CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

12. 10. 2022

0 komentářů

Nobelova cena ocenila výzkum role bank v krizích

 

Nobelovu cenu za ekonomii si pro letošek vysloužila trojice ekonomů, kteří se zabývají rolí bank a ekonomickými krizemi. Mezi nimi je i někdejší šéf amerického FEDu a známý centrální bankéř. „Poznatky laureátů zlepšily naši schopnost vyhnout se vážným krizím i nákladným záchranným opatřením,“ zdůraznil předseda výboru pro udělení Ceny za ekonomické vědy Tore Ellingsen.

Loading



 

Držiteli letošní  Nobelovy ceny za ekonomii  za tento rok jsou Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig „za výzkum bank a finančních krizí“. Bernanke byl od roku 2006 až do roku 2014 šéfem amerického FEDu a dnes působí v Brookings Institution ve Washingtonu. Diamond působí na chicagské univerzitě a Dybvik na Washington University v St. Louis.

„Letošní laureáti v oboru ekonomických věd Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig významně zlepšili naše chápání úlohy bank v ekonomice, zejména během finančních krizí. Důležitým zjištěním jejich výzkumu je, proč je životně důležité předcházet kolapsům bank,uvedla Královská švédská akademie věd.

Sebenaplňující proroctví

Podle akademie ekonomové položili už v 80. letech základy teorií, jak učinit banky méně zranitelnějšími. Jejich výzkum měl navíc velký praktický dopad.

Aby ekonomika fungovala, musí úspory směřovat do investic. Dochází zde však ke konfliktu: střadatelé chtějí mít okamžitý přístup ke svým penězům v případě neočekávaných výdajů, zatímco podniky a majitelé domů potřebují vědět, že nebudou nuceni předčasně splácet své úvěry. Diamond a Dybvig ve své teorii ukazují, jak banky nabízejí optimální řešení tohoto problému. Tím, že banky fungují jako zprostředkovatelé, kteří přijímají vklady od mnoha střadatelů, mohou vkladatelům umožnit přístup k jejich penězům, kdykoli si to přejí, a zároveň nabízet dlouhodobé úvěry dlužníkům,“ uvádí akademie.

Výzkum Diamonda a Dybviga ukázal, že tato funkce dělá banky zranitelnými vůči fámám o jejich možném krachu. „Pokud do banky současně přiběhne velké množství střadatelů, aby vybrali své peníze, může se fáma stát sebenaplňujícím se proroctvím – nastane run na banku a banka se zhroutí. Této nebezpečné dynamice lze zabránit tím, že vláda poskytne pojištění vkladů a bude vůči bankám vystupovat jako věřitel poslední instance,“ shrnuje akademie.

„Finanční krize, tak jak o nich uvažujeme s Philem Dybvigem, se zhoršují, když lidé začnou ztrácet důvěru ve stabilitu systému. A to vše souvisí v podstatě s tím, jak ziskový je podle nich bankovní sektor, kromě toho, že je stabilní,“ uvedl podle CNBC.com Diamond po udělení ocenění. Proto je důležité, aby bankovní systém byl zdravý. Debata se stočila k současnosti. Podle ekonoma je dnešní finanční svět na krizi připravený lépe, než tomu bylo v roce 2008. „Samotný bankovní sektor je ve velmi solidní kondici, má dobré čisté jmění a dobré řízení rizik,“ řekl. „Problémem je, že tato zranitelnost spojená se strachem z runů, dislokací a krizí se může projevit kdekoli, nejen v komerčních bankách,“ dodal však.

REKLAMA

Poučení z Velké hospodářské krize

Ben Bernanke se věnoval analýze velké hospodářské krize z třicátých let minulého století. „Mimo jiné ukázal, jak rozhodujícím faktorem, který přispěl k tomu, že krize byla tak hluboká a dlouhá, bylo hromadné vybírání peněz z bank. Když se banky zhroutily, ztratily se cenné informace o dlužnících, které nebylo možné rychle obnovit. Schopnost společnosti nasměrovat úspory do produktivních investic se tak výrazně snížila,“ stojí ve zdůvodnění.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *