CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Jan Stuchlík

03. 11. 2010

0 komentářů

Mizí vám prachy: S lepším příjmem raději nepočítejte

 


 

Vyučila se kadeřnicí, přesto v lovosické Bille peče housky. „Dostala jsem nabídku z jednoho kadeřnictví tady v Třebenicích, ale nechci tam. Bojím se stříhat cizí lidi,“ vypráví dvaadvacetiletá Jana. Doma přitom známé a kamarády ostříhá. „Ve škole to bylo přece jenom jiné. Možná časem, až budu starší, tak se k tomu vrátím,“ přemýšlí Jana. Kdyby nabídku nastoupit do místního kadeřnictví přijala, vydělávala by podle vlastních slov více než teď.

Jana s přítelem Milošem bydlí už rok a půl. Postupně se učí hospodařit jako rodina. Z příjmů jim však po zaplacení všech výdajů skoro nic nezbude. Proto se účastní projektu, který server Peníze.cz uspořádal s poradenskou společností Broker Consulting. Konzultanti Hana Kollertová a Čeněk Liška se jim a pražské rodině Václava a Karoliny, která je v podobné finanční situaci, snaží pomoci uzdravit jejich rodinné finance.

Jednou z možností, jak zlepšit hospodaření rodiny, je zvýšit příjmy. Buď změnou zaměstnání, nebo další prací . „Výhoda u toho třebenického kadeřnictví je, že lidi tam jsou zvyklí chodit. Majitelka teď půjde na mateřskou,“ kroutí hlavou Liška nad Janinou úvahou. „To je pravda, je tam narváno. Ale já se fakt bojím, že to pokazím,“ trvá na svém Jana, i když to znamená, že je na tom finančně hůř.

V lovosické Bille se jí líbí. „Jsme tam taková velká rodina,“ pochvaluje si tamní atmosféru. Horší je to s platem. Každý měsíc jí na účet přijde deset a půl tisíce korun. „Za to, co tam uděláme, je to almužna,“ dodává Jana. V létě sice dostala přidáno, ale jen díky práci o víkendech. Navíc to navýšení dostala ve stravenkách. „Radši bych místo všech stravenek měla ty dva tisíce v hotovosti,“ durdí se Jana. „Ale zase z toho neplatíš daně,“ opáčí o pět let starší Miloš. Kdyby mohla, stanovila by si Jana výplatu kolem patnácti tisíc korun.

Miloš pracuje jako dělník v lovosické firmě Glanzstoff na výrobu umělých vláken a tkanin. V čistém si každý měsíc vydělá 15,5 tisíce korun, navíc každých šest měsíců dostává prémie, které postupně rostou. „Teď v červnu jsem dostal šest a půl tisíce,“ říká Miloš. Tvrdí, že práce je to sice jednotvárná, ale za dobré peníze. Nic lepšího by prý v okolí nenašel.

REKLAMA

V Lovosicích se nyní pohybuje míra nezaměstnanosti mezi deseti a jedenácti procenty. Na 498 registrovaných lidí bez práce připadalo v srpnu jen 54 volných míst. V celém okrese Litoměřice není situace o moc lepší. Jako dělník obsluhující stroje přitom bere víc, než je u této profese průměr v Ústeckém kraji, vyplývá ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí.

Celý článek čtěte na serveru
Peníze.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *