Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Odborníci apelují na Řecko: Nepáchejte ekonomickou sebevraždu

Investice Jan Lukeš 29.06.2015 | 18:38 0 Komentářů

Celou Evropou zmítá neklid. Tíhu teroristických útoků minulý týden vystřídal strašák v podobě řecké krize. Eurozóna se rozhodla neprodloužit záchranný program Řecku. Teoreticky tak bude Řecko od 1. července 2015 bez přísunu peněz z Evropské centrální banky (ECB). Nadále však (zatím) zůstává v eurozóně.

Víkendové usnesení ministrů financí zemích platících eurem prudce zvýšilo riziko odchodu Řecka z eurozóny, neboli „Grexit“.

Dopad krize na ČR nebude velký

Důsledky tohoto kroku pro země eurozóny nebudou zdaleka tak zlé jako pro Řecko. Je jasné, že jedna země nemůže za žádných okolností vydírat Evropskou komisi a země EU,“ myslí si o možném odchodu Řecka rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling.

S tím souhlasí i člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal, který také očekává jen minimální dopad případného bankrotu Řecka na českou ekonomiku. Podle Lízala ukázaly zátěžové testy, že český finanční sektor je odolný. České finanční instituce schopny ustát značně nepříznivější vývoj, než jaký si lze rozumně představit jako dopad vývoje v Řecku.

Záchrana je v řeckých rukách

Pro Řeky by mohlo být jedinou záchranou chystané referendum, které se bude konat 5. července. Evropská centrální banka navrhla úsporná opatření, která musí Řekové dodržovat. V tom případě by dostali opět podporu eurozóny a mohli by pokračovat v čerpání úvěru.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Řeky k soudnosti. „Nyní je na Řecích, aby promluvili a utvářeli svůj vlastní osud,“ řekl Juncker ve výzvě k obyvatelům Řecka, aby v nadcházejícím referendu nedali na doporučení vlády a přijali podmínky záchranného programu. Bez nich zemi hrozí, že bude nucena vzdát se eura a vrátit se k drachmě. „Chtěl bych požádat řecký lid, aby hlasoval pro ano. Mám Řeky velmi rád a rád bych jim vzkázal: Neměli byste spáchat sebevraždu kvůli tomu, že se bojíte smrti. Řekněte ano,“ uvedl.

Řecký premiér Alexis Tsipras je ale jiného názoru: „Den pravdy pro věřitele se blíží. Blíží se čas, kdy uvidí, že se Řecko nevzdá. Uvidí, že Řecko ještě nekončí,“ prohlásil šéf řecké vlády a zopakoval svoji výzvu Řekům, aby v referendu požadovaná úsporná opatření odmítli: „Jsem si jist, že řecký lid obstojí v tomto historickém okamžiku a ultimátu řekne jasné NE.“

Řecké bankomaty peníze nevydávaly

Víkend znamenal pro mnohé Řeky strávení ve frontě před bankomaty a vybrání poslední hotovosti, kterou si mohli vybrat. Vláda totiž rozhodla, že banky po celé zemi budou tento týden uzavřené. Otevřít by se měly den po referendu, tedy 6. července. V pondělí nefungovala ani aténská akciová burza a i ta bude uzavřena celý týden. Bez bank na ní není možné uskutečnit zúčtování transakcí.

Cestujete do Řecka? Na bankomaty nespoléhejte

Další nemilou zprávou bylo i stanovení výběru denního limitu z bankomatu na 60 eur. Dle vyjádření vlády se toto nařízení nevztahuje na zahraniční platební karty. To ale není podle informací tamních zahraničních turistů tak úplně pravda. Cestovní kanceláře i vlády jednotlivých zemí, tak doporučují při cestě do Řecká nespoléhat pouze na platební karty, ale vzít si s sebou i dostatek eur v hotovosti.

Akciové trhy kvůli Řecku úpí

Reakce na vyvrcholení řecké krize na sebe nedala dlouho čekat ani na akciových trzích. Od začátku pondělního obchodování prudce klesaly akciové trhy v Evropě i v Asii. Všechny dostupné indexy se propadly o jedno až čtyři procenta. Přitom ještě na počátku června obě hlavní čínské burzy v Šanghaji a Šen-čenu suverénně vévodily globálním výkonnostním akciovým žebříčkům. Za poslední dva týdny tak přišli investoři v Číně téměř o pětinu svých investic. Propad burzy vyvrcholil koncem minulého týdne, kdy investoři na čínských burzách přišli v přepočtu o 29 bilionů korun.

Kurz eura od počátku asijského devizového obchodování prudce oslaboval. Naopak posilovaly měny považované za bezpečné investice, jako je švýcarský frank a japonský jen. Třetí měnou, která vůči euru posilovala byl americký dolar. Evropská měna se stabilizovala na zhruba 1,1090 USD se ztrátou 0,8 procenta.

Co se však stane, když Řekové řeknou v referendu své paličaté NE, ukáže až čas. Vše pak bude v jiných rukách, než v těch řeckých.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.