CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Text: Zbyněk Drobiš

14. 08. 2014

0 komentářů

Odpovědnost vázaného zástupce? Zodpovídá zastoupený…

 


 

Omezený rozsah poskytovaných investičních služeb

Vázaným zástupcem dle zákona o podnikání na kapitálovém trhu je fyzická nebo právnická osoba, která je oprávněna na základě písemné smlouvy se zastoupeným jeho jménem k výkonu těchto činností:

  • zařídit a uzavřít obchody vztahující se k přijímání a předávání pokynů týkajících se investičních nástrojů nebo umisťování investičních nástrojů bez závazku jejich upsání, pokud je k těmto investičním službám zastoupený oprávněn;
  • poskytovat investiční službu investičního poradenství týkající se investičních nástrojů;
  • propagovat investiční služby, které je zastoupený oprávněn poskytovat s některými výjimkami.

Zastoupeným dle zákona o podnikání na kapitálovém trhu ve vztahu k vázanému zástupci je:

  • obchodník s cennými papíry;
  • nvestiční zprostředkovatel;
  • investiční společnost, která má povolení k poskytování investičních služeb, jde-li o tuto službu;
  • osoba, která má povolení orgánu dohledu jiného členského státu Evropské unie k poskytování investičních služeb, pokud poskytuje investiční služby v České republice;
  • zahraniční osoba, která má sídlo ve státě, který není členským státem Evropské unie, a která poskytuje investiční služby v České republice prostřednictvím pobočky.

Vázaný zástupce může uzavírat obchody jménem zastoupeného, ale nesmí přijímat peněžní prostředky nebo investiční nástroje zákazníků. Česká národní banka vede seznam vázaných zástupcům a schvaluje jejich registraci na základě žádosti o zápis.

Vázaný zástupce, který je fyzickou osobou, může vykonávat svou činnost pouze osobně nebo v zastoupení zaměstnancem. Vázaný zástupce, který je právnickou osobou může vykonávat svou činnost pouze v zastoupení statutárním orgánem, členem statutárního orgánu nebo zaměstnancem.

Zásada odborné péče

Obdobně jako obchodník s cennými papíry a investiční zprostředkovatel je vázaný zástupce povinen vykonávat svou činnost s vynaložením odborné péče. Odborná péče jakožto neurčitý právní pojem je základní zásadou zákona o podnikání na kapitálovém trhu a stanovuje obecně povinnost poskytovat investiční služby obchodníkem s cennými papíry, investičním zprostředkovatelem nebo vázaným zástupcem s odbornou péči pro ochranu práv zákazníků.

REKLAMA

Tip: Zásada odborné péče: Základ pro odškodnění poškozených investorů

Zákon o podnikání na kapitálových trzích rovněž vymezuje, že ve vztazích s vázaným zástupcem je zastoupený povinen jednat poctivě a v dobré víře.

K odpovědnosti vázaného zástupce

Z pohledu odpovědnosti vázaného zástupce na rozdíl od obchodníka s cennými papíry nebo investičního zprostředkovatele, kteří jsou přímými nositeli odpovědnosti za pochybení při poskytování investičních služeb v rozporu se zákonem o podnikání na kapitálovém trhu, se u vázaného zástupce vychází z koncepce, že za výkon činností vázaného zástupce odpovídá zastoupený.

Vázaný zástupce je povinen při výkonu činností sdělit zákazníkovi nebo potenciálnímu zákazníkovi údaje o osobě zastoupeného, jehož jménem jedná, a informaci o činnostech, které je oprávněn vykonávat a ve vztahu ke kterým investičním nástrojům.

REKLAMA

Tip: Rozhor s vázaným zástupcem potrestaným ČNB

Vzhledem k neustálému vývoji legislativy a rozhodovací praxe soudů, včetně výkladových stanovisek České národní banky, lze doporučit konzultaci s odborníky na právo kapitálového trhu v případě řešení problematiky vázaných zástupců, ať již z hlediska jejich odpovědnosti, činnosti, zápisu nebo dalších otázek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *