CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Petr Zámečník

25. 09. 2014

7 komentářů

Mark Mobius: Rozvíjející se trhy jsou perspektivní. Zejména Asie

 


 

Rozvíjející trhy rostou. To je klíčové. Růst rozvíjejících se trhů je dlouhodobě vyšší než vyspělých zemí.  Pomaleji rostly pouze v roce 1998, kdy se naplno rozvinula asijská krize. Pro rok2014 je odhadován růst HDP v rozvíjejících se zemích o 5 %, rozvinuté porostou jen o 2 %.

Při pohledu na růst HDP na hlavu je rozdíl a perspektivita rozvíjejících se trhů ještě patrnější. Mezi roky 2008 a 2013 vzrostl HDP/osobu v rozvíjejících se krajinách o 45 %, kdežto v rozvinutých o pouhá 3 %.

Rozvíjející země se stávají stále více inovativními. To ukazují kupříkladu prodeje vyspělých technologií. Pro příklad ukázal Mark Mobius srovnání prodejů Smartphonů, které byly prodány v loňském roce z 69 % v rozvíjejícím se světě při celkovém počtu prodaných kusů přes 1 miliardu.

Graf 1: Vývoj prodeje Smartphonů v rozvinutém a rozvíjejícím se světě v letech 2008 až 2013
mark-mobius-01

Zdroj: Prezentace Marka Mobia na konferenci „Invest with the best“

REKLAMA

Rozvíjející se země také zvyšují devizové rezervy. Přesahují 8 000 mld. USD oproti více než 4 000 mld. USD v rozvinutých zemích. Přitom ještě před rokem 2006 větší devizové rezervy držel rozvinutý svět.

Dluh k HDP je významně menší než v rozvinutých zemích. Pohybuje se v průměru na 30 % a klesá.  Rozvinuté země drží dluh vyšší než hrubý domácí produkt. Není tak divu, že ratingové agentury zvyšují rating rozvíjejících se zemí a zároveň snižují rating rozvinutých. To znamená také snižování rozdílu úrokových sazeb rozvíjejících se zemí vůči rozvinutým.

Lepší stav ekonomiky se projevuje v lepší výkonnosti trhů. Mezi prosincem 1986 a srpnem 2014 rostly rozvíjející se akciové trhy o 2006 % oproti růstu o 1415 % u amerických akcií. Celkově rozvinuté země vyrostly o pouhých 675 %.

akcie na rozvíjejících se trzích jsou stále podhodnocené. Od roku 1995 do 2013 se zvýšil příliv kapitálu o 3 388 % a příliv pokračuje. Přibývá také primárních úpisů. Z celosvětových je 32 % objemu nových akcií upsáno právě v rozvíjejících se zemích.

REKLAMA

Z pohledu fundamentu jsou rozvíjející se země stále podhodnocené. Průměrné P/E ratio je 10,9 pro rozvíjející se trh a 15,1 pro rozvinuté trhy. Stejně tak je nižší poměr ceny k účetní hodnotě firmy. V rozvíjejících se zemích dosahuje ukazatel P/bv hodnoty 1,6, v rozvinutých zemích je 2,2. Prostor k růstu cen akcií na rozvíjejících trzích stále je.

Navíc nejsou peníze z rozvinutého světa půjčovány a leží v bankách. Tyto peníze budou hledat zhodnocení a půjdou i do rozvíjejících se trhů.

Perspektivnější jsou rozvíjející se trhy v Asii než ostatní. Zatímco celkově v průměru porostou rozvíjející se země o 5 %, asijská část emerging markets poroste 6% tempem.

Nejvýznamnější asijskou ekonomikou je Čína. 3. plénum Čínské komunistické strany přitom rozhodlo o reformách, v rámci nichž dojde mimo jiné k dalšímu otevření trhu a deregulaci, finanční liberalizaci a řadě dalších. To podpoří čínskou ekonomiku a čínský akciový trh.

REKLAMA

Čínská ekonomika v letošním roce poroste přibližně 7,4 %. I to ale znamená přírůstek HDP vyšší než v roce 2010, kdy ekonomika rostla pohádkovým tempem 10 %.

Šedé bankovnictví v Číně je sice problém, ale jeho podíl je stále mnohem nižší než v Evropě či ve Spojených státech.

Rozvíjející se trhy se čas od času potýkají s nepokoji. Příkladem je Thajsko. Podle Marka Mobia je ale i přesto tato země perspektivní.

Emerging markets zažily od roku 1988 medvědí trhy pouze třikrát v historii. Navíc býčí trhy byly výrazně delší a přinesly několikanásobné zhodnocení. V průměru trval medvědí trh 14 měsíců a odepsal 57 %, býčí trh trval 69 měsíců a vydělal 423 %.

Graf 2: Vývoj akciového indexu MSCI Emerging Markets Index
mark-mobius-02

Zdroj: Prezentace Marka Mobia na konferenci „Invest with the best“

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *