CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

24. 02. 2022

1 komentář

Nepodmíněný příjem budou testovat ve Walesu

 

Nepodmíněný základní příjem má za sebou již několik testovacích projektů. Co ukáže ten následující? Poměrně štědrý testovací systém začne v létě ve Walesu.

Loading 

Zatím nejnovější test základního nepodmíněného příjmu se chystá ve Walesu. Začít by měl v průběhu letošního léta. Tamější vládu vyjde na zhruba dvacet milionů liber. Zapojí se do něj čerství dospělí lidé opouštějící dětské domovy, kteří po dovršení osmnáctin dostanou pravidelně po dva roky každý měsíc 1600 liber (cca 46500 korun). Šanci zapojit se dostanou všichni, kdo v následujícím roce dovrší osmnáct let. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Účastníci projektu samozřejmě mohou k univerzální částce dostávat mzdu z vlastního zaměstnání. Také budou platit daně a nebudou mít nárok na klasické příspěvky. Základní příjem má pomoci zranitelné společenské skupině k lepšímu startu do pracovního života. Výsledky podrobí analýze odborníci, kteří se již dříve podíleli na hodnocení testování základního příjmu v Kalifornii nebo ve Finsku. Zaměří se přitom nejen na dlouhodobější finanční situaci zapojených mladých lidí, ale i na jejich psychickou a emocionální stránku. Výsledky následně srovnají s vrstevníky, kteří žádnou částku nepobírají.

Experiment i šance

Projekt vítá organizace UBI Lab Wales, která myšlenku univerzálního příjmu dlouhodobě podporuje. „Ačkoli tento návrh není pilotním projektem základního příjmu založeného na lokaci s širokým okruhem účastníků, představuje obrovský krok vpřed pro hnutí za základní univerzální příjem a je první ve Velké Británii. Půjde o značný základní příjem pro mladé lidi, kteří potřebují finanční podporu v nejistém a obtížném období svého života, a jsme přesvědčeni, že pokud bude tento pilotní projekt proveden správně, ukáže, že základní příjem může změnit životy osob opouštějících ústavní péči i občanů v celém Walesu,“ popsal podle deníku The Guardian Lowri Walters ze zmíněné organizace.

Na projektu nelze opomenout kromě výzkumného hlediska i ten sociální. „Příliš mnoho mladých lidí, kteří opouštějí ústavní péči, se stále potýká s významnými překážkami při úspěšném přechodu do dospělosti. Náš pilotní projekt základního příjmu je zajímavým projektem, který má zajistit finanční stabilitu pro generaci mladých lidí, kteří ji potřebují nejvíce. Bude jim také nabídnuta podpora, která má posílit jejich sebedůvěru při vyjednávání se světem mimo ústavní péči. Tato dodatečná podpora bude zahrnovat například školení o finanční pohodě a nasměrování na veškerou dostupnou podporu,“ řekla také ministryně pro sociální spravedlnost Jane Hutt.

REKLAMA

Výsledky z Finska

Některé poznatky o univerzálním příjmu jsou již k dispozici. Téměř před dvěma lety se uzavřel pilotní výzkum ve Finsku, kde se ho účastnila skupina nezaměstnaných. V jeho závěru šlo konstatovat, že jistota měsíční gáže pozitivně ovlivnila psychiku účastníků. „Nemusel jsem vyplňovat žádné formuláře ani navštěvovat žádné třídy, kde vás učí, jak vytvořit životopis a tyto věci. Mohl jsem se soustředit na svou práci psaní knih a příběhů,“ řekl tehdy podle severu DW.com Tuomas Muraja, který o své účasti v experimentu napsal knihu. Evidentně ale ne každý možnost využil tak jako on. Na pracovním trhu totiž výrazný rozdíl nevyplynul. Uvidíme tedy, jaká data přijdou z Walesu.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Fulda

  24 února, 2022

  Já bych spíš chtěl, aby nám tady Pavel s Richardem teď vyprávěli, jak moc bude Ukrajincům platný průběžný penzijní systém.
  Zejména těm, kteří nebudou chtít žít pod Putinovou loutkovou vládou a třeba v padesáti sedají do aut a míří do Polska.

  Ale oni určitě „vědí“, že nás nic takového v horizontu 30 let nemůže potkat. Ani nic jiného, co může PAYG negativně ovlivnit.

  Podle Richarda s Pavlem si teď určitě Ukrajinci říkají: „Jo, válka, okupace, emigrace, … to je vše na prd, ale ještě že jsme celý život sypali do PAYG místo abychom si nesmyslně kupovali americké akcie, zlato, bitcoin a umělecké předměty“.

  Odpovědět