CZK/€ 25.135 -0,04%

CZK/$ 22.590 -0,41%

CZK/£ 29.816 +0,17%

CZK/CHF 26.758 -0,12%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

18. 04. 2023

0 komentářů

Nemovitostní fondy reportovaly za rok 2022 rekordní výnosy

 

Většina nemovitostních fondů vykázala za uplynulý rok historicky nejvyšší zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory dosáhl 8,5 %. 80 % nemovitostních fondů mělo za rok 2022 historicky nejvyšší zhodnocení. Ani jeden nemovitostní fond neskončil v roce 2022 ve ztrátě. Tři nemovitostní fondy dokázaly dokonce překonat 15 % inflaci.

Loading



 

Většina akciových, dluhopisových a balancovaných fondů skončila v roce 2022 ve ztrátě kolem 10-20 %. Nemovitostní fondy naopak přinesly investorům rekordní výnosy. Podle specializovaného portálu Nemovitostní-fondy.cz dosáhlo v průměru za rok 2022 čisté zhodnocení nemovitostních fondů 8,5 %. To je historicky nejvyšší číslo.

Aktuálně funguje v ČR 31 nemovitostních fondů zaměřených primárně na pronájem nemovitostí. Nejvyšší zhodnocení zaznamenaly v minulém roce fondy Jet Industrial Lease (18,4 %), WOOD & Company podfond Retail (17,5 %) a fond REALIA Retail Parks (15,2 %). Tyto tři nemovitostní fondy dokonce dokázaly udržet krok s inflací, která se v roce 2022 vyšplhala na 15 %.

Retailové fondy versus FKI

Retailové nemovitostní fondy v uplynulém roce v průměru vydělaly 7,3 %. Fondy kvalifikovaných investorů dokonce 10,1 %.

REKLAMA

Dlouhodobě se průměrné výnosy u retailových fondů pohybují kolem 4-6 % ročně a u FKI fondů zpravidla kolem 7-9 % ročně.

Vyšší inflace nahrává nemovitostním fondům

I když aktuálně prakticky všechny fondy zaostávají za inflací, vyšší inflace jim svědčí a dlouhodobě většina nemovitostních fondů inflaci poráží.

Nemovitostní fondy mají zpravidla dlouhodobé nájemce s inflačními doložkami. S vyšší inflací jim tedy více rostou příjmy z pronájmu. A s rostoucími příjmy pak roste ve finále i ocenění nemovitostí.

Nemovitostní fondy s nejvyššími výnosy z nájmu (yield)

REKLAMA

Riziko představují vyšší úroky u úvěrů

Negativně se budou nyní do zhodnocení některých nemovitostních fondů projevovat vyšší úroky z úvěrů. Tady se budou nyní výsledky jednotlivých fondů dost rozcházet v závislosti na tom, jak vysoké mají úvěrové zatížení a na jak dlouho a za jakých podmínek mají úroky fixované.

Nemovitostní fondy s nejnižším úvěrovým zatížením (LTV) a jejich výnos za posledních 5 let

Fondy s nižším úvěrovým zatížením představují obecně bezpečnější investici a v současné situaci to platí dvojnásob. Ale z dlouhodobého hlediska naopak využívání cizího kapitálu (bankovních úvěrů) zvedá rentabilitu vlastního kapitálu, tedy zhodnocení pro investory.

Velké nemovitostní fondy navíc inkasují nájmy v eurech a mají také úvěry v eurech s výrazně nižšími úroky, takže se jim to pořád vyplatí a při rozumné míře LTV kolem 50 % je to pořád relativně bezpečné.

Nemovitostní fondy s nejvyšším výnosem za posledních 5 let a jejich úvěrové zatížení (LTV)

Co čekat od roku 2023

Pro rok 2023 predikuje většina nemovitostních fondů trochu menší výnosy než v uplynulém roce. Přesto by průměrné výnosy nemovitostních fondů měly být díky inflaci nadále velmi zajímavé.

Dlouhodobě se výnosy nemovitostních fondů pohybují kolem 5-8 % p. a. a s minimální volatilitou, proto jsou mezi investory obecně vnímány jako konzervativní investice se stabilními výnosy. Mnohé nemovitostní fondy, zejména fondy pro kvalifikované investory, mají ale horší likviditu a jsou vhodné pouze jako dlouhodobá investice.

Autor: Jan Traxler: privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Podhodnocené americké akcie: Potenciální příležitosti pro investory

V současném tržním prostředí představuje několik podhodnocených amerických akcií atraktivní příležitosti pro investory, kteří chtějí využít neefektivity trhu. Tyto akcie nabízejí potenciál k výrazným ziskům, protože se obchodují pod svou vnitřní hodnotou. Zde je bližší pohled na ty, které stojí za zmínku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Další rána pro důchodce, stát jim přestal přispívat na spoření. Co s tím?

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným spořením i nastřádanými prostředky naložit. Variant je hned několik. Peníze mohou začít důchodcům přilepšovat k penzi, ale lze je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *