CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Jan Traxler

13. 02. 2008

23 komentářů

Next 11 – země budoucnosti: Vietnam

 


 

Vietnam, oficiálním názvem Vietnamská socialistická republika, je dodnes silně poznamenán válkou. Válkou, která začala pravděpodobně naprosto zinscenovaným incidentem a o které dnes někteří bývalí američtí předáci přiznávají, že jejím cílem nebylo vyhrát, ale aby trvala co nejdéle. Peníze byly jako vždy až na prvním místě. Že při tom zemřelo několik set tisíc lidí? Koho to zajímá…

Vše ostatní o Vietnamu by se s trochou nadsázky dalo shrnout do dvou slov – „druhá Čína“. Jedinou povolenou politickou stranou je Komunistická strana Vietnamu. Již dvacet let zde probíhá reformní proces označovaný jako Doi Moi. Vietnam usiluje o jakousi tržní ekonomiku se sociálními rysy.

Velkým problémem je chudoba venkovského obyvatelstva (podle odhadů Světové banky žije více než 20 % obyvatel pod hranicí chudoby). Vietnam se prozatím řadí mezi rozvojové země s HDP ve výši 725 USD na hlavu (za rok 2006). Cílem však je, poskočit do roku 2010 mezi tzv. middle-income countries (HDP 1 000 USD na hlavu).

Jiným závažným nedostatkem, jak už jsme zvyklí z předchozích zemí, je infrastruktura. Velká část venkovských domácností, zejména v horských oblastech, není elektrifikována. Většina pozemních komunikací nemá zpevněný povrch, navíc zhruba třetina z nich bývá v období dešťů nesjízdná. Jediná dálnice při pobřeží je na tom kapacitně asi podobně jako česká D1. Všech sedm železničních tahů je pouze jednokolejných. Když si uvědomíme, že jde o zemi s cca 83 mil. obyvatel (a ročním přírůstkem 1,35 %)…

Třetím problémem je stále se zhoršující situace ve větších městech jako je Hanoi nebo Ho-Či-Minovo město. Jednak jde o dopravní kolaps a dále o stav ovzduší a vůbec životního prostředí jako takového. V plánu je proto vybudovat v obou městech systém nadzemní a podzemní kolejové dráhy.

Čtvrtým nedostatkem je plýtvání zdrojů, jejich neefektivní využívání, neefektivní výroba a zejména neefektivní zemědělství. Se snižováním cel v rámci uskupení ASEAN jsou na vietnamské výrobce kladeny daleko vyšší nároky. Chtějí-li si udržet konkurenceschopnost, musí zapracovat na efektivitě. K tomu potřebují inovovat výrobní i zemědělské stroje. S rostoucí efektivitou se však objevuje další problém, především ve venkovských oblastech, a tím je nezaměstnanost.

Přes všechny výše uvedené problémy se vietnamské ekonomice daří velmi dobře. V prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostl HDP oproti předcházejícímu roku o 7,7 % a Vietnam tak potvrdil dlouhodobý růstový trend ve výši 7 – 8 % ročně, což je i cíl do příští pětiletky. Inflace ve výši 7,2 % je úměrná tempu růstu HDP.

Export vzrostl za první kvartál meziročně o úctyhodných 22 % (import však dokonce o 32,8 %). Mezi hlavní zemědělské exportní komodity patří rýže (ve světovém srovnání druhá příčka za Thajskem), káva, surový kaučuk a mořské produkty. Dále pak ropa, uhlí, dřevěné produkty, elektronika a samozřejmě to, čím jsou u nás Vietnamci proslavení – oděvy a obuv. Dováží se zejména stroje a různé komponenty, které jsou v místních fabrikách montovány (např. autodíly).

Tak jako u všech ostatních zemí v tomto regionu, také budoucnost vietnamské ekonomiky je do velké míry závislá na zahraničním kapitálu. Zároveň, podobně jako tomu bylo u předchozích rozebíraných zemí, i zde je největší překážkou korupce ve spojení s nadměrnou regulací a nepřehlednou legislativou. Vietnamu však velmi pomohl nedávný vstup do Světové obchodní organizace (11. 1. 2007). V průběhu uplynulých dvou let navíc přijal některé nové zákony, které dávají zahraničním investorům srovnatelné podmínky s domácími (např. byl zrušen limit podílu zahraničního kapitálu).

Podívejme se nyní na akciový trh. Za uplynulý rok zdojnásobil Ho-Chi-Minův index svou hodnotu. Na grafu pak můžeme zřetelně vidět euforii okolo přijetí Vietnamu do WTO i následné vystřízlivění prohloubené spekulacemi o omezení vstupu zahraničních investorů na burzu a dále srpnovou korekcí. Nyní se vietnamská burza, tak jako většina trhů, opět pozvolna nadechuje k pokračujícímu růstu. Zda bude tento nádech stačit, a nebo bude potřeba ještě jednou pořádně vydechnout, to ukáží následující měsíce.

Vietnamská vláda se nechala slyšet, že má v plánu v průběhu následujících třech let v rámci probíhající privatizace uvést na burzu až tisíc nových společností. Aktuálně se na Ho-Chi-Minově burze obchoduje 201 akcií (zdroj: Sacombank Securities Company). Z těchto informací lze usuzovat, že zajímavé zisky by mohlo jít realizovat u nově privatizovaných společností.

Na druhou stranu zvýšený počet akcií na burze může způsobit pokles cen u nyní obchodovatelných akcií. Důvod je prostý. Ačkoliv na burzu bude zajisté proudit nový kapitál od domácích i zahraničních investorů, je také dost pravděpodobné, že někteří investoři budou své stávající pozice prodávat a kupovat nové akcie v rámci IPO.

Jelikož lze očekávat velmi různorodý vývoj u jednotlivých akcií a také kvůli těžko dostupným informacím pro běžné české investory, dal bych v případě investice do vietnamských akcií přednost aktivně spravovanému podílovému fondu. Bohužel, žádný takový není na skladě. Našli bychom ve světě několik fondů (např. od správců jako Fullerton, Lotus či Nikko), těžko se ale k takovému fondu (mimochodem všechny uvedené příklady jsou fondy registrované na Kajmanských ostrovech) dostane běžný český investor.

Jako alternativa se nabízí investiční certifikáty od emitentů Landesbank Berlin (dokonce i jeden certifikát na index vietnamských nemovitostních akcií), DWS GO, ABN AMRO, nebo Deutsche Bank. Osobně bych si asi raději počkal, až se na trhu objeví podílový fond od nějakého renomovaného správce. Otázkou pouze je, jestli bych se dočkal. Jde o velmi perspektivní trh, na kterém by se strategie aktivního výběru akcií mohla výrazně prosadit oproti pasivní indexové pozici. Navíc se na vietnamské burze za poslední rok obrovským způsobem zvýšila likvidita. Takže by se nějaký podílový fond snad mohl uchytit.

Na závěr již tradiční upozornění. Investice v tomto regionu je nutno brát jako vysoce rizikové a měly by tvořit pouze okrajovou část portfolia. Konzervativní investoři ať na Vietnam raději úplně zapomenou. Kromě tržního rizika musí investor chápat i jiná možná rizika, zejména politicko-právní (právo na soukromé vlastnictví apod.).

Vstoupit do diskuze 23 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Export do Vietnamu jako nová příležitost

Vietnam je díky dohodě EU novou příležitostí pro český export

Už na jaře média informovala, že Vietnam ratifikoval smlouvu EVFTA o volném obchodu s Evropskou unií (EU). Dohoda nabyla platnosti 1. srpna 2020 a postupně odstraní až 99 procent všech vzájemných cel. Čeští podnikatelé tak mají po nedávné liberalizaci obchodu s Japonskem či Singapurem snazší přístup na […]

Text: Daniel Mareš

19. 08. 2020

Zlato není dobré, peníze jsou lepší

Poté, co Indie již několikrát zvýšila dovozní daň na zlato, aby omezila zvyšující se nákupy tohoto drahého kovu ze strany obyvatel, přišla s podobným krokem také centrální banka ve Vietnamu. Nelíbí se jí, že domácnosti v zemi drží podle odhadů až 400 tun zlata a chce jeho držbu omezit.

Text: Daniel Kuchta

16. 07. 2013

Kdo nahradí BRIC?

Kdo v poslední dekádě „vsadil“ na rozvíjející se země, „neprohrál“. Tato skupina zemí, zvláště pak ty sdružené pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), má za sebou rychlý hospodářský růst. Kdo je ale nyní nahradí?

Text: Šimon Finemon

03. 05. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Dobrý večer pane Traxlere,
  děkuji Vám za skvělý článek, který je určitě tím pravým pro tento server, který se jmenuje investujeme.cz. Bohužel, jak je vidno, je bez jakékoliv odezvy, což je velká škoda.
  Obecně mám obavy investovat do jednotlivých zemích indexu Next 11 apod., což je dáno i neznalostí tamních poměrů. Takže děkuji za informace, které mi pomáhají rozšiřovat obzory.
  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Mario

  30 listopadu, -0001

  Připojuju se k pochvale. Je vidět, že zdejší osazenstvo zajímá více handrkování nad nepodstatnými věcmi, předhánění v životkách a na rozšiřování obzorů jaksi nemají čas nebo zájem. To jen potvrzuje omílanou pravdu, že „zprostředkovatelé a poradci“ jsou dealeři za provize a je jim jedno čeho. Znalosti nulové, ale 100 argumentů proč je jejich pojištění lepší než konkurence. Ale to je mrhání slov a vět.
  Jednoznačný důkaz o kvalitě a přínosu hovoří právě absence příspěvků. Nikdo si netroufne s vámi diskutovat. Berte to z této stránky:-)

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 listopadu, -0001

  Bohuzel. Mrzi me, ze se tu vice vedou ony zabomysi valky a o odbornych tematech se bavi par lidicek. Ale asi na tom neni nic divneho. Bulvar cte take vice lidi nez odborny tisk, v televizi take vice lidi sleduje reality show nez dokumenty…
  … nastesti tu jsou i lide jako Vy, nebo Mirek Pitak (a je tu takovych i vic). 😉
  Hezky den

  Odpovědět

 • Mario

  30 listopadu, -0001

  Do debat se moc nezapojuju, přijde mi to zbytečné. Nač se dohadovat?:-))
  Debata se má vést v argumentační rovině, které musí být osazenstvo hodno.
  Většinou přelítnu články a zjistím, že (slovy sociologa z Vrať se do hrobu) existuje větší polovina článků, která má přidanou hodnotu konvergující víceméně k nule

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 listopadu, -0001

  Velmi kulantne receno. ;-))

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 listopadu, -0001

  Dekuji za pochvalu, cloveka potesi, kdyz vidi, ze to nedela uplne zbytecne. A od cloveka jako Vy to potesi dvojnasob. 😉
  Asi nejde jednoznacne rict, zda je lepsi investovat do celeho „regionu“ Next 11, nebo do vybranych jednotlivych zemi. Ale myslim, ze hodne zalezi na kapitalu (velikosti portfolia). Osobne obecne postupuji zpravidla tak, ze u mensich portfolii volim sire pojate instrumenty a u vetsich se snazim vyhmatnout slehacku v podobe uzce zamerenych instrumentu a dosahnout outperformanci. A delam to tak v pripade rozvinutych trhu i emerging markets.
  Jaky postoj zaujimaji kolegove? Moc ziva diskuze tu neni, tak ted mate prilezitost vyjadrit svuj nazor. Myslite si, ze je lepsi do portfolia zahrnout certifikat na vsechny zeme Next 11 v jednom basketu, nebo zvolit jen nektere vybrane?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Osobně investuji do certifikátu Next 11, je to z mého pohledu méně rizikové než vybírat jednotlivé země. Co se ale týká velkých zemí Emerging markets (Rusko, Indie, Čína), tak naopak preferuji investice do jednotivých zemí než do nějakého basketu, např. BRIC.
  Je to dáno samozřejmě i tím, že o těchto zemích mám více informací, jsou to větší ekonomiky a mohu detailněji sledovat vývoj akciového trhu. Např. na čínské akcie existuje velké množství indexů, včetně sektorových.
  Kdybych disponoval opravdu velkým kapitálem, asi bych se odvážil investovat do jednotlivých zemí Next 11.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Navíc investice do zemí emerging markets neprovádím jednorázově, ale postupně pravidelnými měsíčními nákupy.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 listopadu, -0001

  Jsem si toho vedom, v pripade pravidelnych investic jsou moznosti trochu horsi, vzhledem k vysi minimalni investice a poplatkum.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Používám investiční plán od brokerjet a od 150 EUR/měsíc to začíná být poplatkově na úrovni investicím do fondů, které mají nižší poplatky. Sice nabídka investičního plánu brokerjet není rozsáhlá, ale zatím jsem si vystačil (indexový certifikát RDX, quanto certifikát na Gold a nyní indexový certifikát Next 11). Uvidíme do budoucna, momentálně jsem si nic dalšího nevybral. Zajímám se totiž pouze o agresivnější investice. Standardně se nákupy provádějí měsíčně, ale lze při úpravě nastavení (pro další měsíc nastavím 0 EUR pro objem investice) provádět nákupy v delších intervalech, např. kvartálně.
  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  30 listopadu, -0001

  To by tak nejak sedelo. Jde vsak o to, ze tech 150 eur je tak na nakup jednoho certifikatu. Pak je de facto nerealne vybrat si rekneme tri konkretni trhy z Next 11, mate pouze moznost vzit cely basket.
  Tim ale nechci shazovat pravidelne investice, aby me nekdo spatne nepochopil. Pouze rikam, ze pravidelne investovani do certifikatu cloveka hodne limituje. To ve fondech se da lepe diverzifikovat. Ale zase treba nemame zatim fond na Next 11. Takze vsechno ma sva pro a proti.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Ano, vše se samozřejmě odvíjí od množství finančních prostředků, které jsou k dispozici ať už jednorázově nebo např. pravidelně.Těch 150 EUR platilo pro investování do jednoho certifikátu.

  Odpovědět

 • mr.burns

  30 listopadu, -0001

  Dobry den, pridavam se k panu Pitakovi….konecne neco, co se da cist…

  Odpovědět

 • zinfo

  30 listopadu, -0001

  Co se podívat na země celého regionu. Tedy i na Kambodžu, Laos, Barmu, Vietnam, Thajsko, Indonésie a brát je jako celek, který má možnost společného rozvoje. Pak by se již snad našly instrumenty k investici. A třeba to dnes může znít jako pohádka, není vyloučeno pozdější pevnější provázání těchto zemí.

  Odpovědět

 • Petr Kadaník

  30 listopadu, -0001

  Uvazoval jsem o investici do Thajskeho indexu. Krz certifikat. A jak uz to tak byva (a to se mi na investovani libi), zacal jsem se vice zajimat i o Thajsko. Bohuzel se tomu ceska media temer nevenuji. O celem regionu tak 5-10 clanecku do roka, pokud zrovna nenastane zivelna katastrofa. Ale nejspis si za to muzeme sami – nepoptavame to.
  Informace jsou ale pro co nejvice fundovane rozhodnuti nutne. Kde je ale brat? Vite o nejakych serverech, ktere z investicniho hlediska mapuji ruzne regiony? V anglictine?
  Ze budou v Thajsku v prosinci volby vim, a to mi prijde malo. Z ceho cerpaty vy?

  Odpovědět

 • zinfo

  8 října, 2007

  Přiznám se, že informací z tisku nemám mnoho. Tak jako o EM obecně. Co byla ale zkušenost k nezaplacení, je zkušenost z místa samotného. Země velmi mile překvapila. Je to země velmi pracovitých, snaživých a skromných lidí. Navíc jsou velmi otevření k cizincům a agresivita je jim cizí. Celková cenová hladina je tam asi na polovině co tady. Zemi doporučuji jako turistickou destinaci, kde se turista nemusí bát o život i o peníze. A přeneseně obdobné podmínky jsou výhodou při investicích.

  Odpovědět

 • Petr Kadaník

  9 října, 2007

  Mluvite o Thajsku, prepokladam…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  5 října, 2007

  Zdravim, nejsem si jisty, ale tusim, ze jsem to zminoval u Filipin. Existuji fondy zamerene na akcie zemi ASEAN, v ramci kterych se postupne zacina uplatnovat dohoda o volnem obchodu. Cili neco, o cem pisete.

  Odpovědět

 • ales

  30 listopadu, -0001

  lepsí je investovat do N11 přes certifikáty. Mrknete na http://icertifikaty.eu/novinky/the-next-eleven.html

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  30 listopadu, -0001

  Daimler Benz Mercedes Werke AG kupuje letos vlastní akcie za 3,5 miliard euro a 2008 od ledna do srpna kupuje dalsí svoje akcie za 4 miliardy euro.
  Ty odkoupené akcie pak budou zlikvidovány.
  A tim pádem ty zbylé akcie , bez problému desítky procent udelaji ,
  jednak pro lepsí fundament , jednak pro ten velký nákup a zájem.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 listopadu, -0001

  Máte na mysli tento titul? http://aktien.onvista.de/snapshot.html?ID_OSI=82840
  Předem děkuji.
  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Mario

  6 října, 2007

  Pane Traxlere, troufnul byste si takto rozebrat i Turecko?
  Berte to jako další potenciální námět na článek co by mohlo býti v budoucnu zajímavé.
  A pokud byste chtěl ještě větší výzvu, zkuste téma uranu:-))
  Pokud byste se pro ten uran rozhodl, můžu poskytnout nějaké informace mailem z Bloombergu a dalších zdrojů:-)
  Hodně štěstí

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  6 října, 2007

  Mario, Vy me skadlite… ;-)) Turecko mam v planu v ramci tohoto serialu o zemich N-11. Pak se mozna zamerim jeste na dalsi EM. To bude ale dost zalezet take na domluve s sefredaktorem. Uran je trochu jina kategorie, to nemam v planu. A pak, uprimne receno, pochybuji, ze bych dokazal zplodit zajimavejsi analyzu nez lide z Bloombergu. 😉

  Odpovědět