Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Měnové riziko III

JAN TRAXLER, pro Investujeme.cz napsal třídílný miniseriálek o měnovém riziku a o způsobech počítání s ním při vlastních investicích. Dnes máme k dispozici třetí závěrečný díl, kde se autor zamýšlí nad eliminací měnového rizika.

Jak jsem sliboval posledně, dnes si řekneme, jak se dá měnové riziko eliminovat. Půjde vesměs o shrnutí toho, co většina čtenářů pevně věřím zná.

Jak se měnovému riziku vyhnout?
Nechce-li český investor podstupovat žádné měnové riziko, pak má pouze tři cesty, které lze samozřejmě libovolně kombinovat:

1) Investovat do českých cenných papírů, respektive fondů kolektivního investování, jejichž majetek je ze 100 % tvořen českými cennými papíry. Z globálního pohledu jde o velmi nedostatečnou diverzifikaci, což představuje větší riziko než to, kterému se investor snaží vyhnout.

2) Investovat do korunových fondů, které u všech svých instrumentů zajišťují pevný kurz koruny. Takové zajištění však něco stojí, tudíž tyto fondy mají vyšší nákladovost. Ačkoliv se pomocí českých fondů dá již vytvořit širší portfolio, které může zahrnovat třeba akcie farmaceutických společností nebo nemovitostní akcie, stále bude investor značně omezen a nebude moci využít mnoha zajímavých investičních příležitostí.

3) Investovat v libovolné měně a sám si například pomocí swapů či forwardů zajistit pevný kurz koruny. To má význam spíše pro institucionální investory a pouze pro kratší investiční horizont.

Jak ho alespoň "zmírnit"?
Stále častěji se dnes využívá jiné možnosti, a to přenesení měnového rizika pouze na vývoj koruny vůči euru. Určitě je to dáno tím, že ve větší míře používáme euro, například při cestách do zahraničí, ale třeba i při nákupech zboží v zahraničních online shopech.

Zároveň se blíží doba přijetí eura jako naší domácí měny. I když stále nevíme, k jakému datu to bude, přesto se tento neznámý termín víc a víc přibližuje. A tak není divu, že mnoho investorů bere euro jako svou druhou běžně používanou měnu a přestává kurz koruny vůči euru vnímat jako výrazné riziko.

K přenesení rizika na euro slouží zejména tzv. quanto certifikáty. Pojmem quanto se obecně označují různé investiční certifikáty, které zajišťují pevný kurz do eura, resp. do měny, ve které je certifikát emitován.

Také fondový byznys nabízí řešení. Tak jako u nás existují fondy zajišťující pevný kurz koruny, tak v zahraničí najdeme fondy zajišťující pevný kurz eura, nebo třeba i dolaru. V názvu pak často mají označení "euro hedged". Jejich paleta je ovšem oproti certifikátům užší.

Není měnové riziko jen zbytečným strašákem?
Český investor má k dispozici několik způsobů, jak eliminovat měnové riziko u jednotlivých instrumentů. Otázkou však je, zda je toto riziko skutečně tak nežádoucím jevem. Z pohledu konceptu celého portfolia vidím dva důležité důvody, proč měnové riziko klidně podstoupit, a ne se mu za každou cenu vyhýbat:

1) Při dobré diverzifikaci může investor naopak těžit z pohybů devizových kurzů. Měnové riziko může hrát na obě strany.

2) Mnoha zajímavých investičních příležitostí lze využít pouze při podstoupení určitého měnového rizika.

Shrnutí

Investování s sebou vždy nese mnoho rizik a je pouze na investorovi, aby sám zvážil, zda je ochotný tato rizika podstoupit. Na nás zprostředkovatelích je, abychom zákazníky se všemi riziky dostatečně seznámili a pomohli jim je správně vyhodnotit.

Abychom uvařili správné portfolio, musíme dobře znát apetit svých zákazníků. V některých případech by měnové riziko zbytečně přiostřilo konzervativní investice. Jindy ale může zvýraznit chuť dynamického portfolia.

19 komentářů: “Měnové riziko III”

 1. Vit Kalvoda napsal:

  Vážení diskutující, jak vnímáte Ameriku? Kolik jí ponecháváte v portfoliích za současné situace?

  Váhám, zda větší část ještě rychle prodat nebo jestli je už pozdě, ale spíše se kloním k prvnímu…

  • Miroslav Piták napsal:

   V amerických akciích, v mém případě indexech nemám momentálně nic a ani nikdy jsem neměl. Vzhledem ke korelaci vývoje USA/Evropa to ani nemá moc velký význam, jedině že bych spekuloval na pohyb EURUSD, ale to mohu přímo přes warranty (opce) na EURUSD.

   Co se týká dalšího vývoje, tak na DAX 30 jsem v shortu. Podle mě ještě není konec poklesu. Až zpracuji další statistiku akciových indexů, tak se podívám, jak vypadá dlouhodobé zhodnocení trhů. Pokud by trhy rychle zpátky rostly na hodnody před poklesem, tak jsme skoro tam, kde jsme byly, tj. že by opět byly trhy přepálené.

   V pátek se dalo na ID grafu DAXu pozorovat, že cca od 16 do 22 hod. trh stagnoval, trh se nepohyboval nahoru ani dolů. Vývoj kursu EURJPY také stagnuje. Dle mého názoru trh dále přemýšlí, jakým směrem se vydat, ale jak jsem již psal, z mého pohjledu existuje větší pravděpodobnost dalšího poklesu než růstu, v případě DAX možná až na úroveň 6600 b.

   S pozdravem M.P.

   • Miroslav Piták napsal:

    K 3.8.2007 vypadá situace následovně:

    DAX 30 Performance (SRN)
    ——————————–
    Zhodnocení za 1 rok – 29,93%
    Zhodnocení za 2 roky – 24,11% p.a.
    Zhodnocení za 3 roky – 25,88% p.a.
    roční volatilita – 13,87%

    DJIA
    ——————————–
    Zhodnocení za 1 rok – 18,85%
    Zhodnocení za 2 roky – 12,49% p.a.
    Zhodnocení za 3 roky – 10,82% p.a.
    roční volatilita – 9,85%

    U indexu S&P 500 proběhl výrazný pokles ve větším rozsahu než u DAX 30 nebo DJIA.

    S&P 500 (USA)
    ——————————–
    Zhodnocení za 1 rok – 12,61%
    Zhodnocení za 2 roky – 8,38% p.a.
    Zhodnocení za 3 roky – 10,63% p.a.
    roční volatilita – 10,76%

    • Adam Holý napsal:

     Co říkáte na fond Global High Dividend od ING? Prodat nebo podržet?

     • Miroslav Piták napsal:

      Těžko jednoznačně ríci, zda držet či prodat daný instrument. Co jsem se díval na vývoj kursu podílového listu, tak jeho cena je o trochu výše něž bylo Low v březnu 2007. Dále záleží na Vaší investiční strategii. Zatím nepředpokládám, že by se trhy jednoznačně otočily a nastal dlouhodobý mědvědí trend.

      Když jsem se dnes díval na historické grafy evropských a amerických sektorů, tak propad napříč sektory je výrazně liší. Některé sektory propadly na svá 3 měsíční minima, některá na 6-ti měsíční a některá jsou dokonce na svých hodnotách před rokem.

      Je nutné si uvědomit, že zatímco např. DAX 30 nebo S&P 500 teprve dosáhnul svého High z roku 2000, tak např. index MDAX (mid caps) je více než na dvojnásobku hodnoty z roku 2000. To samé platí pro index SDAX (small caps).

      S pozdravem M.P.

      • Adam Holý napsal:

       Samozřejmě, že dodržím doporučený investiční horizont pro akciový fond 5+let.

 2. Mlsal napsal:

  Důležité je uvědomit si, jak měnové riziko ovlivňuje výsledné riziko investice (součet rizik = odmocnina ze součtu čtverců).

  U investic s vyšším rizikem (akcie, komodity) nemá kolísavost měny prakticky žádný vliv na výsledné riziko. Proto není nutné u akcií měnové riziko zajišťovat ani se mu vyhýbat.
  Naopak u dluhopisů a peněžního trhu ve výsledku převáží riziko měny. Proto v tomto případě by jsme se měli měnovému riziku vyhnout tím, že budeme investovat v domácí měně.

  • Tomáš Tyl napsal:

   Jen bych upřesnil, že to co píšete je samozřejmě při zjednodušeném předpokladu, že vývoj měn je nezávislý na vývoji investice, což lze předpokládat obecně, ale v praxi tomu tak nemusí být vždy.

   Jinak je samozřejmě nutné při sčítání rizik pod tu odmocninu připočíst patřičné kovariance. Pokud je vývoj aktiva s vyšším rizikem korelovaný s měnovým vývojem tak vliv na výsledné riziko určitě není zandebatelný (silně korelovaný byl například vývoj USA akcií a CZK/USD v letech 1995-2003).

   • Mlsal napsal:

    Děkuji za doplnění. Chtěl jsem jen nastínit základní princip sčítání rizik a rozdíl mezi vlivem měnového rizika na riziko akcií a dluhopisů. V praxi je samozřejmě nutné postupovat případ od případu a posoudit i případné závislosti. Otázkou je ale stabilita kovariancí v čase. Tedy jestli se dají budoucí kovariance jednoduše odhadnout na základě minulých dat.

    • Tomáš Tyl napsal:

     Máte pravdu, že odhadovat kovariance do budoucna může být opravdu problematické. U měn a akcií obecně se s tím předpokladem nezávislosti spíše stotožňuji.

     • Michal Kára napsal:

      Ale treba takove carry trades naopak pusobi ve smeru korelace meny a akcii v ni primarne kotovanych.

      • Tomáš Tyl napsal:

       Abych pravdu řekl, tak teď přesně nevím vůči čemu se vymezujete slůvky „ale“ a „naopak“.

       • Michal Kára napsal:

        Proti tomu „predpokladu nezavislosti“ 🙂

        • Tomáš Tyl napsal:

         Tak to nevím jestli jsme si úplně rozuměli. Možná jsem nevhodně použil slovo obecně To slovo jsem použil ve smyslu obecné rozpravy o měnách a akciích, tedy ne přímo o konkrétních párech. Zrovna Carry trades v takovém rozsahu, aby jejich vliv na měnu a akcie byl významný vyžadují specifičtější podmínky.

         No omlouvám se, že to takhle zbytečně pitvám.

         • Michal Kára napsal:

          Nojo, ale nasince zajima par menovych paru; zavislost kursu brazilskeho realu vuci indicke rupii na vyvoji akciovych trhu mne fakt nebere. Pro nasince je podstatny kurs EUR/CZK a eventuelne EUR(CZK)/USD.

          • Tomáš Tyl napsal:

           Osobně se však domnívám, že zrovna vliv carry trades u těchto měnových párů a akcií v těchto měnách kótovaných není tak podstatný, aby předpoklad nezávislosti naboural. Přece jen spread mezi úrokovými sazbami u nás a v Evropě se bude v budoucnu velmi pravděpodobně snižovat. Imho je tedy vliv carry trades na korelaci zcela minoritní.

  • filip napsal:

   Akurát že v praxi by som s touto poučkou moc dobre nepochodil. Pri investícii do US akcií pred povedzme pred 5 rokmi mi takmer celý výnos zožral rast koruny. Mám v podobnom prípade teda čakať ďalšie roky kým preváži riziko vývoja akciového trhu nad menovým?

   • Mlsal napsal:

    „Poučka“ je to docela dobrá. Pokud odhadnete výnos a riziko, tak si můžete přibližně udělat představu, jak se bude vaše investice chovat.

    Chápu, že vývoj USD/Kč je k vzteku. Osobně mám 8% portfolia v indexu AMEX biotechnology a 10% v komoditním indexu RICI. Jiná aktiva v USD vzhledem k vysokým korelacím s Evropou nemám. V současnosti to vypadá tak, že biotechnologie mám v Kč na nule a komodity lehce v plusu. Na druhou stranu střední i západní Evropa docela dobře rostla, takže v součtu nic moc, ale paráda.

    • Jan Traxler napsal:

     Vas prispevek se mi moc libi, a to nejen zminenymi indexy. 😉 Lide bohuzel casto posuzuji pouze vyvoj jednotlivych instrumentu a zapominaji na vyvoj portfolia jako celku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.