CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

07. 10. 2022

2 komentáře

Mračna nad WCA se stahují. Věřitelé přistoupili k exekucím

 

Alternativní fond lákající klienty na nadstandardní výnosy díky tradingu v kombinaci s investicemi do startupů je v problémech. Proti WCA International někteří z investorů vedou exekuci. Firma tak může velmi rychle skončit v insolvenci.   

Další alternativní fond podle § 15

Společnost WCA International nabízela klientům výhodné zúročení ve výši 15 až  18 % ročně. Podnik funguje na bázi minifondu podle § 15 zákona o investičních společnostech, nepodléhá tedy dohledu ze strany ČNB. Toho zakladatelé těchto fondů často využívají, když se ohání zápisem do seznamu ČNB. Přitom jedinou regulatorní povinností alternativního fondu je pravidelné odesílání výkazu.

„Účelem fondu podle § 15 je vytvořit nízkonákladovou strukturu pro menší skupinu investorů s volnými investičními pravidly,“ říká advokát Dominik Fries z KLB Legal. Vzhledem k absenci regulace a dohledu alternativní fond často spravují osoby, které na to nemají znalosti a zkušenosti. V některých případech přímo podvodníky. „Takový fond se navenek tváří jako regulovaný investiční fond, působí důvěryhodně a láká investory na atraktivní výnos, který fond podle § 15 zákona často i po nějakou dobu vyplácí, než se najednou celá struktura sesype,“ dodává Fries.

Na specifika alternativních fondů upozorňuje na svých webových stránkách i ČNB. Připomíná investorům, že „tento druh investice je primárně určen pro specifický okruh osob a z důvodu zákonné absence dohledu může znamenat vyšší riziko pro investované finanční prostředky“.

Investice WCA International

Podle webových stránek a informačních brožur investuje do měnových párů, indexů, komodit, obligací, ale i firem a startupů.

V přehledu investic i na webových stránkách WCA informuje o investicích do firem ApuTime, Erebos,  Tachyum a Tesla Medical (dnes Stimvia). Stimvia se ale od spolupráce s WCA holdingem distancovala.

REKLAMA

„Pokud pak jde o brožury WCA, které byly předkládány investorům, jsou značně zavádějící – uvádí se v nich, do kterých projektů WCA investovalo a celková valuace těchto projektů, nikde se však už neuvádí, jaký podíl WCA v těchto společnostech vlastní, případně jakým jiným instrumentem do společností investovala,“ uvádí Asociace pro transparentnost investičního trhu (ATIT).

Jako důkaz o úspěších firmy na finančních trzích pak měly sloužit tzv. obchodní deníky, které WCA zahrnovala do svých informačních brožur. Ani z nich však není nic moc zřejmého.


Zdroj : Brožura „Přehled investic WCA International 2021“

„Je opravdu zvláštní prezentovat investorům výsledky svého tradingu formou vytištěného výpisu obchodů. Nyní, v momentě, kdy mají investoři důvodné pochybnosti o tom, zda a s jakými výsledky WCA tranding skutečně provádělo, bylo by naprosto namístě ukázat investorům přímo rozhraní, ve kterém je obchodováno a výpis jednotlivých obchodů,“ říká předseda výkonné rady ATIT Jan Eisenreich. Laik však takovým datům pravděpodobně nebude rozumět.

„Pokud by však některý z investorů, či více z nich, pověřil některého odborníka, který má s tradingem zkušenosti, tak tento dovede poměrně rychle zjistit, zda obchodování WCA odpovídá datům, které jsou prezentovány klientům,“ připomíná Eisenreich.

REKLAMA

Pakliže WCA zkreslovala informace o výsledcích, může se jednat o trestný čin podvodu. Minimálně skutečnost, že firma zavádějícím způsobem v brožurách prezentuje investice do konkrétních firem,  vzbuzuje řadu pochybností.

Jelikož za tradingem nevidíme žádný hmotný výstup, investoři obtížněji rozeznají kvalitu obchodníka. Pokud jde o trading, je dobré ověřit odkud trader vzešel, co má za sebou, jak dlouho se tradingu věnuje, s jakými výsledky, jaký má risk management, u jakého brokera obchoduje atd., radí Eisenreich. „Ideální je, aby měli investoři přístup (klidně se zpožděním) k jednotlivým obchodům,“ dodává právník. Toto právo sice nevyplývá automaticky ze zákona, lze ho však zakotvit do obchodních podmínek nebo smluv s investory.

Firma v exekuci

V červenci letošního roku WCA oznámila pokles hodnoty portfolia. „Naše podnikání výrazně utrpělo souhrou hned několika nepředvídatelných faktorů. Stávající geopolitická a ekonomická situace negativně ovlivnila situaci na burze a vytvořila nestandardní situaci s extrémně vysokou mírou rizika,“ citují Peníze.cz e-mail jednatele WCA Matouše Poláka. Problémy podle Poláka způsobily hlavně sankce a oslabení eura.

Podle informací ATIT měla WCA problémy již dříve. Problémy se společnost pokoušela řešit dohodami s investory, kde splátkové kalendáře obsahovaly i doložky přímé vykonatelnosti. Znamená to, že v případě neplnění sjednaných splátek může věřitel přistoupit k exekuci přímo a nemusí pohledávku nejprve žalovat u soudu. „Dle našich informací došlo k aktivaci těchto doložek dne 15. srpna 2022 a v současné době je tak vůči společnosti WCA vedeno 19 exekucí, kterými se investoři domáhají vrácení svých peněz,“ píše v tiskovém vyjádření ATIT.

Exekuce představuje pro WCA i klienty problém, pokud firma nemá peníze na uspokojení pohledávek, situace pravděpodobně v blízké době vyústí v insolvenční řízení.

 

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční lupa: Colgate je stabilní dividendová společnost

Produkty Colgate (NYSE:CL) používá pravděpodobně většina z nás. Tato společnost totiž vyrábí pasty, kartáčky a další produkty spojené s ústní hygienou. Navíc společnost Colgate sází na svou dlouholetou tradici, jelikož byla založena již roku 1806 a v roce 1873 představila svou první zubní pastu. Historie podniku je […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 11. 2022

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Bernard Mirek

  11 října, 2022

  Neví někdo zda je to trestný čin???

  Odpovědět

 • Dominik

  17 října, 2022

  Co konkrétně? Že prodělali? Máte pocit, že se jen vydělává? Asi ne, že?

  Odpovědět