Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Německá schizofrenie aneb Kdo má máslo na hlavě

Editorial Daniel Kuchta 23.04.2010 | 15:23 1 Komentář

Němečtí politici si stěžují na okolní země, že nedodržují rozpočtová pravidla Evropské unie. Sami však mají s jejich plněním velké problémy. Taková schizofrenie, podobně jako při rozhodování o pomoci Řecku, však „stabilizační kotvě Evropy“ trochu sráží kredit.

Na jedné straně se Německu stále nelíbí, že EU by měla tahat nezodpovědné Řecko z bryndy, zejména proto, že se na této pomoci bude jako nejsilnější ekonomika podílet největší částí. Na straně druhé ale pomoci musí, protože prohlubování problému Řecka by skutečně mohlo vést k destabilizaci v celé měnové unii a to Německo, jako jeden z pilířů a zakladatelů samozřejmě nechce. To je už ale ohraná písnička.

V souvislosti s řeckými problémy dnes ale Německo veřejně kritizuje země, které se svým zadlužením od Řecka až tak neliší a vybádá je k hospodárnější politice a dokonce vyhrožuje, že když nebudou dodržovat pravidla, půjdou z kola EMU ven. Tvrdá slova, která můžeme očekávat od země, která byla při tom, když se nastavovala pravidla pro země v měnové unii, a která je také poctivě a bez větších problémů každoročně dodržuje.

Varování ze strany centrální banky o tom, že veřejný dluh země loni stoupnul o 116 miliard eur na rekordní úroveň 1,76 bilionu eur a představuje 73 % HDP, však Německu poněkud bere vítr z plachet. Deutsche Bundesbank varuje před dalším zadlužováním a nabádá vládu, aby více šetřila. A ne jenom na papíře a slovy, ale také činy. Nevím, jak chce Německo prosazovat tvrdý postup vůči těm, kteří nedodržují podmínky, když je ani samo nedodržuje s tím, že v příštích letech to bude ještě horší. Ještěže si Němci mohou stěžovat na vydatnou pomoc bankám, která spolkla většinu loňského dluhu, protože jinak by byly za hlupáky, kteří si nevidí na špičku nosu.

Němečtí lídři se dostali do pasti, v níž na ně číhá na jedné straně populismus a rozhazování peněz, abychom se zalíbili voličům, na druhé pak tvrdá pravidla, která si sami vytvořili, ale nejsou je schopni plnit. V tomto světle pak vypadají spekulace některých odborníků o tom, že Německo by mohlo chtít založit menší, rozpočtově tvrdší unii pro vyvolené, skutečně neskutečně.

Když se chce někdo stavět do pozice lídra celé Evropy a chce určovat pravidla, které budou ostatní tak nějak dobrovolně respektovat, neměl by si podkopávat autoritu vlastní neschopností, protože bude vypadat jako šašek. Jenže skloubit tvrdý a nekompromisní postoj s líbivým image před voliči dnes asi nejde. A to je problém nejenom Německa, ale celé Evropy, která už skutečně začíná být celému světu spíše na smích.

Jeden komentář: “Německá schizofrenie aneb Kdo má máslo na hlavě”

  1. Bankovnípoplatky.com napsal:

    Řekl bych, že většina Němců je proti. Chystají se žaloby k Ústavnímu soudu ohledně porušení Lisabonské smlouvy. A pokud Merkel prosadí pomoc, v příštích volbách skončila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.