Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Money management a jeho dopad na obchodní účet

Stejně jako v životě, také na měnovém trhu je primární snahou přežít. V obchodování znamená přežít pokud možno nezlikvidovat celý účet. V každém obchodě je mnohem lepší přiznat si ihned na začátku svou chybu a trh opustit s malou ztrátou, než čekat na „velký obchod“ nezajištěný StopLossem, který pomalu ale jistě ukrojí podstatnou část účtu, ne-li účet celý.

Velikost rizika na jeden obchod

Pravidlo MM v tomto případě říká, jak velkou část našeho účtu jsme ochotni riskovat na jeden obchod. Zpravidla je dobré nepřekročit riziko v jednom obchodě o velikosti maximálně 5 % celkového účtu. Někteří obchodníci dokonce pracují s hranicí 3, 2 nebo 1 procento. Na druhou stranu existují obchodníci, kteří mají hranici 10 % a poslední skupina jsou hazardéři, kteří používají hranici několika desítek procent nebo vůbec žádnou hranici (v takovém případě je samozřejmě šance na dlouhodobý úspěch mizivá a prakticky nemožná).

Uvědomme si, co pro nás pravidlo 5 % vlastně znamená. Pokud má nyní náš účet velikost 100 % a my budeme vždy volit maximální riziko v obchodě 5 % z této počáteční sumy, znamená to, že máme teoreticky na samém začátku obchodování minimálně 20 „pokusů“. Pokud bychom riskovali pouze 2 % z počáteční hodnoty účtu, minimální počet pokusů se nám zvyšuje na 50. Dáváme si tak 50 x novou šanci zachytit zajímavý pohyb na trhu a vydělat.

Samozřejmě, že velká část z těchto obchodů skončí ztrátou, ale i přes mnoho těchto ztrát si necháváme velký prostor pro nové příležitosti, které přijdou. Jen si představme, jak zbytečně smutný je příběh obchodníka, kterému říkáme střelec – nedává si vůbec žádný StopLoss, riskuje 100 % účtu v jednom obchodě a dobrovolně se tak obírá o další šanci, která by mohla být právě tím výrazně ziskovým obchodem.

Nástin takové situace ukazuje obrázek trhu EURUSD (M1). Obrázek nepotřebuje podrobný komentář.

colosseum-mm-4

Maximální propad na obchodním účtu

Na počátku obchodování se často může stát, že prvních několik obchodů skončí ztrátou. Absolutní hodnota účtu tak poklesne. Důležité je, že nikdy přesně nevíme, kolik případných ztrát může přijít v řadě za sebou (tzv. DrawDown) a tak i z tohoto důvodu je nutné vlastnit dostatečný kapitál vzhledem k velikosti obchodů, které chceme realizovat a přitom riskovat jenom malou část kapitálu.

Velikost DrawDownu je opět individuální záležitostí, která by měla vyplynout z našich vlastních zkušeností a testů. Obvykle se smíříme s maximální řadou ztrátových obchodů za sebou v podobě 30 – 50 %. Hlubší propady jsou potenciálně velmi nebezpečné a obecně nevypovídají o příliš dobré vyváženosti obchodního přístupu.

Na obrázku vidíme, jak může na začátku potenciálně vypadat průběh našeho obchodování. Ihned při prvních obchodech můžeme zaznamenat větší počet ztrátových obchodů (vyšší DrawDown) a je nutné s tím počítat – tedy začít s dostatečným kapitálem, který pokryje nejhorší situaci, která může nastat. Tuto důležitou informaci dokážeme získat pouze z vlastních historických a demo testů.

colosseum-mm-5

Než uděláte svůj první reálný obchod, ujistěte se, že víte přesně, do jakého rizika se pouštíte, a že pro každou obchodní situaci máte připraven „krizový plán“ – krátkodobý (jeden obchod) i dlouhodobý (obchodní účet).

Autor je analytikem společnosti Colosseum

Článek je výtahem z publikace Forex eBook, společnosti Colosseum, která je volně ke stažení na webových stránkách společnosti.

Jaký je váš vztah k investičnímu riziku?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Money management a jeho dopad na obchodní účet”

  1. análník napsal:

    Analytik? Tak to se má teda koloseum čím chlubit, když tenhle pán neumí ani počítat s procentama a vyjadřovat se v číslech. Risk 2 % a 50 pokusů při velikosti účtu 100 % mě fakt dostalo…jen tak dál pane analytiku, děláte skvělou reklamu svý společnosti. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.