CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Kreativní na Vánoce moc nebudeme

 


 

Mnoho lidí také daruje peníze pod stromeček kvůli povánočním výprodejům, které leckde začínají už 25. prosince. Mnozí si pak koupí to, co si sami vyberou a ještě ušetří. Za celé svátky totiž utratíme většinou kolem 14 tisíc korun, někde se pak ušetřit musí.

Finanční výdaje průměrného Čecha dosáhnou kolem Vánoc až 14 tisíc korun. Stačí, když k avizované útratě za dárky ve výši asi sedmi tisíc připočteme dalších 2 700 korun za ostatní výdaje na pohoštění či výzdobu a také plánované nákupy v povánočních výprodejích přesahující 4 tisíce,“ říká Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank. „Celkově se chystají ve výprodejích utratit o devět set korun více muži než ženy. Lidé ve věku 45 – 59 let si na slevy odkládají částku ve výši dokonce šesti tisíc. Mladí do 30 i starší nad 60 let plánují na rozdíl od nich tyto výdaje omezit na 2700,“ doplňuje Pavel Zúbek.

Stále nejoblíbenějšími dárky jsou u nás elektronika a hračky. K Vánocům je dává více než 50 procent Čechů. Slováci preferují hlavně hračky a elektronika zajímá jen 10 procent tamních obyvatel.

Oblíbené dárky: Obálka s penězi a voucher

Podle nedávného průzkumu Češi za dárky utratí v průměru kolem pěti tisíc korun. Jenže na co kupovat košili nebo ponožky, kterými se stejně nezavděčíte. Mnoho lidí v poslední době preferuje peníze v obálce. I zastánci krásných balíčků už raději sahají po této možnosti. Kreativita je v tomto případě drahá. Většinou se dají dárky vyměnit, ale přidělává to starosti.

Další oblíbenou variantou jsou vouchery, poukázky a kupony. Je jedno, jestli voucher koupíte na slevovém serveru nebo někomu darujete předplacenou poukázku do jeho oblíbeného obchodu. Kupony oproti penězům mají tu nevýhodu, že je omezená jejich platnost. I když voucher platí třeba rok, existují lidé, kteří je za tu dobu nedokážou uplatnit.

REKLAMA

Pokud chcete být originální, můžete svým blízkým darovat například cihlu zlata nebo sadu unikátních australských mincí.
Zajímavým dárkem také mohou být akcie pivovaru, případně jiné společnosti. Pokud máte doma vášnivého investora, můžete mu jeho oblíbenou akcii dát zarámovat.

Zlatý slitek může být velmi neobvyklý vánoční dárek. Na rozdíl od tradičních překvapení nejen potěší, ale navíc i získává na hodnotě. Češi nejsou zvyklí držet fyzické zlato a považují to za zvláštní,“ říká Jan Douda z MPM Invest.

Štědrým dnem se s dárky nekončí

Pro mnohé Vánoce končí Štědrým večerem a zbylé dva dny vnímají jen jako příjemné volno. Další dny pak znovu vezmou obchody útokem, aby utratili darované peníze a využili avizovaných povánočních slev.

Podle průzkumu GE Money Bank polovina respondentů si plánuje v povánočních výprodejích koupit oblečení a čtvrtina obuv. Mnoho nakupujících se také bude tlačit u regálů se zlevněnou elektronikou, která láká polovinu slávychtivých nakupujících.

Půjčky na Vánoce už tolik netáhnou

Necelá desetina Čechů si bere před Vánoci úvěr, stejně je tomu tak v Polsku. Na Slovensku bude kupovat dárky na dluh dokonce 18 procent lidí a v Bulharsku o úvěru uvažuje dokonce 43 procent dotázaných.

REKLAMA

„V předvánočním období je vždy větší zájem o spotřebitelské úvěry. 82 % Čechů si na dárky přitom půjčí více než 5 000 korun, většinou je použije k nákupu věcí do domácnosti, které si zabalí pod stromeček,“ uvádí marketingový ředitel společnosti PROFI CREDIT Ondřej Šmakal a varuje: „V nákupní horečce ovlivněné svátky se lidé můžou brzy dostat do úvěrové smyčky, vždy je dobré si nastavit strop a ten nepřekročit.“

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou mít živnostníci průměrný důchod?

Osoby samostatně výdělečně činné mají v průměru značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. V září letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč. Za jakých podmínek mohou takto vysoký starobní důchod mít i OSVČ?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *