CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Tomáš Vobořil

27. 12. 2011

1 komentář

Money management a jeho dopad na obchodní účet

 


 

Velikost rizika na jeden obchod

Pravidlo MM v tomto případě říká, jak velkou část našeho účtu jsme ochotni riskovat na jeden obchod. Zpravidla je dobré nepřekročit riziko v jednom obchodě o velikosti maximálně 5 % celkového účtu. Někteří obchodníci dokonce pracují s hranicí 3, 2 nebo 1 procento. Na druhou stranu existují obchodníci, kteří mají hranici 10 % a poslední skupina jsou hazardéři, kteří používají hranici několika desítek procent nebo vůbec žádnou hranici (v takovém případě je samozřejmě šance na dlouhodobý úspěch mizivá a prakticky nemožná).

Uvědomme si, co pro nás pravidlo 5 % vlastně znamená. Pokud má nyní náš účet velikost 100 % a my budeme vždy volit maximální riziko v obchodě 5 % z této počáteční sumy, znamená to, že máme teoreticky na samém začátku obchodování minimálně 20 „pokusů“. Pokud bychom riskovali pouze 2 % z počáteční hodnoty účtu, minimální počet pokusů se nám zvyšuje na 50. Dáváme si tak 50 x novou šanci zachytit zajímavý pohyb na trhu a vydělat.

Samozřejmě, že velká část z těchto obchodů skončí ztrátou, ale i přes mnoho těchto ztrát si necháváme velký prostor pro nové příležitosti, které přijdou. Jen si představme, jak zbytečně smutný je příběh obchodníka, kterému říkáme střelec – nedává si vůbec žádný StopLoss, riskuje 100 % účtu v jednom obchodě a dobrovolně se tak obírá o další šanci, která by mohla být právě tím výrazně ziskovým obchodem.

Nástin takové situace ukazuje obrázek trhu EURUSD (M1). Obrázek nepotřebuje podrobný komentář.
colosseum-mm-4

Maximální propad na obchodním účtu

Na počátku obchodování se často může stát, že prvních několik obchodů skončí ztrátou. Absolutní hodnota účtu tak poklesne. Důležité je, že nikdy přesně nevíme, kolik případných ztrát může přijít v řadě za sebou (tzv. DrawDown) a tak i z tohoto důvodu je nutné vlastnit dostatečný kapitál vzhledem k velikosti obchodů, které chceme realizovat a přitom riskovat jenom malou část kapitálu.

REKLAMA

Velikost DrawDownu je opět individuální záležitostí, která by měla vyplynout z našich vlastních zkušeností a testů. Obvykle se smíříme s maximální řadou ztrátových obchodů za sebou v podobě 30 – 50 %. Hlubší propady jsou potenciálně velmi nebezpečné a obecně nevypovídají o příliš dobré vyváženosti obchodního přístupu.

Na obrázku vidíme, jak může na začátku potenciálně vypadat průběh našeho obchodování. Ihned při prvních obchodech můžeme zaznamenat větší počet ztrátových obchodů (vyšší DrawDown) a je nutné s tím počítat – tedy začít s dostatečným kapitálem, který pokryje nejhorší situaci, která může nastat. Tuto důležitou informaci dokážeme získat pouze z vlastních historických a demo testů.
colosseum-mm-5

Než uděláte svůj první reálný obchod, ujistěte se, že víte přesně, do jakého rizika se pouštíte, a že pro každou obchodní situaci máte připraven „krizový plán“ – krátkodobý (jeden obchod) i dlouhodobý (obchodní účet).

Autor je analytikem společnosti Colosseum

Článek je výtahem z publikace Forex eBook, společnosti Colosseum, která je volně ke stažení na webových stránkách společnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020

Finanční trhy květen 2020

Jak to šlo na finančních trzích v květnu?

Květen byl stále výrazně ovlivňován koronavirovou pandemií, která v podstatě během března a dubna postupně ochromila všechny finanční trhy a následně se přelila i do reálné ekonomiky. Květen byl ovšem oproti předcházejícím měsícům definován nastupující obnovou a růstem především na finančních trzích. 

Text: Hana Bartušková

04. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • análník

    10 ledna, 2012

    Analytik? Tak to se má teda koloseum čím chlubit, když tenhle pán neumí ani počítat s procentama a vyjadřovat se v číslech. Risk 2 % a 50 pokusů při velikosti účtu 100 % mě fakt dostalo…jen tak dál pane analytiku, děláte skvělou reklamu svý společnosti. :)

    Odpovědět