Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Online kalkulátory povinného ručení: Ceny pojištění se liší!

Sjednat si povinné ručení je povinností každého vlastníka vozidla. Není divu, že pojišťovny věnují této službě pozornost. Každá má v nabídce několik balíčků, které stěžují orientaci. Je obtížné vybrat si to nejvýhodnější. Pro lepší srovnání vznikla řada online kalkulaček, které se chlubí tím, že najdou nevýhodnější nabídku. Jak si stojí?

Tento článek se věnuje porovnání sedmi online kalkulátorů (povinneruceni.biz, sfinance.cz, epojisteni.cz, top-pojisteni.cz, povinne-ruceni.com, ruceni.cz a srovnavac.cz).

Porovnávána budou následující kritéria: uživatelská přívětivost (design stránek, ovládání), množství nalezených nabídek, přehlednost nabídek, jejich ceny a podpora.

Do všech sedmi kalkulátorů byla zadána stejná vstupní data:

 • vůz: Chrysler Neon,
 • rok výroby: 2001,
 • objem motoru: 1996 cm3,
 • výkon: 97 kW,
 • váha: 1650 kg,
 • subjekt: fyzická osoba,
 • způsob používání: běžné používání,
 • délka předchozího pojištění: 71 měsíců,
 • počet zaviněných pojistných událostí: 0,
 • okres: Hlavní město Praha,
 • PSČ: 180 00,
 • místo: Praha 8 – Libeň,
 • věk pojistníka: 46 let,
 • počátek pojištění: 1. 1. 2011,
 • frekvence placení: ročně.

Uživatelská přívětivost

Na první pohled působí pěkně design top-pojisteni.cz: seřazení nabídek do sloupců, možnost nahoře přepínat parametry limitů krytí a frekvence placení, všechny nabídky se vejdou na stránku, není tedy třeba jezdit kolečkem myši, jsou přehledně zobrazena pojištění rizik, je možnost kliknout na "popis" a získat detailnější informace. Na druhou stranu ale není možné měnit vstupní data přímo na stránce. Tuto možnost nabízí srovnavac.cz a povinne-ruceni.com. Srovnavac.cz nabízí i možnost kliknout na otazník pro dodatečné informace, povinne-ruceni.com nikoliv.

Množství nalezených nabídek

Množství nalezených nabídek se těžko porovnává, neboť některé kalkulátory umožňují zobrazit jen nízká či vysoká krytí, zatímco jiné zobrazí vše. Za předpokladu srovnání nabídek obsahujících všechny limity vede povinne-ruceni.com a povinneruceni.biz. Zajímavým faktem je, že některé kalkulátory nezahrnují do vyhledávání všechny pojišťovny. Top-pojištění ignoruje pojišťovnu Allianz. Povinne-ruceni.biz nenašlo ani jedinou nabídku od Generalli, přestože by ji najít dle svého seznamu porovnávaných pojišťoven najít měla. Tři ze sedmi kalkulátorů nezobrazily nabídky Hasičské vzájemné pojišťovny.

Přehlednost nabídek

Vyznat se mezi nabízenými produkty se stává na internetu často noční můrou. Například schopnost vyznat se mezi tarify mobilních operátorů pokládám za téměř nadlidskou, resp. zkoumání a porovnávání zabere opravdu mnoho času. Nejinak je tomu u kalkulátorů povinných ručení.

Velmi často chybí kompletní název produktu a je zobrazen pouze název pojišťovny a limity krytí, což je nedostačující, neboť některé nabídky mají stejné limity krytí, ale trochu jiné podmínky. Zde mají výhodu kalkulátory, které zobrazují vyšší počet nabídek, jelikož většinou zobrazují jejich celý název. Na druhou stranu jim chybí možnost jednoduše se podívat na detaily nabídky. Tu sice naopak mají kalkulátory s méně nabídkami, ale není ani z ní patrné, o jaký produkt se za zobrazenou cenu vlastně jedná. Např. na top-pojisteni.cz není zřejmé, zda se u Uniqua 35/35 jedná o základ či ekonom, protože obě mají krytí 35/35, ale jinak mezi nimi jsou rozdíly.

Ceny nalezených nabídek

Z Tabulky 1 je zřejmé, že někde se nabídky liší velkým rozdílem. Vysvětluji si to tím, že kvůli nepřehlednosti nabídek jsem nesrovnal vždy stejné produkty. Na druhou stranu lze z tabulky jasně vyčíst, že různé kalkulátory najdou v některých případech stejnou cenu (AXA 35/35) a že někdy se cena u jednoho totožného produktu mezi srovnávači liší o několik set korun (ČSOB 44/35). Na místech, kde jsou pomlčky, kalkulátor dané nabídky nenalezl.

Tabulka 1: Porovnání cen pojištění u různých kalkulátorů (v Kč/rok)

 

Podpora

Z předchozích řádků je zřejmé, že není lehké se v nabídkách vyznat ať z důvodu nekompletních informací či velké variability. Proto je důležitá možnost poradit se po telefonu. U čtyř stránek je kontaktní telefonní číslo zobrazeno hned vedle nalezených nabídek (e-pojisteni.cz, top-pojisteni.cz, povinne-ruceni.com, ruceni.cz). Na sfinance.cz a srovnavac.cz kontaktní telefonní číslo vidět není. Na stránkách povinneruceni.biz je třeba zadat svoje tel. číslo mezi vstupními daty a pak se opravdu ozve pojišťovací makléř, který se snaží pomoci. To se sice může hodit, ale v případě, že si chce člověk jen nabídky srovnat, a pak se až dotázat, může být tato služba nevhodná.

Shrnutí

Z porovnání vyplývá, že online kalkulátory mají ještě prostor pro zlepšení. Především na poli přehlednosti nalezených nabídek. Mě osobně se líbí porovnání nabídek ve sloupcích vedle sebe na top-pojisteni.cz. Dovedu si ale představit, že by u každé zobrazené pojišťovny byla rozbalovací nabídka, v níž by si člověk mohl vybrat daný balíček, resp. si ho individuálně upravit. Pak by se změny projevily i ve výšce nově vzniklého sloupce, který by se eventuelně přesunul na jinou příčku mezi ostatními sloupci. Tak by si případný zájemce o povinné ručení mohl nakonfigurovat podobně nabídky všech pojišťoven a zjistil by výsledné pořadí.

Jste dobře pojištěni?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Online kalkulátory povinného ručení: Ceny pojištění se liší!”

 1. Tereza napsal:

  Mně osobně se nejvíce osvědčil srovnávač povinného ručení http://www.srov­navacpovinneho­ruceni.com/
  Vždycky přes něj najdu nejlevnější povinné ručení a každý rok na tom ušetřím dost peněz :-)
  Papa Terka

 2. angličan napsal:

  Celá Evropa má v ČR své pojišťovny všechen zisk jde do kapes zahraničních akcionářů. Zákon č. 168/1999 Sb. z nás motoristů udělal otroky a nevolníky pojišťoven. Tak zvaná Kancelář pojistitelů je stvořena na základě sponzorského daru. Které strany to jsou? To si každý musí vzpomenout o několik roků nazpět.

 3. eva napsal:

  bych neuzavírala jakoukoli smlouvu přes net

 4. PavelK napsal:

  Je třeba odlišit, jestli jde o kalkulátor, který provozuje skutečně pojišťovací firma, nebo jen někdo, kdo posílá objednávky dál. Z tohoto pohledu nelze do srovnání zařadit sFinance, tam bude podpora horší.
  A také z vlastní zkušenosti doporučuji nepoužívat kalkulačky, kde se musí vyplnit telefon, jinak vám bude pořád někdo volat.
  Mám dobré zkušenosti jen se dvěma kalkulátory a to Srovnávač.cz a http://www.mPojisteni.cz, ten ve srovnání není.
  U všech ostatních jsem vždy našel nějakou tu vadu na kráse nebo na spolehlivosti.

  Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.