CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: redakce

03. 04. 2020

0 komentářů

Co se mění v hypotékách a úvěrech. Na co si dát pozor?

 

Vláda a Česká národní banka reagují na současnou koronavirovou pandemii opatřeními, která se projeví v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Ti, které koronavirus postihl, by měli dostat možnost přerušit splácení půjček, banky také smějí poskytovat hypotéky za mírnějších pravidel a ČNB rovněž dvakrát po sobě snížila úrokové sazby. Co to všechno znamená pro běžného spotřebitele?

Loading 

Úvěrové moratorium

Začněme nejdiskutovanější změnou posledních dní, a to moratoriem na splácení hypoték a úvěrů. Vláda schválila sice plošné moratorium, ale ne v automatickém režimu. Důležité je, že o odložení splátek je třeba požádat, rozhodně není možné jen tak přestat platit bez předchozí komunikace s bankou. Jde stále jen o návrh, který musí schválit parlament. Jasněji bude po 7. dubnu.

Podle návrhu si mohou klienti, kteří mají sjednanou hypotéku, spotřebitelský úvěr, úvěr ze stavebního spoření nebo podnikatelský úvěr před 26. březnem 2020, z důvodu negativního ekonomického dopadu pandemie COVID-19 požádat o odklad splátek úvěru na tři nebo šest měsíců.

Naopak opatření nemá vliv na některé jiné typy úvěrů, jako je investiční hypotéka, revolvingový úvěr, operativní leasing nebo kontokorent. Odklad nedostanou ani dlužníci, kteří byli před 26. březnem se splácením pozadu o více jak 30 dnů.

Součástí žádosti bude vyplněný jednoduchý formulář, ve kterém si žadatel zvolí dobu odkladu (tři až šest měsíců). Je třeba také prokázat svou totožnost a přidat čestné prohlášení o tom, že o odklad žádáte z důvodů nepříznivého vlivu koronaviru na schopnost splácet.

REKLAMA

V takových případech banky zařadí úvěr bez odkladů do moratoria. Odklad nebude mít negativní dopad do úvěrových registrů, kde banky a další společnosti zapisují dlužníky, kteří své závazky nesplácejí.

Úroky běží dál

Moratorium má ale i druhou stranu mince. Během odkladu klient neplatí splátku (jistinu ani úroky), ale úroky se dál počítají a klient je doplatí na konci úvěru. Celková zaplacená částka bude tedy vyšší.

A na místě je i jedno doporučení – případní spekulanti, kteří mají aktuální velice nízkou sazbu a nebyli ekonomicky zasaženi pandemií COVID-19, si odložením splátek na šest měsíců (prodloužení výhodné sazby) nepomohou. Navíc v případě, že by se zpětně zjistilo, že čestné prohlášení nebylo pravdivé, dopouštějí se úvěrového podvodu v době nouzového stavu.

Moratorium je výjimečným řešení krizového stavu, je určeno lidem v krizové situaci a jim by mělo pomoci, není určeno spekulantům. Pozitivně jej přivítali i zástupci velkých bank a lze předpokládat, že projde i poslaneckou sněmovnou a parlamentem.

REKLAMA

Zmírnění pro ty, kteří jsou v prodlení

Vláda také navrhla změnu v oblasti spotřebitelských úvěrů. Změny se týkají omezení plateb souvisejících s prodlením spotřebitele. Změna určuje maximální úrok pro prodlení více jak 90 dnů (9 procent) a platnost rozšiřuje i na fyzické osoby, které nejsou spotřebiteli, tedy na živnostníky.

Uvolnění limitů ze strany ČNB

ČNB ve středu uvolnila některé limity pro poskytování hypoték. Konkrétně jde o posunutí hranice pro LTV (poměr výše úvěru vůči hodnotě zástavy) z 80 procent na 90 procent, posunutí hodnoty DSTI (podíl splátky úvěrů na příjmech) z hodnoty 45 na 50 a zrušila parametr DTI (podíl celkové výše úvěrů k ročnímu příjmu).

ČNB ovšem s uvolněním limitů, které sama před časem striktně nastavila, přišla v době, kdy banky vyhodnocují některé parametry jako příliš rizikové a přistupují k omezení poskytování hypoték s vyšším LTV, omezují akceptaci některých typů příjmů a nastavují další pravidla a omezení, aby se chránily před rizikovými půjčkami.

Jak budou reagovat banky není zatím zcela jasné, musí si nejdříve vyhodnotit možné výhody, ale také rizika spojená s uvolněním parametrů. Osobně si myslím, že reakce bank bude individuální, nikoliv jednotná. Rozhodně nelze očekávat, že každá banka nyní začne hromadně poskytovat hypotéky za mírnějších podmínek.

REKLAMA

Nižší úrokové sazby se do hypoték příliš nepromítnou

ČNB v březnu dvakrát snížila základní úrokovou sazbu, naposledy o 0,75 procentního bodu. Šlo o výraznější snížení, než trh předpokládal, ale v oblasti úvěrů na bydlení se tento pokles bezprostředně příliš neprojeví.

Když ČNB sazby na začátku roku zvýšila, banky na to nereagovaly. Konkurenční boj je nutil držet sazby a vzdát se části své marže. Teď po snížení si potřebují dorovnat ztráty, a hlavně si potřebují vytvořit polštář pro nadcházející období, kdy velká část klientů bude žádat o odklady splátek a může dojít i k výraznějšímu nárůstu nesplácených úvěrů z důvodu situace způsobené koronavirem. Je možné, že individuálně po posouzení klienta budou především menší banky schopné snížit sazbu, ale k plošnému snížení zatím podle všeho v nejbližší době nedojde.

Také si přečtěte: Jaké jsou aktuální úrokové sazby


Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust

  • Broker Trust v jedné větě: Největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu. 
  • Broker Trust ve třech číslech: V České republice působíme od roku 2001. Spolupracujeme s více než 2500 aktivními poradci. V roce 2018 překonal hrubý provizní obrat společnosti 1,3 miliardy korun.
  • Tři principy Broker Trustu: Svoboda podnikání pro partnery. Špičkové zázemí. Jasná pravidla a vysoký etický standard při poskytování finančního poradenství.
  • Něco navíc: Jako tzv. brokerpool umožňuje Broker Trust budovat partnerům jejich vlastní firmu, tým spolupracovníků či kmen klientů a zároveň využívat moderní nástroje a servis, díky kterým mohou poradci pomáhat s osobními financemi na nejvyšší úrovni.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *