CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

6 komentářů

Odpočinek na vavřínech

 


 

Akcie na maximech – co dál?
Téměř 600 milionů korun není nijak výjimečný příliv, navíc polovinu opět ulovily ty zajištěné. Doba je už taková – akciové trhy jsou zas na vrcholech, takže nákupy jsou riskantní a ostatní trhy nestojí za fajfku tabáku (to i banky už nabízejí na termíňácích víc). Zaparkovat tedy 100 milionů v peněžácích není omylem – člověk nikdy neví. Mít v takové divné době až třetinu portfolia v "keši" či jinak likvidní formě není vůbec špatný nápad!

Dluhopisy? Bič a pryč, ani do roku 2010 tu pšenka nepokvete, to raději do nějakého mixu, řeklo si jistě dalších něco podílníků – ač čistý teoretický přesun pouhých 110 milionů také nestojí za řeč. Nu a akciové fondy ulovily ještě méně, protože 90 milionů je nejnižší číslo za poslední tři měsíce. Ale i zde ční logika: kdo by chtěl kupovat na maximech trhů (odpověď: jen trouba). Problém zní ovšem jinak – kdepak se asi nacházejí ta maxima?

V zajištění problém není
Tak si jistě zpívají mnozí našinci, kteří (spolu s Belgičany, jinde tento kšeft nejede) se houfně hrnou do zajištěných fondů. A skutečně, protože posledních již víc než pět let akciové trhy kvetou, vynášejí i zajišťáky (ještě víc ovšemže vynášejí producentům). Takže tu a tam prolétne zpráva i zkušenost, že ten či onen fond vynesl přes 40 %. Yes, za pět let, of course. Málokdo zjišťuje, že sám trh, čili podkladové aktivum, vydělalo za těch pět let 100 %.

Leč našinec nejen neumí počítat, ale za svou "jistotu" rád připlatí. Howgh.

Tak se do ČS-ESPA zajištěného 31 vrhlo skoro 70 milionů korun, pak ještě do kratšího ČSOB World Jumper 1 skoro 30 milionů korun a další už jen paběrkovaly – přesto nasbíraly celkem bezmála 300 milionů korun.

REKLAMA

Číhání na medvědy
Letošní září na Wall Street bylo nejúspěšnější za posledních devět let, hned 1. října to však Amerika rozsekla novými historickými maximy a čtvrtý kvartál odstartovala ve velké euforii díky přesvědčení investorů, že to nejhorší na trhu hypoték a ztrát bankovních a stavebních společností je již minulostí. Finanční sektor podpořila také slova bývalého šéfa FED Alana Greenspana, který očekává ukončení úvěrové krize.

U nás ovšem rozsvítil ČEZ přes 220 voltů, tedy pardon na 1222 korun, což spolu s 3% růstem Unipetrol také pomohlo. Úterní Asie tak vylétla jak čínský drak a také Evropa se nechtěla nechat zahanbit. Praha tak nemohla nerůst, ve výkonu nás ovšem trumfla nejen Varšava, která zvládla 2 % a Moskva dokonce 3 % posunula svůj RTS přes novou rekordní úroveň 2100 bodů.

Amerika sice hraje velkou sázku na další snižování sazeb FED, ale počet neprodaných domů není stále v pořádku a prodeje jsou o 21,5 % meziročně níž. Ovšem třeba ceny bytů na newyorském Manhattanu šplhají na nové rekordy i přesto, že celý americký trh bydlení se nyní utápí v krizi.

S&P zvýšil dlouhodobý rating České republiky na stupeň A+ z A a rating v cizí měně také zvedla na stupeň A/A-1. Tak jsme sice dohonili Slováky, ale bez hlubších reforem to lepší nebude – na což poukázala i agentura.


Jaká asi bude podzimní úroda

Asie se vlka nebojí nic – zvláště silný růst zaznamenala v posledních dnech hongkongská burza, která by mohla podle vyjádření makléřů dosáhnout v blízké době hodnoty 30 000 bodů. Růst je tažen investory, kteří se připravují na příliv investic z Číny – čínské orgány totiž liberalizovaly možnosti investování svých občanů na této burze, což poskytuje akciím nový růstový impuls.

REKLAMA

Ve čtvrtek Evropa v útlumu, ale veselo nejen na Ukrajině, středoevropskému regionu vévodila tentokrát Praha, byť jen 1,5 %. ING na ČEZ doporučuje "kupovat" s 12měsíční cílovou cenou 1400 korun a v pátek se přidala i Patria/KBC.

Amerika patřila ve čtvrtek do bratrstva šouravé ruky – nakonec však nějako desetinku zvládla. Počet nových žádostí v nezaměstnanosti totiž naznačil, že americký trh práce se po srpnovém zakolísání vrací do normálu. Pozitivní impuls přišel též z finančního sektoru, když největší upisovatel hypotečních dluhopisů, investiční banka Bears Stearns naznačila, že na tento problematický segment amerického finančního trhu se začíná vracet likvidita a dochází ke stabilizaci.

Páteční americká data z trhu práce poslala dolů i zlato…Vytvořeno bylo 110 tisíc nových pracovních míst, zvlášť zarazila revize srpnového údaje, když minulý úbytek pracovních míst o 4 tisíce byl zrevidován na nárůst o 89 tisíc.

Kudy, kudy cestička… Praze chybí k maximu už jen 1,17 %, DAX koketuje s rekordy, Amerika na nich je. Kupovat nebo prodávat? – to je, oč tu běží – říkal prý kdys Hamlet kralevic, tedy tu druhou polovic (ovšem v překladu pana profesora Hilského, jinak "toť otázka"). Dilema však na akciových trzích snad ještě proslulejší, tedy ta první polovina. Nabízím hypotézu: akciové trhy si odbyly podzimní korekci už v létě a čeká je 10-15% růst. Kdo nevěří, ať prodává; kdo věří, ať kupuje – sejdeme se kolem Mikuláše na tržním optimu! Hodní dostanou bonbón, ostatní okusí čertovo kopýtko. Kdo nehraje, nevyhraje; kdo neinvestuje, ať nejí – to ovšem neříkal nejen Klement Gottwald, ale dokonce ani Karel Marx!

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  8 října, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 4.10.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link:http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/85961/Akciove_indexy-statistika_04102007.xls_143.72KB.html

  Odpovědět

 • Anonym

  21 října, 2007

  Odpovědět

 • Adam Holý

  9 října, 2007

  Co říkáte na knihu „inteligentní investor“? Má cenu ji číst, nebo jsou na trhu lepší knihy? Děkuji

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 října, 2007

  Dnes jsem si udělal analýzu indexu čínských akcií, a to MSCI China (USD). Je to jediný index na čínské akcie, pro který mám data s nejdelší historií, a to od dubna 2006.

  http://sweb.cz/Miroslav.Pitak/Analyza_MSCI_China-12102007.JPG
  Na tomto obrázku je pohled od 1.1.2006. Roční momentum trhu 1R/VOL 1R (poměr zhodnocení za 1 rok a roční volatility) již přesáhl hodnotu 5. 3 leté (3R/VOL 3R) a 5-ti leté momentum trhu (5R/VOL 5R) přesáhlo hodnotu 3. Z toho vyplývá, že trh je velmi přehřátý a růst se blíží ke svému konci. Až nastane korekce, při její očekávané hloubce nelze vyloučit, že to zasáhne i ostatní trhy.

  http://sweb.cz/Miroslav.Pitak/Analyza_MSCI_China-12102007_II.JPG
  Na tomto obrázku je pohled od 22.4.1996. Z hlediska ročního momenta je trh nejvíce přepálený za posledních 11 let. Protože nemám data za delší období, nevím jak vypadala situace v roce 1997 před velkým poklesem na 3, 5-ti a 10-ti letém momentu.

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  14 října, 2007

  Ja to rikam uz pres pul roku, ze cinsky akciovy trh je… no prehraty je slabe slovo… to je jako sopka. Segment A v Shanghai vyrostl o cca 300% za rok a segment B o cca 250%. To neznamena, ze Cina uz neni perspektivni. Stejnetak by se urcite naslo mnoho zajimavych cinskych akcii. Jenze problem je, ze veskere retailove investice smeruji do par desitek nejvetsich titulu, jejichz P/E je nekde okolo 40. Fundamentalni prehrati potvrzuje i Vas technicky pohled. Tento bezhlavy pristup k investovani do cinskych akcii mi silne pripomina boom IT akcii v roce 1999. A obavam se, ze to velmi podobne take skonci.

  Ale komu neni rady…

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  15 října, 2007

  No právě, a za posledních půl roku jsem dosáhl největšího zhodnocení. Už mě nebaví nakupovat čím dál dráže, uvítal bych větší pokles v rozsahu desítek %.

  Odpovědět