Středa 22. září. Svátek má Darina.

Mark Mobius: Rozvíjející se trhy jsou perspektivní. Zejména Asie

Mark Mobius, výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group, vidí rozvíjející se trhy v lepším světle než trhy rozvinuté. O důvody se podělil na konferenci „Invest with the best“ pořádanou UniCredit Private Banking. Proč tedy odklonit část investic do emerging markets?

Rozvíjející trhy rostou. To je klíčové. Růst rozvíjejících se trhů je dlouhodobě vyšší než vyspělých zemí.  Pomaleji rostly pouze v roce 1998, kdy se naplno rozvinula asijská krize. Pro rok2014 je odhadován růst HDP v rozvíjejících se zemích o 5 %, rozvinuté porostou jen o 2 %.

Při pohledu na růst HDP na hlavu je rozdíl a perspektivita rozvíjejících se trhů ještě patrnější. Mezi roky 2008 a 2013 vzrostl HDP/osobu v rozvíjejících se krajinách o 45 %, kdežto v rozvinutých o pouhá 3 %.

Rozvíjející země se stávají stále více inovativními. To ukazují kupříkladu prodeje vyspělých technologií. Pro příklad ukázal Mark Mobius srovnání prodejů Smartphonů, které byly prodány v loňském roce z 69 % v rozvíjejícím se světě při celkovém počtu prodaných kusů přes 1 miliardu.

Graf 1: Vývoj prodeje Smartphonů v rozvinutém a rozvíjejícím se světě v letech 2008 až 2013

mark-mobius-01

Zdroj: Prezentace Marka Mobia na konferenci „Invest with the best“

Rozvíjející se země také zvyšují devizové rezervy. Přesahují 8 000 mld. USD oproti více než 4 000 mld. USD v rozvinutých zemích. Přitom ještě před rokem 2006 větší devizové rezervy držel rozvinutý svět.

Dluh k HDP je významně menší než v rozvinutých zemích. Pohybuje se v průměru na 30 % a klesá.  Rozvinuté země drží dluh vyšší než hrubý domácí produkt. Není tak divu, že ratingové agentury zvyšují rating rozvíjejících se zemí a zároveň snižují rating rozvinutých. To znamená také snižování rozdílu úrokových sazeb rozvíjejících se zemí vůči rozvinutým.

Lepší stav ekonomiky se projevuje v lepší výkonnosti trhů. Mezi prosincem 1986 a srpnem 2014 rostly rozvíjející se akciové trhy o 2006 % oproti růstu o 1415 % u amerických akcií. Celkově rozvinuté země vyrostly o pouhých 675 %.

akcie na rozvíjejících se trzích jsou stále podhodnocené. Od roku 1995 do 2013 se zvýšil příliv kapitálu o 3 388 % a příliv pokračuje. Přibývá také primárních úpisů. Z celosvětových je 32 % objemu nových akcií upsáno právě v rozvíjejících se zemích.

Z pohledu fundamentu jsou rozvíjející se země stále podhodnocené. Průměrné P/E ratio je 10,9 pro rozvíjející se trh a 15,1 pro rozvinuté trhy. Stejně tak je nižší poměr ceny k účetní hodnotě firmy. V rozvíjejících se zemích dosahuje ukazatel P/bv hodnoty 1,6, v rozvinutých zemích je 2,2. Prostor k růstu cen akcií na rozvíjejících trzích stále je.

Navíc nejsou peníze z rozvinutého světa půjčovány a leží v bankách. Tyto peníze budou hledat zhodnocení a půjdou i do rozvíjejících se trhů.

Perspektivnější jsou rozvíjející se trhy v Asii než ostatní. Zatímco celkově v průměru porostou rozvíjející se země o 5 %, asijská část emerging markets poroste 6% tempem.

Nejvýznamnější asijskou ekonomikou je Čína. 3. plénum Čínské komunistické strany přitom rozhodlo o reformách, v rámci nichž dojde mimo jiné k dalšímu otevření trhu a deregulaci, finanční liberalizaci a řadě dalších. To podpoří čínskou ekonomiku a čínský akciový trh.

Čínská ekonomika v letošním roce poroste přibližně 7,4 %. I to ale znamená přírůstek HDP vyšší než v roce 2010, kdy ekonomika rostla pohádkovým tempem 10 %.

Šedé bankovnictví v Číně je sice problém, ale jeho podíl je stále mnohem nižší než v Evropě či ve Spojených státech.

Rozvíjející se trhy se čas od času potýkají s nepokoji. Příkladem je Thajsko. Podle Marka Mobia je ale i přesto tato země perspektivní.

Emerging markets zažily od roku 1988 medvědí trhy pouze třikrát v historii. Navíc býčí trhy byly výrazně delší a přinesly několikanásobné zhodnocení. V průměru trval medvědí trh 14 měsíců a odepsal 57 %, býčí trh trval 69 měsíců a vydělal 423 %.

Graf 2: Vývoj akciového indexu MSCI Emerging Markets Index

mark-mobius-02

Zdroj: Prezentace Marka Mobia na konferenci „Invest with the best“

Věříte rozvíjejícím se trhům?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Mark Mobius: Rozvíjející se trhy jsou perspektivní. Zejména Asie”

 1. jednadva napsal:

  Od jara 2014 je možné koupit ETF iShares Core MSCI Emerging Markets IMI (IS3N). Drží 1 330 firem z rozvíjejících se trhů, včetně malých firem (údaj k 16. 10. 2014). Roční TER 0,25 %.

 2. Radek napsal:

  kolego odhoďte svou profesní zaslepenost a zkuste ty věci reálně a nezávisle rozklíčovat (měl by stačit excell a ověřitelná fakta…výpisy ke konci roku atd..). pak dojdete možná k dost překvapivému zjištění:-)

 3. Pepa napsal:

  Mark Mobius = ikona pro lidi z Ertrag und Sicherheit, aneb přínos a jistota ve formě dvojpoplatku :-)

 4. Karásek napsal:

  Mark Mobius láká lidi na akcie z Asie už 50 let a slibuje, že porostou, jenže ještě růst nezačaly. Plešatým lidem jako Mark Mobius nelze totiž důvěřovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.