Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Obchodníci s cennými papíry vs. „ochránci investorů“. Kdo bude vítěz?

Investice Daniel Kuchta 28.03.2012 | 12:41 1 Komentář

Boj společnosti KLV Consulting, samozvaným „zachráncem“ investorů, s brokerskými společnostmi se rozběhl na plné obrátky. KLVC přiostřuje svou kampaň proti nepoctivým obchodníkům (což jsou podle ní všichni) a obchodníkům dochází trpělivost. A co na to ČNB?

Česká asociace obchodníků s cennými papíry se přednedávnem rozhodla oficiálně varovat své klienty před praktikami společnosti KLV Consulting. Ve své tiskové zprávě tvrdí, že KLV vyvíjí na klienty nátlak a nutí je podávat nesmyslné stížnosti, čímž se vlastně dopouští churningu (protože si nechá za své služby samozřejmě zaplatit), proti němuž chce sama bojovat. KLV v čele s panem Pavlem Kočalkou samozřejmě nenechala nic na náhodě a vyrukovala se zprávou, v níž dokonce uvádí několik příkladů klientů, kteří byli společnostmi z ČAOCP okrádány.

Za poslední roky se podařilo odvětví obchodů s cennými papíry poměrně úspěšně očistit, přičemž na trhu zůstalo několik subjektů, které lze považovat za seriózní obchodníky. Také ČNB vyslala dvacetimilionovou pokutou Capital Parnters signál, že nebude podvodníky tolerovat (i když výše pokuty je vzhledem k napáchaným škodám poměrně malá a trvalo jí to poměrně dlouho) a obchodníky drží podle jejich vlastních slov hodně zkrátka. Případ KLV versus brokeři ale opět rozvířilo poměrně klidné hladiny trhu s investičními nástroji (zejména s akciemi) a ukazuje stinnou stránku v oboru investování na akciových trzích.

V každém případě, KLV Consulting tne do živého a obchodníci jí to nejsou ochotni tolerovat. A i když není jednoduché nadržovat jedné, či druhé straně, zdá se, že brokeři mají pravdu (i když, přiznejme si, asi u každého by se našel nějaký kostlivec ve skříni).

Důvodů je několik. Tím hlavním je morální kredit společnosti KLV Consulting, resp. jednoho z jejích jednatelů. Není žádným tajemstvím, že Pavel Kočalka pracoval ve firmě Capital úpartners, která byla společně se svými zprostředkovateli doslova ukázkovým příkladem stroje na okrádání klientů prostřednictvím tzv. churningu. Pan Kočalka se samozřejmě netají tím, že má zkušenosti také ze zahraničí, už ale jaksi zapomíná doplnit, že na americkém investičním trhu je prakticky nežádanou osobou. Na webu společnosti FINRA, (Financial Industry Regulatory Authority, která působí jako regulátor na trhu s cennými papíry) je veden jako podvodník usvědčen z několika prohřešků. A tento člověk dnes chce bojovat proti tomu, co sám v minulosti dělal.

Dalším důvodem je také způsob jednání společnosti s brokery a vybírání peněz od klientů za své „odborné služby“. KLV Consulting sama oslovuje klienty a podle zkušeností obchodníků vždy se stejným výsledkem – obchodník udělal chybu. Obchodníci, případně ČNB musí řešit zbytečné a neodůvodněné stížnosti a klienti navíc přijdou o peníze, protože KLV si za služby nechá zaplatit. A ne málo. První platba ve výši 10 000 korun za to, že zjistí pochybení obchodníka, se pak může rozrůst o další případné platby za právní služby.

ČNB by jim takovou stížnost posoudila bezplatně, což potvrzuje také vyjádření Jiřího Šťastného ze společnosti Colosseum: „V České republice existuje velmi striktní ochrana klientů, která je zajištěna právním řádem. Pokud je klient nespokojený, v první instanci podává reklamaci přímo k obchodníkovi s cennými papíry. Ten ji v souladu s reklamačním řádem posoudí a vyhodnotí. Jestliže i přesto není klient spokojen, pak má nárok podat stížnost na Českou národní banku, případně řešit problém soudně. Tuto cestu považujeme za správnou a v souladu s příslušnými právními předpisy.“

Serióznost KLV Consulting zpochybňují také tvrzení o tom, že spolupracuje s regulátorem a podílí se na vytváření legislativy. Tomáš Zimmerman z ČNB však tvrdí něco jiného:  „Rozhodně a důrazně odmítáme, že by mezi ČNB a společností KLV Consulting (KLVC) byla nějaká spolupráce. Na základě veřejně dostupných informací o KLVC lze usuzovat, že její hlavní činnost spočívá v poskytování poradenství zákazníkům, kteří se cítí být poškozeni jednáním obchodníků s cennými papíry. Výše uvedená tvrzení KLVC o konzultaci s ČNB se tedy pravděpodobně týkají vyjádření ČNB k podnětům podaným ze strany klientů KLVC.“ A jelikož KLVC nepatří pod dohled ČNB, protože podniká podle živnostenského zákona, nemůžeme od ČNB očekávat jakékoli koky proti společnosti.

I počty klientů a jejich majetku, který prý pomáhají pánové z KLV Consulting vymáhat od obchodníků, jsou podle všeho nesmysl. Desítky, nebo stovky klientů se rázem mění na méně než třicet žádostí a pouze dvě skončily u soudu. Samotní obchodníci tvrdí, že odbornost KLV Consulting je podle způsobu její práce, jednání a výstupů velmi pochybná a přestávají se společností komunikovat. S klienty v konkrétních případech jednají sami a v některých případech dokonce na společnost podávají trestní oznámení. „Pokud se týká postupu ze strany naší společnosti, společnost Colosseum vždy stížnosti společnosti KLV posoudila, ale zatím všechny vyhodnotila jako neoprávněné, tedy že nedošlo ze strany naší společnosti k porušení žádných pravidel. Navíc zaslaná sdělení společnosti KLV ukazují, že jejich autoři nedisponují dostatečnou odbornou znalostí dané problematiky k tomu, aby situaci správně posoudili. Z uvedeného důvodu vždy společnosti KLV doporučujeme, aby se klienti za účelem náležité ochrany svých práv obrátili v dané věci na Českou národní banku jako příslušný orgán dohledu nad činností naší společnosti, případně na příslušný soud, které jsou kompetentní pro řešení těchto záležitostí,“ říká Jiří Šťastný ze společnosti Colosseum.

Vítězové a poražení

Je otázkou, kdo z této „bitvy“ nakonec vyjde jako vítěz a kdo jako poražený. Málo zkušený a naivní investor bude určitě poraženým. Stále je totiž lehkou kořistí jak pro nepoctivé obchodníky (nebo nepoctivé naháněče ve formě investičních zprostředkovatelů), tak pro KLV Consulting. Ti první mu lehce namluví, že jejich rady jsou ty jediné správné a nechají si za to velmi slušně zaplatit. Ti druzí mu pak namluví, že obchodníci jej chtějí okrást a za „kvalifikované“ rady a doporučení ke stížnosti (nejlépe mimosoudně) si také nechají zaplatit nemalé peníze.

Za vítěze můžeme považovat opět pouze společnosti, které vydělávají právě na zmiňované nezkušenosti a naivitě některých investorů, kteří jim lehce sedají na lep. Bylo by hezké, kdyby podobné aktivity, se kterými přišla společnost KLV Consulting, vyčistily trhy od těchto pochybných subjektů. Bohužel samotný způsob i morální kredit již zmiňovaného pana Kočalky, resp. jeho bývalého zaměstnavatele, napovídá, že takový scénář v tomto případě očekávat nemůžeme.

Možná by pomohlo, kdyby byli potenciální klienti obchodníků s cennými papíry ochotni se v dané oblasti vzdělávat, resp. si zajistit alespoň základní informace a znalosti z fungování kapitálových trhů. To bychom ale od těchto lidí chtěli trochu moc. Jim stačí, když je osloví slušně vypadající pán, který pomocí několika cizích výrazů navodí pocit odbornosti, společně s tvrzením o bezpečném a vysokém výnosu a v té chvíli je potřeba jakéhokoli vzdělání úplně zbytečná. Nevědomost a zbavování se vlastní odpovědnosti je smrtelná kombinace.

Martin Kozumplík, prezident ČAOCP, to vystihl poměrně přesně: „Fungování kapitálového trhu je založeno na předpokladu, že investor si nese za svá rozhodnutí odpovědnost sám. Pokud vyvoláme dojem, že investor může chtít ztrátu za svá rozhodnutí uplatnit na brokerovi, mohlo by to mít pro český kapitálový trh likvidační důsledek.“

V pohodě mohou zůstat ti, kteří nejsou líní ani hloupí na to, aby byli schopni obhospodařovat své investice sami. Konkurence na trhu je dnes poměrně široká, a to jak v ČR tak zejména v zahraničí, takže výběr ztěžuje pouze poměrně jejich vysoký počet a potřeba porovnávat velké množství informací. Kdo ale chce vydělávat bez toho, aby někomu zadarmo plnil kapsy, ten si čas najde. Ostatní mohou platit.

Jeden komentář: “Obchodníci s cennými papíry vs. „ochránci investorů“. Kdo bude vítěz?”

  1. intrix napsal:

    Jsem znechucený praktikami tuzemských obchodníků s cennými papíry a nesvěřil bych jim ani korunu. Své finance jsem svěřil zahraničnímu money managerovi a spolupráci si nemohu vynachválit. S Těmi, kdo mají zájem o investice s ročním výnosem 30+ %, se rád podělím o své vlastní zkušenosti. pesek1299@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.