CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2024

0 komentářů

Mají ukrajinští uprchlíci potenciál nastartovat naši ekonomiku?

 

Česká republika se stala domovem pro statisíce ukrajinských uprchlíků, kteří prchají před válečným konfliktem ve své vlasti. Migrační vlna je aktuálně vnímána jako jev, který vysává státní kasu a zbrojní sklady, ale jaká je druhá strana mince? Může integrace ukrajinských uprchlíků přispět k obnově a rozvoji naší ekonomiky?

Loading 

Složení migrační vlny

Hlavní složku ukrajinských uprchlíků tvoří ze 44 % ženy v aktivním věku a 35 % děti. Senioři představují pouze 4 %, zatímco zbývajících 17 % jsou muži v aktivním věku. Zajímavým údajem je, že 3/4 dospělých ještě nebylo 45 let, a téměř každý třetí dospělý je mladší 30 let.

Z pohledu vzdělání zjištění ukazují, že 35 % dotázaných má vysokoškolské vzdělání, 14 % vyšší odborné, 18 % maturitu a 21 % se vyučilo. Tato struktura s sebou nese významný rozvojový potenciál pro Česko, které ho však zatím nedokáže efektivně vytěžit.

K začátku prosince 2023 více než polovina lidí v aktivním věku pracovala, 4 z 5 pracovníků se nacházeli na pozicích s nízkou kvalifikací a pouze 16 procent respondentů našlo zaměstnání ve svém oboru. Příčinou jsou hlavně jazyková bariéra a předsudky.

Potenciální záchrana zdravotnictví

Kolem ekonomiky otáčí pracovní síla. Mnozí z uprchlíků jsou kvalifikovaní pracovníci s praxí v různých odvětvích, jako jsou informační technologie, inženýrství či právě zdravotnictví, kde je aktuálně potřeba zaplnit volná pracovní místa. Proces začleňování již probíhá, kde i kompetentní zdravotníci začínají na pozici jako pomocný personál. Začlenění do pracovního trhu je z několika důvodů zdlouhavé, nicméně v průběhu času se to jistě podaří.

Záchrana sociálního systému

S narůstajícím problémem malé porodnosti v České republice a v celé EU nabízí příchod ukrajinských uprchlíků také možnost vyrovnat se s tímto demografickým problémem. Jejich integrace do společnosti může přispět k vyšší míře porodnosti, čímž se zabezpečí udržitelný základ pro budoucí generace a systém sociálního zabezpečení.

REKLAMA

Historická paralela

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 přišla do Kanady jedna z největších migračních vln, přičemž Toronto se stalo významným centrem českého exilu díky manželům Škvoreckým. Kanada během studené války začlenila do své společnosti více než třicet tisíc Čechoslováků, kteří se plně integrovali a obohatili místní kulturní a ekonomický život. Dnes v zemi žije více než sto tisíc lidí s českými kořeny, z nichž někteří se stali významnými osobnostmi, jako například jazzová zpěvačka Diana Krall.

Poskytování bezpečného útočiště uprchlíkům není pouze morální povinností a finanční zátěží daňového poplatníka. Časem se naše dobročinnost může tisíckrát vrátit a jde jen o to, jaké prostředí jim vláda a my poskytneme. Prostředí plné informovaných lidí s emoční inteligencí zapříčiní, že uprchlíci zde rádi zůstanou a začnou s námi tvořit ekonomicky prosperující společnost.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *