CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 08. 2023

0 komentářů

Mimořádná daň z neočekávaných zisků děsí investory

 

Velká Británie a Evropa se chopily vedení a zavedly mimořádnou daň z nadměrných zisků tzv. „windfall“ daně na sektory energetiky a veřejných služeb a v poslední době i na banky. Spojené státy tak neučinily, možná se poučily ze svých chybných kroků při používání tohoto daňového nástroje v minulém století. Investoři však nemají rádi zavádění nových daní, což se projevilo minulý týden, kdy se trhy propadly po zprávě z Itálie, že bude uvalena nová daň z neočekávaných příjmů na banky.

Loading 

Itálie zasadila svým bankám překvapivou ránu a způsobila šok v celém evropském sektoru tím, že stanovila jednorázovou 40% daň ze zisků plynoucích z vyšších úrokových sazeb poté, co pokárala věřitele za to, že neodměňovali vklady. Opatření vyděsilo investory a v důsledku toho se ceny akcií italských bank, například Intesa Sanpaolo, Banco BPM, Monte Paschi di Siena a UniCredit, po oznámení propadly o 5 až 10 %, přičemž tento propad ovlivnil i další burzy z Evropy.

Akcie část ztrát získaly zpět poté, co Itálie oznámila zmírněnou verzi nové daně z neočekávaných příjmů bank a stanovila strop pro výplaty. Analytici společnosti Jefferies odhadli, že tento strop omezí kolektivní výplaty některých největších italských bank kótovaných na burze, na které připadá přibližně 50 % italských vkladů, na přibližně 2,5 miliardy EUR, zatímco dřívější odhady hovořily až o 4,9 miliardy EUR.

Britská skupina Positive Money, která je podpořena obrovskými částkami, které by mohla Meloniho daň přinést, podle deníku The Guardian uvedla, že replikace Meloniho neočekávané daně by mohla vést k tomu, že jen na základě zisků dosažených v první polovině roku 2023 by velké čtyři banky – Lloyds, NatWest, Barclays a HSBC ve Spojeném království – získaly pro daňové poplatníky 3,4 miliardy liber. Tato částka by mohla být vyšší, pokud by Spojené království následovalo kroky české vlády a zavedlo 60% daň ze zisků bank přesahujících 120 % jejich průměru v letech 2018 až 2021 – podle odhadu skupiny by se tak mohlo získat téměř 11 miliard liber.

Mimořádná zdanění bank není novinkou, neboť podobná rozhodnutí v posledních měsících přijaly Česká republika, Litva a Španělsko. Rumunsko zavedlo mimořádnou daň pouze pro výrobce a distributory elektřiny, uhlí, ropy a zemního plynu.

REKLAMA

Přestože přinášejí okamžitý příjem do státní pokladny, mimořádné daně z neočekávaných zisků mají negativní dopad na ocenění společností, protože vytvářejí ekonomickou nejistotu a snižují ziskovost. Oba tyto prvky snižují hodnotu a přispívají k rostoucímu diskontu ocenění britských a evropských aktiv ve srovnání s USA, přičemž energetický a finanční sektor v Evropě je nyní o 41 % levnější než jejich americké protějšky.

Mimořádné daně z nadměrných zisků byly poprvé zavedeny v USA, ale jejich neúspěch v minulosti se spojil s politickými náklady a patovou situací, které zabránily jejich dalšímu používání v této zemi. Vlády se těší na budoucí příjmy, které tyto daně přinesou, ale skutečně vybrané částky jsou často zklamáním, protože největší a nejglobálnější společnosti nacházejí způsoby, jak s daní bojovat nebo ji zmírnit, často na úkor menších společností, a mohou rovněž omezit lokální investice.

Autor: Bogdana Maioreanu, analytika eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *