CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Karel Pučelík

02. 11. 2021

0 komentářů

Microsoft předstihl Apple

 

Zdroj: Pixabay.com

Technologická společnost Microsoft se minulý týden stala nejhodnotnější firmou světa. Stejně jako dosavadní jednička Apple představila výsledky hospodaření – Microsoft odhady překonal, Apple však zůstal za očekáváním. Ve svém oboru však může mít výrobce iPhone nevýhodu, jelikož je jeho sortiment více zaměřen na hardware.

Loading 

Microsoft se v závěru minulého týdne stal nejhodnotnější společností na světových trzích. Na žebříčku tržní kapitalizace překonal dosavadního lídra a dalšího technologického giganta Apple (tržní hodnota Microsoftu byla v pátek 2,49 miliardy dolarů, zatímco Apple zakončil den na 2,46 miliardy dolarů). Stalo se tak poté, co Apple představil výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Informoval o tom ekonomický server CNBC.com.

Apple si sice ve statistikách polepšil, ale očekávané odhady byly vyšší, což je považováno za příčinu sestupu z nejvyššího místa. Microsoft minulý týden rovněž představil svá čísla. Firma naopak očekávání analytiků překonala, a to o dvě procenta. Příjmy známé technologické společnosti stouply o 22 procent, což je dokonce nejvíce za poslední tři roky.

Problémy s dodávkami

Apple přesto ve čtvrtek prezentoval v zásadě pozitivní čísla. Nárůst příjmů se pohyboval ve výši přesahující dvacet procent, přičemž si vedly dobře i prodeje jednotlivých produktů v sortimentu – iPhone se dokonce meziročně prodával o téměř padesát procent více. Na vině tak vedení americké firmy vidí hlavně výpadky v dodavatelských řetězcích. „Dosáhli jsme velmi dobrých výsledků navzdory většímu než očekávanému omezení dodávek, které odhadujeme na zhruba 6 miliard dolarů,“ řekl serveru CEO Tim Cook.

I technologické odvětví se patrně důsledků pandemie jen tak nezbaví. S omezením výroby nebo nedostatkem komponentů se aktuálně potýká řada výrobců, a to nejen těch zaměřených na technologické zboží.  „Omezení dodávek bylo způsobeno nedostatkem čipů v celém odvětví, o kterém se hodně mluvilo, a přerušením výroby v jihovýchodní Asii v souvislosti s epidemií,“ dodal šéf Applu.

REKLAMA

Podle odborníků může mít společnost v dnešní náročné době oproti svým největším technologickým konkurentům ztíženou pozici. „V porovnání s méně hardwarově zaměřenými kolegy z FAANG (akcie firem Meta – bývalého Facebooku, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet – vlastník Google)  je Apple také mnohem více vystaven narušení dodavatelského řetězce,“ řekla Reuters Sophie Lund-Yates z Hargreaves Lansdown.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *