrakty těsně před expirací a kupovat dražší kontrakty s pozdějším dodáním. Díky tomu dochází dlouhodobě ke ztrátám z rolování, které mnohdy dělají 5–10 procent ročně.

Držet v portfoliu dlouhodobě komoditní fond nebo komoditní index je hloupost a jistá ztráta. Komoditní indexy se dobře hodí pro krátkodobé až střednědobé spekulace, kde naopak nemá smysl kupovat fyzické zlato či jinou komoditu kvůli výrazně nižší likviditě a vyšším maržím. Například u diamantů si největší český obchodník přiráží až dvacetiprocentní marži. Investorovi tedy prodá diamant za cenu o 20 % vyšší, než za jakou je ochotný ho od něj zpět vykoupit. U zlata se standardně marže pohybují kolem 3 – 5 procent, někteří obchodníci se ale také nezdráhají aplikovat vyšší marže. Pokud hodláte s komoditou pouze krátkodobě spekulovat, je výhodnější koupit přímo termínovaný kontrakt nebo sáhnout po indexu. Druhá varianta je jednodušší a dostupnější i pro drobného investora.

Kdy zařadit komodity do portfolia?

Komodity má smysl zařadit do portfolia pouze ve dvou případech:

1) dlouhodobé konzervativní portfolio – místo hotovosti je lepší držet fyzické zlato či jinou fyzickou komoditu

2) dynamické portfolio – součástí rizikové složky mohou být krátkodobé až střednědobé spekulace s burzovně obchodovanými komoditami či komoditními indexy

Rozhodně ale nemá smysl do jakéhokoliv portfolia zařazovat pasivní komoditní fond pro dlouhodobé držení. Komoditní fond by měl smysl jako koření portfolia pouze tehdy, pokud by se jednalo o aktivně řízený komoditní fond na bázi long/short operací. Takový fond ale v České republice momentálně není v nabídce. Trochu se o aktivní správu snaží Pioneer Funds Commodity Alpha, ale jeho dosavadní výsledky jsou tristní. Navíc si nelze povšimnout, že vývoj hodnoty podílových listů tohoto fondu prakticky kopíruje vývoj hodnoty indexu DJ-UBS Commodity, který je benchmarkem tohoto fondu.

Graf 1: Vývoj ceny zlata

vyvoj-ceny-zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

3 komodity vhodné jako spekulace pro rok 2014

V rámci dynamických portfolií svým klientům momentálně komodity doporučuji, ale skutečně pouze jako střednědobou spekulaci. Ceny komodit poslední dva roky klesají. Dle mého názoru by ale tři komodity mohly v roce 2014 přinést zajímavé výnosy.

Asi nikoho nepřekvapí zlato, jeho cena výrazně poklesla, ale na střednědobém horizontu věřím v růst ceny zlata. Mým druhým tipem pro rok 2014 je káva. Její cena klesla na nejnižší úroveň za posledních pět let. Třetí „vyvolenou“ komoditou pro rok 2014 je uran. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu by posléze začala růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Investujete do komodit na komoditní burze?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Patří komodity do portfolia?”

 1. Martin Kopacek napsal:

  Radku zdravim Vas.
  Mate s tim prumerem pravdu, je jedno velke ALE. Trhy se ridi fundamenty, technicka analyza je pouze podpurna. Sledujte spise, kdy nastava poptavka na fyzickem kovu, kam jde fyzicka produkce atd. Spotova cena je zavadejici, viz produkcni naklady.
  Davejte take pozor na FED aECB. Jak se vyviji M3 atd. V tomto kontextu je rozumne posuzovat ne/vhodnost long nebo short.
  Samotny cenovy prumer by Vas dostal do pasti, zejmena pri extremnim rustu anebo poklesu podkladu. A to plati nejen pro kovy.
  Tolik moje zkusenost z praxe a tradingu.
  MK

  Zprava odeslana iphone

 2. Martin Kopáček napsal:

  Pan Traxler velmi dobře shrnul možnosti.

  Zdůraznil bych ale jednu zásadní věc, kterou znám z obchodu s drahými kovy a z mojí vlastní burzovní praxe: Každý si musí nejdřív uvědomit, zda je Investor nebo Trader. Pro každého má držení kovu (spekulace v kovu) jiné dimenze. Pozor na to, 70% lidí si stále tyto dvě kategorie plete. Investor dělá něco jiného, než dělá trader!

  Více k tématu jsme psali třeba v seriálu o budování portfolia drahých kovů ( https://www.sil­verum.cz/news/in­vesticni-stribro-budujeme-osobni-portfolio-1cast-a-237.html )

  Spekulace v kovu vypadá naprosto jinak (viz třeba https://www.sil­verum.cz/news/in­vesticni-stribro-a-investicni-zlato-kov-nebo-etf-a-249.html )

  Drahé kovy do investičního portfolia podle mého soudu patří, zejména poté, co prošly dlouhodobým poklesem. Nakupovat je lepší za nižší ceny, než v době paniky za vysoké ceny. A naopak trading je vhodný ve volatilních dobách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.