Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Nevíte, co pod stromeček? Kupte třeba komiks o ekonomii

Investice Jan Lukeš 18.12.2014 | 13:55 1 Komentář

Vánoční svátky jsou symbolem míru a pohody. Ne však pro každého z nás. Pro neustálý pracovní shon a vytížení jen málo z nás je schopno kupovat dárky dopředu. Jestli vám docházejí nápady, zkuste sáhnout po knize. Určitě vaše blízké potěšíte nějakou zajímavou knihou. A věřte, že takové tituly nemusí být jen nudným výčtem zákonů a analýz.

V posledním čtvrtletí vychází značné množství knih. Proto je rozumné si v knihách udělat malý přehled a zjistit, které by mohly mít úspěch o Vánocích. Přinášíme vám tipy na dárky, které zcela jistě potěší. Začneme od nenovějších knih, které jsou velmi kladně hodnoceny veřejností, a posléze se dostaneme ke knihám, které jsou klasické a neměly by chybět v žádné soukromé knihovničce.

MICHLiqa – Průvodce světovou ekonomikou

První český pop-ekonomický komiks autora Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank. Aleš Michl v této knize vysvětluje principy fungování ekonomie. V knize pochopíte, co se dělo a děje se světovou i českou ekonomikou. Zároveň se dozvíte, co čekat dál a jak to všechno přežít. Všechny údaje, složité ekonomické zákonitosti a jevy podává autor prostřednictvím svého alteregaMICHLiqa vtipně a srozumitelně i pro toho, kdo si myslí, že je pro něho ekonomika uzavřená kniha.

Nenech se dojit aneb Jak vydělávat nejen na slevách

Dušan Šídlo uzavírá svou trilogii knihou o úsporách mimo finanční trh. Bez obalu a jmenovitě popisuje praktiky obchodních řetězců, dává rady při nákupu nemovitosti i při provozu automobilu. Čtenáře navíc směřuje na internetové servery, které pomáhají šetřit nemalé peníze.

Kniha ekonomie

Za zmínku stojí i tento titul. Jedná se spíše o encyklopedii nakladatelství DorlingKindersley. Toto nakladatelství převážně publikuje dětské naučné tituly a obrazové encyklopedie. Kniha ekonomie tak přibližuje i neekonomům význam a způsoby ovlivňující naše každodenní životy. Kniha je srozumitelně psaná, doplněná grafy, nákresy a diagramy.

Capital in theTwenty-FirstCentury

Velmi zajímavou knihou, která letos vyšla v anglickém jazyce je Capital od francouzského ekonoma Thomase Pickettyho. Kniha je dostupná i v našich knihkupectvích. Hlavní tezí knihy je myšlenka, že nerovnost není náhoda. Autor připomíná, že pokud kapitalismus není reformován, pak je ohrožená demokracie. Rozebírá nízkou rychlost hospodářského růstů a velkou rychlost růstu bohatství. Stejně tak podepírá tz. „dědický kapitalismus“, tj. kdy hospodářství dominuje zděděné bohatství (oligarchie). Tato kniha se stala i bestsellerem a umístila se na prvním místě žebříčku New York Times letos v březnu.

Loňský rok 2013 byl na ekonomické tituly mnohem bohatší. Tyto knihy ale tak rychle nestárnou. Pokud nemají vaši blízcí níže uvedené tituly již ve své knihovničce, pak by mohly být vhodným dárkem i pro letošní Vánoce.

Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku

Všechno je jinak! Autor Jiří Vokáč Čmolík seznamuje ve 21 kapitolách čtenáře s výsledky svého vlastního výzkumu mozku, ale také s výzkumy kolegů neurologů z celého světa ve více jak 50 převratných výzkumech. V knize najdete všechny aspekty našeho života a seznámíte se s tím, kdo ovládá váš život. S vaším mozkem! Název knihy Trhák odkazuje na trhací stránky v knize s praktickými návody a cvičeními pro váš mozek. Mozek a peníze, sex, vztahy, jak se mozek učí, mozek v byznysu, mozek a děti, spiritualita a mozek. Máte odvahu přečíst si tuto knihu? Transformuje váš život!

Úvahy a projevy – Mé začátky

Slavná kniha Tomáše Bati, která vyšla již v několikátém vydání. Pro pochopení Baťovy podnikatelské a životní filozofie je studium tohoto díla nevyhnutelné. Dalo by se říci, že by se kniha měla stát něčím jako povinnou četbou. Baťa vzpomíná na své podnikatelské začátky, naznačuje své vize, vyjadřuje se k dobové ekonomice a politice, nechybí ani myšlenky o leadershipu a motivaci zaměstnanců.

Konec prokrastinace

Znáte ten pocit, když se vám nechce začít dělat na nějakém úkolu? Stává se vám, že odkládáte i věci, které opravdu dělat chcete? Snažíte si sami sobě poručit, ale neposlechnete se?
Petr Ludwig v původní české publikaci opírající se o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblasti lidského rozhodování, motivace a produktivity přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: Jak z toho ven? Jak být produktivnější bez větší únavy? Jak začít využívat náš čas efektivněji? Jak prožít každý den naplno?

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě

Kniha amerického ekonoma NassimaTaleba. Možná znáte jeho nejslavnější dílo „Černá labuť“. Každý z nás se snaží v životě uspět, některým se však v tomto úsilí daří lépe než ostatním. Je to zásluhou výjimečné dávky talentu, mimořádné píle, či optimální strategie? Nebo snad lze úspěch přičítat především čemusi zcela nepředvídatelnému – náhodě a štěstí? Autor nezapře svou profesní zkušenost s finančními trhy, své inspirativní postřehy a úvahy však dokáže aplikovat i na životní realitu důvěrně známou každému z nás.

Na knihy se sice zákonná ochranná lhůta nevztahuje, nicméně valná většina knihkupectví je vůči zákazníkovi o Vánocích benevolentní. Pokud není kniha evidentně přečtená a poničená, tak nám jí obchodníci rádi vymění. Problémem může být nevhodný dárek, obzvláště pak kniha, která se pod stromečkem sejde několikrát. Reklamovat potom tento dárek, byť i nepoškozený, ale koupený v září je prakticky nemožné.

 

Jeden komentář: “Nevíte, co pod stromeček? Kupte třeba komiks o ekonomii”

  1. Irena napsal:

    Já jsem to měl letos jednoduché. S partnerkou jsme se domluvili a dali si k Vánocům projektor. Tento konkrétně http://www.pro­jektory-lampy.cz/projek­tory/epson/ep­son-eb-1771w/ Odpadlo mi tedy, alespoň vymýšlení dárků pro partnerku. A na příští rok plánujeme, že si dáme zájezd někam do teplých krajin. A to buď přímo přes Vánoce, nebo těsně po nich

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.