CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: AK Drobiš & Novotný, advokáti

15. 08. 2022

0 komentářů

Odškodnění duševních útrap pozůstalých po autonehodě

 

Občanský zákoník umožňuje žádat odškodnění duševních útrap pozůstalým po nezaviněné dopravní nehodě. Jak na odškodnění této náhrady poradí Zbyněk Drobiš, právník projektu odskodneninehody.cz.

Loading 

Právo na odškodnění duševních útrap

Právo na odškodnění duševních útrap má ryze osobnostní charakter, protože je spjato s osobou pozůstalého. Jeho hlavním cílem je zmírnit nemajetkovou újmu, která pozůstalým vznikla. Právo na odškodnění je zakotveno v občanském zákoníku, ale konkrétní výše není pevně stanovena. Duševní útrapy se odškodňují v penězích. K platné žádosti o odškodnění je zásadní, aby zemřelý následkem autonehody nebyl výlučným viníkem autonehody.

Co jsou duševní útrapy

Duševní útrapy lze zařadit spolu s bolestným a ztížením společenského uplatnění do nemajetkové újmy na zdraví. Právo na tuto náhradu vzniká pozůstalým, kterým nehoda a úmrtí blízké osoby způsobilo duševní útrapy. Duševní strádání prožívá každý individuálně v různé intenzitě a formě.

Duševní útrapy se prokazují obvykle prohlášením pozůstalých o vztazích se zemřelým a následcích úmrtí do jejich života. Rovněž se předkládá často fotodokumentace o společných zážitcích se zemřelým. Důkazní břemeno o prokázání vztahů a duševních útrap je na pozůstalém, který žádá odškodnění.

Kdo může žádat odškodnění

Odškodnění můžou žádat především blízcí příbuzní zemřelého (rodiče, manžel, manželka, děti, sourozenci). Obvykle patří mezi oprávněné k získání odškodnění také vzdálenější příbuzní a samozřejmě druh nebo družka. Výše odškodnění závisí zpravidla na existenci určitého pouta a dobrých vztahů mezi zemřelým a pozůstalými. Nemusí to být však vždy pravidlem a každý případ je nutné posoudit individuálně.

REKLAMA

Výše odškodnění duševních útrap

Přiznávané odškodnění duševních útrap se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc v současné době. U nejbližších příbuzných pozůstalého je zpravidla možné získat odškodnění ve výši od 500.000, – Kč do 1.000.000, – Kč v rámci mimosoudního vyrovnání. Je možné žádat odškodnění také u vzdálenějších příbuzných, ale vymožená částka je zde pochopitelně nižší. Každý případ se posuzuje individuálně a získaná částka se může také odvíjet od výše případného spoluzavinění zemřelého na autonehodě.

Kromě duševních útrap lze žádat rovněž proplacení nákladů pohřbu a někdy také náklady na výživu pozůstalého. Náklady pohřbu může uplatnit pozůstalý, který pohřeb hradil. Pokud byl pozůstalý odkázán na výživu zemřelého, může často žádat náhradu nákladů na výživu.

Kde a kdy žádat odškodnění

Nejjednodušší a většinou nejrychlejší možností je vymáhání odškodnění duševních útrap přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody (z tzv. povinného ručení) namísto uplatnění odškodnění přímo u viníka nehody.

V některých případech se viník autonehody rozhodne poskytnout finanční kompenzaci pozůstalým nad rámec odškodnění z povinného ručení. Doporučujeme v takové situaci sepsat s viníkem písemnou dohodu, kde se stanoví, že vyplacená částka je nad rámec přiznaného odškodnění z pojištění vozidla. Jinak by mohla pojišťovna tuto finanční náhradu započíst na odškodnění duševních útrap z odškodnění povinného ručení vozidla.

Odškodnění duševních útrap doporučujeme uplatnit co nejdříve od vzniku nehody a úmrtí. Pojišťovna obvykle sleduje průběh prověřování nehody policií a odškodnění duševních útrap vyplatí obvykle až po zahájení trestního stíhání viníka nehody.

Nepodceňujte trestní řízení

Doporučujeme věnovat pozornost probíhajícímu trestnímu řízení proti viníkovi nehody. Pojišťovna vozidla viníka nehody sleduje trestní řízení a podle jeho průběhu vyplácí odškodnění. Někdy uplatněnou částku vyplatí okamžitě po vydání usnesení trestního stíhání, ale v některých sporných případech čeká na pravomocný rozsudek a až poté se rozhodne finanční částku vyplatit. V trestním řízení tedy doporučujeme být aktivní a sledovat jeho průběh, či se nechat zastoupit zmocněncem. Zmocněnec má řadu práv k uplatnění k ochraně práv poškozených.

Odškodnění lze získat mimosoudně

Pozůstalí si obvykle nepřejí řešit odškodnění soudní cestou a připomínat si znovu tragickou událost dlouhým soudním sporem s pojišťovnou. Dobrá zpráva je, že velkou část případů lze vyřešit mimosoudní cestou, když se předloží správná právní argumentace a podklady.

Autor: Zbyněk Drobiš, advokát a společník advokátní kanceláře Drobiš & Novotný, advokáti s.r.o. 

Autor se specializuje na právní pomoc poškozeným, kteří utrpěli újmu na zdraví dopravní nehodou a pozůstalým po obětech autonehod. Rovněž se podílí na školení poradců Fincentrum & Swiss Life Select a.s. v oblasti právní pomoci obětem autonehod.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *