CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

18. 04. 2023

0 komentářů

Nemovitostní fondy reportovaly za rok 2022 rekordní výnosy

 

Většina nemovitostních fondů vykázala za uplynulý rok historicky nejvyšší zhodnocení. Průměrný čistý výnos pro investory dosáhl 8,5 %. 80 % nemovitostních fondů mělo za rok 2022 historicky nejvyšší zhodnocení. Ani jeden nemovitostní fond neskončil v roce 2022 ve ztrátě. Tři nemovitostní fondy dokázaly dokonce překonat 15 % inflaci.

Loading 

Většina akciových, dluhopisových a balancovaných fondů skončila v roce 2022 ve ztrátě kolem 10-20 %. Nemovitostní fondy naopak přinesly investorům rekordní výnosy. Podle specializovaného portálu Nemovitostní-fondy.cz dosáhlo v průměru za rok 2022 čisté zhodnocení nemovitostních fondů 8,5 %. To je historicky nejvyšší číslo.

Aktuálně funguje v ČR 31 nemovitostních fondů zaměřených primárně na pronájem nemovitostí. Nejvyšší zhodnocení zaznamenaly v minulém roce fondy Jet Industrial Lease (18,4 %), WOOD & Company podfond Retail (17,5 %) a fond REALIA Retail Parks (15,2 %). Tyto tři nemovitostní fondy dokonce dokázaly udržet krok s inflací, která se v roce 2022 vyšplhala na 15 %.

Retailové fondy versus FKI

Retailové nemovitostní fondy v uplynulém roce v průměru vydělaly 7,3 %. Fondy kvalifikovaných investorů dokonce 10,1 %.

REKLAMA

Dlouhodobě se průměrné výnosy u retailových fondů pohybují kolem 4-6 % ročně a u FKI fondů zpravidla kolem 7-9 % ročně.

Vyšší inflace nahrává nemovitostním fondům

I když aktuálně prakticky všechny fondy zaostávají za inflací, vyšší inflace jim svědčí a dlouhodobě většina nemovitostních fondů inflaci poráží.

Nemovitostní fondy mají zpravidla dlouhodobé nájemce s inflačními doložkami. S vyšší inflací jim tedy více rostou příjmy z pronájmu. A s rostoucími příjmy pak roste ve finále i ocenění nemovitostí.

Nemovitostní fondy s nejvyššími výnosy z nájmu (yield)

REKLAMA

Riziko představují vyšší úroky u úvěrů

Negativně se budou nyní do zhodnocení některých nemovitostních fondů projevovat vyšší úroky z úvěrů. Tady se budou nyní výsledky jednotlivých fondů dost rozcházet v závislosti na tom, jak vysoké mají úvěrové zatížení a na jak dlouho a za jakých podmínek mají úroky fixované.

Nemovitostní fondy s nejnižším úvěrovým zatížením (LTV) a jejich výnos za posledních 5 let

Fondy s nižším úvěrovým zatížením představují obecně bezpečnější investici a v současné situaci to platí dvojnásob. Ale z dlouhodobého hlediska naopak využívání cizího kapitálu (bankovních úvěrů) zvedá rentabilitu vlastního kapitálu, tedy zhodnocení pro investory.

Velké nemovitostní fondy navíc inkasují nájmy v eurech a mají také úvěry v eurech s výrazně nižšími úroky, takže se jim to pořád vyplatí a při rozumné míře LTV kolem 50 % je to pořád relativně bezpečné.

Nemovitostní fondy s nejvyšším výnosem za posledních 5 let a jejich úvěrové zatížení (LTV)

Co čekat od roku 2023

Pro rok 2023 predikuje většina nemovitostních fondů trochu menší výnosy než v uplynulém roce. Přesto by průměrné výnosy nemovitostních fondů měly být díky inflaci nadále velmi zajímavé.

Dlouhodobě se výnosy nemovitostních fondů pohybují kolem 5-8 % p. a. a s minimální volatilitou, proto jsou mezi investory obecně vnímány jako konzervativní investice se stabilními výnosy. Mnohé nemovitostní fondy, zejména fondy pro kvalifikované investory, mají ale horší likviditu a jsou vhodné pouze jako dlouhodobá investice.

Autor: Jan Traxler: privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *